Kyjev 24. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP/The Canadian Press-Andrew Lahodynskyj)
Na Ukrajine pripravujú ďalší gigantický krok v štýle hospodárskych reforiem v postsovietskych štátoch v ostatných desaťročiach. Tím ukrajinského prezidenta oznámil „veľkú privatizáciu“
Ako aj vo viacerých krajinách bývalej Varšavskej zmluvy, prakticky celý štátny majetok sa ocitne v rukách zahraničných majiteľov. Pokračuje ďalší „veľký vypredaj“ a boj za slobodu – za oslobodenie štátu od jeho majetku. Vládni stratégovia sa snažia presvedčiť verejnosť, že „potom bude lepšie“…
Tím prezidenta Volodymyra Zelenského prišiel na to, že veľké štátne spoločnosti – monopolisti sú prežitkom minulosti a treba sa pridržiavať módnych trendov. Kyjev žije podľa hesla „Ukrajina ce /je/ Európa“ a preberá pravidla hry platiace, povedzme, v EÚ. Preberá bez toho, aby si zistil, čo je a čo nie je vhodné pre „Nezáležnú“. Prezidentovi ľudia vyhlásili, že veľké štátne spoločnosti treba rozdeliť na kusy a potom sa ich zbaviť – predať súkromným spoločnostiam. Svoj zámer vysvetľujú tým, že podľa nich, podobné opatrenie poškodí iba top – manažérov týchto štátnych spoločností, ktorí stratia teplé miestečka a vysokánske platy. Ale potom by ukrajinské hospodárstvo malo dosiahnuť kozmický úspech…
„Bez „vraždy“ a „rozčlenenia monštier“, ktoré prekážajú rozvoju konkurencie a obsadili celý trh, nie je možné vytvoriť na Ukrajine vyspelý hospodársky štát,“ cituje provládny portál „ProUA“ konateľa Medzinárodného fondu Blazera a poradcu prezidenta Volodymyra Zelenského Olega Ustenka.
Poradca hlavy štátu za „monštra“ označil akciovú spoločnosť Naftogaz, ktorá sa zaoberá ťažkou, dopravou a spracovaním ropy a zemného plynu, a monopolistu v oblasti železničnej dopravy – spoločnosť Ukrzaliznyca. Oleg Ustenko tvrdí, že tieto spoločnosti treba rozdrobiť a predať a štátu ponechať iba nezaujímavé pre biznis kusy a strategické objekty.
Uviedol, že treba sprivatizovať aj spoločnosť Ukrspirt, najväčšieho výrobcu alkoholu a alkoholovej produkcie, a táto štátna potravinovo-obilninová spoločnosť by mala jednoducho zmiznúť, pretože jej existencia, podľa prezidentovho poradcu Olega Ustenka, nemá žiaden zmysel.
„Veľký výpredaj“, ktorý sľuboval bývalý prezident Petro Porošenko, sa uskutočnil iba čiastočne. Podľa všetkého, Volodymyr Zelenskyj úspešne dokončí prácu svojho predchodcu a celý ukrajinský majetok sa ocitne v rukách zahraničných vlastníkov. Každý si tú slobodu chápe po svojom. Podľa všetkého, tím prezidenta Zelenského a aj samotný prezident sa domnievajú, že najväčšou slobodou je stav, keď štát je úplne „oslobodený“ od majetku a nemá vlastne nič. Viacerí analytici však podobnú „slobodu“ označujú iným slovom…
Eugen Rusnák