Vo štvrtok urobili laboratóriá 2 738 testov, spolu otestovali už takmer 290-tisíc vzoriek. Nepribudlo žiadne úmrtie, vyliečili sa ďalší 5 pacienti. Počet ľudí, ktorí prekonali koronavírus, tak stúpol na 1 944.
Ako informoval portál korona.gov.sk, počet hospitalizovaných pacientov klesol o šiestich na 51. U 37 z nich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, na umelú pľúcnu ventiláciu sú napojení štyria pacienti. Kĺzavý medián má hodnotu 43.
Vo štvrtok pribudlo podľa ministerstva zdravotníctva po 11 nakazených v okresoch Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, desiati v okrese Bratislava, štyria v okrese Dunajská Streda, po troch v okresoch Nitra, Vranov nad Topľou, Košice a Trnava, po dvoch v okresoch Galanta, Žilina a Medzilaborce a po jednom v okresoch Humenné, Malacky, Sabinov, Stropkov, Šaľa, Skalica, Pezinok a Považská Bystrica. Je medzi nimi 26 mužov a 36 žien, sú vo veku od 9 do 84 rokov.
V Trenčianskom a Novomestskom okrese sa na rodinných oslavách nakazilo 22 ľudí
V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) pribudlo vo štvrtok (13. 8.) 23 pozitívnych testov na nový koronavírus. Zhodne po 11 prípadov bolo v okresoch Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, jeden prípad pribudol v Považskobystrickom okrese.
Ako informovala trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková, všetci pozitívne testovaní v okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom boli účastníkmi rodinných osláv. „Ide o prípady, kde priamo zdroj nákazy ešte nepoznáme, ale poznáme miesto. Časť účastníkov jednej akcie bola aj na druhej oslave. V jednom prípade išlo o oslavu 50-ky, v druhom o bližšie nešpecifikovanú oslavu,“ priblížila Bučková.
Ako dodala, vo všetkých prípadoch išlo o vo štvrtok odhalené nákazy, v piatok Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne aktívne dohľadáva všetky kontakty s osobami, ktoré musia následne otestovať. Starostov oboch obcí, kde sa oslavy konali, už hygienici informovali, robia potrebné opatrenia.
„Keďže traja pozitívne testovaní sú zamestnancami rovnakej prevádzky s asi 30 pracovníkmi, všetkým sme nariadili karanténu, teda prakticky uzavretie prevádzky,“ doplnila hygienička.
Zdôraznila, že na rodinných oslavách sú ich účastníci bez akýchkoľvek zábran a nedodržiavajú „omieľané“ ROR – rúška, odstup, ruky. „Odstup je na oslavách ťažko dodržať, no minimálne tie rúška by mali byť aj na takýchto akciách,“ uzavrela Bučková s tým, že väčšina prípadov je bezpríznaková.
V trnavskej automobilke PSA hlásia prvý prípad koronavírusu
Aj trnavská automobilka PSA hlási prvý prípad koronavírusu u jedného zo svojich zamestnancov. Informáciu pre TV JOJ potvrdil Peter Švec, hovorca automobilky PSA.
Nakazený má byť od štvrtka (13. augusta) v karanténe. V priamom kontakte s ním boli dvaja zamestnanci, ktorí sú tiež v karanténe. Spolu s osobami, s ktorými prišiel do sekundárneho kontaktu, ich otestovali. Na výsledky testov čakajú.
Epidemiológovia odporúčajú zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv
Epidemiológovia v súvislosti so štvrtkovými (13. 8.) 62 potvrdenými prípadmi nákazy novým koronavírusom ľuďom odporúčajú zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia.
“Upozorňujeme, že tieto príležitosti predstavujú vhodné podmienky na šírenie nového koronavírusu – nakazení môžu byť bez príznakov ochorenia, ale infekční, ľudia sú v blízkom kontakte, často aj v uzavretých priestoroch s nedostatočným vetraním,” uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti. Epidemiológovia pripomínajú, že súčasný výskyt ochorenia COVID-19 si vyžaduje dôsledné dodržiavanie nariadených a odporúčaných opatrení ÚVZ SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva a prijímanie vybraných opatrení na lokálnej úrovni. Ich rešpektovanie má prispieť k zamedzeniu šírenia COVID-19 na Slovensku.
V aktuálnej situácii epidemiológovia odporúčajú aj zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a pripomínajú povinnosť sa pri návrate z tzv. rizikovej krajiny hlásiť telefonicky alebo elektronicky na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR. Možno sa prihlásiť napríklad vyplnením formuláru na stránke korona.gov.sk.
Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.
Výskyt ochorenia monitorujú regionálne úrady verejného zdravotníctva v súčinnosti so samosprávami či dotknutými inštitúciami a prijímajú protiepidemické opatrenia. “Naďalej pokračujú v aktívnom dohľadávaní kontaktov potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, čo znamená, že počet potvrdených prípadov môže narásť,” uviedol ÚVZ SR.
Najviac pozitívne testovaných vo štvrtok (13. 8.) zaznamenali v okresoch Trenčín (11), Nové Mesto nad Váhom (11) a v bratislavských okresoch (10).
Epidemiológovia zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia, pokračujú v epidemiologickom vyšetrovaní, úzkym kontaktom nariaďujú izoláciu a testovanie na ochorenie COVID-19. V prípade Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave sa aktuálne vykonáva epidemiologické vyšetrovanie.
Štyri potvrdené prípady sa vyskytli v Dunajskej Strede. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede zaznamenal importy ochorenia zo zahraničia. Ide o členov spoločnej domácnosti, ktorí sú v izolácii. Rovnako aj v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre, kde sa potvrdili tri prípady ochorení, ide zväčša o importy zo zahraničia.
Jeden prípad je úzky kontakt už potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19. Tri nové potvrdené prípady ochorenia COVID-19 v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave sú v epidemiologickej súvislosti s pozitívnou osobou v okrese Vranov nad Topľou. V okrese Vranov nad Topľou pribudli tri nové prípady ochorenia COVID-19, ktoré sú v epidemiologickej súvislosti s doteraz potvrdenými prípadmi. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach eviduje sporadické prípady ochorenia COVID-19, epidemiologické vyšetrovanie stále pokračuje.