Telemedicína, ktorá pomáha efektívnejšie manažovať pacientov, je nevyhnutná predovšetkým v kardiológii. Ukázalo sa to najmä v čase koronavírusovej pandémie. Najrizikovejšou skupinou boli pacienti so srdcovým zlyhávaním, ktorí majú implantovaný kardiostimulátor či defibrilátor. Začali podliehať panike, pretože nemohli navštíviť svojho lekára, bol im k dispozícii iba po telefóne. Zdravotný stav pacientov však mohol kontrolovať prostredníctvom údajov, ktoré zabezpečuje vzdialený monitoring.
„Pacient má na nočnom stolíku domáci monitor, ktorý vyzerá ako mobilný telefón, zapojí si ho do elektrickej siete a prístroj cez noc monitoruje činnosť jeho srdca. Lekárovi príde esemeska či mailová informácia o aktuálnom stave pacienta,“ vysvetľuje MUDr. Erika Kormanová, PhD., hlavná lekárka jednotky intervenčnej arytmiológie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach.
Lekár má teda prehľad o každej zmene stavu pacienta a ak je to potrebné, môže okamžite reagovať – zmeniť liečbu alebo v prípade alarmujúcich výsledkov pozvať pacienta na kontrolu do kardiologickej ambulancie. Telemedicína výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov a neraz im môže zachrániť aj život. Vzdialený monitoring je vhodný aj pre diabetikov, pre pacientov s chronickými, nehojacimi sa ranami, pre ľudí s chronickými ochoreniami, s akútnou zmenou zdravotného stavu, pre novodiagnostikovaných, ale aj pre pacientov s ťažko stanoviteľnou diagnózou či pre tých, čo sú po hospitalizácii už v domácej starostlivosti. Plnohodnotné merania a monitorovanie zdravotného stavu pacienta zabezpečujú aj ďalšie moderné zariadenia – EKG monitor, tlakomer, glukomer, spirometer, oximeter či teplomer.
(lbr)