Rím 15. októbra (TASR) – Súkromná zádušná omša za bývalého dôstojníka jednotiek SS Ericha Priebkeho, ktorý zomrel v piatok v domácom väzení v Ríme vo veku 100 rokov, vyvolala dnes v mestečku Albano Laziale južne od talianskej metropoly Rím masové protesty miestnych obyvateľov.
Keďže sa v Albane, ktoré je hlavným sídlom talianskej filiálky ultratradicionalistickej Spoločnosti sv. Pia X., zhromaždili nielen antifašisti, ale aj neonacisti, musela oba tábory od seba oddeliť talianska polícia. Ochrancovia poriadku museli zasiahnuť, aby umožnili jednému z duchovných spoločnosti, na ktorého útočili demonštranti, vstup do budovy.
Ani prítomnosť policajtov však nezabránila, aby sa z rúk viacerých osôb skandujúcich "vrah" na truhlu s telesnými pozostatkami zosnulého, ktorú prepravili do dejiska poslednej rozlúčky z rímskej kliniky Gemelli s policajnou ochranou, nezniesli odpadky, kamene a mince. Viacerí protestujúci kopali aj do vozidla pohrebnej služby, informovali agentúry DPA a APA.
Smútočná bohoslužba mala prebehnúť podľa Priebkeho advokáta Paola Giachiniho za zavretými dverami miestnej kaplnky spomínaného spoločenstva v latinskom jazyku v prítomnosti rodinných príslušníkov a priateľov Priebkeho. Po nej prevezú telesné pozostatky opäť do Ríma, kde ho spopolnia.
Starosta mestečka Nicola Marini skúmal možnosti, ako zabrániť smútočnému obradu zdôrazňujúc, že Albano, ktoré sa počas druhej svetovej vojny zapojilo do protifašistického odboja, v žiadnom prípade nepovolí pochovanie Priebkeho vo svojom katastri. Jeho zákaz prevozu Priebkeho telesných pozostatkov do mestečka však napokon zrušil rímsky prefekt.
Marini vyjadril už skôr obavy zo zhoršenia bezpečnostnej situácie, pretože sa obával prítomnosti stúpencov extrémnej pravice. Pred vchodom do Inštitútu sv. Pia X., v ktorom sa nachádza spomínaná kaplnka, sa zhromaždili desiatky z nich. Starostove obavy sa napokon aj naplnili.
Spoločnosť sv. Pia X. vyjadrila pripravenosť zorganizovať smútočný obrad po tom, čo rímska diecéza a policajné prezídium talianskej metropoly zakázali akúkoľvek verejnú poslednú rozlúčku so zosnulým exdôstojníkom síl SS.
Pochovanie Priebkeho na cintorínoch odmietli už skôr i jeho dlhoročné bydlisko Bariloche (Argentína) a rodisko Hennigsdorf v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko. Aj starosta z Pomezie ležiacej južne od Ríma Fabio Fucci sa odmietavo postavil k myšlienke, že by Priebkeho mali pochovať na tamojšom nemeckom vojenskom cintoríne, kde našli miesto posledného odpočinku stovky padlých nemeckých vojakov. Jeho obec nie je ochotná akceptovať pochovanie vojnového zločinca na tomto cintoríne, zdôraznil.
Nacistického vojnového zločinca Ericha Priebkeho odsúdil vojenský tribunál v Taliansku v roku 1998 na doživotie za spoluúčasť na masakre v Ardeatínskych jaskyniach v roku 1944. Na sklonku života trpel bývalý esesák nedoslýchavosťou a sužovala ho takmer úplná strata pamäti.
Počas masakry v Ardeatínskych jaskyniach Priebke vlastnoručne popravil dvoch ľudí. Bola to odveta za akciu talianskych odbojárov, pri ktorej prišlo o život 33 príslušníkov SS. Celkove si jeden z najhorších zločinov fašistov na talianskom území vyžiadal životy 335 civilistov.