Okrem v súčasnosti rozbehnutých programov humanitárnej pomoci rezort zahraničia navrhuje spustiť ďalšiu schému financovania prevencie migrácie v hodnote sto miliónov českých korún ročne.
“Je lepšie pomáhať v Afrike a na Blízkom Východe tak, aby sme situáciu stabilizovali tam, kde tie problémy vznikajú, aby sme ju potom nemuseli riešiť až na hraniciach EÚ. Z môjho pohľadu je to správne rozhodnutie,” uviedol o iniciatíve MZV predseda ČSSD a vicepremiér Ján Hamáček.
Dodal, že takejto pomoci nie je nikdy dosť. Každá suma, ktorá predstavuje konkrétne rozvojové projekty, má podľa neho zmysel. “Dáva ďaleko väčší zmysel pomáhať na mieste ako potom riešiť problémy v Európe,” povedal Právu s tým, že z jeho pohľadu je napríklad veľmi významná finančná podpora pre líbyjskú pohraničnú stráž.
Český rezort zahraničia sa opiera aj o informácie tajných služieb, ktoré varujú, že Európu čaká ďalšia migračná vlna. Minulý rok tvorilo obyvateľstvo Afriky necelých 17 percent svetovej populácie, podľa odhadov OSN to bude v roku 2100 už štyridsať percent.
“Hospodársky rast dlhodobo zaostáva za rastom populačným a zvyšuje sa absolútny počet nezamestnaných, môžu sa vyhrotiť konflikty o prístup k zdrojom a destabilizované a nerozvinuté regióny môžu byť náchylné k radikalizácii a následnému šíreniu netolerantných foriem islamu a terorizmu. Uvedené faktory môžu vyvolať ďalšie migračné vlny do EÚ, “upozorňuje správa ministerstva zahraničia. Podľa MZV sú hlavnými príčinami migrácie vedľa preľudnenia tiež chudoba, rôzne konflikty, represie či klimatické zmeny.
Program českého MZV sa má teritoriálne zamerať na vybrané štáty severnej Afriky, saharské krajiny, krajiny západnej Afriky a Afrického rohu. Rezort počíta s tým, že partnerskými krajinami pre nový program by sa stali Maroko, Mali a Etiópia.
Na plnenie programu by sa mali podieľať aj české firmy. Ich zapojenie sa predpokladá v sektoroch zdravotníctva, energetiky, vodného hospodárstva a poľnohospodárstva. Peniaze majú pomôcť pri budovaní škôl, zdravotníckych zariadení, pri ochrane kultúrneho dedičstva, vytváranie podnikateľských príležitostí aj stabilizáciu verejnej správy.
“Realizácia navrhovaných aktivít prispeje k vytváraniu obrazu CŘ ako zodpovedného, konštruktívneho a solidárneho partnera,” uviedli médiám na českom ministerstve zahraničných vecí.
Azylanti často klamú o svojom veku
Množstvo migrantov smeruje do EÚ nie z bezpečnostných, ale z ekonomických dôvodov. Pred úradmi sa snažia ešte vylepšiť svoju pozíciu tým, že sa vydávajú za maloletých bez sprievodu, ktorí majú nárok na lepšiu azylovú ochranu. Podľa štúdie lekárov Fakultnej nemocnice v Münsteri viac ako tretina utečencov prichádzajúcich do Nemecka, nepravdivo uvádza svoj vek. Informuje o tom portál Tellereport.com.
Vedci od roku 2007 do roku 2018 pre súdne konania vyhotovili 594 správ o veku žiadateľov o azyl. Ukázalo sa, že až takmer 40 percent utečencov, ktorí sa vydávali za maloleté osoby pri vstupe do Nemecka a boli vyšetrení v Münsteri mal 18 a viac rokov. Potvrdil to hovorca univerzity v Münsteri. Najviac preverovaných osôb pochádzalo z Afganistanu, Guiney, Alžírska a Eritrei.
Jaroslav Zajac