pecen

NAŽIVO

Kremeľ potvrdil štvordňovú návštevu Si Ťin-pchinga v Moskve.

Čínsky líder sa v ruskej metropole zdrží od 7. do 10. mája. Zúčastní sa na oslavách Dňa víťazstva a s Putinom podpíše niekoľko dokumentov.

09:23

Pravdepodobnosť vojny medzi Indiou a Pakistanom sa zvyšuje: Pakistan otestoval balistické rakety

Agentúra Bloomberg píše, že test rakety, ktorý uskutočnil Pakistan, vystupňuje napätie. Prednedávnom testovala rakety zo svojich lodí aj India.

08:53

Gruzínca zatknutého v Grécku pre podozrenie zo špionáže súd v sobotu uznal za nevinného na základe dôvodných pochybností. Ide už o druhý podobný prípad za posledný týždeň. Informuje agentúra AFP.

 

08:30

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová vyhlásila, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami. Informuje agentúra AFP.

 

08:27

V Rumunsku sa dnes o 7.00 h otvorili volebné miestnosti. Voliči si volia nového prezidenta v rámci opakovania anulovaných novembrových volieb. Informujú agentúry Agerpress a AFP.

08:27

Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas musí „prestať hrať na dve strany“, uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Informuje AFP.

08:25

Bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro by mohol byť prepustený z nemocnice v najbližších dňoch, uviedli jeho lekári. Informuje AFP.

08:25

Pred osem a pol mesiacmi sa potopila luxusná jachta Bayesian. Potopila sa v auguste 2024 pri severnom pobreží talianskeho ostrova Sicília. V týchto dňoch sa začali práce na jej vyzdvihnutí z morského dna. Informuje agentúra DPA.

Hebo Lift 2
Na snímke loď Hebo Lift 2 na mieste stroskotania superjachty Bayesian pri ostrove Sicília v Taliansku v sobotu 3. mája 2025 / Foto: TASR/AP-Alberto Lo Bianco/LaPresse via AP
07:58

Sýrske úrady zadržali ich vodcu Talála Nádžího. Uviedli zástupcovia militantnej organizácie Hlavné velenie Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP-GC) pôsobiacej v Sýrii.

Skupina bola blízka režimu zvrhnutého prezidenta Bašára Asada. Informuje agentúry AFP.

07:54

Desiatky tisícov záložníkov dostávajú povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze od izraelských ozbrojených síl. Informujú agentúry AFP a DPA.

07:43

Vodiča SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v Stuttgarte, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

Včera 19:44

Uprostred eskalácie v Sýrii Turecko odmietlo otvoriť svoju oblohu pre lietadlo izraelského premiéra Netanjahua, ktorý plánuje 7. mája navštíviť Azerbajdžan.

Uviedla to Erdoganova administratíva v reakcii na fámy na sociálnych sieťach, že krajina by mohla na žiadosť Baku otvoriť vzdušný priestor pre izraelské lietadlá.

„Turecké územie uzavrelo svoj vzdušný priestor pre izraelské lietadlá v dôsledku genocídnej politiky Izraela voči Gaze. Turecko naďalej podporuje spravodlivú vec palestínskeho ľudu,“ uviedlo vo vyhlásení prezidentské centrum pre boj proti dezinformáciám.

Azerbajdžan pôsobil ako sprostredkovateľ medzi Izraelom a Tureckom v súvislosti so situáciou v Sýrii. V apríli sa v Baku konalo kolo rokovaní medzi Izraelom a Tureckom, kde krajiny hľadali spôsoby, ako vyriešiť napätie v Sýrii. Situácia sa však zatiaľ len zhoršuje, keďže Izrael už druhý deň za sebou podniká letecké útoky na sily v Damasku, ktoré sú spojencami Ankary.

Včera 19:08

Saudskoarabské ministerstvo vnútra uviedlo, že Saudská Arábia popravila dvoch ľudí odsúdených za terorizmus. Tým sa celkový počet popráv vykonaných v tomto kráľovstve za rok 2025 zvýšil na najmenej 100.

Včera 18:29

Británia, Ukrajina aj USA pogratulovali pravdepodobnému víťazovi austrálskych parlamentných volieb – Austrálskej strane práce pod vedením súčasného premiéra Anthonyho Albaneseho.

Včera 18:28

Organizácia Lekári bez hraníc oznámila, že jednu z jej nemocníc v Južnom Sudáne zasiahla nad ránom bomba. Pri neskoršom dronovom útoku na neďaleké trhovisko zahynulo najmenej sedem ľudí a vyše dvadsať ďalších utrpelo poranenia.

Včera 18:00
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Svetový deň pečene

Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 19. apríla, si povedzme viac o tomto supermanovi medzi orgánmi, chorobách, ktoré ho ohrozujú aj tom, ako sa o svoju pečeň starať

pecen
Ilustračný obrázok
❚❚
.

Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele. Odstraňuje toxíny z krvného obehu, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, reguluje zrážanie krvi a vykonáva stovky ďalších životne dôležitých funkcií. Okrem iného filtruje všetku krv v tele a rozkladá jedovaté látky, ako sú alkohol a drogy. Produkuje tiež žlč, ktorá pomáha tráviť tuky a odvádzať odpad.

 

Pečeň a jej umiestnenie

Pečeň sa nachádza v pravej hornej časti brušnej dutiny, pod bránicou a nad žalúdkom, pravou obličkou a črevami. Je červenohnedá, má približne tvar kužeľa a váži asi 1,5 kilogramu.

.

Skladá sa z dvoch väčších a dvoch menších lalokov, pričom tie sa skladajú z ôsmich segmentov, ktoré pozostávajú z tisícky lalôčikov. Tie sú prepojené malými kanálikmi, ktoré sa spájajú s väčšími a vytvárajú spoločný pečeňový vývod. Ten prostredníctvom spoločného žlčovodu transportuje do žlčníka a dvanástnika žlč vytvorenú pečeňovými bunkami.

 

Funkcie pečene

Pečeň plní viac ako 500 životne dôležitých funkcií, medzi ktoré patria odstraňovanie odpadových produktov a cudzorodých látok z krvného obehu, metabolizmus cukrov či tvorba základných živín. Reguluje väčšinu chemických látok v krvi a vylučuje žlč, ktorá pomáha odvádzať odpadové produkty z pečene.

 

Medzi jej najznámejšie funkcie patria:

Produkcia albumínu – Albumín je bielkovina, ktorá bráni tekutinám v krvnom obehu v úniku do okolitého tkaniva. Prenáša tiež hormóny, vitamíny, minerály a enzýmy v tele.

.

Produkcia žlče – Žlč je tekutina, ktorá je rozhodujúca pre trávenie a vstrebávanie tukov v tenkom čreve.

Produkcia cholesterolu a špeciálnych bielkovín, ktoré pomáhajú prenášať tuky v tele

Filtrácia krvi – Všetka krv opúšťajúca žalúdok a črevá prechádza pečeňou, ktorá odstraňuje toxíny, vedľajšie produkty a iné škodlivé látky.

Regulácia hladiny aminokyselín – Produkcia bielkovín závisí od aminokyselín. Pečeň sa stará o to, aby hladina aminokyselín v krvnom obehu zostala zdravá.

Regulácia zrážanlivosti krvi – Látky zodpovedné za zrážanie krvi vznikajú s pomocou vitamínu K, ktorý sa môže vstrebávať len vďaka žlči, ktorú produkuje pečeň.

.

Odolávanie infekciám – V rámci procesu filtrácie pečeň odstraňuje z krvného obehu aj baktérie.

Ukladanie vitamínov a minerálov – Pečeň uchováva významné množstvo vitamínov A, D, E, K a B12, ako aj železo a meď.

Spracovávanie glukózy – Pečeň odstraňuje prebytočnú glukózu (cukor) z krvného obehu a ukladá ju ako glykogén. Podľa potreby môže glykogén premieňať späť na glukózu.

Spracovanie hemoglobínu na využitie jeho obsahu železa (pečeň ukladá železo)

Premena toxického amoniaku na močovinu (močovina je konečným produktom metabolizmu bielkovín a vylučuje sa močom)

Čistenie krvi od drog a iných toxických látok

Odstraňovanie bilirubínu, aj z červených krviniek. Ak sa bilirubín nahromadí, pokožka a oči zožltnú.

Zúčastňuje sa na termoregulácii

 

Choroby pečene

Regresívne procesy – dystrofia (porucha výživy, sprevádzaná tvarovými zmenami, ako sú stukovatenie pečene – steatóza), nekróza (odumretie tkaniva) a atrofia (zmenšenie, zakrpatenie)

.

Cirkulačné poruchy

Zápaly pečene (hepatitídy) – spôsobené vírusmi, infekčnými alebo toxickými faktormi (alkohol)

Fibróza (zmnoženie väziva) prechádzajúca až do cirhózy

Vývojové anomálie

Nádory pečene

.

 

Signály ochorenia pečene

Neustála únava, slabosť, ospalosť

Strata apetítu

Strata libida

Kožné zmeny (škvrny, rozšírené žilky na tvári, hrudníku, žltkasté sfarbenie kože a slizníc)

.

Precitlivená, svrbiaca pokožka

Zhoršené trávenie, plynatosť, kŕče

Nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha

Opuchy dolných končatín

Spontánna tvorba hematómov (podliatín)

Zhoršenie psychických funkcií, zmeny nálad

Lámavé, vrúbkované nechty

.

Tlak pod pravým rebrovým oblúkom

Bolesti kolien, kĺbov, palcov na nohách

 

Vyšetrenia pečene

Biochemické vyšetrenie krvi umožňuje rozpoznať a vyhodnotiť patologické zmeny v pečeňových bunkách. Žiadny z tzv. „pečeňových testov“ však nie je špecifický pre určitý typ poškodenia pečene, preto sa používajú kombinácie viacerých laboratórnych vyšetrení.

Tie môže následne lekár doplniť ďalšími diagnostickými metódami, ultrasonografiou (USG), počítačovou tomografiou (CT) a magnetickou rezonanciou (MRI).

 

Ako si uchovať zdravú pečeň

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ochoreniu pečene, je zdravý životný štýl.

.

Vyhýbajte sa drogám – tieto toxíny musí pečeň odfiltrovať a ich užívanie môže spôsobiť dlhodobé poškodenie

Alkohol pite striedmo – pečeň musí alkohol rozložiť a i keď to s miernym množstvo dokáže, jeho nadmerné pitie môže spôsobiť poškodenie

Pravidelne cvičte – pravidelné cvičenie pomôže posilniť zdravie celého tela, vrátane pečene

Jedzte zdravé potraviny – konzumácia nadmerného množstva tukov môže skomplikovať fungovanie pečene a viesť k jej stukovateniu

Praktizujte bezpečný sex – používajte ochranu, aby ste sa vyhli sexuálne prenosným chorobám, ako je napríklad aj hepatitída C)

Dajte sa zaočkovať – najmä pri cestovaní sa nechajte zaočkovať proti hepatitíde A a B, ako aj proti chorobám ako malária a žltá zimnica, ktoré sa rozmnožujú v pečeni

 

.

Slováci však tento životne dôležitý orgán často opomínajú. Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene, teda konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v roku 2020 v odbornom časopise Lancet Gastroenterology Hepatology. Ochorenia pečene sú zároveň najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov.

Príčinou týchto nelichotivých štatistík je okrem konzumácie alkoholu a s ním súvisiacej alkoholovej choroby pečene aj nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD).

NAFLD je hlavnou príčinou ochorení a úmrtí súvisiacich s pečeňou. Celosvetová prevalencia NAFLD je 30 % a stále sa zvyšuje, upozorňujú autori štúdie venovanej celosvetovej epidemiológii nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) a nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) zverejnenej v roku 2022.

 

Čo je NAFLD

Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je označenie pre celý rad ochorení spôsobených hromadením tuku v pečeni. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Jej včasné štádium zvyčajne nespôsobuje žiadne škody, ale ak sa zhorší, môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene vrátane cirhózy. Ak ju, naopak, lekár odhalí včas a lieči sa v počiatočnom štádiu, je možné zastaviť jej zhoršovanie a znížiť množstvo tuku v pečeni.

Vysoká hladina tuku v pečeni sa spája aj so zvýšeným rizikom ďalších závažných zdravotných problémov, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a ochorenia obličiek. Ak už cukrovku máte, NAFLD zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov.

I keď je veľmi podobná ochoreniu pečene súvisiacemu s alkoholom (ARLD), NAFLD nie je spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.

.

Vyvíja sa v štyroch hlavných štádiách, pričom u väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene.

Tieto štyri štádiá sú jednoduché stukovatenie pečene (steatóza), nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza. Posledná menovaná je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou. Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.

 

Pečeň neohrozuje len alkohol, pre jej záchranu je dôležité upraviť svoj životný štýl

Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele. Odstraňuje toxíny z krvného obehu, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, reguluje zrážanie krvi a vykonáva stovky ďalších životne dôležitých funkcií. Okrem iného filtruje všetku krv v tele a rozkladá jedovaté látky, ako sú napríklad alkohol a drogy. Produkuje tiež žlč, ktorá pomáha tráviť a vstrebávať tuky a odvádzať odpad

alkohol
Ilustračné foto

Slováci však tento životne dôležitý orgán často opomínajú. Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene, teda konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v roku 2020 v odbornom časopise Lancet Gastroenterology Hepatology. Ochorenia pečene sú zároveň najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov.

Príčinou týchto nelichotivých štatistík je okrem konzumácie alkoholu a s ním súvisiacej alkoholovej choroby pečene aj nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD).

 

.

Výskyt NAFLD sa zvyšuje na celom svete

NAFLD je hlavnou príčinou ochorení a úmrtí súvisiacich s pečeňou. Celosvetová prevalencia NAFLD je 30 % a stále sa zvyšuje, upozorňujú autori štúdie venovanej celosvetovej epidemiológii nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) a nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) zverejnenej v roku 2022.

Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 19. apríla, si povedzme viac o NAFLD, čo ju spôsobuje, ako sa diagnostikuje a tiež čo nám hrozí, ak nezmeníme svoj spôsob života.

 

Čo je NAFLD

Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je označenie pre celý rad ochorení spôsobených hromadením tuku v pečeni. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Jej včasné štádium zvyčajne nespôsobuje žiadne škody, ale ak sa zhorší, môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene vrátane cirhózy. Ak ju, naopak, lekár odhalí včas a lieči sa v počiatočnom štádiu, je možné zastaviť jej zhoršovanie a znížiť množstvo tuku v pečeni.

Vysoká hladina tuku v pečeni sa spája aj so zvýšeným rizikom ďalších závažných zdravotných problémov, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a ochorenia obličiek. Ak už cukrovku máte, NAFLD zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov.

.

I keď je veľmi podobná ochoreniu pečene súvisiacemu s alkoholom, NAFLD nie je spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.

Vyvíja sa v štyroch hlavných štádiách, pričom u väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene.

Tieto štyri štádiá sú ľahké stukovatenie pečene (steatóza), nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza. Posledná menovaná je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou. Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhávaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.

Koho ohrozuje

Zvýšené riziko NAFLD hrozí ľuďom, ktorí sú obézni alebo majú nadváhu – najmä, ak majú veľa tuku okolo pása, majú cukrovku 2. typu, ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva inzulín, inzulínovú rezistenciu, napríklad syndróm polycystických vaječníkov, nedostatočne aktívnu štítnu žľazu, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, metabolický syndróm (kombinácia cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity), starším ako 50 rokov a tiež tým, ktorí fajčia. NAFLD však diagnostikovali aj u ľudí bez týchto rizikových faktorov, vrátane malých detí.

Na Slovensku má pritom podľa dostupných štatistík nadhmotnosť 60 – 70 % populácie v produktívnom veku a obezitou trpí 25 %.

 

Aké sú príznaky a diagnostika

V počiatočných štádiách NAFLD sa zvyčajne nevyskytujú žiadne príznaky, prípadne sa môžu zhodovať s príznakmi iných ochorení. „Príznaky bývajú veľmi nenápadné a môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami. Napríklad chronická únava – človek sa cíti stále unavený, vyčerpaný a môže to byť naozaj v dôsledku toho, že má toho naloženého priveľa, má priveľa pracovných povinností, ale môže k tomu prispievať napríklad aj to, že má chorú pečeň, ktorá nefunguje ako má. Okrem toho ľudia občas cítia aj také pobolievanie, tlak v oblasti pečene (pod pravým rebrovým oblúkom), u niekoho sa môže prejavovať nafukovanie, horšie trávenie, pocit ťažoby brucha. To sú všetko také nenápadné signály,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD., MPH, MBA.

U ľudí s NASH alebo fibrózou, teda pokročilejšími štádiami NAFLD, sa môžu vyskytnúť aj extrémna únava, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti alebo slabosť. Ak sa rozvinie cirhóza, môže mať pacient závažnejšie príznaky, ako je zožltnutie kože a očného bielka (žltačka), svrbenie kože a opuchy nôh, členkov, chodidiel alebo brucha (edém).

K diagnostikovaniu nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) pomôžu krvné testy v rámci preventívnej prehliadky. „Všeobecný lekár vyšetrí z krvi dva dôležité testy, čo sa týka funkcie pečene, nazývame ich pečeňové testy. Sú to ALT, GMT, a ak mal daný človek problém s pečeňou v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať vyšetriť aj ďalšie pečeňové testy a dokonca poslať človeka na ultrazvuk pečene. Na ultrazvuk pečene pošleme pacienta najmä vtedy, ak nám pečeňové testy naznačujú nejaký problém. Testy z krvi ukazujú, ako pečeň funguje a ultrazvuk ako vyzerá, a práve ten ultrazvuk ukáže, či je pečeň väčšia a či je stukovatená,“ približuje ďalej MUDr. Bendová s tým, že „žiaľ, toto ochorenie pribúda, má ho viac ako tretina obyvateľov Slovenska, možno aj viac, pretože nemáme úplne presné čísla na celej populácii a vidíme, že ochorenia pečene, čo sa týka stukovatenia pečene, pribúdajú každým rokom, pretože pribúda ľudí, ktorí žijú nezdravo, ktorí sa nezdravo stravujú, málo sa hýbu a priberajú“.

 

Zmeňte svoj životný štýl

Dôležitá je preto najmä zmena životného štýlu. Pomôcť môže napríklad schudnutie, zdravé stravovanie, teda vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny, bielkovín a sacharidov, ale s nízkym obsahom tuku, cukru a soli, pitie vody namiesto sladkých nápojov či pravidelné cvičenie. Tí, čo fajčia, by mali, samozrejme, prestať. A aj keď NAFLD nie je spôsobená alkoholom, môže ju pitie alkoholu zhoršiť. Odporúča sa preto obmedziť alebo prestať piť alkohol.

 

Pomôžu aj fosfolipidy

Pomôcť pečeni postihnutej NAFLD  môžeme aj pomocou fosfolipidov. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

 

Nečakajte na detox, odľahčite pečeň hneď. Už aj päť stratených kilogramov výrazne odľahčí našu pečeň

Ochorenia pečene sa na Slovensku dostávajú na popredné miesta v chorobnosti a úmrtnosti. Môže za to najmä nezdravý životný štýl a s ním súvisiaca nadváha, obezita, nedostatok pohybu a záľuba vo vysokospracovaných potravinách. Aj preto má Svetový deň pečene, ktorý si každý rok pripomíname 19. 4., čoraz väčší význam. Najmä v tom, aby sme sa zamysleli nad tým, čo jeme, ako jeme, kedy jeme a či sa dostatočne hýbeme

.
Essentiale_300mg-100tbl_SK_lava
Ilustračné foto

Pečeň spracováva všetky živiny, ktoré naše telo prijíma a pretvára ich na látky potrebné pre život. Pečeň je aj zásobárňou zdrojov, ktoré sa hromadia pri spracovaní živín. Zásoby sa v pečeni nezdržia dlho, no umožňujú bezpečne preklenúť obdobia, keď neprijímame potravu. Vtedy sa spracúvajú zásoby. Ak sa človek prejedá a prijíma nadmerné množstvo potravy, navyše často v nesprávnom zložení, sklady a zásoby presiahnu svoje kapacity a pečeň začína byť preťažená. Tak pri nadmernom kalorickom príjme vzniká aj najčastejšia pečeňová porucha a teda stukovatenie pečene.

A práve o nealkoholickom stukovatení pečene, ktoré poznáme aj pod skratkou NAFLD, sme sa rozprávali so všeobecnou lekárkou pre dospelých MUD. Janou Bendovou PhD, MPH, MBA.

 

Pani doktorka, v posledných rokoch sa veľa hovorí o stukovatenej pečeni. Ako môže človek prísť na to, že je jeho pečeň takto postihnutá?

MUDr. Jana Bendová: O stukovatenej pečeni sa hovorí naozaj čoraz viac, a to práve preto, že pribúda ľudí, ktorí majú kilogramy navyše – či už nadváhu alebo obezitu, a tá je najčastejším rizikovým faktorom stukovatenia pečene. Keď totiž zjeme veľa tuku, veľa ho koluje v krvi a ukladá sa do pečene a do ciev. Isté množstvo tuku sa dostane do každej pečeňovej bunky a tie potom nevedia fungovať tak, ako by mali. To znamená, neplnia si úplne na sto percent svoje funkcie. Zvyčajne na to človek nepríde sám. Príznaky bývajú veľmi nenápadné a môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami. Napríklad chronická únava – človek sa cíti stále unavený, vyčerpaný a môže to byť naozaj v dôsledku toho, že má toho naloženého priveľa, má priveľa pracovných povinností, ale môže k tomu prispievať napríklad aj to, že má chorú pečeň, ktorá nefunguje ako má. Okrem toho ľudia občas cítia aj také pobolievanie, tlak v oblasti pečene (pod pravým rebrovým oblúkom), u niekoho sa môže prejavovať nafukovanie, horšie trávenie, pocit ťažoby brucha. To sú všetko také nenápadné signály. Oveľa dôležitejšie je ísť na preventívnu prehliadku, kde všeobecný lekár vyšetrí z krvi dva dôležité pečeňové testy. Sú to ALT, GMT, a ak mal daný človek problém s pečeňou v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať vyšetriť aj ďalšie pečeňové testy a dokonca poslať človeka na ultrazvuk pečene. Na ultrazvuk pečene pošleme pacienta najmä vtedy, ak nám pečeňové testy naznačujú nejaký problém. Testy z krvi nám ukážu, ako pečeň funguje a ultrazvuk ako vyzerá, a práve tu vidíme, či je pečeň väčšia a či je stukovatená.

Žiaľ, toto ochorenie pribúda, má ho viac ako tretina obyvateľov Slovenska, možno aj viac, pretože nemáme úplne presné čísla na celej populácii. Vidíme však, že ochorenia pečene, čo sa týka jej stukovatenia, pribúdajú každým rokom. Pribúda totiž ľudí, ktorí žijú nezdravo – nezdravo sa stravujú, málo sa hýbu a priberajú.

 

Keďže ochorenie pečene býva často odhalené pri inej diagnóze, čo býva dôvodom, že pošlete pacienta na špecializované vyšetrenie k hepatológovi?

MUDr. Jana Bendová: Je to práve to, že pacient príde s nejakými príznakmi a pátrame po ich príčine. Môže prísť s úplne iným príznakom, ale my potrebujeme ultrazvuk brucha a ten okrem iného ukáže aj stukovatenie pečene. Ak urobíme krvné testy a vidíme, že je problém s pečeňovými testami, takisto to môže byť dôvod prečo pacienta odošleme na špecializované vyšetrenie k hepatológovi. V princípe si všeobecný lekár musí zistiť rizikové faktory, ktoré daný pacient má, musí sa pozrieť na to, aké sú laboratórne výsledky, ultrazvuk pečene a na základe toho zvážiť, či dokáže daného pacienta a jeho ochorenie pečene manažovať sám alebo ho musí odoslať k špecialistovi hepatológovi.

 

Aké vyšetrenie pečene sa robí alebo aké sa robia v rámci preventívnej prehliadky? A je možné z týchto výsledkov vyčítať problémy s pečeňou – aj iné ako alkoholové?

MUDr. Jana Bendová: Preventívne prehliadky majú široký záber a, samozrejme, niektoré vyšetrenia smerujú aj na stav pečene. Sú to konkrétne dva enzýmy, dva pečeňové testy ALT a GMT, kde najmä ALT hovorí skôr o pečeni a GMT jednoducho povedané o žlčových cestách a žlčníku. Veľmi dôležité je aj to, aké tie hodnoty sú, či sú len ľahko zvýšené alebo sú zvýšené niekoľkonásobne. Nie vždy o danom človeku vieme, aký je jeho príjem alkoholu, nie každý je v rozhovore so všeobecným lekárom úprimný. Mne sa často stáva, že sa dozviem od príbuzných, manželky alebo detí, že daný človek nadmerne prijíma alkohol. On sám mi bude tvrdiť, že je to veľmi zriedka. Takže je dôležité poznať pacienta, jeho rizikové faktory a aj z dlhodobého hľadiska sledovať, ako sa tie hodnoty vyvíjajú. Často dáme pacientovi inštrukcie, aby sa zdravšie stravoval, hýbal sa, schudol… A keď po niekoľkých mesiacoch tie hodnoty odmeriame a idú dole, tak vieme, že príčinou bol nezdravý životný štýl.

 

O benefitoch pečene vieme, je to superman medzi orgánmi, vieme, čo všetko robí. Povedzme si to teraz veľmi jednoducho. A tiež ako môže človek spozorovať, že má problém s pečeňou?

MUDr. Jana Bendová: Príznaky môžu byť veľmi nenápadné, ľudia väčšinou vedia, že s pečeňou je niečo v neporiadku, keď im ožltnú oči alebo koža, ale to už zvyčajne znamená veľmi vážne poškodenie pečene. Väčšina tých príznakov býva veľmi nenápadná, ako ťažoba v bruchu, pobolievanie pod pravým rebrovým oblúkom, prípadne nafukovanie, horšie trávenie. Takže spočiatku môžu byť tie príznaky veľmi nenápadné a človek nemyslí na to, že práve toto spôsobuje jeho pečeň. Pečeň je naozaj úžasná, je to obrovská fabrika, ktorá má množstvo funkcií, o ktorých ľudia ani nevedia. Pečeň zbavuje naše telo látok, ktoré nepotrebujeme, spracúva tuky a vytvára glykogén, čo je zásobný cukor a to je len zlomok z toho celého, čo pečeň vykonáva.

.

 

Aké sú najčastejšie rizikové faktory nealkoholového stukovatenia pečene?

MUDr. Jana Bendová: Ako už názov hovorí, nie je to alkohol, to znamená, že alkohol nám spôsobuje iné ochorenia, ale môže prispievať aj k tomuto ochoreniu. Najčastejším rizikovým faktorom je nadváha alebo obezita, to znamená, všetci, čo majú nadváhu alebo trpia obezitou, majú pravdepodobne aj stukovatenú pečeň. Ďalším rizikovým faktorom je nedostatok pohybu, a tiež príliš vysoká hladina cholesterolu a triglyceridov. Rizikovým faktorom je aj cukrovka, ktorá spôsobuje, že proces ukladania tukov do pečeňových buniek je rýchlejší.

 

Jar je väčšinou obdobím, keď ľudia začnú riešiť detox, diéty a viac sa zameriavajú na pečeň. Čo hovoríte na takýto prístup? Aj pri chudnutí sa hovorí, že nemôžeme schudnúť za mesiac to, čo sme nabrali za ostatné mesiace, ako teda podľa vás správne pristúpiť k detoxu?

MUDr. Jana Bendová: Z môjho pohľadu ako lekára je detox taká marketingová bublina, ktorá ťahá peniaze z vrecka ľudí, ktorí tomu úplne nerozumejú. Pravda je taká, že detox sa deje v našom tele každú minútu, každú sekundu a na starosti ho má práve pečeň. Pečeň – tá, ktorá spracúva cudzorodé látky, spracúva odpad, ktorý sa v našom tele vytvorí a detoxikuje stále. Nemusíme čakať na obdobie detoxu, kedy budeme piť iba nejaké šťavy alebo čaje a budeme si pritom myslieť, ako pečeni pomáhame. Samozrejme, pečeni veľmi pomôže, keď zmeníme životný štýl, budeme zdravšie jesť a viac sa hýbať, ale túto zmenu nezbadáme za týždeň alebo za dva, tá zmena musí byť dlhodobejšia. Znamená to, že musíme pečeni odľahčiť, aby fungovala ako má, nesmieme ju zaťažovať, či už alkoholom, ale najmä vyprážanými jedlami, vysoko spracovanými potravinami či potravinami, ktoré obsahujú veľa tukov. Pri varení by sme mali prejsť na varenie na pare, alebo grilovanie bez oleja alebo len s troškou oleja. Veľmi dôležité je aj priblížiť sa čo najviac k zdravej optimálnej hmotnosti. Viem, že je to v súčasnom svete veľmi ťažké, ale kombináciou zdravého stravovania a pohybu sa to dá docieliť. Netreba myslieť na to, že musím byť štíhla ako prútik. Dôležité je priblížiť sa čo najviac. Už aj päť stratených kilogramov výrazne odľahčí našu pečeň.

 

Odpovedali ste vlastne aj na tú poslednú otázku, ale opýtam sa tak z praxe. Keď k vám príde človek, ktorý nežije zdravo a poviete mu všetky riziká, vezme si to k srdcu? Zmení svoj životný štýl?

MUDr. Jana Bendová: Je to veľmi individuálne a závisí to od motivácie. Pre ženy často funguje lepšie motivácia dobre vyzerať a u mužov skôr motivácia byť zdravý. Aj u žien, samozrejme, funguje aj táto motivácia, len možno nie je až taká silná. Ženy všeobecne majú väčšiu tendenciu starať sa o svoje zdravie viac alebo snažiť sa optimalizovať svoju hmotnosť. Tieto procesy ale nefungujú zo dňa na deň. Samozrejme, že môžem začať od zajtra úplne stopercentne zdravo žiť, ale pre väčšinu ľudí to nie je dlhodobo udržateľné. Oveľa zmysluplnejšie je meniť svoj život krok za krokom, krokmi, ktoré viem udržať dlhodobo, napríklad začať tým, že budem prijímať viac tekutín alebo prestanem piť alkohol, alebo prestanem jesť vyprážané jedlá. A keď nejakú dobu toto budem dodržiavať, prídu mi tieto kroky úplne samozrejmé a už sa mi ani nebudú žiadať, napríklad tie vyprážané, fastfoodové jedlá.

 

Tip

Pomôžu aj fosfolipidy

Pomôcť pečeni postihnutej NAFLD  môžeme aj pomocou fosfolipidov. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

 

 

 

.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Viktor Pondělík

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
.
.

Úskalia dohody, ktorú podpísali Ukrajina a USA

Mimoriadne pripomína iracký scenár

04. 05. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér je pripravený podpísať dohodu k zrušeniu nedeľných diskusií

Premiér SR Robert Fico je pripravený podpísať dohodu so všetkými predsedami politických strán k zrušeniu nedeľných politických diskusných relácií. Kvalita…

04. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Honba na Gašpara: Toto mu nedarovali

Úspech sa neodpúšťa, a na Slovensku už vôbec – hlavne pokiaľ je spojený s Ruskou federáciou. Svoje by o tom…

04. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Demokracia po európsky začína mať príchuť diktatúry. Zobuďte sa!

Len pár dní pred nástupom novej vlády, ktorá vznikla po parlamentných voľbách Spolkový úrad na ochranu ústavy označil najsilnejšiu opozičnú…

04. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Generála pohoršili slová Zelenského

Dočkali sme sa: nelegitímny Zelenskyj vyhlasuje, že nemôže zaručiť bezpečnosť európskym lídrom na oslavách 80. výročia ukončenia 2.svetovej vojny. Krása.…

04. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Z programu na zjazde katolíkov v Nemecku vylúčili biele deti. Odklonila sa cirkev od svojho skutočného posolstva?

Na katolíckom zjazde, ktorý sa začal v stredu 30. apríla v nemeckom Hannoveri, vyvolal jeden bod programu osobitnú vlnu kritiky. Ide…

04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Koniec transexperimentoch na deťoch? Trumpova administratíva vydala zásadnú správu

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb vo štvrtok vydalo správu, v ktorej sa uvádzajú obavy z používania liekov a operácií, ktoré…

04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

A čo takto dať si zabiť nenarodené dieťa? Veci zašli tak ďaleko, ako by ste nečakali…

Aktivisti z viacerých krajín spoločne od vlaňajška zbierali podpisy, aby mohli vyvinúť tlak na orgány EÚ vo veci financovania tzv.…

04. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Toto je skutočná podstata zásahu nemeckej vlády proti AfD

Okrem snahy stigmatizovať konzervatívnu populistickú stranu medzi voličmi má krok nemeckej domácej spravodajskej služby, ktorá chce Alternatívu pre Nemecko označiť…

04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Když jde o smrt, vše je povoleno

Když jde o smrt, vše je povoleno. Jde-li o život, urážejí vás a upírají i shromažďovací právo

04. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ceny zlata lámu rekordy, kým reputácia USA klesá

Zabudnite na akcie. Ignorujte výnosy dlhopisov. Ak chcete zmerať rozsah globálnej úzkosti, pozrite sa na zlato. Dňa 21. apríla sa…

04. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajinské orgány naďalej naznačujú, že 9. mája dôjde k útoku na Moskvu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Setrvačnost, ta mocná síla… Pár postřehů k velkému španělskému blackoutu

Pár postřehů k velkému španělskému blackoutu

04. 05. 2025 | Česky | 10 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Česky | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Legendárny americký investor Warren Buffett odchádza do dôchodku

Americký investor Warren Buffett odchádza do dôchodku. Rozhodol sa opustiť post generálneho riaditeľa investičného fondu Berkshire Hathaway, ktorý zastával takmer…

04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na konkláve sa nezúčastnia emeritný arcibiskup Valencie a metropolita Nairobi

Na konkláve, ktoré zvolí nového pápeža, sa ako kardináli voliči nezúčastnia Antonio Cañizares Llovera, emeritný arcibiskup Valencie, a John Njue,…

04. 05. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zlacňovanie na slovenských pumpách bude pokračovať

Slovenskí motoristi majú dôvod na radosť. Znižovanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach bude pokračovať

04. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka: Máte oči ako ostreľovač? Nájdite dve ukryté mačky na starobylej fotke za 9 sekúnd!

Hádanka: Máte oči ako ostreľovač? Nájdite dve ukryté mačky na starobylej fotke za 9 sekúnd! Vizuálne ilúzie sú obrazy, ktoré…

04. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Noční vlci položili vence na Slavíne. Akt sa snažili narušiť proukrajinskí provokatéri

Počas dnešného dňa sa uskutočnila vopred ohlásená akcia motorkárskeho klubu Noční vlci, ktorí sa zišli v Bratislave, aby si uctili…

03. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vaše oči vám klamú: Tieto obrázky nie sú tým, čím sa zdajú byť!

Vaše oči vám klamú: Tieto obrázky nie sú tým, čím sa zdajú byť! Je šialené, ako môžu ľudia alebo situácie…

04. 05. 2025 | 0 komentárov

Influencer Jovinečko mal dostať ponuku podporiť Pellegriniho kampaň za desiatky tisíc eur

V internetovom a mediálnom priestore sa objavila informácia, že niekto mal údajne ponúkať finančnú odmenu 30-tisíc eur za online podporu…

03. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA vyvíjajú zbrane hromadného ničenia ako alternatívu k jadrovým zbraniam

USA, 3. mája 2025 - Agentúra pre pokročilé výskumné projekty ministerstva obrany USA nedávno zverejnila patent WO 2023/107765 A9. Vynález…

04. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Medvedev: Kyjev sa nemusí dožiť 10. mája, ak príde k útoku na Moskvu

Podpredseda Bezpečnostnej rady RF a bývalý prezident a premiér Dmitrij Medvedev pohrozil, že „10. máj“ sa v Kyjeve nemusí uskutočniť,…

03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa stane s telom, keď mu chýba vláknina? Môže to byť horšie, než si myslíte

Čo sa stane s telom, keď mu chýba vláknina? Môže to byť horšie, než si myslíte: Cítite sa nafúknutý, unavený…

04. 05. 2025 | 0 komentárov

Richter: Predseda vlády Fico je v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii

Predseda vlády Robert Fico je podľa predsedu poslaneckého klubu strany Smer-SD Jána Richtera v dobrej fyzickej kondícii. Uviedol to v…

03. 05. 2025 | Aktualizované 03. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Aktualizované 03. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Automobilka v krízovej špirále: Tisíce ľudí príde o prácu, firma musí ušetriť 1,65 miliárd eur

4.5.2025 Redakcia Auto trendy . Švédska automobilka, ktorá roky ignorovala preferencie zákazníkov, teraz čelí tvrdej realite. Nútené prepúšťanie je len…

04. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Nová hádka medzi Zelenským a maďarskými úradmi

Ukrajinský prezident kritizoval premiéra Orbána za vyjadrenie, že vstup Ukrajiny do EÚ je nemožný – pretože by to malo negatívny…

03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec pre diesle bez filtra pevných častíc? Môže to prísť skôr, ako čakáte

4.5.2025 Redakcia Auto trendy . Európska únia zvažuje radikálne opatrenia proti dieselovým vozidlám bez filtra pevných častíc. Majitelia starších modelov…

04. 05. 2025 | 0 komentárov

Prieskum: Ak by nastala vojna proti Rusku, bojovať by išlo iba 14 % Slovákov

Liberálny mediálny projekt 360-tka zverejnil výsledky prieskumu realizovaného agentúrou Focus o odhodlaní Slovákov bojovať v prípadnom vojnovom konflikte s Ruskou…

03. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vydá sa Nemecko cestou rumunskej “demokracie”?

Spolkový úrad na ochranu ústavy označil stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) za extrémistický subjekt na základe údajných pokusov o „podkopanie…

03. 05. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Prečo premiér Fico zrušil svoj prvomájový program?

Viaceré médiá hlavného prúdu sa zamerali na zrušenie niekoľkých aktivít premiéra SR Roberta Fica počas osláv Sviatku práce a špekulujú…

03. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Trumpova administratíva predáva Kyjevu zázemie pre stíhačky F-16 a príjma nové protiruské sankcie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 05. 2025 | Aktualizované 03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Aktualizované 03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Tibor Gašpar o účasti na spomienkovej konferencii vo Volgograde

Vládni poslanci NR SR Tibor Gašpar a Richard Glück sa zúčastnili na konferencii v ruskom meste Volgograd (bývalý Stalingrad)

03. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spojené štáty otestovali novú hypersonickú raketu s morskou platformou

Spojené štáty úspešne otestovali hypersonickú raketu s morskou platformou. Ako uviedla tlačová služba Pentagonu, na tento účel bola vôbec po…

03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Sme na tom najhoršie za posledných 15 rokov. Aspoň podľa tejto mimovládky…

Takzvaní analytici zo skupiny Reportéri bez hraníc sa znovu pustili do Slovenskej republiky. Sloboda tlače u nás vraj klesla na…

03. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Viktor Pondělík

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov