Svetová banka chce vyriešiť problém utečencov pomocou medzinárodného trhu dlhopisov, pretože podľa nej je „štedrosť medzinárodného spoločenstva chybná“. Podľa Svetovej banky by mali štáty s najvyšším počtom utečencov, teda Turecko, Libanon a Jordánsko začať vydávať dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť súkromní investori.
Splácanie by malo garantovať desať najlepších darcovských krajín: USA, Veľká Británia, Nemecko, celá Európska únia, Kanada, Japonsko, Holandsko, Nórsko, Švédsko a Kuvajt prostredníctvom peňazí vybraných od daňových poplatníkov. „V súčasnej dobe sa vlády stretávajú s rozpočtovými deficitmi. Avšak v rovnakej dobe pozorujeme vysokú likviditu kapitálového trhu,” citoval Financial Times Hafeza Ghanema, prezidenta Svetovej banky, ktorý je zodpovedný za región Blízkeho východu a severnej Afriky. „Riešenie musí byť nájdené na kapitálovom trhu z dôvodu potreby veľkého množstva nových finančných zdrojov,“ tvrdí Ghanem.
Napríklad v prípade, že bude mať Libanon alebo Turecko ťažkosti so splácaním dlhu investorom, vtedy sa k slovu dostanú darcovské krajiny, ktoré prevezmú zodpovednosť. K tomu však dôjde len v prípade, ak bude krajina na pokraji štátneho bankrotu. Tento proces je jasne nastavený tak, aby z neho za každých okolností profitovali predovšetkým investori. Avšak dotknuté krajiny budú mať ako politický, tak aj finančný záväzok voči darcovským krajinám.