Belehrad 28. januára 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)
Srbská vláda po prvýkrát vyhlásila, že zmení smerovanie svojej zahraničnej politiky a možno uvalí na Rusko sankcie. Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič v rozhovore uviedol, že Srbsko prijme opatrenia, ktoré sú v jeho najlepšom záujme, píše Pallak Kashyap pre TFI Global News
Dačič tiež kritizoval Moskvu za jej vojenskú operáciu na Ukrajine a poznamenal: “Odsudzujeme porušenie územnej celistvosti Ukrajiny a takto sme hlasovali v medzinárodných orgánoch.”
Ďalšou šokujúcou udalosťou bolo, že srbská premiérka Ana Brnabičová označila Rusko za agresora, čo nikdy predtým žiadny srbský vládny predstaviteľ nepoužil. Zároveň pochválila Európsku úniu ako najväčšieho investora a darcu v Srbsku.
Srbská vláda v poslednom čase zaujala vo svojej zahraničnej politike otvorene protiruský postoj. Jej nespokojnosť s Putinom znamená radikálnu zmenu v jej diplomatickom prístupe na medzinárodnom poli.
Prezident Aleksandar Vučič v nedávnom rozhovore odmietol tvrdenia Putina o územných ziskoch na Ukrajine. Vučič, ktorý je významným spojencom Ruska, tiež uviedol, že s ruským prezidentom nehovoril už mnoho mesiacov.
Vučič tiež poznamenal, že Srbsko nepodporí ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine, a zdôraznil, že Krym a Donbas sú súčasťou Ukrajiny a zostanú ňou aj v budúcnosti.
Odsúdeniahodný postup Ruska a jeho vplyv na vzťahy so Srbskom
Čo teraz prinútilo Srbsko náhle zmeniť kurz svojej zahraničnej politiky? Prečo Belehrad hovorí jazykom USA a Európy, ktoré vytrvalo ignorujú jeho politickú suverenitu a územnú celistvosť?
Ruská vláda zrejme urobila niečo, čo srbský režim rozzúrilo. Jej súkromná žoldnierska skupina Wagner sa pokúsila naverbovať vojakov do vojny na Ukrajine. Ruské webové stránky a skupiny na sociálnych sieťach uverejňovali náborové inzeráty tejto vojenskej spoločnosti v Srbsku.
To pobúrilo prezidenta Vučiča, ktorý Moskvu odsúdil a vyzval ju, aby s touto praxou okamžite prestala. Povedal: “Prečo vy, z Wagneru, voláte niekoho zo Srbska, keď viete, že je to proti našim predpisom?”
Prečo sa Srbsko obrátilo proti Putinovi?
TFI Global už skôr vysvetlila, že Vučič odsúdil Rusko, pretože naňho tlačila a vydierala ho Európska únia. Brusel informoval Srbsko, že začlení Belehrad do EÚ a nebude brániť členským štátom investovať do krajiny, ak prijme ich francúzsko-nemecký plán. V dôsledku toho začal Vučič robiť vyhlásenia, ktoré môžu prerušiť jeho väzby s Ruskom.
Súčasné vyhlásenie srbského ministra financií Ivicu Dačiča však odráža, že srbská vláda je s Ruskom skutočne nespokojná. Srbsko je frustrované, pretože v takejto politicky nestabilnej a nestálej chvíli sa ruská vláda namiesto toho, aby pomáhala Belehradu v boji proti nespočetným útokom Západu na jej suverenitu a územnú celistvosť, zaoberá verbovaním Srbov do vojny proti Kyjevu.
Poľutovaniahodné konanie Wagnerovej skupiny vyvolalo u Alexandra Vučiča a Any Brnabičovej dojem, že Moskva sa stará len o svoje vlastné diplomatické, politické a hospodárske záujmy, a nie o záujmy svojich spojencov. Srbsko preto teraz vyzýva na uvalenie sankcií na Rusko. Belehrad však bude musieť na nepredvídateľnej ceste geopolitiky postupovať opatrne, pretože prerušenie vzťahov s Moskvou môže mať drastické dôsledky pre jeho bezpečnosť, suverenitu a stabilitu. Budúcnosť Srbska je naďalej neistá, isté však je, že Rusko stráca svojho najväčšieho partnera na Balkáne.