Ako informuje Deutsche Welle, podľa Nahlesovej by mohli existovať okolnosti, za ktorých by Nemecko poskytlo finančnú pomoc Turecku, ktorého domáca mena sa momentálne prepadáva voči doláru.
“Môže nastať situácia, keď Nemecko musí pomôcť Turecku, bez ohľadu na politické napätie s prezidentom Receptom Tayyipom Erdoganom. Turecko je partnerom NATO, čo nemôžeme ignorovať. Je v záujme všetkých, aby Turecko zostalo ekonomicky stabilné a že súčasné turbulencie zahŕňajúce jeho menu by sa mohli zastaviť,” vyhlásila Nahlesová pre nemecké médiá skupiny Funke.
Od začiatku roka klesla hodnota tureckej líry voči americkému doláru o viac ako 35%. Nahlesová vraví, že plánovaná návšteva tureckého prezidenta do Nemecka v septembri je správnym krokom a veľa povie o ďalšom vývoji ich nie celkom najlepších vzťahov.
“Spolková vláda musí zostať v dialógu s Tureckom na všetkých úrovniach. Je mi jasné očakávanie, že kancelárka bude samozrejme riešiť aj kritické otázky, najmä pokiaľ ide o zatknutie a zadržanie nemeckých štátnych príslušníkov v Turecku,” skonštatovala.
Pridáva sa aj bývalý nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, ktorý by nechcel, aby sa Turecko dostalo do izolácie. “V našom vlastnom záujme musíme urobiť všetko pre udržanie Turecka na Západe,” povedal podľa spravodajského magazínu Der Spiegel.
Podľa Sigmara Gabriela by nie USA, ale Európu poškodilo to, ak by Turecko bolo destabilizované sankciami uloženými Washingtonom. Mohla by sa narušiť ekonomika, situácia s migrantmi zadržiavanými na tureckom území a neprajný vzostup “nacionalistických síl” v Turecku.
Der Spiegel minulý týždeň informoval aj o tom, že počas telefonátu nemecký minister financií Olaf Scholz dal na zváženie tureckému ministrovi financií Beratovi Albayrakovi, aby Turecko prijalo program pomoci Medzinárodného menového fondu (MMF). Albayrak na to povedal, že sa chystá navštíviť krajiny Perzského zálivu, kde by “priateľsky naladené” vlády požiadal o finančnú pomoc, alebo do úvahy by pripadalo aj Rusko.
MMF požaduje od Turecka “naliehavé” výrazné zvýšenie úrokov, pretože len týmto spôsobom by sa mohol zastaviť pád tureckej líry a stabilizovať sa. Okrem toho vláda musí znížiť štátny rozpočet. Podľa expertov MMF by program pomoci pre Turecko predstavoval sumu 30 až 70 miliárd dolárov. Do konca roka by museli štátni a súkromní veritelia v Turecku refinancovať dlh vo výške 230 miliárd eur, čo je viac ako štvrtina HDP.