Dlhodobý predpoklad ukazuje, že India sa pravdepodobne stane väčšou ako Spojené štáty, zatiaľ čo susedná Čína do roku 2020 údajne získa korunu najsilnejšej ekonomiky sveta, ktorú v súčasnosti držia USA. Do päťky najvyspelejších štátov sa môže dostať aj Indonézia.
“India pravdepodobne bude hlavným hýbateľom, trend jej rastu sa zrýchli na 7,8 % v roku 2020 čiastočne vďaka prebiehajúcim reformám vrátane zavedenia dane na národné tovar a služby (GST) a Indickému bankrotovému kódexu (IBC),” hovorí sa v správe.
GST je jednou z najväčších daňových reforiem, ktorú zaviedlo Dillí v roku 2017. Cieľom opatrení je zjednodušiť ťažkopádny daňový režim. IBC, spustený v roku 2016, konsoliduje indické zákony o konkurze a platobnej neschopnosti.
Standard Chartered poznamenáva, že starnúca populácia bude mať významný vplyv na celosvetový rast, avšak to neplatí pre Indiu, ktorá je v súčasnej dobe zaradená do pozície šiestej najväčšej ekonomiky sveta a má najväčšiu skupinu mladých ľudí na svete. Takmer polovica obyvateľov Indie je mladšia ako 25 rokov.
“Zvyšujúce sa ašpirácie mladej populácie budú naďalej podporovať konzumný spôsob života v indickom hospodárstve,” uvádza správa.
Standard Chartered tiež uvádza, že krajina by potrebovala do roku 2030 vytvoriť 100 miliónov nových pracovných miest vo výrobných a servisných sektoroch, aby sa vyrovnala s dopytom po masívnom zamestnaní.
“India musí pripraviť približne 10 miliónov ľudí ročne, ale v súčasnej dobe má kapacitu pripraviť iba 4,5 milióna ľudí,” píše sa v správe.