My, členské štáty Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a používania chemických zbraní a o ich zničení (Dohovor o zákaze chemických zbraní) ako zástancovia vyriešenia úlohy spočívajúcej v oslobodení sveta od chemických zbraní, rozhodne odsudzujeme používanie chemických zbraní kýmkoľvek, kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností.
Vysoko si ceníme prínos Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) k pozbaveniu sveta od tohto druhu zbraní hromadného ničenia.
Zdôrazňujeme, že integrita a všeobecná univerzálnosť Dohovoru o zákaze chemických zbraní majú kľúčový význam pri dosahovaní predmetu a cieľa Dohovoru a zachovávaní medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Neotrasiteľnosť základných ustanovení Dohovoru o zákaze chemických zbraní a zásad činnosti OPCW, jej riadiacich a výkonných orgánov, ktorými sú Konferencia členských štátov, Výkonná rada a Technický sekretariát Organizácie pre zákaz chemických zbraní, je podľa nás nevyhnutnou podmienkou na zabezpečenie ďalšieho efektívneho pôsobenia OPCW ako jedného z najúspešnejších multilaterálnych mechanizmov v sfére odzbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia.
So znepokojením konštatujeme, že odhlasované rozhodnutie 4. mimoriadneho zasadnutia Konferencie členských štátov O hrozbách vyplývajúcich z použitia chemických zbraní (C-SS-4/DEC.3 zo dňa 27. júna 2018) a príslušné kroky Technického sekretariátu OPCW zamerané na jeho splnenie môžu bezprostredne zasiahnuť základné princípy a ustanovenia Dohovoru o zákaze chemických zbraní a jeho verifikačnej prílohy.
Nejednotnosť medzi členskými štátmi Dohovoru o zákaze chemických zbraní, ktorá vznikla v dôsledku spolitizovania problému používania chemických zbraní, veľmi znižuje účinnosť fungovania našej Organizácie, znemožňuje sústrediť pozornosť na spoločné a skutočne neodkladné úlohy definované v Dohovore, ktoré sme úspešne plnili počas mnohých rokov.
Zdôrazňujeme potrebu zabezpečenia transparentnosti, nediskriminácie a spravodlivého geografického zastúpenia pri najímaní personálu a špecializovaných odborných pracovníkov Technického sekretariátu OPCW spolu so zachovaním kontinuity nazhromaždených skúseností a potrebných vedomostí.
Vyzývame členské štáty Dohovoru o zákaze chemických zbraní na dialóg a konzultácie za účelom prekonania rozkolu a urovnania nezhôd, aby sme podľa možnosti dosiahli konsenzus v podstatných veciach. Nazdávame sa tiež, že za účelom najlepšieho zabezpečenia integrity Dohovoru a zachovania solidarity v rámci OPCW treba posúdiť možnosť zdokonalenia Procedurálnych zásad Konferencie členských štátov.
Opäť potvrdzujeme, že členské štáty sú stúpencami zásady absencie akýchkoľvek reštrikcií vo vzájomných vzťahoch, vrátane reštrikcií v rámci akýchkoľvek medzinárodných dohôd, ktoré nie sú v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z Dohovoru o zákaze chemických zbraní, ktoré by obmedzovali alebo sťažovali obchod, ako aj rozvoj a šírenie vedecko-technických poznatkov v oblasti chémie na účely priemyslu, poľnohospodárstva, výskumu, medicíny, farmácie a iné mierové účely.