Vatikán oznámil, že inauguračná omša pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra.
14:23
Maďarský minister zahraničných vecí označil vyhlásenie SBU o zadržaní maďarských agentov pôsobiacich na Zakarpatskej oblasti za „propagandu“.
„Akonáhle dostaneme akékoľvek podrobnosti alebo oficiálne informácie, budeme sa tým môcť zaoberať, dovtedy je to potrebné klasifikovať ako propagandu, ku ktorej je potrebné pristupovať s opatrnosťou,“ komentoval Szijjártó v televíznom vysielaní.
Pripomíname, že SBU oznámila, že zadržala dvoch bývalých vojakov ukrajinskej armády, ktorí pracovali pre maďarskú rozviedku a na ukrajiskom pohraničí zisťovali, ako by reagovali tamojíš obyvatelia na príchod maďarských vojsk.
Na snímke zľava v popredí Dušan Keketi počas vymenovania za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) prezidentom SR Petrom Pellegrinim (v popredí vpravo) v Prezidentskom paláci v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav NovákČítať viac|11:25
Trump môže už na budúci týždeň znížiť clo na čínsky tovar zo 145 % na 50 %, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na svoje zdroje.
Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa čoskoro začnú vo Švajčiarsku a Trump je pripravený znížiť clá.
09:16
V týchto minútach sa v Moskve začína víťazná prehliadka. Putin sedí na pódiu vedľa Si Ťin-pchinga. Čínsky líder má na hrudi stuhu svätého Juraja.
Na snímke Si Ťin-pching a Vladimir Putin / Foto: Telegram09:05
08:54
Po raste zhruba o 3 % počas štvrtkového (8. 5.) obchodovania pokračovali ceny ropy v raste aj v piatok, pričom cena Brentu prekročila 63 USD a cena WTI 60 USD za barel (159 litrov). Informovali o tom správy agentúr Bloomberg a Reuters.
Šojguovo povýšenie dáva zmysel, ak sa naň pozeráme z Putinovej perspektívy
„Šojgu nie je ani vojenský hrdina, ani nekompetentný zloduch, ako z neho niektorí robia, ale jednoducho lojálny technokrat, ktorému prezident Putin dôveruje napriek zvratom v špeciálnej operácii, za ktoré ho však osobne neviní“, zamýšľa sa nad zmenami vo vláde RF americký politický analytik Andrew Korybko
Bratislava 13. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko,Olga Maltseva,Strana)
▶❚❚↻
.
Mnohí pozorovatelia boli prekvapení, keď sa v nedeľu objavila správa, že prezident Putin odvoláva Sergeja Šojgua z funkcie ministra obrany, pričom ešte viac im čeľuste spadli, keď sa ukázalo, že nahradí Nikolaja Patruševa na poste tajomníka Bezpečnostnej rady, čo sa v podstate rovná povýšeniu.
Patruševova kariéra sa však nekončí, keďže Kremeľ uviedol, že čoskoro bude vymenovaný do novej funkcie. Pozorovatelia môžu len špekulovať, čo to bude, ale Patrušev bol desaťročia jedným z najvernejších a najdôveryhodnejších priateľov prezidenta Putina, takže je nepravdepodobné, že by ho ruský líder degradoval. Šojgu je tiež jeho ďalším blízkym a dôveryhodným priateľom, čo je jeden z dôvodov, prečo bol povýšený do novej funkcie, ktorá zahŕňa aj to, že sa stal zástupcom šéfa komisie pre obranný priemysel.
Napriek tomu niektorí stúpenci špeciálnej operácie doma i v zahraničí boli zo Šojguaza posledné dva roky sklamaní a obviňovali ho zo série neúspechov z konca roka 2022, ktoré vytvorili základ pre raketový vzostup Jevgenija Prigožina predtým, ako počas neúspešného pokusu o prevrat v lete minulého roka „vzlietol príliš blízko k slnku“. Hoci je pochopiteľné, prečo sa na neho ako na ministra obrany zniesla časť dobre mienenej kritiky, bolo by nespravodlivé zvaľovať vinu výlučne na jeho plecia.
.
Šojgu nie je vojak, ale technokrat, ktorého prezident Putin vymenoval pred viac ako desiatimi rokmi v roku 2012, aby dohliadal na realizáciu jeho v tom čase plánovaných reforiem. V tejto funkcii sa samozrejme veľa naučil, ale pri prijímaní závažných rozhodnutí sa vždy musel spoliehať na skúsenejších profesionálov, ako bol náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov a ďalší stáli členovia ruskej vojenskej byrokracie.
Veď mnohí ľudia už pravdepodobne počuli vetu:„Ak nechcete hovoriť s Lavrovom, budete hovoriť so Šojguom“, na ktorú sa nedávno počas rozhovoru pýtali samotného najvyššieho ruského diplomata. Je prinajmenšom niekoľko rokov stará, ale naznačovala, že tí, ktorí nie sú ochotní debatovať o diplomatických požiadavkách Ruska, riskujú, že budú musieť čeliť jeho vojenským silám.
Ak chce Západ vyriešiť ukrajinský konflikt na bojovom poli, „bude bojové pole“, uviedol kandidát na post ministra zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom prejave v Rade federácie.
Na snímke Sergej Lavrov
Poznamenal tiež, že konferencia o Ukrajine vo Švajčiarsku je už dlho omieľaná tými, ktorí sa nevzdali plánov „poraziť Rusko na bojisku“. Tieto, ako ich na Západe nazývajú, „diplomatické metódy“ sa však obmedzujú na formulovanie ultimát Rusku, uvádza TASS vyhlásenie úradujúceho ruského ministra zahraničných vecí. Putin navrhol opätovne vymenovať Sergeja Lavrova za ruského ministra zahraničných vecí.
.
Na rozdiel od Šojgua je Sergej Lavrov školený profesionál vo svojom odbore, nie technokrat. Jeho status celebrity medzi mnohými je preto založený na zásluhách, nie na mýtoch. Cieľom tohto objasnenia nie je nijako znížiť význam Šojgua, len poukázať na neúmyselnú nepresnosť uvedenej frázy. V skutočnosti nie je ani hrdinom, ani zloduchom, ako sa zástancovia z rôznych táborov domnievajú, ale jednoducho lojálnym technokratom, ktorému prezident Putin dôveruje napriek zvratom v špeciálnej operácii. Ako vysvetlil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, posledná fáza vojenskej kampane si vyžaduje ekonomického experta, akým je Andrej Belousov, ktorý by do ozbrojených síl vniesol inovácie, ergo prečo bol Šojgu odvolaný z funkcie, aby bol následne povýšený na tajomníka Bezpečnostnej rady s ešte väčším vplyvom.
Niektorí priaznivci špeciálnej operácie budú, samozrejme, s týmto vývojom nespokojní, najmä ak počas minuloročnej drámy podporovali Prigožina namiesto Šojgua, ale úsudok prezidenta Putina za posledné takmer štvrťstoročie bol celkom zdravý, a preto by ho mali priaznivci rešpektovať.
Je predčasné vyvodzovať závery, aké dôsledky bude mať jeho povýšenie, ale podľa ruského portálu Vzgljad nový minister obrany Belousov urobí ministerstvo obrany inovatívnym.
Na snímke Andrej Belousov
Vladimír Putin vymenoval podpredsedu vlády Andreja Belousova za šéfa ministerstva obrany. Vymenovanie „civilistu“ za šéfa rezortu obrany vyvolalo silnú reakciu nielen v ruskej odbornej komunite, ale aj v západných médiách. Odborníci sa domnievajú, že Belousov dostane ministerstvo obrany na zásadne inú úroveň efektívnosti.
V nedeľu Vladimír Putin predložil Rade federácie kandidátov na šéfov ministerstiev a agentúr na ďalšie konzultácie. Takmer všetci šéfovia tohto politického bloku si svoje pozície udržali. Návrh na vymenovanie Andreja Belousova, ktorý v predchádzajúcej vláde pôsobil ako prvý podpredseda vlády, za šéfa vojenského rezortu bol pre mnohých pozorovateľov prekvapením.
.
Sergej Šojgu bol vymenovaný za tajomníka Bezpečnostnej rady. Okrem toho sa podľa prezidentovho hovorcu Dmitrija Peskova bývalý minister obrany stane zástupcom hlavy štátu v komisii pre vojenský priemysel. Je známe, že bude viesť aj Federálnu službu pre vojensko-technickú spoluprácu (FSVTS). Pritom sa neplánujú žiadne zmeny v Generálnom štábe ozbrojených síl: Valerij Gerasimov si zachová svoju pozíciu.
Kremeľ výber „civilistu“ na čelo vojenského rezortu vysvetlil potrebou „integrovať ekonomiku silového bloku do ekonomiky krajiny“. „Dnes na bojisku vyhráva ten, kto je otvorenejší inováciám, otvorenejší najrýchlejšej realizácii,“ vysvetlil Peskov.
Poznamenal tiež, že spoločný rozpočet ministerstva obrany a silového bloku nedávno vzrástol na 6,7 % HDP krajiny. Podľa bývalého amerického zbrojného inšpektora to predstavuje len 8 % výdavkov krajín NATO. Ešte nedávno sa toto číslo pohybovalo na úrovni 3 %. Súčasný stav označil prezidentský hovorca za zatiaľ nie kritický, ale podľa neho sa situácia blíži k obrazu 80. rokov, keď v dôsledku geopolitických okolností tento objem predstavoval 7,4 %.
Peskov v tejto súvislosti uviedol dôležitosť „osobitného postoja“ k súčasným trendom. Pripomenul tiež, že Andrej Belousov „veľmi úspešne viedol ministerstvo ekonomického rozvoja Ruska a dlhý čas bol asistentom prezidenta pre ekonomické otázky“.
Medzitým v pondelok Belousov informoval Radu federácie o úlohách, ktoré by sa podľa jeho názoru mali teraz realizovať vo vojenskom rezorte. V súčasnosti je podľa neho dôležité zamyslieť sa nad otázkami zdravotnej starostlivosti o účastníkov obranných síl v civilných ambulanciách, ako aj odstrániť zbytočnú byrokraciu s registráciou dávok.
Zdôraznil, že všetky otázky vojakov, ktorí prišli z frontu, by sa mali riešiť „v rámci systému medzirezortnej elektronickej súčinnosti“. Okrem toho stále pretrvávajú problémy s platbami vojakom na zabezpečenie ich bývania. V tejto súvislosti označila predsedníčka Rady Ruskej federácie Valentina Matvienková jeho kandidatúru za „dobrú voľbu zo strany prezidenta“.
Podobný názor má aj Andrej Kartapolov, šéf výboru Štátnej dumy pre obranu. V rozhovore pre RTVI zdôraznil, že systém zabezpečenia ozbrojených síl, ich zásobovanie, ako aj proces prípravy personálu prejde s príchodom nového šéfa rezortu obrany výraznými zmenami, ktoré prispejú k rastu efektívnosti armády.
Belousov sa narodil v Moskve v roku 1959, s vyznamenaním absolvoval Ekonomickú fakultu Moskovskej štátnej univerzity a získal doktorát. Začal svoju kariéru ako stážista a mladší vedecký pracovník v Ústrednom ekonomicko-matematickom inštitúte Akadémie vied ZSSR.
V roku 2000 pôsobil ako nezávislý poradca predsedov vlád. Neskôr prevzal funkciu námestníka ministra hospodárskeho rozvoja a obchodu a v roku 2012 už viedol samotný rezort. Belousov potom prešiel do prezidentskej administratívy, kde sa stal asistentom hlavy štátu pre ekonomické záležitosti.Od 21. januára 2020 pôsobil ako prvý podpredseda vlády MichailaMišustina. Zodpovedal za koordináciu práce na dosahovaní národných cieľov rozvoja Ruskej federácie, ako aj za otázky jednotnej finančnej, úverovej a menovej politiky. Od roku 2022 dohliadal na zdokonaľovanie technológií na tvorbu vysokorýchlostných vozidiel a inteligentných riadiacich systémov. Belousov má za sebou aj riadenie viacerých vládnych komisií, z ktorých jedna bola zodpovedná za vývoj leteckých bezpilotných systémov.
Správa o možnom vymenovaní Belousova nezostala na Ukrajine bez povšimnutia. Kyjevský ekonóm Alexej Kušč tak toto personálne rozhodnutie označil za „veľmi zlú správu“ pre Zelenského úrad. Poznamenal, že v blízkej budúcnosti treba očakávať „prudký nárast dynamiky ruského vojensko-priemyselného komplexu, ako aj zvýšenie vojenskej výroby“.
.
Odstúpenie Sergeja Šojgua z funkcie sa stalo hlavnou témou diskusií aj v západných médiách. Denník Financial Times uvádza, že Putinove nové nominácie znamenajú „najväčší otras v jeho bezpečnostnom štábe za posledné desaťročie a pol“.
CNN označuje Belousovovo vymenovanie za „dôležitý a zaujímavý krok ruského vedenia“. Bývalý šéf Pentagónu Mark Esper tiež poznamenal, že Moskva zrejme „smeruje k vojnovej ekonomike“. Denník Washington Post s týmto hodnotením súhlasí.
Vojenský korešpondent Alexander Sladkov však vo svojom komentári pre kanál „Špeciálne pre RT“ poznamenal, že Belousovov príchod poukazuje na cestu rozvoja ministerstva s užšou väzbou na ekonomiku a naznačuje obrat jej činnosti smerom k vojensko-priemyselnému komplexu. „Dnes je najsilnejší ten, kto dokáže spojiť vojnu a ekonomiku tak, aby to krajine čo najviac vyhovovalo. To bude pravdepodobne úlohou nového šéfa vojenského rezortu.“
Sladkov tiež predpovedal možnú zmenu prístupov v činnosti ministerstva v dvoch oblastiach. „Prvou z nich je vybavenie vojsk. Musíme si priznať, že napriek aktívnej stavebnej činnosti ministerstva obrany majú mnohé naše posádky vysokú rozostavanosť,“ zdôraznil novinár. Druhou je všeobecná prax informovania verejnosti o činnosti armády.
Autori odvetvového telegramového kanála „Rybar“ sa zasa domnievajú, že vymenovanie „civila“ znamená začiatok rozsiahleho auditu a reštrukturalizácie všetkých finančných modelov v rezorte obrany.
.
„V podmienkach vážneho časového deficitu Belousov určite uprednostní pragmatické riešenie a rozhodne sa správne, pretože vie počítať,“ tvrdia. Odborníci tiež vyzdvihujú jeho tvrdé a efektívne vodcovské vlastnosti. Podľa ich názoru, hovoríme o človeku, „ktorý mal vždy na mnohé veci svoj vlastný názor, hoci nepopulárny“. „Možno je to presne to, čo dnes ruský obranný rezort potrebuje“, pripúšťajú autori projektu Rybar. „Kandidatúra Andreja Belousova je vhodná na post ministra obrany,“ je presvedčený aj Jevgenij Minčenko, prezident komunikačného holdingu Minchenko Consulting. Pripomenul, že bývalý prvý podpredseda vlády bol ideovým vodcom a zakladateľom programov digitalizácie ruskej ekonomiky. „Je zrejmé, že podobné procesy vo vojenskom rezorte sú teraz potrebné a pravdepodobne ich treba očakávať,“ spresnil Minčenko.
Belousovovou hlavnou úlohou v novej funkcii bude zlepšiť materiálno-technické zázemie ruských vojakov počas vojenskej operácie, zdôraznil. „Kľúčovým problémom je zabezpečenie armády zdrojmi, vybudovanie správnych logistických reťazcov, minimalizácia nákladov. Už Napoleon povedal: „Vo vojne sú dôležité dve veci: prvá sú peniaze a na druhú som zabudol“. „Preto treba očakávať, že nový šéf rezortu obrany dá do poriadku riadenie finančných tokov,“ zdôrazňuje Minčenko.
Vasilij Kašin, riaditeľ Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií (CCEMI) na Národnej výskumnej univerzite Vyššej ekonomickej školy, tiež považuje Belousovovo vymenovanie za rozumné. „Tento krok okrem iného naznačuje, že ruské vedenie už myslí na budovanie rezortu po ukončení ŠVO,“ domnieva sa. Ministra v budúcnosti čaká úloha zabezpečiť, aby sa priemyselný potenciál vytvorený počas ŠVO využíval na aj civilné účely.
V súčasnosti však Belousov bude musieť realizovať ciele prezbrojenia a posilnenia ozbrojených síl. „Plány na zvýšenie počtu ozbrojených síl, ako už bolo spomenuté, znamenajú gigantický objem investičnej výstavby rezortu. Tá sa bude musieť uskutočniť v rámci národného hospodárstva pričom s pochopením pre prácu priemyslu a ďalších odvetví. Ministerstvo obrany sa totiž stáva hlavným a najväčším odberateľom pre mnohé priemyselné odvetvia,“ spresnil Kašin. Mali by sme tiež očakávať, že bude vypracovaná priemyselná a inovačná politika vojenského rezortu.
„Verím, že Belousov bude klásť dôraz na zvýšenie dodávok zbraní do zóny ŠVO. A pôjde tak o masovosť takýchto nákupov, ako aj o inovatívnosť ich obsahu. Kľúčovú úlohu budú zohrávať otázky týkajúce sa bezpilotných lietadiel, systémov REB, mikroelektroniky,“ povedal Boris Rožin, expert Centra vojenskej a politickej žurnalistiky.
.
V tejto súvislosti pripomenul zvažovanie kandidatúry Denisa Manturova, ktorý bol v minulosti ministrom priemyslu Ruskej federácie, na post prvého podpredsedu vlády. Ide o ďalší dôraz na rozvoj vojensko-technologického priemyslu. Ruské vedenie totiž načrtlo faktory rastu, s pomocou ktorých bude armáda zásobovaná všetkým, čo potrebuje. Vojenský analytik vyzdvihol niekoľko úloh, ktoré stoja pred novým ministrom obrany.
„V blízkej budúcnosti je potrebné urýchliť vývoj, výrobu a zavádzanie nových produktov. A je potrebná ich masová výroba, pretože v súčasnom štádiu malosériové výrobky prakticky nie sú využiteľné. To sa týka bezpilotných lietadiel všetkých typov: leteckých, námorných aj pozemných. Za Šojgua sa tento príbeh pohol z mŕtveho bodu a za Belousova sa zrejme bude aktívne rozvíjať,“ predpovedal Rožin.
Okrem toho očakáva, že sa objavia nové zbrojné závody. „Isté je aj to, že budú vyčlenené ďalšie prostriedky na výskum a vývoj, podporu súkromných podnikateľov, ktorí sa zaoberajú perspektívnym vývojom. To znamená, že sa zavedú prvky súkromno-verejného partnerstva,“dodal analytik.
Vojenský expert Maxim Klimov tiež upozorňuje, že jednou z hlavných úloh Belousova ako ministra obrany bude optimalizácia nákladov na vývoj ruských ozbrojených síl. „Je potrebná vážna revízia toho, čo sa robilo predtým. Navyše sa to bude musieť urobiť s ohľadom na prebiehajúcu špeciálnu operáciu a akútnu vojenskú a politickú situáciu vo svete,“ povedal. Zdôraznil, že Belousovova kandidatúra má podporu v odbornom prostredí aj vo vojenských kruhoch. Podľa jeho názoru, bývalý prvý podpredseda vlády je schopný urobiť ministerstvo obrany inovatívnejším.
Klimov sa domnieva, že jednou z oblastí Belousovovej práce v novej funkcii budú bezpilotné lietadlá. „Môžeme hovoriť o ich efektívnejšom začlenení do vojenského organizmu. Jedným z aspektov na tomto pozadí je schopnosť vytvorenia zväzkov operátorov dronov,“ domnieva sa Klimov. Pripomenul, že tanky získali svoju silu, keď sa z nich stali tankové divízie, tankové útvary.
„Na riešenie týchto problémov potrebujete človeka s novým pohľadom, ktorý však zároveň chápe stav vecí. Belousov vyzerá ako veľmi dobrý kandidát,“ zhrnul Klimov.
Vatikán oznámil, že inauguračná omša pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra.
14:23
Maďarský minister zahraničných vecí označil vyhlásenie SBU o zadržaní maďarských agentov pôsobiacich na Zakarpatskej oblasti za „propagandu“.
„Akonáhle dostaneme akékoľvek podrobnosti alebo oficiálne informácie, budeme sa tým môcť zaoberať, dovtedy je to potrebné klasifikovať ako propagandu, ku ktorej je potrebné pristupovať s opatrnosťou,“ komentoval Szijjártó v televíznom vysielaní.
Pripomíname, že SBU oznámila, že zadržala dvoch bývalých vojakov ukrajinskej armády, ktorí pracovali pre maďarskú rozviedku a na ukrajiskom pohraničí zisťovali, ako by reagovali tamojíš obyvatelia na príchod maďarských vojsk.
Putinova taktika s vyhlásením trojdňového prímeria, ktoré Kyjev neoficiálne podporil v otázke leteckých úderov, priniesla výsledok – prehliadka 9. mája…
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom prejave pri príležitosti osláv ukončenia druhej svetovej vojny zdôraznila, že Európska…
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Slovenský augustinián Juraj Pigula hovorí o bezprostredných dojmoch po zvolení jeho rehoľného spolubrata kardinála Roberta Francisa Prevosta za novú hlavu…
09. 05. 2025 |Svetonázor|
2 min. čítania |0 komentárov
09. 05. 2025 |Svetonázor|
2 min. čítania |0 komentárov
Vatikán oznámil, že inauguračná omša pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra.
14:23
Maďarský minister zahraničných vecí označil vyhlásenie SBU o zadržaní maďarských agentov pôsobiacich na Zakarpatskej oblasti za „propagandu“.
„Akonáhle dostaneme akékoľvek podrobnosti alebo oficiálne informácie, budeme sa tým môcť zaoberať, dovtedy je to potrebné klasifikovať ako propagandu, ku ktorej je potrebné pristupovať s opatrnosťou,“ komentoval Szijjártó v televíznom vysielaní.
Pripomíname, že SBU oznámila, že zadržala dvoch bývalých vojakov ukrajinskej armády, ktorí pracovali pre maďarskú rozviedku a na ukrajiskom pohraničí zisťovali, ako by reagovali tamojíš obyvatelia na príchod maďarských vojsk.
Na snímke zľava v popredí Dušan Keketi počas vymenovania za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) prezidentom SR Petrom Pellegrinim (v popredí vpravo) v Prezidentskom paláci v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav NovákČítať viac|11:25
Trump môže už na budúci týždeň znížiť clo na čínsky tovar zo 145 % na 50 %, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na svoje zdroje.
Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa čoskoro začnú vo Švajčiarsku a Trump je pripravený znížiť clá.
09:16
V týchto minútach sa v Moskve začína víťazná prehliadka. Putin sedí na pódiu vedľa Si Ťin-pchinga. Čínsky líder má na hrudi stuhu svätého Juraja.
Na snímke Si Ťin-pching a Vladimir Putin / Foto: Telegram09:05
08:54
Po raste zhruba o 3 % počas štvrtkového (8. 5.) obchodovania pokračovali ceny ropy v raste aj v piatok, pričom cena Brentu prekročila 63 USD a cena WTI 60 USD za barel (159 litrov). Informovali o tom správy agentúr Bloomberg a Reuters.
Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta…
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
Prezident Peter Pellegrini v piatok vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra Národnej banky Slovenska . Pri tejto príležitosti prezident vyjadril presvedčenie,…
09. 05. 2025 |Ekonomika|
2 min. čítania |0 komentárov
09. 05. 2025 |Ekonomika|
2 min. čítania |0 komentárov
Podľa najnovších prelomových výskumov uskutočnených v Spojených štátoch amerických je jeden z najčastejšie predpisovaných liekov na umelé prerušenie tehotenstva –…
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
09. 05. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Vatikán oznámil, že inauguračná omša pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra.
14:23
Maďarský minister zahraničných vecí označil vyhlásenie SBU o zadržaní maďarských agentov pôsobiacich na Zakarpatskej oblasti za „propagandu“.
„Akonáhle dostaneme akékoľvek podrobnosti alebo oficiálne informácie, budeme sa tým môcť zaoberať, dovtedy je to potrebné klasifikovať ako propagandu, ku ktorej je potrebné pristupovať s opatrnosťou,“ komentoval Szijjártó v televíznom vysielaní.
Pripomíname, že SBU oznámila, že zadržala dvoch bývalých vojakov ukrajinskej armády, ktorí pracovali pre maďarskú rozviedku a na ukrajiskom pohraničí zisťovali, ako by reagovali tamojíš obyvatelia na príchod maďarských vojsk.