Smrtiace sýrske jedy sa rozpustia v titánovom kotli. Postráži to NATO aj Rusko

Smrtiace sýrske jedy sa rozpustia v titánovom kotli. Postráži to NATO aj Rusko

Sýria 19. februára (HSP/iDnes.cz/Foto:globalpost.com)

 

S likvidáciou sýrskeho arzenálu a látok na výrobu zbraní nechce mať nič do činenia Albánsko, Rusko, Belgicko ani Nórsko

Medzi vojenskými veľmocami sa rysuje neobvyklá spolupráca. Rusko a Severoatlantická aliancia rokujú o spoločnej námornej operácii v Stredozemí, ktorej cieľom by bola ochrana nákladnej lodi Cape Ray. Práve na jej palube totiž experti budú ničiť Odovzdaný sýrsky chemický arzenál. Informáciu priniesol portál iDnes.cz.

Reklama
Americká nákladná loď Cape Ray určená k likvidácií Sýriských chemických zbraní

O vyjednávaní medzi NATO a Moskvou o spoločnej námornej operácii informovali ako prvé spravodajcovia agentúry Reuters s odvolaním sa na oficiálne zdroje. Tie prezradili, že mocnosti diskutujú o tom, že by sa ruskej a americkej vojnovej lode podieľali na zabezpečenie ochrany plavidlu Cape Ray. Práve na tejto lodi amerického námorníctva totiž experti zničia nebezpečný chemický materiál a už vyrobené chemické zbrane, ktoré sa sýrsky režim zaviazal do konca júna odovzdať.
K likvidácii bojových látok v medzinárodných vodách prikročila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v spolupráci s mocnosťami po tom, čo ich zničenie na pevnine odmietli štyri oslovené krajiny. S likvidáciou sýrskeho arzenálu a látok na výrobu zbraní nechce mať nič do činenia Albánsko, Rusko, Belgicko ani Nórsko. Američanom zničenie cudzích chemických zbraní na svojej pôde priamo zakazuje zákon.
Odhadovaných 500 ton chemikálií, ktoré Sýria nezneškodní svojpomocne, tak dostali experti za úlohu zlikvidovať v medzinárodných vodách na palube špeciálne upraveného amerického plavidla vybaveného odolnou titánovou nádržou.
Najnebezpečnejšie bojové látky vrátane sarinu a yperitu budú neutralizované štiepením vodou. Zvyškové produkty potom majú byť následne prevezené do zariadenia na likvidáciu odpadu. Oslovený nezávislí experti sa zhodujú na tom, že by takýto postup by nemal predstavovať žiadne ekologické riziko.
V piatok OPCW oznámila, že na likvidácií sa budú podieľať dve súkromné ​​firmy, jedna z USA a druhá z Fínska. Kontrakt získali vo verejnej súťaži. Obe spoločnosti patria k svetovým lídrom na poli likvidácie odpadov.

 

Reklama

Spoločná operácia je symbolickým gestom

Pokiaľ ide o technické zabezpečenie ochrany jedného z najnebezpečnejších nákladov sveta na palube Cape Ray, odborníci namietajú, že ide o čisto symbolické gesto, lebo Spojené štáty by celú akciu boli s prehľadom schopné zabezpečiť samy.
Na pozadí tradičného antagonizmu medzi Washingtonom a Moskvou, čas od času kulminujícého do otvorenej prestrelky, treba v prípade protiraketového systému alebo aktuálne v kontexte diania na Ukrajine, by však takýto spoločný projekt mohol napätie trochu upokojiť. Prinajmenšom čo sa stretu rôznych záujmov v Sýrii týka.
Kremeľ by navyše týmto krokom mohol čiastočne zobrať vietor z plachiet všetkým, kto mu hrozí vztýčeným prstom kvôli rozsiahlym zbrojnom dodávkam režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Americká nákladná loď Cape Ray určená k likvidácií Sýriských chemických zbraní

Mocnosti ešte musia doriešiť niekoľko otázok technického charakteru, napríklad ohľadom postupu pri prípadnom útoku. Podľa zdrojov z NATO, ktoré aktuálny vývoj komentoval pre Reuters, by ale dohoda medzi USA a Ruskom mohla byť oznámená už budúci týždeň.
Ak všetko dopadne tak, ako avizujú zainteresované zdroje, pôjde o ďalšiu nie príliš častú spoluprácu takéhoto rozsahu. Moskva svoje plavidlá vyslala na spoločnú misiu so Severoatlantickou alianciou dvakrát. V rokoch 2006 a 2007 Hliadkovala bok po boku v Stredozemí a o sedem rokov skôr ruskej pozemnej zložky dočasne prispeli k misii NATO v vtedy vojnou zmietanom Kosove.
Stranou týchto niekoľkých málo prípadov išlo vždy o vojenské cvičenia alebo spolupráce na nižšej úrovni, napríklad v boji s pirátmi.

 

Nebezpečný náklad budú prekladať v Taliansku

Reklama

Do procesu likvidácie sýrskeho chemického arzenálu však nie sú zapojené len Spojené štáty a Rusko. Sýrsky režim sa zaviazal dopraviť všetky chemikálie na výrobu zbraní a už existujúci arzenál do svojho stredomorského prístavu Lázikíja. Odtiaľ ich potom plavidlom prevážajú do Talianska, kde sú následne naložené na americké plavidlo Cape Ray. Na celý proces pritom dohliada okrem Američanov a Rusov ešte Číňania, Dáni alebo Nóri.
Práve ich fregaty bdeli nad vôbec prvým takýmto prevozom nebezpečného materiálu na palube dánskeho komerčného plavidla začiatkom januára.
Tretí a zatiaľ posledný takýto náklad vyplával zo sýrskeho prístavu Lázikíja v pondelok. Sprevádzal ho pritom ruský raketový krížnik s jadrovým pohonom Peter Veľký.

Jeden z hydrolýzného systému, ktorý je inštalovaný na vojenskej námornej lodi Command kontajnerová loď M / V Cape Ray (T-AKR 9679). Systém je navrhnutý tak, aby neutralizoval až 25 ton chemických bojových látok denne

Časť arzenálu podľa OSN a OPCW už sýrsky režim zničil na svojom území. Ozývajú sa ale hlasy, že Damask doteraz odovzdal medzinárodnému spoločenstvu nanajvýš päť percent svojich zásob smrtiacich látok a špekuluje sa o tom, že zvyšok ani v pláne odovzdať nemá. Podľa niektorých správ potom sýrsky režim svoje zásoby presunul a buduje v spolupráci s iránskymi a severokórejskými špecialistami nové, moderné sklady chemických zbraní, ukryté pred zrakmi medzinárodných inšpektorov.  
Damask sa pritom zaviazal odovzdať 700 ton najnebezpečnejších látok do konca minulého roka. Keď túto lehotu nedodržal, vyprosil si na medzinárodnom spoločenstve jej predĺženie do 5. februára. Druhýkrát za výdatneho príhovoru Kremľa sľúbil všetko napraviť do 1. marca.

jf

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:21

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil medializované správy, že jeho rezort pripravil nový postup pri poskytovaní konzulárnych služieb v zahraničí pre mužov z Ukrajiny v mobilizačnom veku.

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

13:07

V ruskej Belgorodskej oblasti údajne od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo pri útokoch Kyjeva už 120 civilistov a ďalších 651 ľudí utrpelo zranenia. Tvrdí to gubernátor tejto oblasti hraničiacej s Ukrajinou Viačeslav Gladkov.

12:57

Arménsko a Azerbajdžan oznámili, že v rámci snáh o normalizáciu vzťahov začali s úpravou spoločnej štátnej hranice. 

12:57

Stovky nemeckých policajtov v rámci vyšetrovania činnosti nigérijskej mafie prehľadali početné nehnuteľnosti v spolkových krajinách Bavorsko, Hesensko, Bádensko-Württembersko a Hamburg. Na základe zatykačov bolo do väzby vzatých niekoľko mužov, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na krajinský kriminálny úrad (LKA) v Bavorsku, políciu a prokuratúru Mníchov I.

12:37

Po iránskom leteckom útoku na Izrael z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré údajne zobrazovalo izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce iránske drony a rakety. Nie je to pravda, zdieľané video sa totiž prvýkrát na sociálnych sieťach objavilo už v októbri 2023 počas jedného z raketových útokov na izraelské územie z Pásma Gazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali