Smer chce odvolať Mikulca kvôli novým zisteniam o manipuláciách s trestnými konaniami. Ako súvisí prípad Tibora Gašpara s kauzou vyšetrovateľov NAKA?

Smer chce odvolať Mikulca kvôli novým zisteniam o manipuláciách s trestnými konaniami. Ako súvisí prípad Tibora Gašpara s kauzou vyšetrovateľov NAKA?

Bratislava 18. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Martin Baumann, Ján Krošlák, Radovan Stoklasa, František Iván Screenshot video Aktuality.sk, Screenshot TV Joj)

 

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa na nedávnej tlačovke Smeru vrátil k rozoberaniu prípadu, v ktorom je obvinený. Vyhlásil, že vstupuje do verejného priestoru a ponúka svoje odborné skúsenosti

Tibor Gašpar
Na snímke prezident Tibor Gašpar

 

Reklama
Priebeh kauzy Očistec

O kauze Očistec počúvame na Slovensku už od novembra 2020, kedy došlo k zadržaniu niekoľkých bývalých významných funkcionárov Policajného zboru. Okrem bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara boli zadržaní aj bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, bývalý šéf odboru podpory riadenia NAKA Marián Zetocha a bývalý zástupca riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milan Mihálik.

Tibor Gašpar, Róbert Krajmer a Peter Hraško
Na snímke Tibor Gašpar, Róbert Krajmer a Peter Hraško

Obvinenia sa tu týkali zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčných trestných činov a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Reklama

Ešte začiatkom novembra 2020 rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku o vzatí Tibora Gašpara a Milana Mihálika do väzby. Dôvodom väzby bola obava z ovplyvňovania svedkov a možné pokračovanie trestnej činnosti. Vtedy boli do väzby vzatí aj Róbert Krajmer a Marián Zetocha.

4. novembra 2021 rozhodol Najvyšší súd o prepustení všetkých obvinených na slobodu, keďže u nich neboli zistené zákonné dôvody na predĺženie väzby. Približne v tom čase zároveň médiá priniesli informáciu, že v kauze Očistec bolo ukončené vyšetrovanie.

 

Nahrávky neprivodili Gašparovi predĺženie väzby

Krátko predtým, ako Najvyšší súd rozhodol o prepustení Gašpara a spol. na slobodu, vypukla takzvaná kauza Jeleň, ktorá sa týkala nahrávok z poľovníckej chaty.

Robert Kaliňák (hore v strede), Marek Para, Miroslav Bödör (za parohami) a syn Tibora Gašpara (vľavo dole)

Na začiatku kauzy bolo oznámenie zo strany dozorujúceho prokurátora v kauze Očistec zo dňa 25. októbra 2021, že svoj návrh na predĺženie väzby obvinených doplnil o obrazovo-zvukové záznamy. Podľa prokurátora mali tieto záznamy potvrdzovať snahy niektorých osôb o ovplyvňovanie trestných stíhaní v závažných kauzách.

Reklama

Krátko po tomto oznámení došlo k medializácii videí, ktoré zachytávali stretnutia predsedu Smeru Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, advokátov Mareka Paru a Pavla Gašpara a podnikateľa Miroslava Bödöra. Tieto stretnutia prebiehali na poľovníckej chate neďaleko Levíc.

Videá mali zjavne dvojaký účel – jednak dosiahnuť predĺženie väzby Tibora Gašpara a ďalších obvinených v kauze Očistec, a po druhé taktiež diskreditovať opozičnú stranu Smer. Dnes sa dá konštatovať, že videá nesplnili ani jeden z týchto dvoch cieľov. Ako sme už uviedli, Najvyšší súd čoskoro rozhodol o prepustení obvinených na slobodu. Tibor Gašpar strávil vo väzbe približne rok.

 

Ústavný súd konštatoval porušenie práv Gašpara

Pred pár dňami vystúpil Tibor Gašpar na tlačovej konferencii strany Smer-SD spolu s predsedom strany a expremiérom Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Ústavný súd, zlúčenie, podanie, núdzový stav
Ilustračné foto

Okrem iného tu informoval o náleze Ústavného súdu týkajúceho sa jeho prípadu. Senát Ústavného súdu v zložení Peter Straka (predseda), Robert Šorl a Martin Vernarský rozhodol, že Najvyšší súd SR svojím uznesením zo dňa 3. marca 2021 porušil práva Gašpara, konkrétne jeho právo na rešpektovanie osobného a rodinného života a jeho právo na účinný opravný prostriedok.

Reklama

Ústavný súd vrátil vec Najvyššiemu súdu na ďalšie rozhodnutie a rozhodol, že Najvyšší súd je povinný nahradiť Gašparovi trovy konania vo výške 576,12 eur.

 

„Uznesenie plné neprávd“ podpísal Čurilla

Gašpar na tlačovej konferencii upozornil, že s jeho prípadom sú spojené mená obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavla Ďurku a Jána Čurillu. Pavol Ďurka Gašparovi podľa jeho slov doručil uznesenie o vznesení obvinenia, Ján Čurilla toto uznesenie zase podpísal. Bolo to podľa Gašpara „uznesenie plné neprávd“.

Vyšetrovatelia NAKA Čurilla a Ďurka sú spolu so Štefanom Mašinom a Milanom Sabotom obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Títo vyšetrovatelia mali vykonštruovať trestnú činnosť na príslušníkov policajnej inšpekcie, pričom s nimi mal spolupracovať aj bývalý dočasne poverený šéf inšpekcie Peter Scholtz.

Gašpar upozornil tiež na to, že dozorovými prokurátormi v jeho prípade boli v čase jeho väzby prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa a Michal Šúrek.

Bývalý policajný prezident pripomenul aj fakt, že 4. novembra 2020 – teda deň predtým, ako mu bolo doručené uznesenie o vznesení obvinenia – bol podať trestné oznámenie, kde vyjadril „vážne podozrenie“, že sa chystá jeho kriminalizácia.

 

Bol mu zamietnutý kontakt s rodinou

Gašpar upozornil aj na to, že vo výkone väzby bol v Prešove, teda „na druhom konci krajiny“. Myslí si, že jeho umiestnenie bolo formou nátlaku naňho.

Ďalej uviedol, že od prvého dňa väzby mu bol zamietnutý kontakt s rodinou. K zmene tohto opatrenia došlo podľa Gašpara až v dôsledku úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe a následného verejného tlaku. Ku kontaktu Gašpara s rodinou tak došlo až v januári 2021.

Gašpar hovoril o tom, že prokurátor Repa ho viní z ovplyvňovania prinajmenšom troch káuz, v ktorých tento prokurátor vykonával dozor. Gašpar však poukázal na to, že niektorí svedkovia tvrdia, že práve tento prokurátor ich pod hrozbou trestného stíhania vydieral, aby ho usvedčili z činov, ktoré nespáchal.

Reklama

Gašpar na tlačovke vyhlásil, že nenapraviteľné škody sa už stali. Hovoril doslova o organizovanej zločineckej skupine, ktorá naňho nahádzala špinu.

V rámci tlačovky taktiež vyhlásil, že vstupuje do verejného priestoru, pričom ponúka svoje odborné skúsenosti.

 

Ďurka chcel Santusovú j..núť do väzby

Tlačovka Smeru, na ktorej o svojom prípade prehovoril Tibor Gašpar, prichádza v čase, kedy sa verejnosť z nedávneho uznesenia Generálnej prokuratúry vo veci obvinených vyšetrovateľov NAKA dozvedela ďalšie detaily o ich prípade.

santusova-tvjoj-f
Na snímke vyšetrovateľka Diana Santusová absolvuje detektor lži

Strana Smer poukázala aj na to, že podľa odposluchov citovaných v tomto dokumente Pavol Ďurka hovoril o tom, že vyšetrovateľke Úradu inšpekčnej služby Diane Santusovej by malo byť podpálené auto. V inej časti uznesenia sú citované slová Ďurku o tom, ako treba Santusovú „j..núť“ do väzby.

Reklama

Pre Smer-SD bola pochopiteľne zaujímavá aj tá časť uznesenia, kde sa spomína výrok vyšetrovateľa NAKA Róberta Magulu o tom, že „úloha je spraviť Smer zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu“.

Generálna prokuratúra v spomínanom uznesení obvinenia voči vyšetrovateľom čiastočne zrušila, vyšetrovatelia sú však naďalej obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

 

Prezidentka stretnutie odmietla

Podľa predsedu Smeru Roberta Fica minister vnútra Roman Mikulec koordinoval a riadil činnosť spomínaných vyšetrovateľov NAKA, preto Smer podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde mieni ministra odvolávať.

Zuzana Čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

V súvislosti s najnovšími informáciami o manipuláciách s trestnými konaniami sa dvaja politici Smeru, podpredseda parlamentu Juraj Blanár a predseda výboru parlamentu na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň, mienili stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Tá však požadované stretnutie odmietla s poukázaním na to, že údajnými manipuláciami s trestnými konaniami je oprávnená sa zaoberať jedine Generálna prokuratúra.

Reklama

Ladislav Kováčik

 

Vzájomne si pomáhame

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:57

Európska komisia vydala v stredu sedem odporúčaní pre Slovensko vo výročnej správe v oblasti právneho štátu v členských krajinách EÚ. Odporúčania pre Slovensko pritom nadväzujú na vlaňajšie, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec, informuje TASR.

12:53

Rusko v stredu obvinilo západných lídrov, že zastrašujú svoje obyvateľstvo údajnou spoločnou hrozbou Ruska a Číny. Podľa Moskvy ide o vykonštruované tvrdenia a odmietla preto varovania USA, že rastúca spolupráca medzi Moskvou a Pekingom v Arktíde by mohla ovplyvniť regionálnu stabilitu. V stredu to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Európski lídri sa snažia udržať svojich občanov v neustálom strachu z neexistujúcej hrozby z východu, ktorú si vymysleli,” uviedla Zacharovová.

12:40

Dvanásť ľudí vrátané detí zahynulo v dôsledku záplav a zosuvov pôd po silných monzúnových dažďoch a tajfúne Kaemi, uviedli úrady. V Manile sa zrušilo školské vyučovanie, nefungujú ani ďalšie inštitúcie a viaceré cesty sa uzavreli. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Asia tajfún Manila
Na snímke ľudia prechádzajú ulicou zaplavenou monzúnovými dažďami, ktoré zhoršil prímorský tajfún Kaemi v Manile
12:37

Agrorezort spúšťa popri štandardnej úradnej kontrole kvality potravín aj kontroly týkajúce sa dvojakej kvality potravín. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) za účasti ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martina Chudého.

12:36

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024. Vtedy vstúpi do účinnosti zákon, ktorý novú diaľničnú známku zavádza. Súčasne bude od 1. augusta zrušený predaj ročnej diaľničnej známky. V platnosti ostávajú 365-dňová, 30-dňová a desaťdňová známka. V stredu o tom informovala NDS.

12:34

Ceny ropy sa po prepade počas predchádzajúcich obchodovaní čiastočne zotavili. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 10.32 h SELČ 81,54 USD (75,08 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 53 centov (0,65 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 77,49 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 53 centov alebo 0,59 %.

12:29

Ruská vláda zvažuje zákaz vývozu nafty pre rast jej cien na domácom trhu. Uviedol to v stredu hospodársky denník Kommersant s odvolaním sa na viaceré zdroje, ktoré nechceli byť menované. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

10:39

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo novú webovú stránku, ktorá bude slúžiť ako informačný bod pre oblasť umelej inteligencie (AI). Hlavným cieľom je poskytnúť odbornej i laickej verejnosti jednoduchý prístup k relevantnej legislatíve, dokumentom a iniciatívam v oblasti AI. V stredu o tom informovali z odboru komunikácie MIRRI SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke mláďatá morských korytnačiek sú vypustené do oceánu z pláže Kuta na Bali v Indonézii

Autor: TASR/AP-Firdia Lisnawati

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali