V správe sa spomínajú masové demonštrácie pracovníkov bezpečnostných zložiek v roku 2016, nedostatočné financovanie a materiálne vybavenie polície, násilie, ktorému sú policajti vystavení, ťažkopádne trestnoprávne konania atď… To všetko sú faktory, ktoré vedú k frustrácii v policajnom zbore.
Správa konštatuje, že všetky bezpečnostné zložky t.j. štátna polícia, četníci, mestská polícia, väzenská správa a pod. sú pod silným tlakom nielen kvôli teroristickým útokom, ale aj častým štrajkom a demonštráciám vo verejnom priestore a silným migračným tlakom smerujúcim do Francúzska.
Správa vyšetrovacej komisie je založená na mnohých vypočúvaniach, terénnych cestách a správach o kontrolách ministerstva vnútra a bije na poplach. Je nevyhnutné obnoviť dôveru policajtov nielen modernizáciou zaradenia, ale aj hlbokými organizačnými reformami, lepšiu fyzickou a právnou ochranou príslušníkov bezpečnostných zložiek, zjednodušením trestného konania, lepšiu súdržnosťou medzi rôznymi úrovňami správnych orgánov.
„Sme na pokraji výbuchu, polícia nikdy nebola v tak zúfalom stave. Ide najmä o katastrofálny nedostatok investícií do vybavenia. Policajné služobne sú často zastaralé a pod štandardom.
Čelíme riziku, že sa naše bezpečnostné zložky stanú neschopnými činnosti. Mnohé z nich sú na pokraji zlomu. Policajti sú často nútení pracovať so stále menšími zdrojmi zoči – voči stále rastúcemu násiliu,“ uvádza senátor a predkladateľ správy François Grosdidier.
Katarína Hanzlíková