Sme čoraz viac chorí? Štát pozná univerzálny liek: Zaviesť novú daň!

Sme čoraz viac chorí? Štát pozná univerzálny liek: Zaviesť novú daň!

Bratislava 16. januára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Analytici ministerstiev zdravotníctva a financií usporiadali tlačovú besedu, na ktorej prezentovali štatistiku, že Slovensko sa dostalo na popredné miesta v spotrebe cukru, čo sa prejavuje aj na zdraví populácie. Navrhli aj riešenia – jedným z nich je napríklad zaviesť daň na cukor

Ilustračné foto

Na tlačovej besede s názvom „Čo stoja nezdravé potraviny verejné financie a ako môže štát ľuďom pomôcť schudnúť?“ vystúpili riaditeľ odboru daňových príjmov a fiškálnych analýz Inštitútu finančnej politiky Peter Harvan a riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Uviedli, že ak pred dvadsiatimi rokmi bolo Slovensko jednou z krajín s najnižšou spotrebou cukru na obyvateľa, tak teraz je situácia presne opačná: sme na siedmom mieste v Európe a prví spomedzi krajín V4.

Reklama

Výskum zistil, že dospelý človek u nás priemerne skonzumuje za rok takmer 50 kilogramov cukru, pričom najväčší podiel na tom majú sladené nápoje. Práve ich spotreba v uplynulom období dramaticky vzrástla, a s ňou aj spotreba cukrov, ktorá má samozrejme negatívny vplyv na zdravie obyvateľstva. Okrem iného spôsobuje obezitu, ktorej výskyt na Slovensku znepokojivo rastie. A s obezitou je viac či menej úzko spojených viac ako dvesto chorôb, ktorých liečba spôsobuje enormné zvyšovanie nákladov na verejné zdravotníctvo.

Na snímke v popredí riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IFP) Martin Smatana a v pozadí riaditeľ odboru daňových príjmov a fiškálnych analýz IFP Peter Harvan Foto:TASR-Pavel Neubauer

„Náklady spojené s týmito chorobami ako obezita, predstavujú dve až sedem percent nákladov na zdravotníctvo, v podmienkach Slovenska je to 90 miliónov až 245 miliónov eur. Keď zohľadníme aj pridružené choroby, tak náklady môžu dosiahnuť až 700 miliónov eur ročne,“ uviedol Harvan a zdôraznil, že to sú zdroje, ktoré by namiesto toho mohli byť použité inde.

Reklama

Analytici teda vidia koreláciu medzi nárastom spotreby sladených nápojov a obezitou a následnými ďalšími súvisiacimi chorobami. Iste, tá súvislosť tu nepochybne je. Lenže vysvetlenie môže byť komplexnejšie.

Treba si totiž uvedomiť, že potraviny celkovo sú dnes iné ako pred dvadsiatimi rokmi, najmä svojím zložením – obsahujú oveľa viac látok, ktorých vplyv na organizmus nemohol ešte byť dlhodobo overený, pričom o mnohých z nich sa už teraz vie alebo tuší, že sú pre nás v podstate jedmi. Veď samotný princíp chemickej konzervácie je postavený iba na rozdielnej odolnosti človeka a jeho konkurentov v súťaži o skonzumovanie potravy – mikroorganizmov – ktorá spôsobuje, že mikroorganizmy nestihnú naše zásoby potravín zjesť skôr než my, ľudia. Ale ak sú tieto konzervanty jedmi pre iné organizmy, je bez dlhodobého testovania na viacerých generáciách veľmi pochabé veriť, že rozhodne nemôžu byť jedmi aj pre nás. Že neumrieme hneď, to ešte neznamená, že nám neubližujú. Výsledkom ich súhrnného dlhodobého pôsobenia je do určitej miery potom iste aj nárast civilizačných chorôb, vrátane obezity.

Sebestačnosť Slovenska v spotrebe potravín je omnoho menšia ako v minulosti, teda potraviny sa dovážajú z väčšej diaľky ako kedysi. A teda musia obsahovať viac konzervantov. Nehovoriac už o tom, čo hovoria pesimisti, že Slovensko je smetným košom Európy, keď je známym faktom, že potraviny predávané u nás, hoci aj s rovnakou etiketou, majú často iné, horšie zloženie ako tie, ktoré sa predávajú na Západe. Žiaľ, kvalitných a bezpečných slovenských potravín je stále málo a cenovo nemôžu konkurovať tým druhým…

Ďalším faktorom môže byť aj to, že ľudia, a najmä deti majú dnes omnoho menej pohybu ako pred niekoľkými desaťročiami. Starší si ešte pamätajú, ako sa kedysi po sídliskách preháňali húfy detí hrajúcich futbal, hokej, naháňačky – dnešné deti naháňajú najmä postavičky na obrazovkách tabletov či smartfónov.

A s akým riešením prichádzajú analytici ministerstiev zdravotníctva a financií? Uhádli ste: najlepším liekom na všetko je zvýšiť ľuďom dane. Konkrétne daň na cukor, aby to vraj ľudí odradilo od jeho konzumácie. Podobnú daň už zaviedlo 14 krajín združených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, vrátane napríklad Maďarska či Veľkej Británie.

Reklama

„Táto daň by mohla pomôcť viacerými spôsobmi. Kanál, akým by mohlo dôjsť k zmene spotreby Slovákov, je jednak najmä cez zmenu ceny potraviny, respektíve sladeného nápoja, ďalší kanál je cez zmenu obsahu cukru v ponúkaných nápojoch,“ uviedol Harvan. Nespomenul však ďalšie nebezpečenstvo, ktoré v dôsledku toho hrozí: cukor bude vo väčšej miere nahrádzaný umelými sladidlami, ktoré môžu byť pre organizmus ešte väčším ohrozením než cukor…

Na otázku Hlavných správ, či je reálne očakávať – v zmysle zásady, ktorú nám naši politici sľubujú, nezvyšovať daňové zaťaženie – aby sa to vykompenzovalo, že by pri zvýšení dane na nezdravú potravinu sa súčasne znížila daň na nejakú inú, zdravšiu, sme dostali takúto odpoveď: vraj dôvodom pre zavedenie dane na cukor by nebolo zvýšiť daňové zaťaženie ľudí, ale odradiť ich od konzumácie cukru. Teda skutočnosť, že štát bude ľuďom ťahať viac peňazí z vrecák, to sa stane len akosi mimochodom a vlastne nechtiac.

Ešte to s tou daňou nie je hotová vec, ministerstvo financií zatiaľ takúto legislatívu nepripravuje – momentálne len zvažuje výsledky analýzy, ktorá sa zaoberá spotrebou cukru a jej vplyvom na verejné financie. Ako však poznáme kreatívnu fantáziu úradníkov a ich dojemnú starostlivosť o naše zdravie, budú len s veľkou námahou odolávať lákavej možnosti zvýšiť dane…

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

14:09

Maďarsko sa pripravuje v druhej polovici tohto roka na skutočné stredoeurópske predsedníctvo v Rade EÚ. Podľa agentúry MTI to povedal v piatok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

Lipavský  Szijjártó
Na snímke český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (vľavo) a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
14:07

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy zvyšuje svoje financovanie na podporu Palestínčanov postihnutých prebiehajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

13:55

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v marci výrazne zrýchlil, pričom dosiahol najvyššie tempo za takmer rok. Okrem toho sa zrýchlilo aj tempo rastu úverov súkromnému sektoru, aj keď zrýchlenie bolo iba mierne, pričom ho podporili najmä pôžičky pre firemný sektor. Naopak, rast úverov domácnostiam sa v porovnaní s vývojom vo februári mierne spomalil. Uviedla to v piatok Európska centrálna banka (ECB).

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali