Ukazuje sa, že vďaka prudším bezpečnostným opatreniam než v ostatných krajinách Európy sa krivka nákazy zatial drží mierne, na rozdiel od ostatných krajín.
Päť nových prípadov majú v Trenčíne. “Ide o dvoch mužov, dve ženy a jedno dieťa. Všetci pacienti sú v stabilizovanom stave, časť je hospitalizovaná, časť v domácej izolácii,” uviedol predseda vlády.
Jeden prípad hlási Trnava. “Je to muž, ktorý je hospitalizovaný a po dohode s Univerzitnou nemocnicou v Bratislave bude prevezený do Bratislavy,” doplnil Pellegrini s tým, že muž má cestovateľskú anamnézu a jeho stav je stabilizovaný.
Muža s cestovateľskou anamnézou majú aj v Martine, kde hlásili tento jeden prípad. “Bol na kongrese v zahraničí,” konkretizoval premiér. Jeden prípad je aj v Nových Zámkoch. “Ide o ženu, ktorá je v domácej izolácii, a je potvrdený priamy kontakt s nakazeným,” uviedol Pellegrini.
Päť nových prípadov má Bratislava, Banská Bystrica jeden. “Je to 65-ročná pani, ktorá je hospitalizovaná a nakazená členom rodiny,” upozornil premiér. V Nitre nahlásili tri nové prípady.
Pre oblasť zdravotníctva vláda vyhlasuje preventívne núdzový stav.
Obchody okrem potravín, lekární či drogérií budú zatvorené
Obchody a prevádzky so službami budú od pondelka (16. 3.) od 6.00 h na 14 dní zatvorené. Výnimkou sú potraviny, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, stravovacie zariadenia, trafiky, obchody s krmivom pre zvieratá, veterinárne ambulancie, čerpacie stanice, banky, poisťovne, pošty, prevádzky telekomunikačných operátorov. Rozhodla o tom vláda na nedeľnom mimoriadnom rokovaní, zvolanom v súvislosti s výskytom nového koronavírusu.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vysvetlil, že otvorené zostávajú všetky prevádzky, kde možno nakúpiť potraviny, teda napríklad aj mäsiarstva či pekárne. Podotkol tiež, že vláda bude počas súčasného mimoriadneho stavu vyžadovať aj pri veľkých nákupných centrách, aby prevádzkovatelia nechali otvorené.
V prevádzke zostávajú aj stravovacie zariadenia. Strava však musí byť poskytnutá formou výdaja bez toho, aby zákazníci vstupovali do priestorov bufetov, reštaurácií či prevádzok rýchlych občerstvení. Povolený je teda napríklad výdaj cez okienko alebo donášková služba.
Vláda vyhlásila pre štátne nemocnice núdzový stav
Vláda vyhlásila pre štátne nemocnice na Slovensku núdzový stav. Opatrenie začne platiť od pondelka (16. 3.).
Premiér zdôraznil, že vyhlásenie núdzového stavu neznamená žiadny problém v slovenskom zdravotníctve. Núdzový stav má umožniť presuny personálu, materiálu a techniky z nemocnice do nemocnice. Zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk.
Nariadenie sa týka všetkých nemocníc a ústavov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. “Vláda je pripravená kedykoľvek toto uznesenie rozšíriť,” upozornil Pellegrini.
“Vláda je pripravená rozšíriť uznesenie núdzového stavu o ďalšie nemocnice. Zoznam konkrétnych nemocníc a ústavov bude zverejnený ako súčasť uznesenia, ktoré prijala dnešná vláda,” povedal premiér.
Na Slovensku sú zatiaľ vyhlásené dva stupne, mimoriadny stav a núdzový stav pre oblasť zdravotníctva, ďalším stupňom bude podľa Pellegriniho vyhlásenie núdzového stavu pre celé územie republiky. “Ten už znamená, že budeme môcť obmedzovať ľudské slobody a práva. To by sme napríklad museli vyhlásiť vtedy, ak odmietnu Slováci, ktorí sa budú hromadne vracať na Slovensko, absolvovať karanténu v nami stanovených zariadeniach a nebudú rešpektovať naše pokyny,” vysvetlil predseda vlády. Poznamenal, že vláda by vtedy mohla obmedziť ich pohyb tým, že by veľmi rýchlo dokázala rozšíriť znenie núdzového stavu. Mohla by tak voči nim uplatniť aj všetky sankcie.
Polícia má do nedele zdokumentovaných viac ako 205 prípadov nedodržania osobnej povinnej karantény. Od pondelka regionálne úrady verejného zdravotníctva budú spracovávať postúpené podnety polície. “Na vláde sme vydali pokyn, že všetci za nedodržanie karantény dostanú najvyššiu pokutu a nebudeme na niekoho prihliadať,” uviedol Pellegrini s tým, že už len toto pomôže ako výstraha.
Núdzový stav sa dotkne 22 zdravotníckych zariadení, platiť bude od pondelka
Núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda SR na svojom mimoriadnom nedeľnom rokovaní v súvislosti s novým koronavírusom, sa dotkne 22 zdravotníckych zariadení po celom Slovensku. Platiť bude od pondelka 16. marca od 6.00 h.
“Ide o rozhodnutie, ktoré je preventívne. Potrebujeme mať právomoc presúvať zdravotnícky personál, materiál či techniku z nemocnice do nemocnice s garanciou istoty bez odmietnutia.
Zabezpečuje sa tým zdravotná starostlivosť o občanov SR a zabraňuje napríklad tomu, aby niekto odmietol poskytovať zdravotnú starostlivosť,” povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je poverený riadením ministerstva zdravotníctva.
Vo všetkých nemocniciach, nielen štátnych, vláda zároveň nariadila obmedziť plánované zákroky. “Takisto Úrad verejného zdravotníctva SR na základe rozhodnutia vlády prijal ďalšie striktné opatrenia,” doplnila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Núdzový stav vláda vyhlásila v nasledujúcich zdravotníckych zariadeniach:
Bratislavský kraj
Univerzitná nemocnica Bratislava
Národný ústav detských chorôb Bratislava
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Bratislava
Národný onkologický ústav Bratislava
Nemocnica sv. Michala, a. s., Bratislava
Trnavský kraj
Fakultná nemocnica Trnava
Nitriansky kraj
Fakultná nemocnica Nitra
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky
Trenčiansky kraj
Fakultná nemocnica Trenčín
Žilinský kraj
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
Univerzitná nemocnica Martin
Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok
Banskobystrický kraj
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica
Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Banská Bystrica
Prešovský kraj
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov
Nemocnica Poprad, a. s.
Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy
Košický kraj
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Detská fakultná nemocnica Košice
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice, a. s.
Východoslovenský onkologický ústav, a. s., Košice
Vláda žiada nemocnice, aby prestali poskytovať plánované operácie
Obmedzená má byť aj činnosť súkromných nemocníc. “Žiadame, aby aj súkromné zdravotnícke zariadenia prestali poskytovať plánované operácie, ktoré nesúvisia s ohrozením života alebo zdravia pacientov, a aby svoje kapacity a materiálno-technické vybavenie držali pripravené pre potreby zhoršenej situácie šírenia nového koronavírusu,” uviedol ďalej premiér.
Minister zahraničných vecí má pripraviť plán navrátenia Slovákov domov
Minister zahraničných vecí má pripraviť plán repatriácie občanov Slovenska domov. V zahraničí sa totiž stále nachádza veľa občanov, ktorí sa dožadujú svojho príchodu na Slovensko. Občania majú byť v kontakte s veľvyslanectvami, aby ministerstvo vedelo, koľko ich je, a aby mohlo prijať rozhodnutie, kedy a akou formou ich prepraviť. Informovali o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) po mimoriadnom nedeľnom rokovaní vlády.
Pellegrini uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí bude kontrolovať spôsob dopravy a stanoví si aj kľúč, podľa ktorého bude určovať prioritu, o koho sa štát postará čo najskôr. “Na poslednom mieste to budú ľudia, ktorí si šli oddýchnuť do zahraničia alebo si tam šli zahrať golf,” podotkol premiér.
Ľudia, ktorí sa budú skupinovo vracať zo zahraničia autobusom alebo vládnym špeciálom, pôjdu do povinnej karantény. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priblížila, že od ľudí potom budú žiadať, aby zotrvali v zariadeniach ministerstva v Gabčíkove, na Donovaloch alebo v Liptovskom Jáne. “Nebudeme od nich vymáhať poplatok za ubytovanie, iba za stravu,” povedal Pellegrini.
Doplnil, že tí, ktorí sa budú vracať zo zahraničia individuálne, môžu ostať aj v domácej karanténe. Ak by bol veľký nápor na ubytovacie zariadenia rezortu vnútra, tak vláda podľa premiéra aktivuje aj ďalšie zariadenia iných ministerstiev.
Pellegrini hovorí, že vláda dokáže zistiť počet slovenských SIM kariet, ktoré sa nachádzajú v zahraničí, avšak nie všetci sa podľa neho chcú vrátiť domov. “Reálne, až keď prejavia svoju vôľu, budeme vedieť, koľkí sú,” poznamenal.
Ak by na Slovensko chcela prísť matka, ktorá má slovenské občianstvo, s deťmi, ktoré majú iné občianstvo, stačí na prechod cez hranice iba pas, povedala Saková. Dôvodom je podľa nej zlúčenie rodiny.
Premiér avizoval, že vláda pripravila aj webovú stránku korona.gov.sk, na ktorej sa občania SR dozvedia všetky aktuálne informácie o ochorení a opatreniach.
Krízový štáb bude hovoriť o ďalších opatreniach proti koronavírusu
Krízový štáb má v pondelok (16. 3.) rozhodovať o ďalšom súbore opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Medzi nimi je napríklad odporúčanie pre prevádzkovateľov verejnej hromadnej dopravy, aby neumožnili použitie vlakov či autobusov ľuďom, ktorí si nebudú chrániť tvár rúškom. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nevylúčil, že môže prísť aj zákaz vstupu bez rúška do potravín a iných prevádzok, ktoré zostanú otvorené.
Vzniknúť má aj plán a spôsob výplaty sociálnych dávok v mesiaci marec. Blíži sa totiž termín ich vyplácania, čo môže predstavovať riziko vysokej koncentrácie ľudí na jednom mieste.
Premiér tiež odporučil primátorom a starostom, aby v týchto dňoch umožnili neobmedzený prístup k pitnej vode v marginalizovaných rómskych komunitách.
“Sme presvedčení, že tieto prísne opatrenia spomalia šírenie sa nákazy a umožnia, aby zdravotnícky personál, naše nemocnice a oddelenia boli schopné nápor, ktorý očakávame, zvládnuť,” uviedol Pellegrini. Označil za správne, že SR reagovala na šíriaci sa vírus “rýchlejšie a prudšie” ako mnohé iné krajiny. Avizoval, že o ďalších opatreniach bude rokovať v pondelok ústredný krízový štáb. Zároveň vyzval ľudí na disciplínu.