„Predstavitelia oboch menšín sú lojálnymi občanmi našich krajín, nie sú problémom, ale prínosom pre rozvoj vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ podčiarkol Peter Burian vo svojom prejave.
Účastníci rokovaní sa zhodli, že viaceré z ďalších oblastí súvisiacich s prácou komisie, ako napríklad kultúra a školstvo, v súčasnosti naberajú širší význam aj v súvislosti s aktuálnymi spoločenskými zmenami na Ukrajine a predstavujú relevantný priestor pre spoluprácu a podporu transformačného úsilia v krajine.
Slovenská a ukrajinská delegácia v závere zasadnutia komisie podpísali protokol, v ktorom potvrdili, že v súlade s vlastnou legislatívou budú naďalej vynakladať úsilie na vytvorenie patričných podmienok na štátnej úrovni pre zachovanie a rozvoj etnickej identity príslušníkov oboch menšín.
Počas svojho pobytu v Kyjeve sa Peter Burian stretol aj s predstaviteľmi ukrajinskej administratívy a občianskej spoločnosti. Pracovné stretnutie s prvou námestníčkou ministra zahraničných vecí Ukrajiny Natalijou Halibarenko poskytlo príležitosť pokračovať v diskusii o možných formách pomoci Slovenska a krajín V4 reformným a transformačným procesom na Ukrajine. Partneri posúdili otázku realizácie konkrétnych projektov, ktoré by sa mali sústrediť predovšetkým na odovzdávanie skúseností v oblastiach ako decentralizácia štátnej správy, budovanie stabilného podnikateľského prostredia, školstvo, podporu občianskej spoločnosti, energetiku či reformu bezpečnostného sektora.
Peter Burian mal niekoľko ďalších stretnutí. Na prediskutovanie aktuálnej situácie na Ukrajine a úlohy tretieho sektora pri jej riešení Peter Burian využil stretnutie na pôde ukrajinskej mimovládnej organizácie Majdan zahraničných vecí. Taktiež sa oboznámil s prácou Centra na podporu rodiny a deti humanitárnej organizácie ADRA, ktorá sa angažuje v pomoci presídlencom z oblasti Ukrajiny postihnutých ozbrojeným konfliktom. Počas návštevy odovzdal deťom v centre vianočné balíčky.
eu