Počty sú však takéto. Na položenie vlády treba 76 poslancov. Smer má 49 poslancov, SNS 15, teda koalícia bez Most-Hídu 64 poslancov.
Opozícia ma v SaS 19 poslancov, v OĽaNO 16, v Sme rodina 8, teda opozícia ma momentálne 43 poslancov.
15 poslancov je nezaradených, Most-Híd má 14 a Kotlebova ĽSNS má tiež 14 poslancov.
Ak by sa teda spojila celá opozícia so zradcovským Mostom a zahlasovali by aj všetci nezávislí a prestupivší do rôznych po voľbách mimoparlamentných strán poslanci, mali by spolu iba 72 poslancov. A to je na povalenie vlády málo.
Pritom hlasovanie všetkých nezaradených za povalenie vlády ani nie je pravdepodobné. Napríklad traja, ktorí odišli zo Sme rodina, nemajú žiaden rozumný dôvod zahlasovať za pád vlády.
Každopádne, ako už iste tušíte, o páde či zotrvaní vlády rozhodne 14 poslancov Kotlebu. Kotleba má momentálne v rukách túto vládu a všetci si to uvedomujú.
Uvedomuje si to Fico, ktorý bol voči nemu v Banskej Bystrici počas volieb do VÚC zbytočne aktívny. Uvedomuje si to Kiska, ktorý ho ani raz nepozval do Grassalkovičovho paláca a odmietol mu podať ruku. Uvedomuje si to opozícia a uvedomujú si to v SNS i v Moste.
Kotleba si teraz môže klásť podmienky a vyobchodovať niečo pre seba a pre Slovensko. Prvýkrát dostáva reálnu možnosť robiť politiku. Doteraz bol len osieraný pajác, ktorému sa každý zďaleka vyhol.
Dnes môže s opozíciou vyobchodovať napríklad to, že ho uznajú ako politika, človeka a prestanú z neho robiť Hitlera. Ale verili by ste im? Myslím, že Kotleba im neverí. Omnoho zaujímavejší obchod vie urobiť s koalíciou, ktorej sa nemusí do predčasných volieb veľmi chcieť. Hlavne SNS pravdepodobne veľa stratí. Preto by boli možno za zotrvanie vlády vďační a vedeli sa dohodnúť. Naviac, predčasnými voľbami takmer iste stratí aj Kotleba, ktorý je so svojou stranou už od volieb do VÚC, v silnej defenzíve.
Kotleba tak teraz môže napríklad žiadať zastavenie stíhania Mazureka, tiež politické uznanie a zrovnoprávnenie, ale môže žiadať aj veci pre Slovensko. Úplné zastavenie Istanbulského dohovoru (stiahnutie podpisu Slovenska), odhlasovanie zákona o cudzích agentoch, aby sa mimovládkari makajúci za cudzie záujmy museli identifikovať. Takýto zákon by bol mimoriadnym dobrom pre Slovensko. A bol by aj vtipným paradoxom, keď tí, čo zosnovali revolúciu, by na to najviac doplatili…
Myslím, že Kotleba môže teraz žiadať naozaj veľa. Pre seba i pre národ, ktorý, ako deklaruje, mu najviac leží na srdci. Teraz môže presadiť veci, ktoré by národ mohli na dlhú dobu zachrániť a na ktorých presadenie možno už nikdy nebude mať šancu. Uvidíme, ako sa nakoniec k celej veci postaví, ale asi najtrápnejšie by bolo, keby hlasoval za položenie vlády a urobil tak z Kisku Sorosovho premiéra a gubernátora Slovenska. To by jeho voliči asi nepochopili.
Útok na slniečkárov a sorosovcov by mal byť pre Kotlebu dostatočnou motiváciou na podržanie vlády a priniesol by mu pravdepodobne aj nové politické body.
V omnoho horšej, povedal by som až katastrofálnej situácii, je Most-Híd. Liberálne krídlo ho tlačí do predčasných volieb. Ale povalenie vlastnej vlády asi ani voliči Mostu svojej strane neodpustia. Navyše, tak dá Most príležitosť SMK a to sa mu môže stať osudným.
Nechcel by som byť v koži Bugára. Ani jeden variant, ktorý má k dispozícii, nie je dobrý. Most, aby nevyzeral ako zradca, čo povalil vládu, láka teraz SNS, aby to urobila s ním, ale to sa asi nestane. Veď SNS predčasnými voľbami stratí najviac.
Počkajme teda a nechajme politikov, aby sa ďalej demaskovali. Veď k voľbám potrebujeme vedieť, kto za koho kope.
Ľuboš Macko