V programe je od 13:00 prehliadka ruží a aranžmánov, lektorované prehliadky ružami vyzdobeného interiéru kaštieľa, ružovej záhrady a ďalšie aktivity. Chýbať nebudú ani piesne o ružiach v podaní Mareka Pobudu a sólistu opery SND Daniela Čapkoviča. O 21:10 je naplánované pozorovanie júnového splnu mesiaca za tónov Sonáty mesačného svitu od Ludwiga van Beethovena. Kaštieľ v Dolnej Krupej je spájaný s menom tohto hudobného génia už viac ako dvesto rokov. Beethoven sa uvádza v spojitosti s majiteľmi tunajšieho kaštieľa – rodinou Brunsvikovcov, ktorých sídlo mal viackrát navštíviť v rokoch 1800 až 1806, dnes tu má pamätník.
Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov bude program 13. ročníka Slávností ruží len jednodňový, platiť budú aj limity na počet návštevníkov v interiéri a niektoré ďalšie opatrenia. Organizátorom je Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum.
„Po dlhšej prestávke v kaštieli radi privítame návštevníkov, ktorí sa môžu pokochať nielen krásou ruží, ale aj upraveným historickým parkom. Pracovníci SNM – Hudobného múzea ho zveľadili počas uzavretia z dôvodu pandémie,“ povedala hovorkyňa SNM Zuzana Vášáryová.
Grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946) pochádzala zo šľachtického rodu majiteľov kaštieľa Brunsvikovcov – Chotekovcov. Ako uznávaná odborníčka prednášala na ružiarskych výstavách a kongresoch v zahraničí, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj s prosbami pri posudzovaní ruží, ktorých pôvod bol nejasný a neistý. Jej rozárium v Dolnej Krupej zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia, v tom čase v ňom kvitlo naraz až 6 000 ruží. Grófka sa výrazne venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala v roku 1909 vyznamenanie od pápeža Pia X. “Ružová grófka“ zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom.