“Zároveň považujem za veľmi zlý signál aj to, že došlo k zosadeniu premiéra krajiny, ktorý bol garantom plnenia dohody s Európskou úniou a v tejto situácii tak Turecko ostáva v rukách jedného muža, ktorý presadzuje porušovanie ľudských práv, stíhanie novinárov, alebo napríklad požaduje postavenie európskych novinárov pred súd a vyvíja nátlak na poslancov priamo zvoleného Európskeho parlamentu aby mlčali v prospech Turecka”. Poslanec Škripek preto odmieta ustupovanie Turecku a členstvo tejto krajiny v Európskej únii. Obáva sa taktiež úplného uvoľnenia vízového režimu s Tureckom a rastúceho počtu migrantov z Turecka, ktorí budú hľadať v európskych krajinách lepší život.
Poslanec Škripek bude preto pri hlasovaní proti tomuto návrhu Európskej komisie. Zároveň bude apelovať na predstaviteľov EÚ, aby zabránili vydieraniu a zneužívaniu kritickej situácie zo strany Turecka.
“Napriek tomu, že sa nachádzame vo vážnej kríze, musíme mať jasnú predstavu o tom, akú Európu chceme mať. Podľa môjho názoru by sa Turecko nikdy nemalo stať členom Európskej únie a európski lídri by mali nájsť odvahu im to jasne povedať”. Europoslanec dodáva, že ak by boli Turci skutočne naši priatelia a partneri, tak by Európskej únii pomohli bez toho, aby si kládli tvrdé podmienky a zároveň by urobili skutočné zmeny podľa požiadaviek EÚ na dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd. Väznenie novinárov či iných aktivistov, ani nesloboda ku kresťanským konverziám sa s týmto nezlučuje.
TASR informoval poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek.