ŠKOLY SR:Záujem o učebné remeselnícke odbory klesá, pomôcť by mohla zmena zákona

ŠKOLY SR:Záujem o učebné remeselnícke odbory klesá, pomôcť by mohla zmena zákona

Kežmarok 14. októbra (TASR) – Podtatranský región je známy vďaka remeselníkom, ktorí tu kedysi pôsobili a niektorí sa touto profesiou živia dodnes. Záujem o štúdium remeselníckych odborov tu však nie je dostatočný, a tak postupne vymizol aj zo Strednej umeleckej školy (SUŠ) v Kežmarku. „Škola bola založená na základe remeselnej tradície nášho podtatranského regiónu. Niekoľko rokov dozadu však už nie je záujem o tieto učebné remeselnícke odbory. Vidím to, ako veľký problém aj zo strany rodičov, pretože žiaci, ktorí sú manuálne zruční, by sa viac uplatnili v učebných odboroch. Rodičia však chcú mať hneď študovaných žiakov a niektoré deti sa len zbytočne trápia na študijných odboroch,“ uviedla pre TASR riaditeľka SUŠ v Kežmarku Marta Perignáthová.

Verí však, že po zmene legislatívy súvisiacej s priemernými známkami študentov, od budúceho školského roka ich znovu v Kežmarku otvoria. Ide konkrétne o učebné odbory umelecký stolár, umelecký rezbár, umelecká krajčírka a umelecký štukatér. Ide o trojročné odbory, ktoré sú určené predovšetkým pre žiakov, ktorí sú viac manuálne zruční a naopak menej sa zaujímajú o intelektuálne vzdelávanie. „Škola počas svojej existencie vychovala množstvo remeselníkov, umelcov, ktorí aj po jej skončení šíria jej dobré meno a darí sa im byť úspešní v tom, čo robia. Treba však povedať, že remeslá nám pomaly vymierajú a je to škoda, pretože tento región je na tento druh práce ako stvorený a myslím si, že žiaci by si našli uplatnenie široko ďaleko,“ zdôraznila riaditeľka.

SUŠ vznikla v roku 1997 ako Združená stredná umelecká škola spojením strediska praktického vyučovania a tried Stredného odborného učilištia poľnohospodárskeho, kde sa učili umelci. Škola je výsledkom nadšenia a pracovného zápalu vtedajšej riaditeľky Anny Tomayovej. Momentálne ju navštevuje asi 160 žiakov, ktorí majú možnosť študovať vo viacerých študijných odboroch. „Je to propagačné výtvarníctvo, fotografický dizajn, konzervátorstvo a reštaurátorstvo drevorezieb, scénická kostýmová tvorba, grafik tlačových médií a v sieti máme aj odbory ručné výtvarné spracúvanie textílií, či grafická úprava tlačív a umeleckoremeselné spracúvanie dreva,“ vymenúva riaditeľka.

Jednou z výnimočných vecí na tejto škole je, že žiaci sa často neučia v klasických triedach, ale v ateliéroch. Tie zároveň slúžia na vystavenie prác študentov, takže sú akýmisi malými galériami. V súčasnosti je na SUŠ desať ateliérov. „Odborné predmety sa vyučujú v malých skupinách, päť až deväť žiakov, takže sa im môžeme venovať individuálne, dá sa povedať, že tu žijeme, ako jedna veľká rodina,“ konštatovala Perignáthová. Talentovaní žiaci úspešne školu reprezentujú, napr. aj prostredníctvom výstav či prehliadok v Tatranskej galérii v Poprade a ďalších kultúrnych inštitúciách v regióne. Už tradične sú žiaci SUŠ súčasťou festivalu Európske ľudové remeslo, kde pre návštevníkov robia remeselné a tvorivé umelecké dielne.

Reklama

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe videozáznam, fotoreportáž a zvukový záznam.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali