Situácia v USA sa aj ďalej rýchlo radikalizuje

Situácia v USA sa aj ďalej rýchlo radikalizuje

Boston 21. augusta 2017 (HSP/NBCnews/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Ani nie týždeň po udalostiach v Charlottesville sa nepokoje a rozbroje medzi ľavicovými demonštrantmi a nacionalistami v USA presunuli aj do Bostonu. Informácie priniesol portál NBCnews.

Rozbroje medzi ľavicovými demonštrantmi a nacionalistami v USA presunuli aj do Bostonu

V Bostone sa skupina prívržencov Donalda Trumpa a Konfederácie rozhodla zorganizovať míting “Za slobodu slova”. Podľa informácii polície sa tohto mítingu zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Organizátori sa opierali o prvý dodatok v Ústave USA, ktorý im dáva právo zaujať ku Konfederácii aj pozitívny postoj a ktorý umožňuje v rámci Zákona o slobode slova vyjadrovať svoje názory.

Reklama

Odporcovia Konfederácie, ktorí pripomínajú masu zo známych Orwellových diel však zorganizovali mohutnú protidemonštráciu. Podľa polície sa v radoch protidemonštrantov zišlo 30 tisíc anarchistov, príslušníkov sexuálnych menšín, radikálnych afroamerických organizácii, prívržencov Hillary Clintonovej a ďalších protitrumpovských odporcov, ktorí protestovali proti zákonnému právu prívržencov Trumpa a Konfederácie vyjadriť svoj názor.

Takmer 30 tisícový dav obkľúčil podstatne menšiu skupinu, ktorá sa zúčastňovala mítingu “Za slobodu slova”, čo nakoniec viedlo k vzájomným stretom medzi oboma skupinami. Do udalostí sa zapojila aj polícia, ktorá zadržala niekoľko desiatok protestujúcich z oboch skupín.

Reklama

Polícia musela chrániť prívržencov Konfederácie pred útokmi rozzúrených a početnejších predstaviteľov protitrumpovského tábora. Intenzita a agresivita vo vzájomných stretoch medzi demonštratami má stúpajúcu tendenciu a podľa viacerých analytikov je už len otázkou času, kedy sa situácia ešte viac zradikalizuje kvôli preliatej krvi.

Boston a celé východné pobrežie USA je tradične baštou protitrumpovských síl. V iných oblastiach USA však vplyv protitrumpovských odporcov nie je až tak veľký, ako na východe USA a bieli nacionalisti otvorene hovoria o svojej podpore Donalda Trumpa.

 

Video z nepokojov 

 

Reklama

Udalostiam v Bostone sa venoval aj portál RusVesna, ktorý pripomína že aj rozpad ZSSR v období 1989 – 1991 sa začínal spočiatku miernymi demonštráciami v jednotlivých zväzových krajinách (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Čečensko, Ukrajina, Pobaltie, Moldavsko…), v niektorých oblastiach (Moldavsko, Čečensko, azerbajdžansko-arménsky konflikt…) však tieto demonštrácie čoskoro prerástli do krvavých násilností, ktoré sa výraznou mierou podpísali na rozpade ZSSR.

Foto z udalosti v Bostone

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:58

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň upozornil, že Európa sa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať Spojené štáty. 

Summit EÚ - západný Balkán
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
10:57

Juhokórejskej podnikateľke zamietli ruské úrady vstup do krajiny a následne na ňu uvalili 30-ročný zákaz vstupu. Incident zrejme nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi obomy krajinami, ktoré sa zhoršili v súvislosti s vojnou Moskvy na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Soulu.

10:45

Starostu malého banského mesta v Ekvádore zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

09:58

Austrálska polícia zadržala muža, ktorý je podozrivý z neúspešnej distribúcie drog v krajine. V jej dôsledku sa na plážach východného pobrežia Austrálie istý čas objavovali záhadné balíky s kokaínom. 

09:58

Polícia v Bayreuthe v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko zadržala dve osoby podozrivé zo špionáže pre Rusko.

09:57

Rusko oblastiach hraničiacich s Ukrajinou zneškodnilo 20 dronov a dve balistické rakety. 

09:34

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že jeho stretnutie s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom bolo stretnutím priateľov.

Duda a Trump sa stretli v New Yorku
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (druhý zľava), bývalý prezident USA a republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump (vľavo)
09:31

Všetky politické strany v Južnom Sudáne musia uskutočniť bezodkladné kroky, aby sa dlhodobo odkladané parlamentné voľby mohli uskutočniť tento rok, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres.

Guterres je znepokojený zásahom ekvádorskej polície na mexickej ambasáde
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres
09:30

Ruská armáda útočila dronmi na kritickú infraštruktúru v západoukrajinskej Ivano-Frankivskej oblasti. Ukrajinským silám sa bezpilotné lietadlá podarilo zneškodniť. Uviedla to tamojšia gubernátorka Svetlana Oniščuková.

09:28

Platforma sociálnej siete X bude spolupracovať s pakistanskou vládou, aby “pochopila jej obavy”. Reaguje tak na informácie úradov, podľa ktorých bola sieť X v krajine zakázaná na dva mesiace z bezpečnostných dôvodov. 

09:12

 Diskontný reťazec Action pokračuje v rozširovaní siete svojich prevádzok na Slovensku. Ďalšiu predajňu otvoria v Poprade v OC MAX.

09:11

Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí tam chcú ukončiť zamestnanie a vrátiť sa na Slovensko, by mali o dávku v nezamestnanosti požiadať v krajine, kde pracovali a boli poistení, a to ešte pred ukončením zamestnania. Ak totiž neboli v rozhodujúcom období na Slovensku poistení alebo boli poistení príliš krátko, nárok na dávku v nezamestnanosti im v domovine nemusí vzniknúť. Upozornil na to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali