Rusko stratilo vedúcu pozíciu na trhu so satelitmi

Rusko stratilo vedúcu pozíciu na trhu so satelitmi

Moskva 18. apríla 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Roscosmos State Space Corporation via AP)

 

Rusko vždy zohrávalo obrovskú úlohu na trhu s vypúšťaním satelitov: vypúšťalo každý siedmy satelit. Číňania dobre využívajú ťažkosti, ktorým čelí ruská kozmonautika. O neutešenej situácii v ruskom kozmickom priemysle píše pre Svobodnuju Pressu Dmitrij Kapustin

Sojuz-2.1b Luna 25
Na snímke nosná raketa Sojuz-2.1b s lunárnym modulom Luna 25 na rampe počas príprav pred štartom na kozmodróme Vostočnyj, na ruskom Ďalekom východe

V skutočnosti bol tento podiel ešte väčší. Nosné rakety Sojuz z Bajkonuru a z francúzskeho letiska Kourou v Guyane vypúšťala aj spoločnosť Starsem, spoločný rusko-francúzsky podnik. Jeho činnosť bola pozastavená v dôsledku sankcií.

Reklama

Ruský Sojuz z roku 2020 spolupracoval aj s britskou korporáciou. OneWeb, ktorá budovala konšteláciu komunikačných satelitov. Boli to ruské rakety, ktoré vypustili takmer všetky satelity z Bajkonuru a Vostočného (a nedošlo k žiadnemu neúspešnému štartu).

Spolupráca však bola v roku 2022 ukončená, podobne ako v prípade Guyanského vesmírneho centra. Satelity OneWeb teraz vynáša na orbitu raketa Falcon Elona Muska z vesmírnych stredísk v USA a Indii. Samozrejme, nie zadarmo: každý štart “Sojuzu” stojí britskú spoločnosť viac ako 40 miliónov dolárov.

Reklama

Teraz sa z Bajkonuru, Plesecka a Vostočného vypúšťajú najmä ruské satelity. Samozrejme, existujú aj zahraničné výnimky: minulý rok bol vypustený prvý súkromný satelit z Malajzie A-SEANSAT-PG1 (ide však o ultrakompaktný satelit určený na orbitálny prieskum zemského povrchu) a komunikačný satelit PHI-Demo zo Spojených arabských emirátov (poskytuje služby prostredníctvom 5G v najodľahlejších oblastiach SAE).

Tento rok bude z Bajkonuru vypustená aj iránska družica Equator, ktorú vyvinulo Rusko na žiadosť Iránu.

Na druhej strane Číňania svoju satelitnú aktivitu len zvyšujú. V minulom roku vypustili 66 nosných rakiet (Rusko 19). Číňania majú v súčasnosti 6 operačných vesmírnych stredísk. Čínska raketa Čchang-čeng 2 sa ukázala ako jedna z najprevádzkovanejších rakiet na svete, pred ňou je len Falcon Elona Muska.

Číňania v priebehu roka vypustili raketu Chang Zheng 2 rekordných 25-krát (ruský Sojuz vzlietol 17-krát).

Koncom februára tak Číňania úspešne vypustili raketu, ktorá vyniesla vysoko orbitálny satelit Weixing Hulianwan Gaogui-01, ktorý bude poskytovať internet. Zaujímavé je, že štátne médiá spočiatku neinformovali o žiadnych podrobnostiach o satelite.

Reklama

Čo je teda na tomto štarte také zdanlivo zaujímavé? Faktom je, že Čína v súčasnosti rozmiestňuje na obežnej dráhe konšteláciu komunikačných satelitov ChinaSat (Zhongxing). Budú priamym konkurentom Starlinku Elona Muska a britského OneWebu, o ktorých sme písali vyššie. A nedávno bol vypustený ChinaSat-26 – je to vôbec prvý čínsky komunikačný satelit, ktorý poskytuje internetové pripojenie rýchlosťou 100 gigabitov za sekundu.

Falcon 9
Na snímke raketa Falcon 9 so satelitmi Starlink

No a internetové satelity na vysokej obežnej dráhe v rámci projektu ChinaSat umožnia pokryť internetom celé územie Číny a kľúčové oblasti v rámci iniciatívy Pásmo a cesta.

V budúcnosti bude spoločnosť China Satcom presadzovať výstavbu satelitov s vyššou kapacitou. Očakáva sa, že do roku 2025 celková kapacita komunikačných satelitov presiahne 500 gigabitov za sekundu, uviedla agentúra Xinhua.

Čína plánuje aj dve nízkoorbitálne internetové satelitné konštelácie. Ide o národné programy Guowang a G60 Starlink. Tieto projekty si budú vyžadovať prudké zvýšenie počtu štartov: v tomto roku Čína vypustí nie menej ako sto nosných rakiet (pričom tretinu z nich zorganizujú komerčné spoločnosti).

Mnohé satelitné programy sú utajované. Napríklad z ostrova Hainan bola vypustená raketa s družicou TJS-11 (Tongxin Jishu Shiyan-11), o ktorej účele sa nevie takmer nič. Vysokorýchlostná komunikácia – to je všetko.

Reklama

Prípravy na misiu boli zahalené rúškom tajomstva napriek otvorenému miestu štartu na pobreží. Na rozdiel od predchádzajúcich misií neboli o štarte rakety žiadne oficiálne správy.

Podľa západných expertov takéto geosynchrónne satelity plnia rôzne funkcie vrátane včasného varovania, rádiového prieskumu a ďalších.

Údaje z pozorovacích satelitov by mohli Číne poskytnúť bezprecedentnú schopnosť identifikovať a sledovať objekty veľkosti automobilov v celom Indopacifiku,” nadchýna sa nad schopnosťami čínskych satelitov Clayton Swope, bývalý predstaviteľ amerických tajných služieb a v súčasnosti vedúci pracovník Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).

Čínske satelity samozrejme nevypúšťa len armáda, ale aj súkromné spoločnosti a, samozrejme, vedci.

Satelity DRO-L vypúšťa Čínska akadémia vied s cieľom skúmať zemský povrch.

Spoločnosť Geely má svoje vlastné satelity. Nie, nie je to len výrobca automobilov, ale multidisciplinárna korporácia. Má dcérsku spoločnosť Geespace, ktorá vytvára konšteláciu 240 satelitov na vysoko presné určovanie polohy. Presnosť je až na centimeter!

A napríklad satelity Xingshidai vypustila spoločnosť ADA Space, ktorá sa zaoberá diaľkovým snímaním Zeme. A snímky sa spracovávajú pomocou neurónových sietí.

 

Prečítajte si tiež

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:46

Wall Street ukončila apríl výrazným poklesom. Dôvodom boli neuspokojivé údaje z ekonomiky a nárast výnosov štátnych dlhopisov. Investori čakajú na stredajšie rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) o úrokových sadzbách a predovšetkým na signály, či a kedy začne Fed uvoľňovať menovú politiku.

13:45

Poľský minister zahraničných vecí v stredu odsúdil pokus o podpaľačský útok na varšavskú synagógu. Na sociálnej sieti X s odvolaním sa na hlavného rabína krajiny napísal, “niekto sa pokúsil podpáliť Nozykovu synagógu molotovovým kokteilom”. “Vďaka Bohu, že sa nikomu nič nestalo,” dodal minister.

13:43

Polícia počas noci a v stredu na viacerých univerzitách v USA zasahovala proti demonštrantom, ktorí v priestoroch týchto inštitúcií vyjadrujú nespokojnosť s vojnou v Pásme Gazy medzi Izraelom a hnutím Hamas. Desiatky osôb boli zadržané.

USA Palestína protesty univerzity
Policajti používajú taktické vozidlo, aby vstupili do vyšších poschodí budovy Hamilton Hall Kolumbijskej univerzity, ktorú obsadili študenti v rámci propalestínskeho protestu v New Yorku v utorok 30. apríla 2024
13:42

Väčšina Američanov je presvedčená, že Čína zneužíva sociálnu sieť TikTok na formovanie verejnej mienky v USA. Vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters/Ipsos. Prieskum sa uskutočnil počas schvaľovania zákona, podľa ktorého musí táto populárna platforma v USA do 270 dní od podpísania zákona prerušiť väzby s čínskou materskou spoločnosťou ByteDance. Inak jej hrozí zákaz. 

13:25

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v domáce stavebníctvo postupne klesá, segment sa s týmto negatívnym trendom trápi už druhý mesiac po sebe. Zaostáva aj objem stavebnej produkcie. Pokles nálady spotrebiteľov podľa odborníkov súvisí s vývojom ekonomiky a dlhodobou vysokou infláciou. Oživenie trhu očakávajú najskôr v prvej polovici budúceho roku. Zhodli sa na tom odborníci z oblasti stavebníctva.

13:03

Saudskoarabské úrady v stredu po prívalových dažďoch zatvorili školy v niekoľkých regiónoch.

12:53

Najmenej 24 osôb prišlo v stredu o život v juhočínskej provincii Kuang-tung, keď sa tam zrútila časť diaľnice.

Nešťastie sa stalo približne o 2.10 h miestneho času (utorok 20.10 h SELČ).

12:38

Najmenej dve osoby prišli v stredu o život v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny počas ruského vzdušného útoku navádzanými bombami. Informovala agentúra AFP.

12:30

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v stredu Gruzínsko vyzval, aby rešpektovalo právo obyvateľov na pokojné zhromaždenia a nepoužívalo proti demonštrantom silu.

12:20

Indonézska sopka Mount Ruang v stredu vychrlila ďalšie horúce oblaky dymu a popola po utorkovej erupcii, pre ktorú zostali zatvorené školy a letiská. Indonézska geologická agentúra vyzvala ľudí, aby dodržiavali vzdialenosť aspoň 7 kilometrov od kráteru sopky.

12:03

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s izraelským prezidentom Isaacom Herzogom v stredu ráno na úvod nového kola rozhovorov zameraných na dosiahnutie prímeria vo vojne v Pásme Gazy. Podľa Herzoga je prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym islamistickým Hamasom momentálne najvyššou prioritou.

Jicchak Herzog, Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a izraelský prezident Jicchak Herzog pózujú počas stretnutia v Tel Avive
11:51

Ceny ropy v stredu klesli už tretí deň po sebe, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla bližšie k hranici 85 USD za barel (159 litrov). Vývoj cien ovplyvňujú káhirské rokovania o prímerí v Pásme Gazy, ktoré posilňujú očakávania trhov, že k rozšíreniu konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas nedôjde. Okrem toho ceny ropy smerom nadol posunuli informácie z USA o raste ropných zásob aj produkcie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali