Moskva 15. januára (TASR) – Rusko, ktoré je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, dnes vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí odsúdilo snahy desiatok krajín predložiť sýrsku krízu Medzinárodného trestnému súdu (ICC) so sídlom v Haagu ako "zle načasované a kontraproduktívne".
Vyše 50 krajín požiadalo v pondelok BR OSN, aby predložila krízu v Sýrii ICC, ktorý trestne stíha ľudí za genocídu a vojnové zločiny, a vyslala tak signál sýrskym predstaviteľom. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vyše 60.000 ľudí bolo zabitých od začiatku 21 mesiacov trvajúceho povstania proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, ktoré sa začalo pokojnými protestmi, ale neskôr prešlo do násilností, keď proti demonštrantom zakročili Asadove sily. Obe strany konfliktu boli obvinené z páchania zverstiev, ale podľa OSN je väčším vinníkom vláda so svojimi spojencami. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová tiež vyzvala na predloženie krízy v Sýrii haagskemu ICC.
"Sme pevne toho názoru, že Bezpečnostná rada (OSN) musí zabezpečiť zodpovednosť za zločiny, ktoré podľa všetkého boli spáchané a sú naďalej páchané v Sýrskej arabskej republike a vyslať jasný signál sýrskym orgánom," píše sa v liste, ktorý v menej vyše 50 krajín poslalo súdu Švajčiarsko.
Traja ďalší stáli členovia BR OSN – USA, Čína a Rusko nie sú členmi ICC.
Svetové mocnosti sa rozchádzajú v názore na to, ako zastaviť eskaláciu násilia v Sýrii a podľa agentúry Reuters je nepravdepodobné, že by 15-členná BR OSN postúpila krízu v Sýrii na riešenie ICC, ktorý nie je oficiálnym orgánom OSN. Čína a Rusko v BR OSN opakovane zablokovali snahy potrestať Sýriu, napríklad uvalením sankcií.
Sýria nie je signatárom Rímskeho štatútu, ktorým sa zriadil ICC. Preto by sa tento súd mohol zaoberať situáciou v Sýrii, iba ak by ho o to požiadala BR OSN. Tá už predložila ICC konflikty v Líbyi a sudánskom Darfúre.
1 žab juh