Ropný šok zasiahol krajiny nepripravené

Ropný šok zasiahol krajiny nepripravené

Berlín 12. decembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Ceny ropy od leta klesli približne o 45 percent

Padajúca cena ropy extrémne ovplyvňuje krajiny, ktoré sú od jej vývozu závislé. Máloktoré zasiahol prepad cien tak nepripravené ako Venezuelu, Rusko a Nigériu. Informoval o tom denník Die Welt.

Reklama
Ilustračné foto

Ceny ropy od leta klesli približne o 45 % a tento vývoj straší investorov na celom svete. Tieto obavy sa prejavili nielen na menách ropných krajín, ako Kanada, Nórsko či Rusko, ale aj na akciových trhoch. Napríklad, nemecký Dax dnes stratil 2,7 %, hoci Nemecko patrí skôr k štátom, ktoré z lacnej ropy profitujú. Dax v priebehu celého týždňa klesol takmer o 5 %, čo je najviac za posledné tri roky.

Podľa odborníkov sa vývoj cien ropy rovná šokovej terapii. “Ešte pred niekoľkými mesiacmi žili trhy vo svete 100-dolárovej ropy. Teraz nastalo brutálne prispôsobovanie sa novej realite,” hovorí Chris Tinker, zakladateľ analytickej spoločnosti Libra Investment Services. Žiadny expert nepočítal s výrazným prepadom cien ropy, preto aj trhy s určitým oneskorením reagujú na vývoj. Pripomína to situáciu tesne po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers pred šiestimi rokmi, keď investorom chvíľu trvalo, kým si v plnom rozsahu uvedomili dôsledky.

Reklama

Prepad cien znamená pre ropné krajiny to, čo krach Lehman Brothers pre finančný sektor. Trhy v Saudskej Arábii, Dubaji, Katare alebo Nigérii až teraz zažili poriadne turbulencie. Napríklad, katarský akciový index v priebehu posledných troch mesiacov stratil 18 %, burzy v Saudskej Arábii a Nigérii štvrtinu.

Experti sa obávajú zopakovania rokov 1997 a 1998, keď kríza v Ázii a Rusku otriasla svetom. Rusko vtedy vyhlásilo bankrot, niektoré ďalšie krajiny požiadali o záchranu Medzinárodný menový fond (MMF). A tesne predtým prepadla cena ropy o 50 %. Rozdiel však spočíva v tom, že kým vtedy ropa zlacňovala postupne asi dva roky, teraz spadla v priebehu niekoľkých mesiacov.

Práve brutalita súčasného vývoja znamená akútnu hrozbu. Štáty ani investori sa nedokázali situácii prispôsobiť a tak doháňajú, čo sa dá. Lenže trhy majú tendenciu svoje snahy “prestreliť”, čo môže priniesť niekoľko nepríjemných prekvapení.

K niekoľkým málo istotám zrejme patrí bankrot Venezuely. Minimálne trhy sa na túto možnosť pripravujú ako na hotovú vec. Experti vyčíslili pravdepodobnosť krachu Venezuely na 94 % a túto možnosť naznačuje aj zvýšenie úrokov štátnych dlhopisov až na 24 %.

Ropa predstavuje 95 % venezuelského exportu a jej predaj tvorí až dve tretiny štátneho rozpočtu. Ceny ropy dnes klesli pod 60 dolárov (48,19 eura) za barel a hoci sa medzičasom vyšplhali mierne nad túto okrúhlu hranicu, Venezuela by potrebovala zarobiť na každom bareli aspoň 118 dolárov, aby mohla svoj rozpočet financovať. “Príjmy z ropy už nestačia na financovanie výdavkov vlády. Teraz sa štartujú peňažné tlačiarenské lisy,” hovorí Reva Bhalla z informačnej služby Stratfor. Dôsledky sú dramatické. Inflácia vzrástla zhruba na 200 % a bolivar stratil na čiernom trhu vyše polovicu hodnoty voči doláru.

Reklama

Venezuela musí v budúcom roku zaplatiť dolárové a eurové dlhopisy v hodnote 37 miliárd dolárov, úroky vyjdú na 3,4 miliardy dolárov. Devízové rezervy nepostačia a štátny poklad v hodnote 21,5 miliardy dolárov je na najnižšej úrovni za posledných 10 rokov.

V nepríjemnej situácii sa ocitá aj Rusko, ktoré by na financovanie svojho rozpočtu potrebovalo cenu ropy aspoň 100 dolárov za barel. Odborníci odhadujú pravdepodobnosť bankrotu na 26 %, čo je najviac od finančnej krízy v rokoch 2008/2009. Úroky desaťročných štátnych dlhopisov vzrástli na 13 %, no na rozdiel od Venezuely krajina disponuje väčšími devízovými rezervami, preto nie je tak akútne ohrozená.

Investičné banky medzičasom vytvorili zoznamy ropných krajín s negatívnym výhľadom. Okrem Ruska sa na poprednom mieste nachádza Nigéria, ktorá na financovanie rozpočtu potrebuje minimálne 110 dolárov za barel. Experti nevylučujú, že krajina sa už čoskoro bude musieť obrátiť o pomoc na MMF. Riziko štátneho bankrotu dosahuje 19 %.

Riziká sa nevyhli ani štátom Perzského zálivu a Európy. Medzi najviac ohrozené arabské krajiny patrí Bahrajn. Ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila výhľad na negatívny. V Európe je to Nórsko, ktorého mena dnes voči doláru oslabila na najnižšiu úroveň za posledných 11 rokov. 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali