Roman Michelko: Štvrťstoročie od prevratu

Roman Michelko: Štvrťstoročie od prevratu

Slovensko 12. novembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

Dvadsaťpäť rokov od zmeny režimu je už dostatočne dlhý čas vhodný na rekapituláciu. Je to dlhší časový úsek než prvá republika, alebo čas normalizácie. Za ten čas vyrástlo viacero generácii, ktoré si už na starý systém nepamätajú, lebo boli v útlom veku, alebo sa ani nenarodili. V súčasnosti prichádza do aktívneho života generácia, ktorá sa narodila po zmene systému. V tejto súvislosti je však možno zaujímavejšie priblížiť si, aké boli vtedy naše očakávania a porovnať ich s dnešnou tristnou realitou.

Ilustračné foto

V tom čase som už bol dospelý, preto môžem o tejto dobe písať nesprostredkovane, takpovediac z vlastnej autopsie. Reálny socializmus, v ktorom sme žili vyše štyridsať rokov, mal ako každý systém viacero výhod, ale aj nevýhod. Ako sa ukázalo, najväčšia nevýhoda bola v tom, že ekonomicky zaostával za systémom založeným na trhovom hospodárstve. A v tejto súvislosti si treba celkom jasne a jednoznačne povedať, že práve ekonomické zaostávanie bola hlavnou motiváciu pre zmenu systému.

Reklama

Keď si však pozrieme heslá novembra 1989, tie neboli o reinštalácii kapitalizmu. Naopak, prvé požiadavky demonštrantov smerovali k reforme socializmu podľa vzoru obrodného procesu z roku 1968. Ľudia intuitívne, ale aj racionálne nechceli kapitalizmus, keďže o jeho negatívach, aj vďaka masívne socialistickej propagande, vedeli veľmi veľa. Treba si uvedomiť, že javy ako masová nezamestnanosť, bezdomovectvo, sociálna vylúčenosť marginalizovaných skupín, hladové doliny, rozpad celých sektorov boli ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi neznámou realitou. Dnes je už zbytočné polemizovať, či ďalší vývoj mohol byť aj iný, či bola možná aj akási tretia cesta, teda pluralitná demokracia, v ktorej by napriek politickým zmenám bolo možné udržať spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov s tým, že benefity z ekonomického rozvoja spoločnosti by sa spravodlivo prerozdeľovali medzi tých, ktorí tieto hodnoty tvoria.

Ako dnes vieme, transformácia politického, ale aj ekonomického systému išla úplne iným smerom. Politická a ekonomická transformácia východoeurópskych krajín prebiehala v čase zenitu Washingtonského konsenzu a v čase, keď neoliberálna ekonomická doktrína formovala celú transformáciu. Ak skutočne platí to známe masarykovské, že štáty či systémy žijú z ideí, z ktorých vznikli, tak táto okolnosť zásadným spôsobom ovplyvnila aj charakter našej dnešnej spoločnosti.

Reklama

V tom období u politických a ekonomických elít prevládla idea, že ekonomická či politická transformácia môže byť úspešná a v dlhodobom horizonte efektívna len vtedy, ak sa uskutoční masívna privatizácia celej ekonomiky. Tu však vyvstal zásadný problém. Miera úspor obyvateľstva bola mizivá predovšetkým v kontexte hodnoty podnikov, ktoré mali byť privatizované. Preto sa prišlo s konceptom takzvanej kupónovej privatizácie. To samo o sebe by však pri štandardnej ochrane minoritných akcionárov nestačilo na masívne zbohatnutie správcov investičných privatizačných fondov (IPF). Zákon o IPF bol šitý na mieru budúcim oligarchom, ktorí si ho objednali u vtedajších politikov. Vďaka tomu sa správcovia IPF mohli správať (a aj sa správali) ako vlastníci im zverených akcií. Vďaka tomu sa v extrémne krátkom čase dostalo obrovské množstvo majetku do rúk relatívne veľmi úzkej skupiny rôznych finančných skupín. Vznikla tak spoločnosť, v ktorej sa veľmi skoro začala koncentrovať nielen ekonomická, ale aj mediálna a politická moc v rukách veľmi úzkej skupiny, zväčša arogantných rýchlozbohatlíkov. Bohužiaľ, podobný trend bol určujúci pre transformáciu takmer všetkých postsocialistických štátov. Najvypuklejšie to bolo na Ukrajine, kde si skupina oligarchov doslova rozparcelovala celú krajinu, jej politický aj ekonomický život.

Dnes po dvadsiatich piatich rokoch od zmeny systému žneme plody takéhoto nešťastného modelu ekonomickej a politickej transformácie . Žijeme v spoločnosti, v ktorej sa nerovnosť čoraz viac prehlbuje a benefity ekonomického rastu sa rozdeľujú veľmi nerovnomerne. Dôsledky takéhoto systému sú potom jasné. Stredná vrstva sa rapídne stenčuje, skoro 70 % zamestnancov dostáva mzdu nižšiu, než je priemer (máme extrémne vychýlený príjmový medián), po desiatkach rokov sa znova vyskytol fenomén chudobný zamestnaný. Jedným z obrovských problémom našich čias je masívna nezamestnanosť mladých ľudí, predovšetkým absolventov škôl. Dôsledkom toho naša spoločnosť trpí veľkým odlivom mozgov, miera migrácie za prácou je hádam najvyššia v našich dejinách. V dnešnej dobe už ani kvalitné vzdelanie nie je zárukou dobrej práce. Žijeme v konzumnej spoločnosti zameranej predovšetkým na výkonnosť, profitabilitu, v ktorej sú vytesňované či zaznávane hodnoty ako solidarita, a to medzigeneračná, alebo medzi úspešnejšími a menej úspešnými členmi spoločnosti.

V posledných dvadsiatich piatich rokoch naša spoločnosť prešla obrovskými zmenami. V niečom sa však nádeje ľudí naplnili. Dnes môžeme v celej Európskej únii bez bariér cestovať, študovať či pracovať, sme súčasťou najvyspelejšej časti sveta. Na druhej strane množstvo negatív tento pozitívny trend značne spochybňujú. Ukázalo sa, že politicko-ekonomický systém, ktorého súčasťou sme sa stali, nesie v sebe množstvo vnútorných rozporov a tenzií. Iste nie je náhoda, že sme pred pár rokmi zažili druhú najväčšiu krízu v dejinách kapitalizmu. Dnes tak stojíme pred ďalšou veľkou výzvou a môžeme len dúfať, že o ďalších dvadsaťpäť rokov bude naša spoločnosť nielen ekonomicky výkonnejšia a vyspelejšia, ale aj viac solidárna a sociálne spravodlivá a že poskytne perspektívu prežitia dôstojného a spokojného života podstatne väčšej častí ľudí, než je tomu dnes.

Roman Michelko, politológ

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali