Roman Michelko: Panama Papers, daňové raje a slovenské schránky

Bratislava 21. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Arnulfo Franco)

 

Únik 2,6 terabajtov informácii o tajných kontách prominentov zaparkovaných v offshoroch (daňových rajoch) je vec, ktorá sa dala skôr či neskôr očakávať. Patrí to takpovediac k riziku podnikania. V istých kruhoch sa totiž stalo „dobrým zvykom“ peniaze si ulievať do daňových rajov a len v minimálnej miere sa  podieľať na nákladoch spoločnosti.

Na ilustračnej snímke policajné auto stojí pred budovou právnickej firmy Mossack Fonseca
Na ilustračnej snímke policajné auto stojí pred budovou právnickej firmy Mossack Fonseca

Najprv niekoľko informácii na uvedenie do problematiky. Celý materiál bol doručený prestížnemu nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung. Keďže objem dát, ktoré bolo treba spracovať bol mimoriadne rozsiahly,  redakcia posunula tieto informácie Medzinárodnému konzorciu pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ), ktorá postupne odtajňuje jednotlivé dokumenty.

Zatiaľ si to „zlízlo“ zopár politikov, dokonca islandský premiér Sigmundur Davidom Gunnlaugsson bol donútený odstúpiť. Horúce chvíle zažíva aj britský premiér David Cameron, keďže jeho otec zjavne profitoval z firiem zaparkovaných v panamskom daňovom raji. Medzi zverejnenými menami sú aj ľudia z okolia ruského prezidenta Vladimíra Putina, ukrajinský prezident Petro Porošenko či Baššár al-Asad, ale aj futbalová hniezda Lionel Messi či španielsky režisér Pedro Almodóvar. Zo slovenských či českých politikov sa zatiaľ neobjavilo žiadne meno, nechýbajú tam však vplyvní podnikatelia.

Čo však hneď udrie do očí, je absencia Američanov. Analytici to zatiaľ vysvetľujú tak, že je pre nich vlastne zbytočné komplikovane vyvážať svoje financie niekam do Panamy, keďže priamo v Amerike minimálne dva štáty (Delaware a Nevada) fungujú ako daňové raje. Nehovoriac o tom, že daňové zaťaženie najbohatších, na rozdiel od bežných zamestnancov,  je veľmi mierne. Najbohatší ľudia v USA sú totiž zdaňovaní len trinásťpercentnou daňou z kapitálových výnosov, pričom však bežní zamestnanci sú, naopak, zdaňovaní progresívnou daňou z príjmov, ktorá je často  vyššia ako tridsať percent. Aj preto tak zarezonoval známy výrok Warrena Buffetta žiadajúci vyššie zdanenie miliardárov, pretože je absurdné, ak jeho sekretárka má vyššie dane ako on.

 

Doterajšie pokusy o elimináciu daňových rajov

Systém daňových rajov dokonale funguje už desaťročia. Bez nich by sa zisky korporácií „trochu stenčili“ a politici by prišli o vplyvných sponzorov. Úniky na daniach pritom nie sú vôbec malé. Odhaduje sa, že z členských krajín OECD a rozvojových štátov od roku 1993 firmy do daňových rajov presunuli desiatky tisíc miliárd dolárov a ich štátne rozpočty sú tak každoročne ochudobňované takmer o dvesto miliárd USD. To je ohromujúca cifra, preto vyvstáva otázka, ako je to vlastne možné. Ako je možné, že  sa vlády nechajú, v podstate bez väčšieho odporu, okrádať  o také astronomické čiastky? Odpoveď je jednoduchá – takýto systém vyhovuje mnohým veľmi vplyvným ľuďom.

Samozrejme, pokusov robiť s tým niečo, bolo viacero. Už v roku 2000 z iniciatívy OECD vzniklo Fórum o škodlivých daňových praktikách, ktorého správa pod názvom Globálna daňová kooperácia uvádzala zoznam preferenčných daňových režimov identifikovateľných ako škodlivé. Fórum pripravovalo tzv. obranné opatrenia (ekonomické sankcie) voči nekooperujúcim daňovým rajom, ktoré ak by sa zaviedli, znamenali by ich faktickú likvidáciu.

Gro opatrení bolo pripravených v časoch Clintonovej administratívy. Bohužiaľ, keď  sa do vedenia USA dostala administratíva Georga Busha juniora, implementácia už pripravených opatrení bola dôsledne sabotovaná.

 

Nadnárodné korporácie a agresívna daňová optimalizácia

Z toho vyplýva jednoznačné poučenie: proti veľkému kapitálu, ktorý disponuje právnickou a účtovníckou elitou, v podstate nie je možné prijať štandardné a účinné opatrenia, ktoré by pri reálnej existencii daňových rajov zabránili agresívnej daňovej optimalizácii. Nakoniec,  najväčšie nadnárodné korporácie Apple, Google, Facebook, Amazon, Ebay a Starbucks dane takmer neplatia alebo len doslova v mizivých, priam stopových množstvách.  Apple má odhadované príjmy: 6,7 miliardy libier, priznané príjmy: 1 miliarda libier, zisk: 59,5 milióna libier, daň: 12,9 milióna libier; Amazon má odhadované príjmy: 4,2 miliardy libier, priznané príjmy: 449 miliónov libier, zisk: 17,1 milióna libier, daň: 4,2 milióna libier; Google má odhadované príjmy: 3,3 miliardy libier, priznané príjmy: 642 miliónov libier, zisk: 70 miliónov libier, daň: 20,4 milióna libier; Facebook má odhadované príjmy: 371 miliónov libier,  priznané príjmy: 49,8 milióna libier, strata: 11 miliónov libier,  dane: žiadne, zľava na dani: 182 tisíc libier; Ebay má odhadované príjmy: 1,3 miliardy libier, priznané príjmy: 164 miliónov libier, zisk: 12,5 milióna libier, daň: 620 tisíc libier. No a nakoniec  je tu Starbucks, ktorý má odhadované príjmy: 399 miliónov libier, vykazuje  stratu: 20,5 milióna libier a platí dohodnutú daň: 3,4 milióna libier. Je jasné, že takéto symbolické dane sú možné len preto, lebo daňové domicily majú všetky tieto spoločnosti v daňových rajoch.

Aj v tejto súvislosti bola oživená dosiaľ odložená téma zjednotenia  daňových základov. Médiá ovládané oligarchami však pri akomkoľvek pokuse riešiť problém daňových rajov spustili veľmi falošný pokrik v zmysle, že eliminácia daňovej konkurencie je zlá a že nakoniec daňové raje majú svoj význam už len v tom, že tlačia na vlády, aby boli pri výške daňového bremena nútené udržiavať ju v rozumných hraniciach. Tieto argumenty, samozrejme, neobstoja. Existujú  totiž daňové raje, v ktorých sa platí len paušálna daň v symbolickej sume od sto do tristo eur ročne bez ohľadu na zisk danej spoločnosti. Takto nastavené podmienky nemajú nič spoločné s daňovou konkurenciou, sú len nástrojom na to, ako nelegálne alebo nezdanené  peniaze za symbolický poplatok dobre ukryť.

 

Slovenské schránky v daňových rajoch

„Čaro“ už spomenutých daňových rajov je v tom, že, dokážu veľmi efektívne zakryť vlastnícku štruktúru  schránkových firiem, ktoré však potom veľmi úspešne súťažia lukratívne štátne zákazky. Vlastníkov firiem navonok zastupujú najatí právnici, v podstate biele kone, napríklad Jana Lütken, nechválne známa z viacerých škandálov v Čechách či na Slovensku (emisný škandál). Na ilustráciu stačí spomenúť zopár slovenských precedensov, keď sa firmy s veľmi nejasnou vlastníckou štruktúrou (často zakrývajúcou priamo politikov alebo ich top sponzorov) maskovali domicilom v daňových rajoch.

Priekopníkom v takýchto praktík boli  firmy Allied Wings a Destor Investment, Ltd vlastniace logo SDKÚ. Schránková firma  sa vynorila aj v kauze Nitra Invest, ktorá prenajímala budovu daňovému riaditeľstvu v Košiciach. Je viac menej jasné, že  Ondrej Ščurka bol len figúrkou, keďže  spoluvlastníkom Nitra Invest bola firma TPE Holding  so sídlom na Cypre a aj tá bola len dcérou firmy, ktorá bola registrovaná na Britských panenských ostrovoch. Samostatnou témou je Sky Toll a cyperský Ibertas, ktorá vyhrala tender na prevádzku mýta a podľa všetkých indícií jej skutočnými vlastníkmi sú ľudia okolo finančnej skupiny J&T, ďalej je tu známa kauza Interblue Group,  v ktorej bola konateľkou už spomínaná Jana Lütken, ktorú preslávil škandál okolo emisných povoleniek.  A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho.

 

Nové typy daní (DFT), ako účinný nástroj proti daňovým rajom

Pokiaľ sa bude zdaňovať zisk, pokiaľ sa budú podávať daňové priznania, vždy sa nájde množstvo kreatívnych mozgov, ktoré si cez rôzne fiktívne či ťažko dokázateľné náklady optimalizujú dane a  aj vďaka daňovým rajom sa vyhnú povinnosti  prispievať na náklady spoločnosti, v ktorej pôsobia. Jednou z možností, ako „dobehnúť“ agresívne daňové optimalizácie obchodných reťazcov, je zdaniť ich nie podľa „fiktívneho a agresívne optimalizovaného zisku“, ale podľa obratu.

Ukazuje sa, že takouto daňou by mohla byť daň z finančných transakcií. Pokiaľ by bola dobre nastavená, okrem iného by mohla by eliminovať  excesy, ktoré nakoniec viedli k finančnej kríze, obmedzila by obchodovanie s veľmi nebezpečnými a krajne špekulatívnymi finančnými derivátmi, navyše by dokázala veľmi efektívne generovať verejné zdroje. Najefektívnejšie by to bolo pri zavedení globálnej dane z finančných transakcií. Získané peniaze by sa tak mohli použiť na riešenie tej najhoršej chudoby v najchudobnejších štátoch. Dokonca daň z finančných transakcií sa dá nastaviť tak, že žiadne ostatné dane nebudú existovať. Razom by vymizol problém  s daňovou optimalizáciou, s daňovými rajmi a s daňovými únikmi.

Dnes už máme technológie tak vyspelé, že v podstate dokážu zachytiť všetky finančné toky. Všetky finančné transakcie by sa primerane zdaňovali. Zmizli, resp. značne by sa zredukovali daňové úrady. Ostáva jediné, postupne eliminovať hotovosť a zaviesť bezhotovostný platobný styk. No a, samozrejme, politicky to presadiť.

Vyzeralo by to nasledovne. Z každej platby by sa automaticky isté malé percento odvádzalo štátu. Aby to bolo sociálne únosné, ľuďom, ktorých obrat nepresahuje istý objem, teda ľuďom s nízkymi príjmami aj spotrebou, by sa pomerná a pri najchudobnejších celá takto vybraná daň vracala. Nevracala by sa iba ľuďom s nadpriemernými príjmami, a teda aj spotrebou. Tak by platili dane predovšetkým tí, ktorí nie sú na sociálny systém odkázaní, a keďže by išlo o priame dane odvádzané z každej transakcie, nebolo   by  možné vyhnúť sa ich plateniu.

Ukazuje sa, že nová doba si vyžaduje nové, možno netradičné prístupy. Ak bude vyberanie  daní nastavené tak, ako je tomu dnes, masívnym únikom daní a agresívnej daňovej optimalizácii sa nebude dať vyhnúť. Až eliminácia či radikálne obmedzenie  hotovostných platieb (sú už krajiny v Škandinávii, ktoré v horizonte desiatich až pätnástich rokoch chcú prejsť len na bezhotovostné platby), by v značnej miere eliminovali finančnú kriminalitu a zároveň umožnili uviesť do praxe dnes možno radikálne, ale veľmi účinné a efektívne opatrenia, ktorých dôsledkom by bolo úspešné  napĺňanie verejných rozpočtov vďaka novým druhom daní z finančných transakcií.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Samozrejme, čakať akúsi generálnu sebareflexiu od triedy najbohatších je naivné, aj preto je nutné niečo urobiť. V súvislosti s najnovšou kauzou sa znova otvorila diskusia o spôsoboch, ako agresívnu  daňovú optimalizáciu eliminovať. Bohužiaľ, žiadne jednoduché a rýchle riešenia neexistujú. Okrem už spomenutej  dane z finančných transakcií, je možné bojovať aj štandardnou cestou. Zavedením medzinárodného registra daňovníkov, účinnou výmenou či zdieľaním informácii medzi daňovými správami a podobne. Je však chybou myslieť si, že  niečo také sa nedá obísť. Preto účinná cesta je skôr zavedení nových typoch daní. Otázne je kedy a či to vôbec oligarchické štruktúry politikom dovolia.

Politológ Roman Michelko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kotleba obvinil Šeligu z okrádania ľudí, ten sa bráni. „Je to dezinformačná antikampaň“

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Predseda ĽSNS Marian Kotleba obvinil podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) z okrádania ľudí. Šeliga sa bráni a tvrdí, že ide o antikampaň, na akú si už zo strany predsedu ĽSNS zvykol „Zvykol som si, že vždy keď upozorním na prešľapy Mariána Kotlebu alebo…

Pribudlo 589 pozitívne testovaných, počet hospitalizovaných opäť klesol

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V sobotu potvrdili PCR testy 589 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 7 470 vzoriek. Pribudlo 78 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 108 ľudí menej Počet…

Mužom, ktorý zdravil pozdravom Na stráž na súde, sa bude zaoberať NS SR

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Odvolaním v prípade Antona G., ktorý v máji 2018 pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR zvýšeným hlasom pozdravil "Na stráž!", sa bude zaoberať budúci týždeň NS SR. Ten určil termín verejného zasadnutia na štvrtok (15.4.) Vyplýva to z rozpisu činnosti NS…

Rekonštrukcia slovenských dejín. Eduard Chmelár o svojej vedeckej knihe, ktorá žne úspech medzi laikmi, i o tom, prečo pri jej vydaní nechcel „hádzať perly sviniam“

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR - Marko Erd)   Rekonštrukcia slovenských dejín je knihou, ktorá žne značný úspech v predajnosti. Za posledných päť týždňov sa už dvakrát vypredala a aktuálne sa pripravuje jej tretia dotlač, keďže je o ňu neustály záujem. Autor, Eduard Chmelár, pre náš portál prezradil, že…

Naď: Bola by škoda, ak by Slovensko muselo vrátiť Sputnik V

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak niekto urobil prvé kroky v súvislosti s vakcínou Sputnik V, tak nech ten proces dotiahne. V relácii televízie TA3 V politike to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) Doplnil, že je to podľa neho dobeh témy, ktorej sa venoval Igor Matovič (OĽaNO) ako…

Na jadrovom objekte v Iráne došlo k nehode

0 icon

Natanza 11. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   V iránskom jadrovom zariadení, ktoré sa nachádza v Natanze, došlo k nehode pri distribúcii energie. Informovala o tom miestna tlačová agentúra Fars s odvolaním na Iránsku organizáciu pre atómovú energiu (AEOI) Oficiálny zástupca organizácie Behrouz Kamalvandi uviedol, že nehoda v distribučnej sieti energie bola…

V Drážďanoch sa začal dvojdňový zjazd AfD

0 icon

Berlín 11. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Kay Nietfeld)   Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) otvorila v sobotu svoj zjazd v Drážďanoch, ktorého cieľom je schváliť program pre septembrové voľby do Spolkového snemu. Informovala o tom nemecká stanica Deutsche Welle a agentúra DPA Prvého dňa zjazdu sa napriek platným protiepidemickým opatreniam zúčastnilo osobne…

Štátna reprezentácia Slovenskej republiky už nepotrebuje slovenský národ

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook, Pixabay)   Podľa predbežných zhodnotení priebehu sčítania obyvateľstva štátne orgány a inštitúcie nepodporili v tohtoročnom sčítaní obyvateľov, aby sa hlásili k slovenskej národnosti ani jediným eurom, ani jediným plagátom alebo videom. Okrem zopár vlasteneckých organizácií. Zato finančná, mediálna a informačná podpora pre prihlásenie sa k…

Bude reč aj o Ukrajine? Šéf Pentagonu navštívi Izrael, Nemecko, veliteľstvo NATO v Belgicku a Britániu

0 icon

Washington 11. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Šéf Pentagonu, americký minister obrany Lloyd Austin od soboty odcestuje do Izraela, Nemecka, na ústredie NATO v Belgicku a Británii „Minister Austin sa stretne so svojimi partnermi a ďalšími vyššími predstaviteľmi s cieľom prediskutovať dôležitosť medzinárodných obranných vzťahov a posilniť záväzok USA…

Expert: Pokusy o diskreditáciu vakcíny Sputnik V teraz ešte len zintenzívnejú

0 icon

Moskva 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Kirill Braga)   Podľa predsedu správnej rady Nadácie pre podporu a rozvoj, Medzinárodného diskusného klubu Valdai, Andreja Bystritského, kampaň zameraná na diskreditáciu ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, ktorá sa začala na Západe, síce prinesie impulz, ale nebude schopná podkopať pozíciu očkovacej látky Bystritský pre agentúru…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Presvedčivosť katolíckeho myslenia

0icon

Uvedomil som si jednu vec. Obvykle ma to naozaj obohatí, keď počúvam alebo čítam prednášku, článok či kázeň nejakého naozaj vzdelaného katolíckeho kňaza či teológa. Neplatí to úplne o všetkých, aj tzv. dedinských farároch, ale do istej miery aj o tých. Dovolím si povedať, že v rámci

Rene Molnaru

Domobranci všetkých krajín spojme sa!

0icon

Patrím do tej mladšej skupiny občanov, ktorí nezažili socializmu a slávny výrok „Proletári všetkých krajín spojme sa!„ Svet sa modernizuje a mali by sme oprášiť aj staršie výroky. Nie všetko za socializmu bolo zlé. Máme dnes byty zadarmo ako za socializmu, povinnosť pracovať, alebo bezplatné zdravotníctvo, mohla by som menovať desiatky dobrých…

Boris Mesár

USA a NATO sa označili za novú „svätú inkvizíciu“ !

0icon

Historické zhody medzi pseudorealitou vytvorenou v USA a NATO a hrôzami stredoveku sú čoraz zreteľnejšie. Niet pochýb o tom, že všetko, čo je ,,vyhlásené" na brehoch Potomacu a Temže je ,,nespochybniteľná pravda" . Každý, kto si dovolí o tom čo i len zapochybovať , podlieha represiám a sankciám. Paralely sú…

René Pavlík

Jubileum

0icon

Také naše.  Pred deväťdesiat piatimi (95!) rokmi sa v maličkej obci Červený Hrádok narodil SLOVÁK František Vnuk. Nemusím namáhavo pátrať, aby som mohol prehlásiť, že napriek jeho zásluhám a úctivému veku je pre väčšinu národa neznámy. Asi preto, lebo je po celých  život skromný, pracovitý, poctivý a slušný. Nepreslávili ho…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 15

0icon

Vážený pán bývalý a nový zakonšpirovaný  premiér, píšeme ti trochu neskôr, lebo ste mali vo vláde oný taký bordel, že sa v tom ani divá sviňa a ani tá filmová Sviňa nevyzná. A ľudia už vôbec nie. Bolo nám ale záhadné, že všetci v osade sa usmievali lebo oni už asi vedeli ako sa ten…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Henrich II. a jeho osudný turnaj

0 icon

Prinášame ďalší článok z minisérie „muži robia dejiny“. Tentokrát sa pozrieme na francúzskeho kráľa - Henricha II., druhorodeného syna Františka I., o ktorom sme vám v nedávnej minulosti už článok priniesli. Samozrejme, o francúzskych kráľoch by sa dali napísať stovky, ak nie tisícky strán textu, v rámci článku sa však pozrieme na pár zaujímavostí,…

Kyštymská katastrofa: Jadrová havária, o ktorej sa nikto nemal dozvedieť

0 icon

Výbuch zakopaného jadrového odpadu zo závodu na spracovanie plutónia v blízkosti Kyštymu v Čeľabilskej oblasti v Rusku mal zostať utajený. Do roku 1989 sovietska vláda odmietla uznať, že sa takáto katastrofa vôbec stala. Znečistených bolo 23 000 štvorcových kilometrov, evakuovaných vyše 10 000 ľudí a na následky rádioaktivity zomreli pravdepodobne stovky obyvateľov. Po zistení detailov klasifikovala…

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

Bezkľúčové štartovanie dokáže nepriamo spôsobiť smrť! Ako?

0 icon

Bezkľúčové štartovanie motora a prístup je veľmi pohodlnou súčasťou výbavy, za ktorú si automobilky aj v dnešnej dobe nechávajú priplatiť. Veľa pohodlnosti môže uškodiť, a to aj v tomto prípade... Bezkľúčové štartovanie nielen uľahčuje zlodejom prácu, nepriamym spôsobom spôsobuje aj smrť! Ako to? Podľa New York Times umrelo minimálne 28 ľudí z dôvodu…

TOP10: Veci, ktoré sú v ostatných krajinách úplne inak

0 icon

Pri príchode do novej krajiny sa zriedka zaujímaš o špecifické miestne tradície, ktoré by si mal zrejme dodržiavať. V iných krajinách by zasa ale nás považovali za čudá, ktoré to majú naruby. Je jasné, že zvyklosti sú v rôznych krajinách iné. Ak sa ale na konci roka (pretože COVID-19 nás…

Vo svete IT

Je Mi MIX 4 na ceste? Potvrdený dizajn naznačuje, že áno!

0 icon

Vrece so Xiaomi smartfónmi sa tento rok riadne roztrhlo a po posledných leakoch od známeho leakera sa zdá, že ďalší príde už čoskoro. Konkrétne ide o model Mi MIX 4, o ktorom sa už dlhšie špekuluje. Xiaomi nám tento rok prisľúbilo dostupný a klasický smartfón zo série Mi MIX tak,…

Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín!

0 icon

V posledných dňoch sa oči vedeckej komunity sústreďujú na Dron Ingenuity. Ide o dron, ktorý sa aktuálne nachádza na Marse. Na červenú planétu sa dostal v rámci misie Perseverance, ktorej primárnym cieľom je objaviť známky po živote. Dron Ingenuity je prvým lietajúcim objektom, s ktorým sa ako ľudia, pokúsime o…

Xiaomi potvrdilo MIUI 12.5 pre ďalšie 3 staršie a hlavne veľmi populárne smartfóny z roku 2018

0 icon

O aktualizácii MIUI 12.5 sa hovorí v posledných dňoch vo zvýšenej miere. Dôvodom je, že Xiaomi začalo uvoľňovať stabilnú verziu nadstavby pre prvé zariadenia. Druhým dychom však treba dodať, že zatiaľ hovoríme len o čínskych ROM. Ako takou útechou pre globálnych a európskych používateľov môže byť, že Xiaomi, MIUI 12.5 nadstavbu začne distribuovať…

Edge rastie ako z vody. Na Chrome stále však veľa stráca, hoci ten by mal už spozornieť

0 icon

V súčasnosti najrozšírenejším internetovým prehliadačom na platforme Windows je Chrome, za ktorým stojí technologický gigant Google. Vo svojej podstate, trhu dominuje už niekoľko rokov a zatiaľ nie je hráča, ktorý by reálne ohrozoval jeho postavenie. Minimálne na platforme Windows. Hoci dnes môžeme hovoriť o jasnom lídrovi, tak trendy a najnovšie štatistiky…

Obľúbený Xiaomi TV Soundbar je aktuálne dostupný v nemeckom sklade so skvelou cenovkou

0 icon

Spoločnosť Xiaomi má na trhu hneď niekoľko dostupných kúskov rozličnej elektroniky, ktoré rozhodne stoja za pozornosť a v posledných rokoch si našli tisíce fanúšikov po celom svete. Skvelým príkladom je aj obľúbený reproduktor Xiaomi TV Sounbar, ktorý dokonale ozvučí celú obývačku. S momentálnou cenovkou v nemeckom sklade iba 76,49 eur…

Armádny Magazín

Smrť 5ročného chlapca nestačila. Na Donbas dorazili špecialisti ukrajinského závodu Majak, chcú testovať novú muníciu pre drony

0 icon

Ukrajina, 11.apríl 2021 (AM) – Spravodajské služby Doneckej ľudovej republiky (DNR) dostali informácie o príchode skupiny technikov ukrajinského závodu Majak do oblasti zodpovednosti ukrajinského práporu Vostok. Informovala o tom Ľudová polícia DNR. Priemyselníci so sebou priniesli dva bezpilotné prostriedky typu hexocopter, ako aj dvadsaťštyri experim

Ak tanky uviaznu v tuneli? Vážne problémy NATO v možnom konflikte s Ruskom

0 icon

Nemecko, 11. apríl 2021 (AM) – Ak sa rozpúta konflikt s Ruskom, NATO musí urýchlene presunúť sily na východ a práve vtedy bude aliancii hroziť krach. K takému poznaniu dospeli experti, keď preverovali päť trás presunu a zásobovania vojsk. Ciest a pevných mostov na nich niet, na hraniciach panuje byrokracia a v niektorých štátoch je v

Hlavná hrozba je Čína: Washington žiada na obranu v budúcom roku 715 miliárd dolárov

0 icon

USA, 11. apríl 2021 (AM) - Americká vláda zamýšľa požiadať Kongres USA o vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2022 vo výške 715 miliárd dolárov, podľa návrhov rozpočtu Bieleho domu, ktoré boli dnes zaslané vedeniu Kongresu. Ako je uvedené v týchto dokumentoch, pož

Ďaľšia rana americkým stíhačkám F-35

0 icon

USA, 11. apríl 2021 (AM) – Americký dozorný úrad (GAO) oznámil Kongresu problémy so stíhačkami F-35 Lightning piatej generácie. Tentoraz sa ukázalo, že modernizácia lietadla na verziu Block IV by si vyžadovala

Izraelský analytik Kedmi: Aký majú Američania plán na Donbase

0 icon

Izrael, 11. apríl 2021 (AM) - Biely dom uviedol, že vstup Ukrajiny do NATO závisí od aliancie. Kedmi odhalil scenár amerických akcií na Ukrajine a v Donbase. "Nikto nemôže a ani nepošle vojakov na Ukrajinu," ubezpečil. Americký prezident Joe Biden prisľúbil Ukrajine podporu vo vojne s Ruskom v Donbase a naznačil Kyjevu…

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

Kardinál Mauro Piacenza: Pokánie v čase núdzového stavu

0 icon

Prinášame v plnom znení duchovný podnet k prežívaniu Veľkého pôstu od hlavného pápežského penitenciára kardinála Maura Piacenzu. Úvaha z pera kardinála Maura Piacenzu bola publikovaná na internetovej stránke Apoštolskej penitenciárie pod titulom „La penitenza al tempo dell’emergenza. Riflessioni per la Quaresima 2021“ a vyšla 18. februára aj v denníku L´Osservatore…

Predseda KBS : Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

0 icon

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský to dnes napísal ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi. „Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali