Roman Michelko: Európska minimálna mzda by mohla udržať migrantov aj v krajinách strednej Európy

Roman Michelko: Európska minimálna mzda by mohla udržať migrantov aj v krajinách strednej Európy

Bratislava 1. decembra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

 

Masívna imigračná vlna, ktorej svedkami sme od tohto leta, otvorila viacero dosiaľ spiacich otázok, o ktorých sa takmer nediskutovalo a ak, tak len v uzavretom akademickom gete.  V tejto súvislosti sa potvrdilo, aká heterogénna je Európska únia, ako rozdielne má nastavené sociálne štandardy a aké rozdielne je odmeňovanie  za podobnú či porovnateľnú  prácu v jej jednotlivých krajinách. Samozrejme, mechanické  porovnávanie najnižšej či priemernej mzdy medzi Luxemburskom  (kde je najvyššia), Dánskom (kde je najvyššia cenová hladina)  a povedzme Bulharskom práve pre rozdielnu paritu kúpnej sily značne kríva. Napriek tomu je dobré, že sa obrovské rozdiely  vo výške oceňovania za podobnú prácu v jednotlivých krajinách únie znova stali témou na diskusiu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Výška v platoch medzi krajinami Európskej únie sa všeobecne vysvetľuje, resp. zdôvodňuje vyššou produktivitou práce vo vyspelých častiach Európskej únie. Tu však treba zdôrazniť, že táto vyššia produktivita sa nedosahuje vďaka vyššiemu pracovnému nasadeniu či pracovnej morálke alebo vyššej kvalifikovanosti zamestnancov v krajinách starej Európy, ale vďaka vyspelejším a modernejším technológiám. A tu sa dostávame do začarovaného kruhu. Stredná a východná Európa v produktivite práce stabilne zaostáva, pretože výroba v jej fabrikách je na technologicky nižšej úrovni. No a zapríčinené je to tým, že väčšina produkčných kapacít veľkých a stredných podnikov je v rukách cudzieho (západoeurópskeho) kapitálu, ktorý masívne vyváža zisky, ktoré potom oveľa častejšie reinvestuje v krajine svojho pôvodu. Komparatívna výhoda východnej a strednej Európy je tak postavená na nízkej cene relatívne vysokokvalifikovanej a disciplinovanej pracovnej sily. A aj keď žiadna časť Európy nemôže konkurovať v cene práce s niektorými oblasťami sveta (Bangladéš, subsaharská Afrika, Vietnam či Filipíny), vyššie náklady dokáže kompenzovať v kvalite a disciplinovanosti pracovnej sily.

Reklama

Ukazuje sa však, že vďaka tomuto prístupu sme sa dostali do začarovaného kruhu. Pokiaľ bude mzdová úroveň relatívne nízka, a ona skutočne nízka je, veď v cene práce sa stredná Európa už dostala, resp. klesla na úroveň Číny, nedonúti tak vlastníkov firiem investovať do vyššej produktivity práce. Čo je však najhoršie, trend stáleho zaostávania miezd za produktivitou práce sa môže s masívnou imigračnou vlnou ešte ďalej prehĺbiť. Ak v najbližších rokoch Európa príjme milióny migrantov, vyvolá to obrovskú ponuku v segmente práce s nízkou pridanou hodnotou a vyvolá tak tlak na ďalšie znižovanie už i tak veľmi nízkych miezd nekvalifikovaných a nízko kvalifikovaných zamestnancov.

Aj preto, aby sa predišlo šialenému kolotoču znižovania miezd, vyvstáva ako znovu veľmi aktuálna otázka najnižšej garantovanej mzdy v rámci celej Európske únie. Krajiny, ktoré tvrdo presadzujú imigračné kvóty, si iste uvedomujú, že pri tak príkrych rozdieloch  je šanca dlhodobo udržať migrantov v krajinách s nízkymi príjmami a sociálnymi dávkami minimálna. Ak by sa to podarilo, samozrejme,  pri zohľadnení cenovej hladiny v jednotlivých krajinách a prípadne aj pri nejakom zložitom prerozdeľovacom mechanizme, v ktorom by národným vládam na dorovnanie miezd a sociálnych dávok prispieval spoločný európsky rozpočet, malo by to zabrániť migrácii do krajín jadra.

Reklama
Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Samozrejme, takéto riešenie imigračnej krízy by bolo veľmi ťažko politicky presaditeľné, samotné otvorenie diskusie o harmonizovanej európskej minimálnej mzde ako aj o harmonizácii podmienok  a výške nevyhnutnej sociálnej podpory (ktorá by sa v najštedrejších krajinách mohla aj čiastočne redukovať) je vec pozitívna. Uvidíme, ako sa toho chopia politické elity a aký bude výsledok tejto diskusie.

Politológ Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:47

Ruské ministerstvo hospodárstva zlepšilo odhad tohtoročného vývoja ekonomiky, pričom predpokladá rast o takmer 3 %. Na druhej strane počíta s oslabením rubľa a postupným poklesom prebytku účtu platobnej bilancie.

16:44

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine.

16:43

Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu.

16:43

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok na medzinárodné vyšetrenie správ o masových hroboch v nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré boli zničené pri obliehaní izraelskej armády. Podľa OHCHR mohlo totiž prísť k páchaniu vojnových zločinov.

16:42

Neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa uskutoční 30. – 31. mája v Prahe.

16:38

Ruská armáda zintenzívni útoky na ukrajinské sklady so západnými zbraňami. Uviedol to v utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu.

16:05

Grécko uskutočňuje na turistickom ostrove Kréta trojdňové cvičenie zamerané na riešenie katastrof. Návštevníci a cestovné kancelárie zdôrazňujú, že sa treba pripraviť na núdzové stavy spôsobené napríklad zemetrasením a požiarmi.

15:56

Spoločnosť Slovnaft začne v polovici budúceho týždňa jarnú časť generálnych revízií. Odstavených bude postupne 25 výrobných jednotiek, z toho 22 v jarnej fáze. Ich opätovný nábeh na plnú produkciu sa plánuje na druhú polovicu júna. Druhá časť generálnych opráv sa bude realizovať v septembri a októbri. Celkové investície Slovnaftu v rámci generálnych revízií presiahnu 130 miliónov eur. Informoval o tom hovorca spoločnosti Anton Molnár.

15:48

Rómske obete nacistického režimu česká verejnosť dlho prehliadala. Vznikom Pamätníka holokaustu Rómov a Sintov pri juhočeskej obci Lety spláca Česko desaťročia trvajúci dlh voči obetiam aj preživším. Na otvorení pamätníka to v utorok povedal český prezident Petr Pavel.

15:45

Západné tajné služby zabránili vlani najmenej desiatim džihádistickým útokom po celej Európe a súčasná vojna medzi Izraelom a militantným palestínskym hnutím Hamas zvýšila hrozbu ďalších útokov. Oznámila to v utorok holandská Všeobecná spravodajská a bezpečnostná služba (AIVD).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali