Dolná Bzová 6. septembra (TASR) – Prvé poháriky a malé ozdobné predmety vytvorili v týchto dňoch sklárski majstri z prvej tavby v peci, ktorú postavili v Dolnej Bzovej na pomedzí okresov Detva a Lučenec. Vystavali ju na mieste, kde pred takmer 120 rokmi stála pôvodná sklárska pec.
"Voľakedy pri pôvodnej peci pracovali desiatky sklárov, pri prvej tavbe na novej peci prišlo svoje umenie predviesť niekoľko starých majstrov z Málinca a Katarínskej Huty," povedal TASR Peter Greksa, ktorý stál pri zrode myšlienky obnovy sklárskej pece. "Sme však radi, že prišli predviesť svoje remeslo, pretože všetky sklárne v Novohrade sú dnes už zatvorené," dodal.
Na projekt výstavby sklárskej pece získal Mikroregión Javor, ktorý združuje sedem obcí regiónu 19.700 eur z Úradu vlády SR. Prispela tiež Nadácia VÚB.
"Pri kreslení pece sme vychádzali z dostupných historických materiálov," povedal TASR Greksa. Aj tehly na výrobu pece použili novodobí stavitelia z okolia obce. Novohrad je totiž dodnes zásobárňou hliny a žiaruvzdorných materiálov.
Tavba prvého skla bola súčasťou druhých Bzovských sklárskych dní. Súčasťou bol aj krst knihy História sklární na strednom Slovensku. Vlani tu uviedli ďalšiu zaujímavú publikáciu, ktorá sa týka práve histórie bzovských sklární.
K prvej tavbe došlo až po štyroch dňoch intenzívneho vykurovania. Na to, aby dosiahli potrebnú teplotu 1200 stupňov, spotrebovali až 15 metrov kubických smrekového a bukového dreva.
Sklo by sa v novej bzovskej peci malo vyrábať príležitostne, na objednávku, alebo pri príležitosti rôznych podujatí.
Zámerom iniciátorov je aj prebudovanie bývalej školy v detvianskej časti Bzovej na múzeum sklárskych tradícií. Dokumentov a predmetov zo sklárskej histórie je vraj v domácnostiach stále veľa.
Skláreň v Dolnej Bzovej vznikla podľa historických záznamov v roku 1772. Vyrábala tabuľové a duté sklo. Neskôr patrila k podnikom rodiny Kuchynkovcov. Zanikla v roku 1894.
Ďalšia pomerne veľká skláreň v susednej Hornej Bzovej vznikla v roku 1807, jej majiteľom bol František Sauer. Zanikla v roku 1873.
UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam, fotoreportáž a video