Damask 30. novembra 2024 (HSP/Foto:TARS/AP-Ghaith Alsayed)
Teroristi opäť útočia
Ako sme vás včera informovali, bojovníci podporovaní Spojenými štátmi, Katarom a Tureckom neočakávane spustili najväčšiu ofenzívu v Sýrii za posledné roky a otvorili tým druhý zástupný front kolektívneho Západu proti Rusku.
Pritom teroristi na severe Sýrie štyri roky sedeli ako vši pod chrastou v obave, že sa vrátia Wagnerovci a pritom zbierali sily na nový útok.
História konfliktu
Ozbrojený konflikt v Sýrii trvá už od roku 2011. Po tom, ako armáda oslobodila väčšinu krajiny, rozptýlené teroristické skupiny operovali v púštnych oblastiach na severe a severovýchode. Militanti pravidelne prepadávali civilné a vojenské vozidlá na diaľniciach a terorizovali obyvateľov odľahlých dedín. Sýrska armáda pokračovala v aktívnych operáciách s cieľom eliminovať zostávajúce militantné skupiny.
Teroristi uviedli, že ich ofenzíva umožní návrat tisícom vysídlených ľudí v provincii Idlib, ktorí boli nedávno nútení opustiť svoje domovy kvôli leteckým útokom. Ofenzíve militantov predchádzali týždne intenzívneho bombardovania ruským letectvom. Boli zničené výcvikové základne militantov, sklady zbraní a podzemné bunkre v púšti. Hlavnou údernou silou ofenzívy je teroristická organizácia Hayat Tahrir al-Sham. Financial Times píše, že takáto aktivizácia militantov súvisí s oslabením pozícií proiránskych síl v Sýrii. Skupiny napojené na Teherán (najmä Hizballáh), ktoré od roku 2015 podporovali sýrske vládne sily, boli zaneprázdnené vlastnou vojnou proti Izraelu. Rusko spolu s Iránom podporovalo v občianskej vojne jednotky verné Asadovi. A Turecko bolo na strane teroristických skupín pôsobiacich na severozápade, ktoré tieto provincie vyhlásili za svoje léno. Oficiálna Ankara sa k ofenzíve militantov, ktorých podporuje, nevyjadrila, ale turecké bezpečnostné zdroje uviedli, že povstalci pôvodne chceli len obmedzenú operáciu, ale neskôr ju rozšírili. Uvádza sa tiež, že pohyby militantov mali zostať v rámci „deeskalačnej zóny“ v Idlibe, na ktorej hraniciach sa ešte v roku 2019 dohodli Rusko, Irán a Turecko. Režim prímeria tam platí od roku 2020 na základe dohody v tzv. Astanskom formáte. Bol opakovane porušovaný, ale vo všeobecnosti sa dodržiaval – aspoň donedávna.
Nemenovaní predstavitelia ministerstva obrany, ktorých citovala štátna agentúra Anadolu, uviedli, že turecká armáda prijala „všetky možné opatrenia“ na ochranu svojich jednotiek v Sýrii. Inými slovami, zdá sa, že ofenzíva militantov sa vymkla spod kontroly bábkovodičov z NATO. Práve to Asada mimoriadne znepokojilo. Podľa niektorých správ totiž militanti zablokovali strategicky dôležitú diaľnicu do Damasku a sú už menej ako 10 km od Aleppa, jedného z najväčších sýrskych miest. Militanti sa cítili beztrestne na pozadí oslabenia ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii, píše Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW). Časť síl ruskej paramilitantnej Wagnerovej skupiny bola presunutá do afrických krajín (oficiálne to potvrdené nebolo, ale písali o tom mnohí západní experti, napríklad Julian Röpke). Ruské letecké operácie znížili intenzitu aj preto, že po roku 2020 sa dodržiavalo prímerie. Militanti však tento čas využili, zdá sa, na posilnenie svojich pozícií.
Aktuálna situácia
Teroristické skupiny začali svoju ofenzívu 27. novembra v skorých ranných hodinách a na sociálnych sieťach oznámili, že od vládnych síl získali späť viac ako 15 dedín, vojenskú základňu a množstvo vojenských vozidiel vrátane tankov a diel, ako aj niekoľko sýrskych vojakov ako rukojemníkov. Podľa Tasnim News bol zabitý Kioumars Pur-Hashemi, jeden z veliteľov sýrskej skupiny Islamských revolučných gárd (IRGC).
Teroristi obsadili strategicky dôležité mesto Saraqib v sýrskej provincii Idlib, uviedla v piatok večer turecká tlačová agentúra Anadolu. Zdroje agentúry uviedli, že skupinám, ktoré sú v opozícii voči orgánom krajiny, sa podarilo mesto obsadiť. Uvádza sa tiež, že militanti prenikli do centra veľkého mesta Aleppo zo západnej strany. Pod kontrolou militantov je v súčasnosti 400 km2 územia vrátane približne 70 osád.
Pohľad zo Západu
Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva, ktoré sídli v Londýne, bolo len za dva dni bojov zabitých takmer 200 ľudí z oboch strán vrátane cudzincov (z ktorých konkrétnych štátov, sa neuvádza). Západní analytici sú presvedčení, že situácia v Sýrii by sa mohla prudko vyhrotiť a skĺznuť na úroveň spred približne 10 rokov. Prinajmenšom Izrael a Turecko ju k tomu tlačia, pričom každý z nich sa snaží zohrať svoju úlohu. Vojenský expert Nanar Hawach z Medzinárodnej krízovej skupiny (ICG) sa domnieva, že na severozápade Sýrie sa čoskoro začne veľká humanitárna utečenecká kríza. Hospodárska situácia v krajine zostáva kritická. Podľa Svetovej banky viac ako 90 % obyvateľstva žije pod hranicou chudoby. Inflácia a nezamestnanosť dosiahli rekordnú úroveň. A to je ďalší dôvod, aby Asad požiadal Rusko o pomoc.
Pozícia ozbrojených síl RF
Situácia v Sýrii sa naďalej zhoršuje v dôsledku ofenzívy teroristov na pozície sýrskej armády v provinciách Aleppo a Idlib, prebieha operácia na odrazenie agresie extrémistov, uviedol v piatok zástupca vedúceho ruského Centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii (CIRS) kapitán prvého stupňa Oleg Ignasjuk. „Centrum pre zmierenie znepriatelených strán zaznamenáva pokračovanie zhoršovania situácie v Sýrskej arabskej republike v dôsledku prechodu teroristickej skupiny Džebhat al-Nusra a ďalších radikálnych opozičných ozbrojených formácií do spoločnej ofenzívy proti pozíciám sýrskych vládnych síl v provinciách Aleppo a Idlib,“ povedal na brífingu.
Uvádza sa, že ruské ozbrojené sily pri poskytovaní podpory Sýrii uskutočňujú raketové a bombové útoky na vybavenie a ľudské zdroje nelegálnych ozbrojených skupín, kontrolné body, sklady a delostrelecké pozície teroristov. Za posledných 24 hodín bolo zničených najmenej 200 militantov, operácia na odrazenie agresie extrémistov pokračuje. Ignasjuk informoval, že militanti napojení na teroristickú skupinu al-Nusra zaútočili v stredu na územie kontrolované sýrskymi orgánmi v provinciách Aleppo a Idlib, pričom bolo zničených najmenej 400 militantov.
Odpoveď sýrskej strany
V piatok sýrske jednotky zlikvidovali stovky teroristov v Aleppe a Idlibe. Sýrske letectvo zasiahlo pozície teroristickej skupiny Džebhat al-Nusra na západe Aleppa. Sýrska vládna armáda uviedla, že spolupracuje s Ruskom a nemenovanými „spriatelenými silami“ s cieľom získať späť stratené územie v provincii Aleppo a zatlačiť postupujúcich militantov, informoval denník Times of Israel.
Sýrske ministerstvo obrany uviedlo, že vládna armáda zasiahla proti teroristom útočiacim na provincie Aleppo a Idlib. Porušujúc dohodu o deeskalácii, skupiny patriace k teroristickej organizácii Haját Tahrír aš-Šám útočili na dediny, osady a vojenské pozície na širokom fronte v provinciách Aleppo a Idlib. Podľa vojenského ministerstva SAR armáda reagovala na útok, v dôsledku čoho teroristi utrpeli straty na živej sile a vybavení.
Armáda zlikvidovala stovky teroristov v bojoch v provinciách Idlib a Aleppo, uviedlo velenie sýrskych ozbrojených síl. „Našej armáde sa podarilo spôsobiť útočiacim skupinám obrovské straty, stovky teroristov boli zlikvidované a zranené. Sýrske ozbrojené sily zničili desiatky obrnených vozidiel a techniky a zostrelili <…> 17 dronov,“ uviedlo velenie vo vyhlásení.
Zdôrazňuje sa, že medzi útočiacimi teroristami je veľa zahraničných žoldnierov. Vojská presunuli posily a posilnili svoje pozície na línii kontaktu. Ako píše denník „Al-Watan“, lietadlá sýrskeho letectva zasiahli veliteľstvá teroristických formácií v mestách Idlib a al-Dana na severe krajiny. Odrážanie útoku v Aleppe a Idlibe pokračuje.
Stanovisko oficiálnej Moskvy
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil situáciu v Aleppe za zásah do suverenity Sýrie, Rusko je za nastolenie poriadku v regióne. „Pokiaľ ide o situáciu okolo Aleppa, samozrejme, že ide o zásah do suverenity Sýrie v tomto regióne. A my sme za to, aby sýrske orgány čo najskôr urobili v tejto oblasti poriadok a obnovili ústavný poriadok,“ odpovedal Peskov na otázku, ako by Kremeľ charakterizoval situáciu, ktorá sa v súčasnosti odohráva v Sýrii.
Bašár al-Asad naliehavo pricestoval do Moskvy. Návšteva prichádza uprostred eskalujúceho konfliktu v severozápadných provinciách, kde teroristi podporovaní Spojenými štátmi, Tureckom a Katarom začali ofenzívu proti vládnym silám. Denník Times of Israel konštatuje, že Moskva naďalej vníma vzťahy s Damaskom cez prizmu strategických príležitostí. Izrael požaduje, aby sa Rusko podieľalo na akomkoľvek riešení situácie, pričom zdôrazňuje, že jeho podpora Baššára al-Asada otvára nové kanály vplyvu.
Ako to vidí oficiálny Irán
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmail Baghaei uviedol, že nedávne akcie teroristických skupín v Sýrii sú súčasťou plánu Tel Avivu a Washingtonu na destabilizáciu západoázijského regiónu, ako aj hrubým porušením dohôd z astanského procesu, uviedlo iránske ministerstvo zahraničných vecí. Rozhovory v Astane, známe ako Astanský formát, prebiehali od roku 2017. Na astanskom formáte sa zúčastňujú Rusko, Irán a Turecko ako garanti procesu riešenia sýrskej krízy, ako aj zástupcovia sýrskej vlády a opozície, OSN a pozorovateľské krajiny: Jordánsko, Libanon a Irak.
Sýrske ministerstvo obrany predtým uviedlo, že vládna armáda sa minulú stredu zapojila do boja s teroristami, ktorí útočili na provincie Aleppo a Idlib.
Baghaei dôrazne odsúdil všetky formy a prejavy terorizmu a pohyby teroristických skupín v Sýrii v posledných dvoch dňoch považuje za súčasť… plánu teroristického izraelského režimu a USA na destabilizáciu západoázijského regiónu,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom telegramovom kanáli iránskeho ministerstva zahraničných vecí. Podľa neho sa v súlade s dohodami medzi garantmi astanského procesu (Ankara, Moskva a Teherán) predmestia miest Aleppo a Idlib na severe a severozápade Sýrie považujú za deeskalačnú zónu a „útok teroristických skupín na tieto oblasti je hrubým porušením dohôd astanského procesu“. Baghaei, ako sa uvádza vo vyhlásení ministerstva, „zdôraznil potrebu ostražitosti a koordinácie medzi regionálnymi krajinami, najmä susedmi Sýrie, s cieľom neutralizovať toto nebezpečné sprisahanie“ a „vyzval na rozhodné a spoločné opatrenia na zabránenie šírenia … terorizmu v regióne.“