Niektoré mienkotvorné médiá prirovnávajú súčasnú migračnú vlnu z moslimských krajín s migráciou Slovákov do Spojených štátov. Dajú sa podľa Vás vôbec tieto dve migrácie porovnávať?
Takéto porovnanie nedáva žiadny zmysel. V prípade migrácie do Spojených štátov sa jednalo o pozvoľný proces, ktorý trval celé generácie, bol smerovaný do krajiny s rekordne nízkou hustotou obyvateľstva a migranti zo Slovenska i odinakiaľ mali záujem prijať kultúru novej krajiny a plne sa do nej integrovať. Súčasná masová vlna migrácie sa vo všetkých týchto bodoch podstatne líši.
Čo si myslíte o dohode s Tureckom? Prinesie Európe zníženie počtu migrantov alebo sa uvoľnením vízového režimu s Tureckom, môže Európa dostať do pasce, kedy k nám začnú prichádzať ďalší migranti, a to práve z Turecka?
Myslím si, že to je veľmi nedomyslená dohoda. Pokiaľ Turecko dodrží slovo, potom sa natrvalo staneme jeho rukojemníkom. Budeme tolerovať čokoľvek, čo sa v tej krajine prihodí, len preto, aby za nás Turci zadržiavali migrantov. Budeme pritom trochu pokrytecky hovoriť o tom, že tým napĺňame naše najvyššie európske hodnoty. Ako náhle vznikne Turecku nárok na bezvízový styk, nebudeme vedieť, koho k nám Ankara pošle. Mafie, ktoré sa zatiaľ špecializovali na nelegálny prevoz migrantov do Európy, sa jednoducho začnú špecializovať na falšovanie dokumentov umožňujúcich legálny príchod migrantov do Európy.
Súčasný austrálsky minister financií Scott Morrison ešte v roku 2014 ako minister pre imigráciu a ochranu hraníc vyhlásil “nikto, kto prišiel nelegálne do Austrálie loďou, nedostane od tejto vlády stále víza”. Upresnil tiež, že Austrália migrantom ponúka sumu za to, aby stiahli žiadosti o azyl a vrátili sa do domovských krajín. Austrália zároveň zastavuje nelegálnu migráciu tým, že pomocou armády otáča plavidlá pašerákov s ľuďmi nazad a vracia ich do krajín, odkiaľ vyplávali. Prečo podľa Vás Európska únia neaplikuje podobné modely, ale aktuálne necháva na svojom území aj nelegálnych migrantov?
Už dávno pred rokom 2011, kedy sa rozbitím Líbye a Sýrie vytvorili predpoklady pre dnešnú obrovskú vlnu migrácie, sa inštitúcie Európskej únie zaoberali plánmi na presídlenie radovo miliónov mladých ľudí z Predného východu a severnej Afriky do Európy. Zdôvodňovali to potrebou pracovnej sily na trhu práce a hrozbou starnutie populácie.
Ešte v roku 2011 v oznámení Komisie zo 4. 5. 2011 čítame: “Program pre nové zručnosti a pracovné miesta, vypracovaný Komisiou, odhaduje, že do roku 2020 bude v zdravotníctve chýbať asi milión kvalifikovaných odborníkov – a až dva milióny, ak sa zohľadní aj pomocný zdravotnícky personál. Odhaduje sa, že v oblasti informačnej a komunikačnej technológie budú do roku 2015 chýbať odborníci pre 384 000 až 700 000 pracovných miest. Okrem toho musí vzrásť počet výskumníkov pracujúcich v EÚ, z ktorých niektorí budú musieť prísť z tretích krajín, ak sa má hospodárstvo EÚ stať natoľko dynamickým a inovatívnym, aby zostalo v globálnom hospodárstve konkurencieschopným.”
Ak zároveň chcete ľudí z tretích krajín do Európy zámerne presúvať a zároveň vám do nej prídu tí, ktorých ste presunúť nechceli, nejakú dobu vám to trvá, než si to všetko preberiete. Austrália holt také sociálno-inžinierske chúťky nemá, čo ju uľahčilo situáciu.
Nemecký komisár Günther Oettinger prišiel s návrhom zjednotiť v rámci Európskej únie utečenecké dávky. To znamená, že každý azylant by dostal fixnú sumu, vďaka ktorej by sa migranti následne rozhodli, v ktorej krajine sa uvedené financie budú môcť dovoliť najvyššiu životnú úroveň. Aký je Váš názor na tento návrh nemeckého komisára?
Pán Oettinger je komisárom pre digitalizovanú ekonomiku. Tento rezort získal potom, čo sa neosvedčil v rezorte energetiky. Neviem, prečo sa mieša do ďalšej oblasti, ktorej evidentne nerozumie. Pokiaľ by bola stanovená jednotná dávka pre azylanta, nech už žije kdekoľvek v Európe, a ak by bola stanovená na úrovni nemeckého životného minima (nižšie by asi v Nemecku ísť nemohli), potom by napríklad v Bulharsku bral taký azylant na sociálne dávky viac než koľko si zarobia dve tretiny bulharských zamestnancov a asi šesťkrát viac, než koľko dostáva na dávkach v tejto krajine človek odkázaný na sociálne dávky, ktorý má tú smolu, že nie je azylant ale Bulhar.
Český europoslanec Ján Keller pre Hlavné správy ozrejmil aj svoj pohľad z pozície europoslanca na pripravované dohody TTIP a CETA. Vyjadril sa tiež k nedávnemu summitu, ktorý sa uskutočnil v Bratislave. Zároveň objasnil svoj pohľad na nášho premiéra Roberta Fica ohľadom povinného prerozdeľovania migrantov. Viac si môžete prečítať v článku s názvom “Český profesor Keller o nátlaku na Fica i červenej šatke pre neskrotného býka”.