Priama linka – Adam Lučanský prezradil viac o zákone, ktorý naháňa mimovládkam strach

Priama linka – Adam Lučanský prezradil viac o zákone, ktorý naháňa mimovládkam strach

Bratislava 3. apríla 2024 (HSP/Foto:HS)

 

K zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a odpolitizovaniu OČTK poskytol rozhovor Hlavným správam Adam Lučanský, nominant Slovenskej národnej strany

Adam Lučanský
Na snímke poslanec Adam Lučanský

Zákon FARA o označovaní mimovládok financovaných zo zahraničia v NR SR

Reklama

Ide o návrh. Mal by otvoriť diskusiu o tom ako dosiahnuť vyššiu mieru transparentnosti hospodárenia MNO.

Súčasná právna norma nevyhovuje z titulu, že nie všetky typy neziskoviek majú povinnosť zverejňovať štruktúru svojich darcov. Cieľom novely je tento mechanizmus zjednotiť. Aby verejnosť získala prehľadnú informáciu nielen o nadáciách, ale aj občianskych združeniach.

Reklama

Tvorcovia novely sa inšpirovali v podobným zákonom v Amerike a Izraeli aj v Maďarsku. Na rozdiel od podobných zákonov v Amerike a Izraeli, je ten maďarský ostro kritizovaný, hoci je len takým ľahkým odvarom amerického originálu.

Slovenský návrh má spoločné s tým americkým najmä väčšiu transparentnosť finančných tokov. Ostatné je len otvorením diskusie. Novela reaguje na predvolebnú požiadavku stransparentniť financovanie MNO, vrátane tých so zahraničnou podporou, aby sa rozptýlili pochybnosti verejnosti, ak nejaká neziskovka urobí nejakú politickú akciu, aby verejnosť vedela, kto túto akciu financuje.

Príjmy z EÚ nie sú do úhrnu pri označovaní mimovládok započítaný preto, lebo tento je už zaznamenaný niekde inde. To či sa uvedie aj pri samotnej neziskovke nehrá z hľadiska transparetnosti finančných tokov úlohu. Priama dotácia z EÚ sa nepovažuje v kontexte zákona za dotáciu zo zahraničia. Nie je problém v tom, ak príde nejaká priama dotácia z EÚ. Propagácia toho, že ide o peniaze z EÚ je zachytená niekde inde. Na neziskovky zaregistrované mimo Slovensko, ktoré budú podliehať legislatíve EÚ tento zákon nedosiahne.

Načasovanie nie je problém. Podanie len otvára diskusiu. Otázkou je, či celý proces schvaľovania prebehne do konca roka. Dôležité je, aby sa vec neodkladala. Nesúvisí s prezidentskou kampaňou. Adam Lučanský nemá vedomosť, o možnosti zobchodovať podporu zákona Hlasom za podporu Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Zákon bol pripravovaný už v období 2016-2020. Teraz sa oprášil a dozrel čas, je politická vôľa na jeho podanie, prípadne schválenie.

 

Reklama

Výhrady MNO

Výhrady Komory mimovládnych neziskových organizácií a Občianskej platformy pre demokraciu (písali sme o nich tu) sú vecou názoru. A môžu byť predmetom diskusie. Adam Lučanský si nemyslí, že novelou sa zasiahne do základných práv. Nakoľko povinnosť novela ukladá pre neziskovky, ktoré dostanú dotáciu nad 5000 EUR, nedopadne na MNO, ktoré dostávajú prostriedky priamo od občana.

Výhrada, že sa bude stigmatizovať občianska spoločnosť, môže vychádzať z ochrany ľudských práv. Avšak takto formulovaná výhrada MNO, bez argumentácie, nie je zrozumiteľná.

Novela počíta so zvýšeným regulačným zaťažením v prípade podnikateľov.

Ak to, že bude novelizovaná norma o MNO protimimovládková znamená len to, že sa zvýši administratívna náročnosť, tak v tom problém nevidí.

Novela nijako neobmedzí činnosť mimovládok.

Reklama

Jediným cieľom rovnako ako americkej FARA je transparentnosť. Ak s tým má niekto problém, že sa rozkryjú nejaké toky, tak to, že sa ich pozadie vyčistí občianskej spoločnosti a dôvere v ňu len prospeje. Ani k obmedzeniu voľného pohybu kapitálu v rámci EÚ by novelizáciou nemalo dôjsť. Adam Lučanský si rád vypočuje argumenty, ktorými zástupcovia MNO podporia svoj odmietavý postoj k novele.

Autori novely sa poučili z problémov, ktoré Maďarsku priniesla ich norma a neočakávajú, že by malo dôjsť kvôli nej k nejakému konaniu zo strany EÚ.

 

Koaličná rada na podporu kandidatúry Petra Pellegriniho

Klub SNS vyjadruje jednoznačnú podporu Petrovi Pellegrinimu v 2. kole prezidentských volieb. Mala by dať odpoveď aj na otázku ako bude koalícia fungovať po voľbách. Podporovať v tomto čase kandidáta opozície Ivana Korčoka by bolo čisté šialenstvo. Adam Lučanský očakáva ešte ostrú predvolebnú diskusiu oboch kandidátov. Už aby to bolo za nami.

 

Čím dnes žije Adam Lučanský?

Hlavnou doménou Adama Lučanského nie sú prezidentské voľby, ale to, že zrušením ÚŠP by sa mohli pohnúť aj jeho podania na Ústavnom súde v otázke vyšetrenia smrti jeho otca, generála Lučanského. V niektorých kauzách Ústavný súd koná okamžite. Adam Lučanský čaká na rozhodnutie viac ako rok ohľadom námietok postupov vyšetrovateľa, falošných znaleckých posudkov. Vníma veľké prepojenie vyšetrovacích orgánov na politikov. Ako príklad uviedol odchod bývalého policajného prezidenta Hamrana k Demokratom. Očakáva aj doriešenie prípadu bývalého policajného prezidenta Kovaříka obvineného za marenie vyšetrovania.

 

Odkaz pre voličov do 2. kola prezidentských volieb.

„Samozrejme podpora Petra Pellegriniho, nech tam máme aspoň niekoho, kto nebude znova štvať Slovensko, pretože ako vidíme, Korčok by nás poslal tiež na Ukrajinu všetkých. No a dúfam, že po voľbách znova vyjde slnko, ako by to povedali PSkári.“

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
14:00

Európsky parlament (EP) v pondelok spustil druhú fázu komunikačnej kampane, v ktorej zdôrazňuje dôležitosť účasti na eurovoľbách a ochrany demokracie. 

Prostredníctvom sloganu “Využi svoj hlas. Nenechaj za seba rozhodnúť iných” EP v druhej fáze komunikačnej stratégie zdôrazňuje dôležitosť demokracie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali