V politike je naozaj máločo úplná náhoda. Preto je logické si aj v tomto prípade položiť otázku, prečo sa niekto takto pokúša toho človeka (ktorý sa ani netají svojou minulosťou, v porovnaní s ktorou je obvinenie z podvádzania pri diplomovke naozaj smiešne) dostať preč z funkcie a jeho hnutie z vlády.
Centrálne masmédiá majú za hotovú vec, že v prípade diplomovej práce predsedu Národnej rady Borisa Kollára ide o plagiát. Ako to však skutočne je? Či to naozaj je alebo nie je plagiát, či to naozaj je alebo nie je škandalózny dôvod na to, aby sme tohto pána odvolávali z postu predsedu parlamentu, na to zatiaľ asi najlepšiu odpoveď dala výborná – vecná, jasná, triezva – analýza, ktorú urobil právnik Ján Čarnogurský ml. (nájdete ju TU). Vyplýva z nej, že hoci tá diplomovka nie je žiadny zázrak, zároveň to ani nie je až taký hrozný škandál, aký sa okolo toho médiá snažia robiť.
Ale ak to s tou prácou nie je až také hrozné, o čo tu potom vlastne komu ide, prečo niektoré médiá tak intenzívne varia z vody, prečo robia z Kollára, či vlastne z komára somára, a prečo hneď tak ochotne hovoria o páde vlády? Kollár avizoval, že ak by ho kvôli cirkusu okolo diplomovky odvolali z funkcie predsedu parlamentu, tak jeho hnutie z koalície vystúpi. Lenže čo by tým kto získal?
Zdá sa, že jediný, kto by teoreticky mohol profitovať z odchodu hnutia Sme rodina z vlády, sú liberáli – či už tí vo vláde, alebo tí, ktorým sa tam dostať nepodarilo. Áno, liberálom by viac vyhovovalo, keby Kollár z vlády odišiel. Mainstream naznačuje, a to je aj pravda, že strany SaS a Za ľudí by v takom prípade mohli predsedu vlády Igora Matoviča prinútiť konať ako potrebujú, pretože by si nemohol dovoliť rozísť sa ani s jednou z nich, ak by nechcel prísť o parlamentnú väčšinu. Za takýchto okolností by mali Matoviča sami pre seba a on by im už musel splniť všetko, čo by im videl na očiach, ak by nechcel, aby sa mu jeho šapitó zrútilo.
A hlasovania v parlamente, najmä tie, na ktoré treba ústavnú väčšinu? So samozrejmosťou sebe vlastnou si myslia, že to by sa hádam nejako utriaslo, že by Kollárovi poslanci aj za takejto situácie v dostatočnom počte poslúžili a spolupracovali – a prípadne by mohli pomôcť už aj noví priatelia z Pellegriniho Hlasu.
Komentátori z liberálnych denníkov však trochu sklamane konštatujú, že tento pokus asi nevyjde. „Šanca na pád vlády prakticky nie je“, píše denník Sme smutne. Matovič Kollára nedá, pretože je jasné, že mu veľmi záleží na tom, aby Kollárovci vo vláde zostali. Bez nich by sa totiž komfortná väčšina, ktorú dnes má, scvrkla len na 78 hlasov, z ktorých by sa potom už veľmi rýchlo niektoré mohli stratiť.
Treba si totiž uvedomiť, že OĽaNO má v Národnej rade 53 poslancov, z ktorých však viacerí ešte všelikoho prekvapia, keď sa vykľuje šidlo z vreca. Matovič sám s takým výrazným víťazstvom ešte krátko pred voľbami vôbec nepočítal a niektorí ľudia, od ktorých dnes závisia parlamentné počty, sa tam dostali naozaj vyslovene náhodou – Matovič ich asi ani sám poriadne nepozná. A je veľmi otázne, ako sa budú títo ľudia správať naozaj v „ostrej“ parlamentnej prevádzke, keď budú viaceré sľuby porušené a iné, v číselnom vyjadrení veľmi atraktívne, sa objavia.
Teda realita je taká, že napriek na pohľad komfortnej väčšine to Matovič nemá vôbec jednoduché. Kollár je jeho Achilovou pätou a toto vie aj extrémna liberalistická svoloč, ktorá s daným stavom nie je spokojná a chcela by rozdať karty nanovo. Samozrejme, o tom, nakoľko realistické sú ich predstavy o lepšom uchopení moci pri takomto scenári, je možné viesť diskusiu, ale faktom je, že ich snaha je zreteľne čitateľná.
Lenže jasné sú aj priority predsedu vlády, ktorý varoval pred vyháňaním Kollára z vlády: „Mafia striehne za rohom, aby získala na svoju stranu aspoň troch poslancov a koalícii by poslanecká väčšina vydržala tak do septembra,” uviedol Matovič.
A preto liberálom zrejme (tentoraz) sklapnú zuby naprázdno. Pre konzervatívcov, vlastencov, ale aj pre socialistov to bude len dobre. Aj v týchto táboroch by niektorí nadšenci Matoviča hneď odvolávali, lenže čo by prišlo potom? V súčasnosti to s národnými silami podľa prieskumov stále vôbec nevyzerá dobre a nové prerozdelenie moci by im vôbec nepomohlo. Naopak, za daného stavu, ešte nejaký čas, kým sa väčšine voličstva neotvoria oči, je pre Slovensko dnešná Matovičova vláda paradoxne tým menším zlom.
Ivan Lehotský