Hovorca WHO povedal pre Telegraph: “Vieme, že peniaze často menia majiteľa a tým zhromažďujú všetky možné druhy baktérií, vírusov a podobne. Preto je treba držať bankovky čo najďalej od tváre a keď ich odovzdáte pokladníčke, umyte si ruky. Najlepšie je bezkontaktné platenie. “
WHO spresnila kanálu CNBC, že hotovosť a bezkontaktné platby nie sú uvedené v oficiálnych pokynoch týkajúcich sa Covid–19. Je oveľa dôležitejšie “umyť si ruky, a to aj potom, čo ste dostali bankovky, najmä ak jete, alebo sa dotýkate jedla“.
To znamená, že s bankovkami by sa malo zaobchádzať rovnako ako s akýmkoľvek predmetom, ktorého by sa infikovaná osoba mohla dotknúť: kľučky dverí, operadlá vo verejnej doprave, zábradlia atď.
Hoci existujú štúdie týkajúce sa prenosu mikróbov a vírusov prostredníctvom papierových a kovových peňazí, peniaze sa ničím nelíšia od iných objektov. Podľa posledných správ Covid–19 prežíva na otvorenom povrchu deväť dní.
Toto je odporúčanie WHO: “Vírus zostáva životaschopný od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Závisí to na rade podmienok (typ povrchu, teplota a vlhkosť). Ak chcete zabiť mikroorganizmy, chrániť seba a ostatných, utrite povrch bežným dezinfekčným prostriedkom. Nezabudnite si ošetrovať ruky čistiacim prostriedkom na báze alkoholu alebo umývať mydlom. Nedotýkajte sa očí, úst ani nosa.“
Hlavným preventívnym opatrením je preto osobná hygiena a nie bezkontaktné platby. Sputniku to potvrdil doktor biologických vied, profesor, korešpondent Ruskej akadémie vied, vedúci laboratória biotechnológie a virológie Novosibirskej štátnej univerzity, vedúci laboratória molekulárnej biológie RNA vírusov Štátneho vedeckého centra virológie a biotechnológie Vektor Sergej Nětěsov:
“Peniaze obvykle ležia u ľudí jeden alebo dva dni a počas tejto doby sa vírus deaktivuje. Najnebezpečnejšou vecou je to, čo chorá osoba držala bezprostredne pred vami. Ide o kľučky dverí, umývadlá na WC, držadlá v metre a autobusoch. Najšpinavšie sú kľučky na dverách WC. Tých by ste sa nemali dotýkať rukami za žiadnych okolností – iba lakťom alebo pomocou obrúsku, ktorý potom okamžite vyhodíte a umyjete si ruky pred tým, ako si budete umývať tvár. To je oveľa dôležitejšie ako bezkontaktné platby. “
V záujme prevencie sa samozrejme môžete nedotýkať hotovosti a platiť telefónom, ale po kontakte s telefónom alebo platobným terminálom si tiež musíte umyť ruky.