Priekopnícke šteňa, cestovalo spolu s líbyjskou rodiny, ktorá si ho adoptovala. Vyše 50 migrantov bolo zachránených loďou Aquarius, ktorá brázdila na otvorenom mori päť dní, kým sa nenašiel prístav, kde by mohla zakotviť. Migrantov prijala napokon 30. septembra Malta s tým, že budú rozdelení aj do iných krajín: Francúzska, Nemecka, Španielska a Portugalska.
Malá Bella (po slovensky pekná – takto sa psík volá) absolvovala na Malte ihneď lekársku prehliadku; veterinári potvrdili jej výborný zdravotný stav. Nadšene ju prijal aj predseda maltskej vlády Joseph Muscat, ktorý zverejnil aj Bellinu fotografiu.
Rescued in the #Mediterranean pic.twitter.com/so3SJVDM6U
.— Joseph Muscat (@JosephMuscat_JM) 30. septembra 2018
Bella vyzerala ako omámená, keď položila svoje labky na pevninu, v jej malých očkách bolo cítiť veľkú úľavu. Ruky, ktoré ju uchopili a pohladili, muži v oranžových vestách, ktorí sa k nej správali tak, ako keby sa bola vrátila zdravo a bezpečne z vesmíru. Stavím sa, že Bella ani nevie, že získala tiež svetový primát. Už sa pošuškáva, že si podala žiadosť o azyl, píše Barbuto.
Nemusí nás mrzieť, že sme prijali Bellu potom, čo sme otvorili prístavy a náručia pre státisíce ozajstných, ale najmä predpokladaných utečencov v posledných rokoch. Dúfame však, že príchod Belly do Európy nebude precedensom a neotvorí bránu aj pre slony, žirafy, ťavy, levy, zebry, leopardov, opíc a orangutánov, ktoré by hľadali nielen miernejšiu klímu, ale aj živobytie, bývanie a mesačný finančný príspevok. A kto vie, či by náš minister vnútra Matteo Salvini by bol rád, ak by musel otvoriť prístavy pre Noemovu archu, dodáva ironicky na záver.