Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ukrajinské mesto Mykolajiv po bombardovaní
Na snímke žena stojí pred budovou zničenou pri nočnom bombardovaní

20:14 – Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to oznámil zástupca amerického ministerstva obrany.

 

20:03 – Rusko dočasne prerušuje americké inšpekcie ruských základní, s ktorými počíta dohoda o strategických zbraniach, oznámila ruská diplomacia.

 

20:02 – Spojené štáty poskytnú ukrajinskej vláde 4,5 miliardy dolárov, čím celková podpora Washingtonu od februárovej začiatku vojny dosiahne 8,5 miliardy dolárov.

USA prisľúbili aj ďalšiu vojenskú pomoc vo výške jednej miliardy dolárov, súčasťou budú rakety a munícia zo zásob ministerstva obrany.

 

19:06 – Najdôležitejšie informácie z večerného súhrnu Generálneho štábu AFU:

1. Na Bachmutskom smere AFU odrazila útoky v smeroch Bachmut, Zajcevo, Veršina a Kodemy.

2. V smere na Avdijevku sa Rusi pokúšali útočiť v smere na Avdijevku a Peski, ale bez úspechu.

3. Západne od Donecka sa ruské sily pokúšali prelomiť obranu v smere na Marinku, ale neúspešne.

4. V Záporožskej oblasti sa Rusi neúspešne pokúsili zaútočiť pri obci Ševčenko.

5. Dnes okolo 10.00 hod. zničili protilietadlové raketové jednotky vzdušné sily štyri námorné riadené strely Kalibr, ktoré nepriateľ vypálil z Čierneho mora.

18:37 – Spojenci NATO musia zabezpečiť, aby ruský prezident Vladimir Putin prehral – Stoltenberg

Vojna na Ukrajine bude zdĺhavá a skončí sa rokovaniami v závislosti od prevahy síl na bojisku. Preto NATO odporúča poskytnúť maximálnu podporu ukrajinskej armáde, čo by zvýšilo pravdepodobnosť výsledku prijateľného pre Kyjev.

Podľa denníka The New York Times to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Podľa neho je ruská vojenská operácia na Ukrajine najnebezpečnejším momentom pre Európu od druhej svetovej vojny. Spojenci NATO sa preto musia postarať o to, aby ruský prezident Vladimir Putin prehral a uistil sa tak, že násilie už nefunguje.

Postup Ukrajiny na bojisku “závisí od množstva podpory, ktorú môžu poskytnúť západné krajiny. Členské štáty NATO cítia zodpovednosť za poskytnutie maximálnej podpory ukrajinským ozbrojeným silám, pretože to zvýši pravdepodobnosť výsledku prijateľného pre Ukrajinu a zabráni Kremľu v snahe zmocniť sa ďalšieho územia.

Generálny tajomník zdôraznil, že hoci záujem o vojnu v niektorých krajinách klesá, je dôležité pokračovať v politickom presadzovaní vyzbrojovania Ukrajiny.

Zatiaľ čo spojenci NATO platia za vojnu zbraňami, infláciou a rastúcimi cenami energií, Ukrajinci platia svojimi životmi.

 

18:35 – Ruský prezident Vladimir Putin sa tohto roku nezúčastní na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Ruskú delegáciu v septembri povedie minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Situácia na frontoch 8. augusta 2022
Situácia na frontoch 8. augusta 2022

 

Situácia na frontoch 8. augusta 2022
Situácia na frontoch 8. augusta 2022

 

18:32 – USA zablokovali dodávky raketometov Himars MLRS na Ukrajinu, uvádza Avia.

Spojené štáty nedodajú Ukrajine nové viacnásobné raketové systémy do konca tohto mesiaca. Podľa zdrojov boli dôvodom niektoré okolnosti, ktoré odhalila americká strana, najmä strata šiestich raketometov Himars, ktorú predtým oznámila ruská strana.

Je známe, že USA boli nútené pozastaviť dodávky nových Himarsov na Ukrajinu. Dodávať sa bude len munícia, ale vo veľmi obmedzenom množstve. Môže to byť spôsobené tým, že v dôsledku vysoko presných úderov ruského letectva a operačných a taktických raketových systémov bola zničená časť munície dodanej Ukrajine (cena každej rakety sa odhaduje na 150 tisíc dolárov).

Informáciu, že dodávky raketometov Himars na Ukrajinu zablokovala americká strana, potvrdzuje aj fakt, že minulý aj predminulý týždeň pri oznámení novej pomoci Ukrajine Washington neuviedol, že by sa tieto zbrane mali posielať AFU.

 

16:55 – Ukrajina je pripravená začať mierové rozhovory s Kremľom až po tom, čo Rusko utŕži niekoľko dôležitých taktických porážok. Uviedol to poradca vedúceho Kancelárie prezidenta Michaila Podoljaka v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro.

“Dnes je, žiaľ, nemožné dohodnúť sa s Ruskom. Rusko určite odmietne alebo sa pokúsi zmluvné strany oklamať. Plne využíva svoje expanzívne možnosti a chce presadzovať status quo, ktoré je pre Ukrajinu neprijateľné. Malo by sa chápať, že proces vyjednávania s Ruskom je možný len za predpokladu niekoľkých dôležitých taktických porážok ruských vojsk,“ povedal Podoljak.

Dodal, že teraz prebieha dialóg medzi Kyjevom a Moskvou len o humanitárnych otázkach: výmena väzňov, telá mŕtvych, humanitárne koridory, vývoz obilia.

 

16:45 – Ukrajinský súd poslal na desať rokov do väzenia ruského tankistu Michaila Kulikova, ktorý počas útokov strieľal na bytový dom na predmestí Černihivu na severe Ukrajiny. Kulikov, ktorý vinu priznal, je jedným z prvých ruských vojakov odsúdených na Ukrajine od začiatku vojny.

 

16:43 – Šéf Moskvou dosadenej dočasnej správy okupovanej časti juhoukrajinskej Záporožskej oblasti Jevhen Balyckyj podpísal výnos o uskutočnení referenda o pripojení tohto regiónu k Rusku.

 

16:05 –  Ukrajinské sily zlikvidovali príslušníkov 64. samostatnej motostreleckej brigády, ktorí sú považovaní za vinníkov mučenia, znásilňovania a zabíjania civilistov v Buči. Uviedlo to oddelenie strategickej komunikácie ozbrojených síl Ukrajiny.

 

16:03 – Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder môže zostať členom nemeckej sociálnej demokracie – SPD. Rozhodcovská komisia regionálnej organizácie SPD v Hannoveri dnes oznámila, že Schröder pôsobením v ruských štátnych koncernoch stranícke predpisy neporušil.

 

15:38 – Americký minister zahraničia Anthony Blinken povedal, že vojna na Ukrajine sa skončí prostredníctvom diplomacie.

“Dúfame, že podobne ako ukrajinský prezident uvidíme, že sa to časom diplomaticky vyrieši,” povedal.

Teraz je podľa Blinkena potrebné brániť suverenitu a nezávislosť Ukrajiny, „ktoré sú dôležité ako pre samotných Ukrajincov, tak aj pre celý svet“.

 

15:15 –  Bielorusi sa postavia na silný odpor, ak Minsk zatiahne krajinu do plnej účasti na vojne Moskvy proti Ukrajine. Vyhlásila to tamojšia opozičná líderka Sviatlana Cichanovská.

 

13:49 – Ukrajinská rada navrhuje vytvoriť dočasnú vyšetrovaciu komisiu na vyšetrenie sexuálneho násilia, ku ktorému došlo v dôsledku vojny. Uznesenie iniciovala skupina 10 poslankýň. Znenie návrhu uznesenia zatiaľ nebolo zverejnené.

 

13:16 – Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov obvinil ukrajinské sily z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne.

V súvislosti s útokmi na toto zariadenie upozornil na možné “katastrofické následky” pre Európu.

 

13:11 – Olaf Scholz vylúčil možnosť spustenia Nord Streamu 2 aj v prípade zložitej situácie v najbližších mesiacoch.

 

11:57 –  Peskov tvrdí, že teraz neexistujú žiadne predpoklady na stretnutie Putina a Zelenského, keďže „ukrajinská delegácia zmizla z radaru“.

 

11:31 – Turecká spoločnosť Baykar má podľa slov ukrajinského veľvyslanca v Turecku Vasilija Bodnara postaviť na Ukrajine závod na výrobu úderných bezpilotných lietadiel Bayraktar.

„Len pred týždňom vláda schválila bilaterálnu zmluvu a poslala ju na ratifikáciu parlamentu, zmluvu o výstavbe samotného závodu,“ povedal.

 

11:00 – Ministerstvo obrany ČR v sérii príspevkov na Twitteri bude v rámci českého predsedníctva Rade EÚ objasňovať, prečo je dôležité vo vojne pomôcť Ukrajine.

 

10:55 – Petícia za zákaz vstupu Rusov na Ukrajinu v najbližších 50 rokoch získala potrebný počet podpisov.

Teraz je na ťahu prezident. Autori petície navrhujú vydať povolenie na pobyt len tým Rusom, ktorí bojovali za Ukrajinu.

 

10:28 –  Za 3 týždne od nadobudnutia platnosti pokút za porušenie jazykového zákona ešte nikto nedostal pokutu, hoci jazykový ombudsman nazbieral 600 sťažností, píšu Ukrainian News s odvolaním sa na odpoveď tlačovej služby jazykového ombudsmana.

Jazykový ombudsman Taras Kremin sa už predtým Zelenskému vyhrážal, že komunikuje v angličtine s Bransonom a Seanom Pennom, ako aj Vitalijom Kimom a Alexejom Arestovičom.

Pripomeňme, že pokuty pre štátnych zamestnancov, ktorí porušujú zákon o štátnom jazyku, platia na Ukrajine od 16. júla.

 

10:08 – Bundestag označil odmietnutie neutrálneho štatútu Ukrajiny zo strany Západu za chybu

Západné krajiny urobili chybu, keď odmietli udeliť Ukrajine neutrálny štatút, vyhlásila spolupredsedníčka strany Alternatíva pre Nemecko, poslankyňa Bundestagu Alice Weidelová.

“To, že sa k tomu postavili ľahkovážne a nedali Ukrajine hneď neutrálny štatút, je chyba, za ktorú by mal niesť zodpovednosť Západ,” povedala poslankyňa vo vysielaní televíznej stanice ZDF.

Weidelová pripomenula, že Rusko už niekoľko desaťročí vyjadruje svoj postoj k vstupu Ukrajiny do NATO. Poznamenala, že Moskva po celé tie roky považovala otázku štatútu Kyjeva za “červenú čiaru”.

 

9:39 – Útok na Antonovský most pri Chersone bol oficiálne potvrdený.

“Bola zrealizovaná kontrola paľby, ktorú sme pred niekoľkými dňami uskutočnili v tomto smere, a má svoje výsledky. Zásahy sú celkom slušné,” povedala pre televízny maratón Natalia Gumenyuk, vedúca spoločného tlačového strediska Južných obranných síl.

Pripomíname, že miestne “orgány” tvrdia, že obnovenie dopravy na moste sa oneskorilo kvôli jeho obstreľovaniu.

 

9:32 – Televízia CNN zverejňuje videoreportáž o cestách Ukrajincov na okupované územie.

Takáto príležitosť je k dispozícii v Záporožskej oblasti.

Príbeh ukazuje dažďom zmáčanú cestu pri Vasylivke, na ktorej “driftujú” autá. Zaujímavejšie sú však rozhovory novinára s ľuďmi, ktorí chcú vstúpiť na územia kontrolované Ruskom.

Väčšina opýtaných hovorí, že idú vyzdvihnúť príbuzných z Chersonu – svojich rodičov alebo starých rodičov.

Niektorí však berú na okupované územie celú svoju rodinu vrátane malých detí. Inými slovami, zrejme tam chcú zostať.

Cez demarkačnú líniu prechádza aj veľa dodávok naložených tovarom, napríklad fľašami Pepsi. Ako vodič priznáva – na predaj na trhu.

 

 

9:02 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tohto času:

– Zelenskyj priznal ťažkú situáciu ozbrojených síl na Donbase, Charkovskej oblasti a na juhu Ukrajiny

– Ruské veľvyslanectvo v USA vyzvali, aby zastavilo rusofóbne výmysly o úderoch na jadrovú elektráreň v Záporoží

– Špeciálne služby LĽR našli veliteľstvo kyjevského centra psychologických operácií

– Borrellova bývalá poradkyňa Natalie Tocciová pripúšťa, že EÚ bude od Ukrajiny žiadať ústupky voči Rusku

– Ruský generálny prokurátor: zločiny Azova sú svojou krutosťou porovnateľné so zločinmi nacistov počas druhej svetovej vojny

– Kanál Signal TG: Dmitrij Gordon nesmel v noci odísť z Ukrajiny do Poľska

– Turecké ministerstvo obrany: dve lode s poľnohospodárskymi produktmi ráno opustili Ukrajinu

– Ukrajinské ozbrojené sily uskutočnili ďalší raketový útok na most Antonov

 

8:58 – Ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne Ukrajinou označila dokonca aj OSN za “samovražedný čin”.

“Plne podporujeme MAAE v jej úsilí vytvoriť podmienky na stabilizáciu situácie v elektrárni. Každý útok na jadrovú elektráreň je samovražedný a dúfam, že tieto útoky sa zastavia. Dúfam tiež, že MAAE bude mať prístup do elektrárne,” povedal Guterres.

Ruské ministerstvo obrany predtým informovalo, že ukrajinské ozbrojené sily zasiahli elektráreň a poškodili dve elektrické vedenia a vodovodné potrubie.

Ruské veľvyslanectvo v USA medzitým vyzvalo amerických novinárov, aby prestali bezdôvodne obviňovať Rusko z útokov na elektráreň.

 

8:55 – 29 % – nárast obchodu medzi Ruskom a Čínou

– V podmienkach agresívnych sankcií Západu voči Rusku sa objem obchodu medzi Čínou a Ruskom za prvých 7 mesiacov roku 2022 zvýšil medziročne o 29 % na 97,71 miliardy USD, oznámila dnes oficiálne Generálna colná správa Číny.

– Vývoz z Číny do Ruska vzrástol v januári až júli o 5,2 % na 36,27 miliardy USD. Ruský vývoz tovaru a služieb do Číny vzrástol o 48,8 % na 61,45 miliardy USD.

– Obchod medzi oboma krajinami dosiahol len v júli hodnotu 16,79 miliardy dolárov, pričom čínsky vývoz do Ruska dosiahol 6,77 miliardy dolárov a ruský vývoz do Číny 10,02 miliardy dolárov.

– Ruské a čínske orgány si stanovili cieľ zvýšiť objem bilaterálneho obchodu na 200 miliárd dolárov ročne?

 

8:39 – Generálna prokuratúra zastavila schému dovozu komerčných produktov pod zámienkou humanitárnej pomoci. Schéma umožnila zločincom vyhýbať sa daniam.

Zločinci priviezli vojenskú muníciu z Európy pod rúškom humanitárnej pomoci, no predávali ju za premrštené ceny dobrovoľníckym organizáciám na Ukrajine.

Podľa prokuratúry, výška nezaplatených daní predstavovala 23 miliónov hrivien a zisk predajcov – 72 miliónov.

 

8:20 – Z ukrajinských prístavov vyplávali ďalšie dve lode s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany.

Loď Sacura prevážajúca 11 tisíc ton sójových bôbov vyplávala podľa tureckého ministerstva z prístavu v Južnom a mieri do Talianska.

Plavidlo Arizona opustilo Černomorsk s 48 458 tonami obilia, ktoré má previezť do Iskenderunu v južnom Turecku.

 

8:19 –  Šéf OSN António Guterres žiada sprístupnenie záporožskej jadrovej elektrárne na prešetrenie inšpekcií.

Ukrajinci tvrdia, že elektráreň cez víkend opäť čelila nepriateľskému ostreľovaniu zo strany Ruska.

 

8:17 – Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že v ruskom vojenskom vedení došlo k veľkým zmenám v dôsledku neúspechov ruskej armády na Ukrajine.

„Podľa expertov bolo od začiatku invázie vo februári pravdepodobne odvolaných z funkcií najmenej šesť ruských veliteľov. Zmeny vo vojenskom vedení pravdepodobne ovplyvňujú ruské velenie a riadenie na Ukrajine,“ píše server The Kyiv Independent.

 

6:53Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že Moskva nebude môcť v budúcnosti viesť mierové rozhovory s Kyjevom či jeho medzinárodnými partnermi v prípade, ak sa rozhodne na okupovaných územiach Ukrajiny usporiadať referendá o ich pripojení k Rusku.

 

6:50 -To hlavné z ranného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

1. Druhý deň pokračujú pokusy o postup v oblasti Verkhnekamensky pri Seversku. Ozbrojené sily sú v defenzíve.

2. V oblasti Bakhmut bola zneškodnená nepriateľská prieskumná skupina. To znamená, že už existujú pokusy Rusov vstúpiť do mesta.
Došlo aj k útokom na Bakhmut a susedné dediny – Jakovlevka, Vershina, Zaitsevo. Podľa generálneho štábu neúspešne.

3. Pri útoku na Peski, Avdeevka a Nevelskoye nepriateľ “neuspel, ustúpil.”

Došlo aj k neúspešnému pokusu zaútočiť na Marinku. A ako sa píše v správe, Rusi prepadli osadu Ševčenko (takéto miesto je pri Pokrovsku, ale či to bolo myslené v generálnom štábe nie je uvedené).

 

6:48 – Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka.

Po analýze videí zo sociálnych sietí odborníci dospeli k záveru, že nepriateľské sily sa už nachádzajú v centrálnej časti Pesok a „napredujú, aby upevnili kontrolu nad miestom“.

Súdiac podľa mapy údajných ruských akcií v Piskoch, ktorú zostavil Inštitút, Rusi sú už v centrálnej časti a kontrolujú územie okolo kláštora a Domu kultúry. Odborníci píšu, že podľa viacerých údajov sa ruské jednotky presúvajú do východnej časti Maryinky.

Mapy „Ústavu“ odrážajú vyhlásenia ruských telegramových kanálov o dobytí východnej polovice Maryinky (označené žltou farbou). Upozorňujeme, že generálny štáb tieto údaje v posledných správach nepotvrdil.

Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka
Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka

 

Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka
Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka

 

Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka
Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny (USA) postupne postupujú do osád na západnom okraji Donecka

 

6:30 – Situácia na Ukrajine a v Donbase do večera 7. augusta:

– Držiteľka Oscara Jessica Chastain sa stretla so Zelenským

– Zelenskyj založil medailu „Za obranu Ukrajiny“ s mečmi pripomínajúcimi svastiku

-Roger Waters obviňuje prezidenta Bidena zo „založenia ohňa“ na Ukrajine

– Členovia Kongresu USA Bobert a Green označili dodávku zbraní do Kyjeva za podvod

– Šéf DĽR Pušilin navštívil pozície v obci Peski

– Spolupredseda „Alternatívy pre Nemecko“ považoval za chybu Západu, že odmietol neutrálny štatút Ukrajiny

– Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne: Kyjevské úrady vyjadrili želanie hostiť pápeža

– OSN: SKC povolila v pondelok dvom lodiam s potravinami opustiť ukrajinské prístavy.

 

Situácia na Ukrajine a v Donbase do večera 7. augusta
Situácia na Ukrajine a v Donbase do večera 7. augusta

 

6:28 – Zhrnutie dňa – 7. augusta, ruský pohľad:

– Ruská armáda v Mykolajivskej oblasti zničila arzenál, v ktorom bolo uskladnených 45 000 ton munície, ktorú nedávno ukrajinskej armáde dodali krajiny NATO

– boli zasiahnuté 3 veliteľské stanovištia, vrátane práporu 66. ukrajinskej mechanizovanej brigády v oblasti osady Ocheretino, práporu 109. brigády územnej obrany v oblasti Berestka v DĽR, ako aj živá sila a vojenskej techniky ukrajinskej armády v 173 okresoch

– Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili 8 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach osád Krasnoye, Chervony Yar, Dibrovnoye, Petropavlovka v Charkovskej oblasti, Staromikhaylovka, Rivnopol, Malinovka z DĽR a mesta Doneck

– Letectvo Ruskej federácie zničilo viac ako 100 ukrajinských nacionalistov v Charkove a asi 200 ukrajinských vojakov v DĽR

– Až 70 vojakov, tri samohybné delostrelecké lafety Gvozdika a štyri vozidlá boli zničené úderom vysoko presných leteckých striel na miesto dočasného rozmiestnenia húfnicovej batérie 95. samostatnej leteckej útočnej brigády ukrajinských vojsk v obci Dzeržinsk (DĽR).

– Ruské jednotky v priebehu boja proti batériám potlačili štyri ukrajinské čaty viacnásobných odpaľovacích raketových systémov Grad, dve čaty zbraní Msta-B, čatu Hyatsinth-B v DĽR

– V nedeľu večer ukrajinská armáda strieľala z Uragan MLRS na jadrovú elektráreň Záporožie v Energodare, úlomky a raketový motor dopadli najviac 400 metrov od prevádzkovej pohonnej jednotky stanice.

– Vedenie MAAE si uvedomuje riziká spojené s ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne ukrajinskými jednotkami, ale neprijíma reálne opatrenia na ich zastavenie, uviedol šéf administratívy Záporožskej oblasti Jevhen Balitsky.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

SHMÚ upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy majú trvať až do popoludnia

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay,Screenshot SHMÚ)   Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy prvého stupňa majú trvať až do nedeľného popoludnia. Informoval o tom na svojom webe Výstraha platí do 13.00 h pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Žilina, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno…

Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)   Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár  Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného…

Zvolí si Bulharsko v nových podmienkach nové smerovanie? V krajine sú dnes voľby. Už štvrté za rok a pol

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Bulharsko sa zmieta v takom politickom chaose, že dnešné predčasné voľby budú štvrtým takýmto hlasovaním za posledných 18 mesiacov. Čo teda stojí za touto nestabilitou a existuje v dohľadnej dobe nejaké riešenie? Bulharsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie spolu so susedným Rumunskom pred…

Kollár: Hromadným výpovediam lekárov predchádzala ignorancia vlády

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hromadným výpovediam lekárov predchádzala v roku 2011, rovnako ako aj teraz, ignorancia zo strany vlády k problémom slovenského zdravotníctva. V súčasnosti je ešte v horšom stave. Pre TASR to uviedol čestný predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár. V roku 2011 stál ako…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy majú trvať až do popoludnia

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay,Screenshot SHMÚ)   Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy prvého stupňa majú trvať až do nedeľného popoludnia. Informoval o tom na svojom webe Výstraha platí do 13.00 h pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Žilina, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno…

Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)   Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár  Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného…

Zvolí si Bulharsko v nových podmienkach nové smerovanie? V krajine sú dnes voľby. Už štvrté za rok a pol

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Bulharsko sa zmieta v takom politickom chaose, že dnešné predčasné voľby budú štvrtým takýmto hlasovaním za posledných 18 mesiacov. Čo teda stojí za touto nestabilitou a existuje v dohľadnej dobe nejaké riešenie? Bulharsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie spolu so susedným Rumunskom pred…

Kollár: Hromadným výpovediam lekárov predchádzala ignorancia vlády

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hromadným výpovediam lekárov predchádzala v roku 2011, rovnako ako aj teraz, ignorancia zo strany vlády k problémom slovenského zdravotníctva. V súčasnosti je ešte v horšom stave. Pre TASR to uviedol čestný predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár. V roku 2011 stál ako…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali