Pred 1700 rokmi cisár Konštantín Veľký urobil z nedele deň odpočinku

Pred 1700 rokmi cisár Konštantín Veľký urobil z nedele deň odpočinku

Rím 4. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)

 

Presne pred 1700 rokmi, 3. marca 321, urobil rímsky cisár Konštantín Veľký nedeľu dňom pracovného voľna. „V úctyhodnú nedeľu (venerabilis dies solis) budú odpočívať všetci sudcovia, obyvateľstvo mesta a pracovníci všetkých odvetví. Roľníci nech slobodne a bez prekážok pracujú na poli, pretože sa často stáva, že nie je lepší deň na siatie obilia alebo na sadenie viniča, pretože úžitok, ktorý dala nebeská Prozreteľnosť by nemala byť ovplyvňovaná časom,“ vyhlásil cisársky edikt adresovaný prefektovi mesta Rím Helpidiovi.

Nedeľa
Ilustračné foto – nedeľná svätá omša

Konštantínov dokument, ktorý sa zachoval do dnes, pokrýval celú ríšu a zostáva v platnosti do dnes. To, či a do akej miery sa cisár pri svojom rozhodovaní riadil kresťanskými úvahami, je predmetom sporov historikov. Samotný dekrét nič nenaznačuje.

Reklama

Možno cisár jednoducho videl židovský koncept dňa odpočinku ako správny. Sedemdňový týždeň praktikovaný v judaizme bol prijatý v Rímskej ríši ešte pred Konštantínom, aj keď s iným počítacím systémom. Zatiaľ čo Židia dni počítali postupne: prvý deň, druhý deň atď. … siedmy deň – šabat, Rimania venovali dni planétam a ich bohom: od Saturnovho dňa – soboty do nedele (Dňa Slnka) a od Dňa Mesiaca (Dies Lunae), teda od pondelka, do Dňa Venuše (Dies Veneris) – piatok.

Cisár v každom prípade chcel, aby bola nedeľa pravidelným sviatkom. O štyri mesiace neskôr, v júli 321, vydal k svojmu ediktu akýsi výkonný predpis, ktorý okrem iného v ten deň povolil oslobodenie otrokov.

Reklama

 

Pre kresťanov bola nedeľa Deň Pána

Kresťania nechceli prijať výraz „deň boha slnka“. Pre nich to bol „Deň Pána“ (grécky [hemera] kyriaké, latinsky [Dies] Dominica) – deň, keď Kristus, Pán (Kyrios / Dominus) vstal z mŕtvych. Ale čo je najdôležitejšie, štátom nariadený deň odpočinku nakoniec umožnil väčšiu slobodu na slávenie večere Pána v deň, ktorý bol Jemu zasvätený.

V slovanských jazykoch, okrem ruštiny, slová pre nedeľu označujú jej slávnostný charakter, keď sa „nedelá“ (nerobí), preto je nedeľa, neděle v češtine, niadzla v bieloruštine, nedila v ukrajinčine, nedela v bulharčine, nedelja v chorvátčine a srbčine, nedeľa v slovenčine.

Iba ruský názov odkazuje na Zmŕtvychvstanie – woskriesienije. V časoch komunistického boja proti náboženstvu zmenili boľševici pravopis tohto slova, aby zmazali jeho spojitosť s najväčším kresťanským sviatkom, a pridali po -n-, takzvaný mäkký znak, ktorý síce zásadným spôsobom nezmenil význam slova, ale graficky trochu „vzdialil“ meno od svojich kresťanských koreňov.

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Reklama

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali