“Mnoho technikov odporúča používať radšej originálne nabíjačky než ich lacnejšie čínske kópie, ktoré sa môžu líšiť v napätí a frekvencii. Neoriginálna nabíjačka môže nielen spôsobiť nebezpečnú situáciu, ale aj vypnúť adaptér alebo softvér inteligentného telefónu, ktorý monitoruje úroveň nabitia prístroja,” vysvetľuje odborník.
Rovnako cudzie nabíjačky môžu byť nebezpečné, ale z úplne iného dôvodu. Rovnako ako verejné wi-fi siete sa nabíjačky môžu stať bránou pre hackerov na to, aby získali prístup k elektronickým zariadeniam.
“Prostredníctvom káblov týchto zariadení môže útočník získať úplný prístup k zariadeniu a následne dokonca odstrániť stopy po jeho prítomnosti. Hacker bude mať v skutočnosti zariadenie k dispozícii, ako by mal k nemu heslo,” vysvetlil Kogan.
Najvyššiu šancu stať sa nechcenou obeťou hackerského útoku môžu mať tí, ktorí používajú na dobitie svojich telefónov spoločné USB stanice.
Zároveň odborník poznamenáva, že nie je nutné, aby bol človek paranoidný a videl hrozbu v požičiavaní svojej nabíjačky priateľom, ktorých dobre pozná, alebo naopak sa bál požiadať o nabíjačku.
Je možné, že v budúcnosti budú všetci užívatelia citlivejší na IT hygienu. Podľa správy WEF o globálnych rizikách za rok 2019 väčšina odborníkov očakáva zvýšenie frekvencie kybernetických útokov, ktoré vedú ku krádežiam peňazí a dát (82%) a narušeniu fungovania (80%).
Do roku 2022 bude k internetu pripojený jeden bilión zariadení, dodal Kogan.
Nemecká vláda varuje pred používaním WhatsApp
Nemecký vládny komisár pre ochranu osobných údajov Ulrich Kelber varoval federálne úrady pred používaním aplikácie WhatsApp, zverejnil denník Handelsblatt s odvolaním na Kelberov list rozoslaný na všetky úrady.
Používanie aplikácie WhatsApp, ktorú vlastní Facebooko, je “vylúčené” pre federálne orgány.
“V dôsledku zasielanie správ dostáva WhatsApp zakaždým metadáta, ktoré prenáša Facebooku,” varuje Kelber. V dôsledku toho môže spoločnosť získať IP adresu, údaje o polohe, informácie o smartfóne a jeho operačnom systéme alebo dátum a čas odoslania správy.
Na základe týchto informácií môžu odborníci vytvoriť profil používateľa, vrátane jeho práce, finančnej situácie, koníčkov a chorôb, píšu noviny.
Na druhej strane zástupca spoločnosti WhatsApp vydal stanovisko, že aplikácia neprenáša užívateľské dáta na Facebook. “WhatsApp nemôže čítať správy, pretože sú v predvolenom nastavení šifrované,” povedal hovorca. Iba ľudia, ktorí si správy navzájom posielajú, ich môžu čítať, ale nie WhatsApp, Facebook alebo iní ľudia, dodal.