Politické strany a hnutia budú môcť na predvolebnú kampaň pre parlamentné voľby minúť najviac tri milióny eur. Prezidentský kandidát bude mať limit nižší, bude si musieť vystačiť so sumou najviac 500.000 eur. Kandidáti v regionálnych a komunálnych voľbách budú môcť narábať najviac s rovnakou sumou. Ak tieto limity strany či kandidáti prekročia, dostanú pokutu vo výške tisícov eur.
Niekoľkotisícové pokuty budú hroziť za rôzne porušenia zákonov. Na voľby a financovanie politických strán bude dohliadať 14-členná Štátna komisia. Desať členov do nej budú delegovať parlamentné politické strany. Päť členov komisie navrhne koalícia a päť opozícia. Po jednom členovi navrhne do komisie predseda Ústavného súdu SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu. Komisia bude udeľovať pokuty za porušenie zákona.
Novinkou je, že politické strany a kandidáti musia mať pre voľby zriadený transparentný účet. Kontrolovať sa vďaka nemu majú pohyby na účte, darcovia. Zákony riešia aj kupovanie hlasov voličov. Takéto konanie by nemalo zostať bez trestu. Rovnako by sa už nemalo stávať, že jedna strana ukradne druhej názov tesne pred registráciou.
Právna norma ďalej zavádza 48-hodinové volebné moratórium pre všetky voľby, pričom doteraz platilo len pre niektoré. Dva týždne pred voľbami a v deň volieb bude tiež zakázané zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky. Ak sú voľby dvojkolové, tento zákaz bude platiť dva týždne pred prvým kolom volieb a týždeň pred druhým.
Ďalšou novinkou je vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov. Po novom teda bude platiť, že starostom a primátorom sa môže stať len ten kandidát, ktorý má minimálne stredoškolské vzdelanie. Väčšina poslancov sa zhoduje, že ľudia v týchto funkciách by nemali byť negramotní.
Kadúc: Stranícka centrála Smeru nemá odvahu priblížiť sa k občanovi
Stranícka centrála Smeru-SD nemá odvahu priblížiť sa k občanovi a snaží sa zabetónovať súčasný stav. Vyhlásil to dnes poslanec NR SR za OĽaNO Miroslav Kadúc v reakcii na schválené volebné kódexy a odmietnutie všetkých deviatich pozmeňujúcich návrhov z dielne Obyčajných.
“Veľmi ma to mrzí. Cieľom našich návrhov bolo zvýšiť volebnú účasť, či dať ľudom priamu možnosť rozhodovať o zložení parlamentu. A práve o to by v slušnej demokratickej spoločnosti malo ísť,” poznamenal Kadúc, ktorý predkladal väčšinu z týchto návrhov. Podľa jeho slov urobilo OĽaNO pre zníženie preferenčných hlasov z troch percent na nižšiu cifru úplne všetko.
“Aby sme dali šancu poslancom si vybrať, samostatne sme navrhli zníženie na dve percentá, na jedno percento, aj úplné zrušenie. Vládna garnitúra však nereaguje vôbec na nič. Pritom práve takto by sme dali priamo do rúk občanov rozhodnutie, koho vlastne chcú mať v parlamente, nerozhodovali by stranícke centrály,” odkázal. Kadúc tvrdí, že takto si tradičné strany naďalej zabetónujú vrcholné pozície na kandidátkach a dopredu sa neprekrúžkuje ani človek, ktorý niekoľkonásobne prekročí zisky stranícky dosadených kandidátov, a teda ktorého by chcelo mať v parlamente ako svojho zástupcu omnoho viac ľudí.
Kadúc pripomína, že neprešli ani návrhy na zvýhodnenia občanov, ktorí pôjdu voliť. Hnutie OĽaNO navrhovalo zvýšiť im nezdaniteľnú časť základu dane, či jednorazové zníženie pokuty za vysokú rýchlosť. “Účasť na voľbách je čoraz alarmujúcejšia, dôkaz poskytli aj eurovoľby. Politici preto musia riešiť aj motiváciu občanov, aby k voľbám chodili. My sme ich chceli nepriamo motivovať aj finančne. Tento rok máme napríklad troje volieb, volič by si podľa nášho návrhu zvýšil nezdaniteľnú časť približne o 50 eur. Pokutu za prekročenie maximálne povolenej rýchlosti pri jazde vozidlom sme navrhovali znížiť o polovicu, najviac však o 33 eur,” vysvetlil.
Podporu dnes nenašiel ani návrh na zníženie počtu členov okrskovej volebnej komisie na päť. “Ak by sme napríklad mali takto nastavený systém už počas posledných eurovolieb, získali by sme 1,8 milióna eur. Vôbec neriešime stav, že obec s niekoľkými stovkami obyvateľov môže mať aj niekoľko desiatok okrskárov, čo dnes nie je vôbec výnimočné. Zníženie počtu na päť by nemalo žiaden vplyv na kontrolu volieb, takto sa iba zvyšujú náklady na samotné voľby,” uzavrel Kadúc.
Smer-SD nepodporil ani zavedenie volieb zo zahraničia na veľvyslanectvách, neschválil bezplatné poštovné pri voľbách zo zahraničia, odmietol účasť mimoparlamentných politických strán a hnutí v štátnej komisii či vymenovanie zapisovateľov okresných a obvodných komisií štátnou komisiou.
ru