Zriaďovateľom cirkevnej materskej školy je Arcibiskupský úrad v Bratislave. Predĺženie nájomných zmlúv je však v kompetencii poslancov zastupiteľstva časti Lamač. Dňa 30. júna 2014 konči tejto škôlke nájomná zmluva. Miestni poslanci za Smer-SD odmietali predĺžiť nájomnú zmluvu na ďalších 5 rokov a škôlke ukladali diskriminačné podmienky.
Lamačskí poslanci vyjadrili svoje stanovisko k uvedenej problematike v lamačskom mesačníku. Rodičom a zástupcom Materskej školy sv. Filipa Neriho v mesačníku nebolo proti argumentácia umožnená, preto následne vydali svoj vlastný buletín. Svoje stanoviská publikovali ich aj v blogu Juraja Drobného. Hlavné správy Vám priniesli ich stanovisko spolu s argumentáciami poslancov z lamačského mesačníka v článku s názvom Bratislavskej cirkevnej škôlke hrozí zánik: ocitne sa od júla 60 detí na ulici? Fakty o tvrdeniach poslancov.
Dňa 28. mája bol na podporu cirkevnej materskej škôlky usporiadaný koncert, ktorého sa zúčastnili približne 500 až 600 ľudí. Bez nároku na honorár na koncerte vystúpili okrem iných aj speváci Mária Podhradská a Richard Čanaky, známi aj ako Spievanka a Zahrajko zo Spievankova. Napriek predpovediam o nepriaznivom počasí, počas koncertu bolo krásne slnečné počasie.
Nasledujúci deň, 29. mája, prebiehalo hlasovanie o predlžení nájomnej zmluvy Materskej školy sv. Filipa Neriho. Diskusia trvala takmer tri hodiny. Podľa vyjadrení zúčastnených jeden z poslancov vzniesol invektívy takmer na všetkých zainteresovaných, prítomných i neprítomných – na miestneho farára, rodičov, starostu Ružinova i opäť zvoleného europoslanca Miroslava Mikolášika, ktorí svojou prítomnosťou na hlasovaní zastupiteľstva vyjadril podporu materskej škôlke.
Uvedenému poslancovi Lamača najviac vadila medializácia. O probléme okrem Hlavných správ doteraz informovala aj súkromná televízia Markíza, RTVS a TA3.
Zastupiteľstvo materskej škole pri hlasovaní nakoniec predĺžilo nájomnú zmluvu na ďalších päť rokov, avšak s podmienkami. Poslanci žiadajú, aby 95 percent detí materskej školy bolo z Lamača. Uvedená požiadavka je diskriminačná a protizákonná – je možné ju súdne napadnúť. Protizákonná je okrem iného aj z dôvodu, že podľa vyhlášky Ministerstva školstva musí škôlka prednostne prijímať deti, ktoré dovŕšili vek 5 rokov. Ak materská škola zaznamená viac ako 5 percent prihlášok detí vo veku 5 rokov, buď nesplní podmienku zastupiteľstva, alebo poruší vyhlášku ministerstva. Medzi ďalšie požiadavky patrí ospravedlnenie sa zo strany rodičov a pani Renáty Ocilkovej za údajné klamstvá v bulletine a v médiách.
Rodičia a pani Ocilková uviedli, že ich tvrdenia sú pravdivé.
Informácie redakcii Hlavné správy poskytla Renáta Ocilková.
ru