Politici reagujú na demisiu ministra Lajčáka

Politici reagujú na demisiu ministra Lajčáka

Bratislava 29. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Diana Černáková, TASR – Pavol Zachar, Jakub Kotian, Michal Svítok, Pavel Neubauer)

 

Ak minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) skutočne podá demisiu, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) by ju nemal prijať. Želá si to podpredseda Smeru-SD a exminister vnútra Robert Kaliňák

Na snímke Robert Kaliňák

“Mal by sa s ním o tom porozprávať. Osobne si myslím, že parlamentné uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii nenapĺňalo tie kritéria na jeho odchod z funkcie. Situácia sa vyeskalovala zbytočne,” uviedol Kaliňák, podľa ktorého Lajčák má svoje miesto na ministerstve zahraničných vecí a malo by to tak aj ostať.

Reklama

Kaliňák odmieta, že by Smer-SD svojím odmietavým postojom ku globálnemu paktu Lajčáka z funkcie vyštval. “Od roku 2015 máme jeden a ten istý postoj k migrácii, nič nie je vypočítateľnejšie v Smere-SD ako toto. Bolo to predvídateľné,” odkázal.

O prípadnom nástupcovi Lajčáka špekulovať nechcel. “Neviem, že by som sa niekedy venoval odpovediam na hypotetické otázky,” dodal Kaliňák.

Reklama

 

Paška: Rešpektujem, že väzba Lajčáka na Globálny pakt OSN bola silná

Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška (SNS) rešpektuje rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka podať demisiu. Podľa jeho slov treba Lajčákovi za jeho prácu poďakovať.

Na snímke podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška

“Rešpektujem, že jeho väzba na Globálny pakt OSN o migrácii je tak silná, že rozhodnutie NR SR vníma ako vyslovenie pochybnosti o jeho práci na tomto dokumente. Na druhej strane si uvedomujem, že treba vnímať politické prostredie tak, ako je. Nemôže sa robiť legislatíva v rozpore so záujmami občanov,” uviedol Paška.

Podľa jeho slov nie je medzi ľuďmi dôvera v tento dokument OSN, v jeho bezpečnosť a v to, že bude garantovať pokojnú budúcnosť. “Politická scéna potom nemá právo ho prijímať,” odkázal.

Reklama

Paška pripúšťa, že Lajčákov odchod je istou ujmou pre Slovensko. “Verím, že ak sa aj zrieka funkcie ministra, to neznamená, že nezostane pôsobiť v oblasti diplomacie, či už európskej alebo slovenskej,” dodal.

 

Cséfalvayová: Odchod Lajčáka by bol veľkou stratou

Odchod ministra Lajčáka z funkcie by bol v čase, keď padol politický konsenzus na zahraničnej politike, veľkou stratou. Pre TASR to uviedla predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

Na snímke poslankyňa NR SR Katarína Cséfalvayová(Most-Híd)

Verí, že premiér Pellegrini Lajčákovu demisiu neprijme. Slovenského šéfa diplomacie totiž považuje za politika s jasným a jednoznačným euroatlantickým ukotvením.

Reklama

 

Uhrík: Posledných 10 dní sme žiadali najmä 2 veci. Aby vláda nesúhlasila s Marakéšskou zmluvou o podpore imigrácie a aby odvolala ministra Lajčáka, pre ktorého sú záujmy cudzincov evidentne prednejšie ako záujmy Slovákov! Dokonca tak, že je pre nich ochotný obetovať pozíciu ministra. Takýto človek nemá vo vláde SR čo robiť! Veľmi radi mu teda zakývame zbohom.

 

Sulík: Lajčák koná nepochopiteľne a nezodpovedne

Minister Lajčák sa správa nepochopiteľne. Uviedol to predseda SaS Richard Sulík v reakcii na Lajčákovu demisiu.

Na snímke Richard Sulík

“Neopustil vládu, keď sa bohapusto kradlo, keď zomrel novinár a jeho snúbenica, keď Robert Fico mal po svojom boku Máriu Troškovú a vzal ju na hanbu sveta ku kancelárke Merkelovej, ani keď Fico brojil proti migrantom, šíriac po krajine poplašné správy,” povedal Sulík s tým, že Lajčák odchádza až v čase, keď sa Slovensko nepripojí ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.

V Lajčákovom postoji vidí Sulík farizejstvo a špekuláciu. Lajčákovi vyčíta, že “necháva slovenskú zahraničnú politiku napospas SNS a Ficovi”. To SaS podľa Sulíka považuje za nezodpovedné.

 

Prezident sa k demisii Lajčáka sa vyjadrí až vtedy, keď ju bude reálne mať

Prezident SR Andrej Kiska nebude v tomto momente komentovať rozhodnutie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka podať demisiu.

Reklama
Na snímke Andrej Kiska

“Prezident nedostal zatiaľ žiadnu demisiu člena vlády. Keď sa tak stane, bude sa ňou zaoberať,” uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan. V rovnakom duchu sa vyjadril aj premiér Pellegrini.

 

Blanár: Lajčák bol príliš striktný, nenechal si zadné vrátka

Žiadne osobné postoje, aj keď majú racionálne dôvody, nikdy nemôžu stáť nad bezpečnosťou krajiny. Novinárom to povedal podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár v reakcii na zámer ministra  Miroslava Lajčáka podať kvôli Globálnemu paktu OSN o migrácii demisiu.

Na snímke koaličný poslanec Juraj Blanár (SMER-SD

“Smer-SD vždy hájil svojho ministra, ak nebol celkom spravodlivo hodnotený. Tu vnímam, že skôr minister Lajčák postavil svoj názor príliš striktne bez toho, aby si nechal otvorené zadné vrátka,” uviedol Blanár, podľa ktorého by mal Lajčák zobrať do úvahy, že migračný pakt odmietla ústavná väčšina poslancov.

Reklama

Blanár však Lajčákovo rozhodnutie rešpektuje, aj keď mu je to ľúto. “Myslím si, že v pozícii ministra urobil kus dobrej práce pre Slovensko a pre vládu. Avšak uznesenie, ktoré bolo prijaté v NR SR o odmietnutí migračného paktu, bolo prijaté ústavnou väčšinou. To hovorí samo za seba,” dodal.

 

Kollár: Lajčák dokázal, že má chrbticu, Smer-SD sa za neho nemohol postaviť

Rozhodnutie ministra Lajčáka podať pre odmietavý postoj parlamentu ku Globálnemu paktu OSN o migrácii demisiu, je správne. Novinárom to povedal líder Sme rodina Boris Kollár.

“Toto rozhodnutie ma ubezpečilo v tom, že ten chlap má aspoň chrbticu,” uviedol Kollár.

Reklama

Podľa jeho slov Lajčák musel vedieť, ako sa Smer-SD stavia k migrácii už od roku 2015. “Smer-SD sa za neho nemal ako postaviť,” uznal Kollár.

 

Most-Híd dúfa, že Lajčákova demisia nie je definitívna a nemenná

Vládny Most-Híd dúfa, že rozhodnutie ministra zahraničných vecí Lajčáka odísť z funkcie nie je definitívne a nemenné. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára.

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Lajčákov odchod by v súčasnosti podľa strany nebol najlepším signálom do zahraničia a bola by to strata aj pre Slovensko. Most-Híd dúfa, že existuje racionálny priestor pre rokovanie ministra Lajčáka a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

“Odchod ministra s jednoznačným euroatlantickým ukotvením a proeurópskymi postojmi z postu šéfa ministerstva zahraničných vecí v čase stanného práva za hranicami Slovenska by nebol najlepším signálom smerom do zahraničia, bola by to strata aj pre samotné Slovensko,” uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák aj poslanec Peter Antal ľutujú Lajčákovo rozhodnutie. “Považovali sme ho za dobrého ministra zahraničných vecí,” povedal Antal. Nevedia, kto by mohol Lajčáka nahradiť. “Pre nás je dôležité, aby sa nezmenilo smerovanie zahraničnej politiky Slovenska,” zdôraznil Bastrnák, ktorý dúfa, že Lajčákova demisia nie je definitívna.

Reklama

 

Matovič: Lajčák nemal vôbec vstúpiť do Ficovej vlády

Minister Lajčák nemal vôbec vstúpiť do vlády Roberta Fica. Patril však k výraznej menšine “ako-takej” normálnosti vo vláde a v Smere-SD. Uviedol to predseda OĽaNO Igor Matovič na sociálnej sieti v reakcii na Lajčákovu demisiu.

Na snímke líder hnutia OĽaNO Igor Matovič

“Najprv Žitňanská, potom Maďarič a teraz Lajčák… a vraj stabilita a hrádza proti extrémizmu,” doplnil Matovič, ktorý chápe Lajčákovo rozhodnutie. Nazdáva sa, že bolo nad jeho ľudské sily prežiť stret so šéfom SNS Andrejom Dankom.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej je Lajčákova demisia a cirkus okolo Globálneho paktu OSN o migrácii len obrazom nestabilného a rozhádaného vládneho zlepenca. Na sociálnej sieti tiež uviedla, že ak sa Lajčák vráti do parlamentu ako poslanec, pravdepodobne nebude “poslušne stláčať gombíky” ako člen poslaneckého klubu strany Smer-SD.

“Vláda tak v parlamente stratí väčšinu a pri moci sa bude držať iba s pomocou odídencov od Borisa Kollára,” doplnila Remišová. Takéto nestabilné vlády sú podľa jej slov vždy poznačené “nekonečnými spormi, rozkrádaním a rozdeľovaním teplých miest”. Ako príklad uviedla chystané menovanie neznámeho človeka SNS za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.

 

Reklama

Sólymos: Odchod Lajčáka je zlá správa pre Slovensko

Odchod ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka z funkcie považuje minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) za zlú správu pre Slovensko a jeho doterajšie zahraničnopolitické ukotvenie.

“Odchodom pána Lajčáka strácam kolegu, ktorý bol jeden z najkompetentnejších a najskúsenejších v tejto vláde,” uviedol Sólymos pre TASR. Lajčák sa podľa jeho slov stal terčom nemiestnych vnútropolitických hier, populizmu a merania síl. “Samotnému riešeniu problematiky to nijako nepomôže, skôr naopak,” doplnil.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali