“Kúpili sme 150 malých prasníc v Nemecku. A do 14 dní ich pribudne ešte 150. Situácia je optimistickejšia, pretože ceny v posledných troch mesiacoch vzrástli,” uviedol majiteľ zlínskeho poľnohospodárskeho holdingu Lukrom Zdeněk Červenka.
V Lukrome ročne vykŕmia okolo 30.000 ošípaných. Vlani sa pohybovala cena za kilogram živej váhy ošípanej pod 29 Kč (1,07 eura), aktuálne vzrástla na 33 až 34 Kč. Investície do rozširovania chovu chcú skončiť v roku 2020. Chov by mal dosiahnuť ročne 45.000 kusov.
Situácia s bravčovým mäsom sa začala zhoršovať po vstupe Českej republiky do Európskej únie. Predtým bola krajina sebestačná. Teraz majú domáci chovatelia na jeho spotrebe len 50-% podiel. Zvyšok si podelili Nemecko, Dánsko a Holandsko. Sú to štáty, v ktorých majú producenti väčšiu štátnu podporu.
“Pokiaľ sa bude mäso v takom množstve dovážať, tak tomu nebudeme schopní konkurovať,” povedal Jindřich Václavek, spolumajiteľ poľnohospodárskeho družstva Země v Tečoviciach.
Situácia sa ešte zhoršila po vyhlásení sankcií voči Rusku, ktoré v krajinách EÚ nakupovalo veľa bravčového mäsa. Tento veľký trh sa nepodarilo nahradiť.
Štát sa usiluje nepriaznivý trend aspoň trochu zlepšiť dotáciami. Bez nich by sa už poľnohospodárske podniky nezaobišli.
“Ak nebude domáca produkcia podporovaná, tak to s chovmi ošípaných skončí ako s cukrovou repou, ktorá sa pestuje len vo veľmi obmedzenom rozsahu. Musíme ju dovážať napriek tomu, že ju vieme dopestovať,” povedal riaditeľ Spoločného poľnohospodárskeho podniku Těšnovice Marek Dluhoš.