Peniaze hýbu svetom

Bratislava 9. mája 2023 (HSP/Jeffsachs/Foto:Pixabay,TASR/AP-Cliff Owen)

 

Kľúčom k hospodárskemu rozvoju a odstráneniu chudoby sú investície, píše Jeffrey D. Sachs vo svojom poslednom príspevku. Národy dosahujú prosperitu investovaním do štyroch priorít. Najdôležitejšia je investícia do ľudí prostredníctvom kvalitného vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Ďalšou je infraštruktúra, ako napríklad elektrina, bezpečná voda, digitálne siete a verejná doprava.  Treťou prioritou je prírodný kapitál, ochrana prírody. Štvrtou prioritou sú investície do podnikov. Kľúčom sú financie: mobilizácia finančných prostriedkov na investovanie v potrebnom rozsahu a rýchlosti

Jeffrey D. Sachs
Na snímke Jeffrey D. Sachs

Svet by mal v zásade fungovať ako prepojený systém.  Bohaté krajiny s vysokou úrovňou vzdelania, zdravotnej starostlivosti, infraštruktúry a podnikateľského kapitálu by mali poskytnúť dostatok finančných prostriedkov chudobným krajinám, ktoré musia urýchlene vybudovať svoj ľudský, infraštruktúrny, prírodný a podnikateľský kapitál.  Peniaze by mali prúdiť z bohatých do chudobných krajín.  Keď sa rozvíjajúce sa krajiny stanú bohatšími, zisky a úroky budú prúdiť späť do bohatých krajín ako výnosy z ich investícií.

To je výhodné pre obe strany.  Profitujú z toho bohaté aj chudobné krajiny. Chudobné krajiny sa stávajú bohatšími, bohaté krajiny získavajú vyššie výnosy, ako keby investovali len do svojich vlastných ekonomík.

Napodiv, medzinárodné financie takto nefungujú.  Bohaté krajiny investujú najmä do bohatých ekonomík.  Chudobnejšie krajiny dostávajú len kvapky finančných prostriedkov, ktoré nestačia na to, aby sa vymanili z chudoby. Najchudobnejšia polovica sveta (krajiny s nízkymi a nižšími strednými príjmami) v súčasnosti produkuje približne 10 biliónov dolárov ročne, zatiaľ čo najbohatšia polovica sveta (krajiny s vysokými a vyššími strednými príjmami) produkuje približne 90 biliónov dolárov. Financovanie z bohatšej polovice do chudobnejšej polovice by malo predstavovať asi 2 – 3 bilióny dolárov ročne.  V skutočnosti je to len malý zlomok tejto sumy.

Problémom je, že investovanie do chudobnejších krajín sa zdá byť príliš riskantné.  Je to pravda, ak sa pozrieme na krátkodobé obdobie.  Predpokladajme, že vláda krajiny s nízkymi príjmami si chce požičať na financovanie verejného vzdelávania.  Ekonomická návratnosť vzdelávania je veľmi vysoká, ale na jej realizáciu je potrebných 20 – 30 rokov, keďže dnešné deti absolvujú 12 – 16 rokov školskej dochádzky a až potom vstupujú na trh práce.  Pôžičky sú však často poskytované len na 5 rokov a sú denominované v amerických dolároch, a nie v národnej mene.

Predpokladajme, že krajina si dnes požičia 2 miliardy USD, ktoré sú splatné o päť rokov.  To je v poriadku, ak o päť rokov môže vláda refinancovať tieto 2 miliardy dolárov ďalšou päťročnou pôžičkou.  Pri piatich refinančných pôžičkách, každej na päť rokov, sa splácanie dlhu odloží o 30 rokov, pričom dovtedy ekonomika porastie natoľko, že dlh splatí aj bez ďalšej pôžičky.

V určitom okamihu však krajina pravdepodobne zistí, že je ťažké refinancovať dlh.  Možno pandémia, banková kríza na Wall Street alebo volebná neistota vystraší investorov.  Keď sa krajina pokúsi refinancovať 2 miliardy dolárov, ocitne sa mimo finančného trhu.  Bez dostatočného množstva dolárov a bez novej pôžičky nespláca svoje záväzky a ocitne sa na pohotovosti MMF.

Ako vo väčšine prípadov na pohotovosti, ani tu nie je príjemné pozerať sa na to, čo nasleduje.  Vláda znižuje verejné výdavky, vyvoláva sociálne nepokoje a čelí zdĺhavým rokovaniam so zahraničnými veriteľmi.  Krajina sa skrátka dostáva do hlbokej finančnej, hospodárskej a sociálnej krízy.

Keďže to ratingové agentúry ako Moody’s a S&P Global vopred vedia, udeľujú týmto krajinám nízke úverové hodnotenie, nižšie ako “investičný stupeň”.  V dôsledku toho si chudobnejšie krajiny nemôžu dlhodobo požičiavať.  Vlády potrebujú dlhodobo investovať, ale krátkodobé pôžičky tlačia vlády ku krátkodobému mysleniu a investovaniu.   

Chudobné krajiny tiež platia veľmi vysoké úrokové sadzby. Zatiaľ čo vláda USA platí za 30-ročné pôžičky menej ako 4 % ročne, vláda chudobnej krajiny často platí za 5-ročné pôžičky viac ako 10 %.

MMF zasa vládam chudobnejších krajín odporúča, aby si nepožičiavali príliš veľa.  MMF v podstate hovorí vláde: radšej sa zrieknite vzdelávania (alebo elektriny, alebo bezpečnej vody, alebo asfaltových ciest), aby ste sa vyhli budúcej dlhovej kríze.  To je tragická rada!  Jej výsledkom je skôr pasca chudoby než únik z chudoby.

Situácia sa stala neúnosnou.  Bohatšia polovica sveta chudobnejšej polovici sveta hovorí: dekarbonizujte svoj energetický systém, zabezpečte všeobecnú zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a prístup k digitálnym službám, chráňte svoje dažďové pralesy, zabezpečte bezpečnú vodu a hygienu a ďalšie.  A pritom to všetko majú nejako urobiť s prílevom päťročných pôžičiek s 10-percentným úrokom!

Problém nie je v globálnych cieľoch.  Tie sú na dosah, ale len ak budú investičné toky dostatočne vysoké.  Problémom je nedostatok globálnej solidarity.  Chudobnejšie krajiny potrebujú 30-ročné pôžičky so 4 %, nie 5-ročné pôžičky s úrokmi nad 10 %, a potrebujú oveľa viac finančných prostriedkov.   

Zjednodušene povedané, chudobnejšie krajiny požadujú ukončenie globálneho finančného apartheidu.

Existujú dva kľúčové spôsoby, ako to dosiahnuť.  Prvým spôsobom je zhruba päťnásobné rozšírenie financovania zo strany Svetovej banky a regionálnych rozvojových bánk (ako je Africká rozvojová banka).  Tieto banky si môžu požičiavať na 30 rokov a približne 4 % a za týchto výhodných podmienok ďalej požičiavať chudobnejším krajinám.  Ich operácie sú však príliš malé.  Na to, aby sa tieto banky mohli rozšíriť, musia krajiny G20 (vrátane USA, Číny a EÚ) do týchto multilaterálnych bánk vložiť oveľa viac kapitálu.

Druhým spôsobom je napraviť systém hodnotenia úverov, poradenstvo MMF v oblasti dlhu a systémy finančného riadenia krajín, ktoré si požičiavajú.  Tento systém sa musí preorientovať na dlhodobo udržateľný rozvoj.  Ak sa chudobnejším krajinám umožní požičiavať si na 30 rokov, a nie na 5 rokov, nebudú medzitým čeliť finančným krízam.  Pri správnej stratégii dlhodobých pôžičiek, podporenej presnejšími úverovými ratingmi a lepším poradenstvom MMF, budú mať chudobnejšie krajiny prístup k oveľa vyšším tokom za oveľa výhodnejších podmienok.

Tento rok sa uskutočnia štyri stretnutia hlavných krajín o globálnych financiách: v júni v Paríži, v septembri v Dillí, v septembri v OSN a v novembri v Dubaji.  Ak budú veľké krajiny spolupracovať, môžu to vyriešiť.  To je ich skutočná úloha, a nie viesť nekonečné, ničivé a katastrofálne vojny.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Bankový systém je len šaráda, ako dokazuje zlyhanie First Republic v USA

Zarážajúce údaje – pred americkými bankami je čierny scenár

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:19

Ak bude Slovensko pokračovať v aktuálnom tempe čerpania eurofondov z predchádzajúceho programového obdobia, riziko ich nevyčerpania bude približne na úrovni 100 miliónov eur. Po stredajšom rokovaní vlády to avizoval dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor. Pri nástupe vlády pod jeho vedením bolo toto riziko odhadované na 800 miliónov eur.

14:18

Azerbajdžan v stredu oznámil, že zatkol bývalého separatistického lídra regiónu Náhorný Karabach Rubena Vardanjana, keď sa po minulotýždňovej bleskovej ofenzíve Baku pokúšal prejsť do Arménska.

14:18

Nemecko v rámci boja proti nelegálnej migrácii sprísni kontroly na hraniciach s Poľskou a Českou republikou, oznámila v stredu spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová.

14:11

Ako uviedli nórski seizmológovia pre denník Guardian, vlani boli na Severných prúdoch zaznamenané štyri výbuchy, nie dva, ako sa pôvodne predpokladalo.

Vedci nevylučujú, že v skutočnosti mohlo byť výbuchov ešte viac.

14:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) bude možno potrebné ešte zvýšiť. Uviedol to člen predstavenstva ECB Frank Elderson pre tlačovú agentúru Market News International.

14:00

Pätnásťročné dievča zahynulo v stredu ráno po útoku nožom v južnej časti Londýna, uviedla miestna polícia.

13:38

Na Slovensku beží už všetkých päť blokov jadrových blokov na plný výkon. Prifázovaním prvého turbogenerátora k elektrizačnej sústave sa v stredu nadránom skončila odstávka druhého bloku elektrárne Mochovce. Išlo o poslednú z odstávok jadrových elektrární na Slovensku v roku 2023. Informovali o tom Slovenské elektrárne (SE) v stredu.

13:37

Vláda chce finančne podporiť efektívne a účelné využitie fondov EÚ pomocou spätnej väzby z prostredia zainteresovaných aktérov alebo občianskej spoločnosti (OS). Taktiež chce posilniť informovanosť verejnosti o fondoch EÚ a zvýšiť povedomie o ich dosiahnutých výsledkoch. Vyplýva to z návrhu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktorý v stredu schválila vláda.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Sú krásne a ľahko sa udržiavajú. Dátum výsadby je teraz

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Okrasné trávy sa v našich záhradách vyskytujú čoraz častejšie a niet divu, pretože nielenže skvele vyzerajú, ale sú aj odolné voči chorobám. Môžete si vybrať z jednoročných alebo viacročných exemplárov v rôznych výškach. Ak ich však chceme vysadiť ešte tento rok, musíme sa poponáhľať.…

Nielen cibuľu a cesnak. Čo ešte možno tento rok zasadiť pre budúcoročnú úrodu?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň v záhrade je časom zberu úrody, úpravy záhonov a ochrany rastlín pred príchodom mrazov. Je to tiež ideálny čas na výsev zeleniny. Zimné pestovanie urýchľuje termín ich zberu až o niekoľko týždňov, ale nie všetky druhy sú vhodné na neskorý výsev. Ktoré druhy…

Za chvíľu si vyrobíte žehličku v spreji. Po pokrčenom oblečení nebude ani stopy

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ponáhľate sa do práce, na rande alebo na stretnutie s priateľom a v poslednej chvíli si všimnete, že máte pokrčené oblečenie? Nestrácajte čas žehlením oblečenia horúcou žehličkou, ale pomôžte si sprejom, ktorý si môžete sami vyrobiť z 3 ingrediencií za minútu. Jednoducho ho nastriekajte…

Ako na mastné vlasy? Tieto produkty nájdete v každej kuchyni. Sú prírodné a lacné

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rýchlo sa mastiace vlasy sú problémom, ktorý sa týka mnohých z nás. Našťastie namiesto kupovania drahých výrobkov z drogérie môžete vyskúšať domáce prostriedky. Sú nielen lacné, ale prinášajú aj skvelé výsledky.

Armádny Magazín

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia "nadbytočného obyvateľstva". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali