NAŽIVO

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt vyzval na posilnenie systémov civilnej ochrany v reakcii na meniace sa hrozby v krajine. Zároveň žiadal občanov, aby sa pripravili na potenciálne katastrofické scenáre.

18:37

Sedem agentúr Organizácie Spojených národov v spoločnom vyhlásení upozornilo, že vážny nedostatok paliva v Pásme Gazy dosiahol kritickú úroveň, čo môže viesť k zhoršeniu utrpenia na vojnou zničenom palestínskom území. Palivo je podľa agentúr OSN základom prežitia v Gaze.

18:36

Maďarská mimoparlamentná strana TISZA (Rešpekt a sloboda), ktorá vedie vo viacerých prieskumoch verejnej mienky pred vládnym Fideszom premiéra Viktora Orbána, chce do kampane v nasledujúcich mesiacoch vstúpiť so sloganom „Zmena systému pokojne a zodpovedne“. Líder strany Péter Magyar to vyhlásil na straníckom zjazde v meste Nagykanizsa na juhozápade Maďarska.

18:32

Európska komisia berie na vedomie list prezidenta USA Donalda Trumpa o 30-percentných clách pre EÚ, stále má záujem dosiahnuť dohodu s americkou stranou do 1. augusta, ale je pripravená aj na to, aby použila odvetné opatrenia. Vyhlásila to v sobotu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová potom, ako americký prezident oznámil, že na tovary z krajín EÚ plánuje od 1. augusta uvaliť dovozné clá vo výške 30 %.

17:44

Azerbajdžan začne dodávať zemný plyn do Sýrie, aby tak krajine pomohol vysporiadať sa s nedostatkom energetických surovín. Vyhlásil azerbajdžanský prezident Ilham Alijev, ktorý v Baku prijal dočasnú sýrsku hlavu štátu Ahmada Šaru.

17:43

Rodina americko-palestínskeho muža, ktorého na Západnom brehu Jordánu na smrť dobili izraelskí osadníci, vyzvala Spojené štáty na vyšetrovanie smrti 20-ročného mladíka.

17:42

Záchranári našli telá 33-ročného muža a jeho šesťročného syna, ktorí sa minulý víkend stratili počas výletu na jazere na juhu Nemecka, uviedla nemecká polícia.

17:42

Stretnutie predstaviteľov Sýrie a Izraela v Baku sa podľa všetkého uskutoční popri návšteve dočasného sýrskeho prezidenta Ahmada Šaru v Azerbajdžane, uviedol diplomatický zdroj v Damasku oboznámený s týmito záležitosťami.

16:31

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí povedal, že spolupráca islamskej republiky s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu „nadobudne novú formu“. Irán podľa neho plánuje spolupracovať s MAAE, avšak zdôraznil, že prístup k iránskym jadrovým zariadeniam, ktoré boli minulý mesiac terčom útokov počas vojny s Izraelom, vyvoláva otázky týkajúce sa bezpečnosti a ochrany.

16:30

Ruský prezident Vladimir Putin podľa zdrojov portálu Axios povedal prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a iránskym predstaviteľom, že podporuje nukleárnu dohodu, ktorá by zakázala Teheránu pokračovať v obohacovaní uránu.

16:29

Pentagón vyvíja nátlak na Japonsko a Austráliu a žiada, aby jasne vysvetlili, akú úlohu budú zohrávať v prípade vojenského konfliktu medzi USA a Čínou o Taiwan.

Informuje o tom denník Financial Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

V materiáli sa uvádza, že ide o najnovší pokus Pentagónu presvedčiť spojencov USA v regióne, aby sa pripravili na potenciálny vojnový konflikt.

16:17

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) agresívne reagoval na čoraz hlasnejšie výzvy európskych partnerov Slovenska, ktorí volajú po energetickej nezávislosti od Ruska. Zvrchovaná krajina nerokuje agresívne a osamotene, ale rozvážne, dôstojne a s rešpektom k partnerom, vyhlásil na tlačovej konferencii v reakcii na premiéra podpredseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Ivan Štefunko.

16:01

Premiér Robert Fico (Smer-SD) čelí európskej hanbe za nepodporenie 18. sankčného balíka proti Rusku. V sobotu sa preto snažil spolu s ďalšími ministrami z jeho strany obhájiť svoje kolaborantstvo s Ruskom odvolávaním sa na vyriešenie dodávok ruského plynu ako dôvod, prečo sankcie nepodporil, pričom tvrdí, že to zabezpečuje nižšiu cenu pre spotrebiteľov. Nie je to však pravda, uviedol v reakcii opozičný poslanec a člen parlamentného finančného výboru Július Jakab (hnutie Slovensko).

16:00

Energetická bezpečnosť je národnoštátny záujem Slovenska a musíme urobiť všetko pre to, aby slovenské rodiny a firmy neboli vystavené neúnosným cenám energií. Je o tom presvedčený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý).

16:00

Dvadsaťjedenročný muž ukradol autobus na juhozápade Nemecka a niekoľko hodín s ním unikal smerom na sever, čo spustilo rozsiahlu policajnú operáciu. Vodič počas jazdy ignoroval opakované výzvy policajtov na zastavenie a prešiel viacerými diaľnicami.

15:59

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil 12. júl za deň spomienky na Alfreda Dreyfusa, vtedajšieho kapitána francúzskej armády, ktorého v roku 1894 neprávom odsúdili za vlastizradu. Šlo pritom o jeden z najväčších justičných omylov v dejinách Francúzska, pričom veľkú rolu v súdnom procese zohral najmä jeho židovský pôvod.

15:56

15:31

Putin počas rokovaní s Trumpom a iránskymi predstaviteľmi za zatvorenými dverami vyjadril podporu jadrovej dohode, ktorá by Teheránu zabránila v obohacovaní uránu.

Informovala o tom americká publikácia Axios s odvolaním sa na zdroje oboznámené s podrobnosťami rozhovorov.

Podľa troch európskych a jedného izraelského predstaviteľa Rusko neformálne povzbudzuje Irán, aby súhlasil s „nulovým obohacovaním“. Tento postoj bol aj základnou líniou izraelskej vlády: „Vieme, že to povedal Putin a Irán“, – uviedol vysokopostavený izraelský soused.

Európsky zdroj uviedol, že Putin v posledných týždňoch niekoľkokrát osobne naliehal na Iráncov, aby urobili ústupky, ale Teherán odmietol takúto možnosť čo i len zvážiť.

15:30

14:34

Päť ľudí utrpelo zranenia počas behu s býkmi v rámci slávnosti sv. Firmína v španielskej Pamplone. Štyroch z nich previezli do nemocnice, jedného ošetrili na mieste.

šiesty beh s býkmi v Pamplone
Na snímke býky z farmy José Escolar Gil bežia medzi účastníkmi počas šiesteho dňa behu býkov, ktorý je súčasťou slávností sv. Fermína v španielskej Pamplone / Foto: TASR/AP-Miguel Oses
14:18

Taiwanská armáda v rámci prebiehajúceho vojenského cvičenia nasadila aj americký raketový systém HIMARS. Niekoľkodňovým cvičením sa vláda v Tchaj-pej podľa agentúry Reuters snaží ukázať odhodlanie odolávať prípadnej invázii zo strany pevninskej Číny.

14:17

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa počas návštevy Severnej Kórey stretol s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, oznámil ruský rezort diplomacie.

KĽDR bezpodmienečne podporuje územnú celistvosť Ruskej Federácie
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
13:58

Politickí zástupcovia obyvateľstva na francúzskom zámorskom území Nová Kaledónia dosiahli dohodu s vládou Paríži, ktorá tomuto tichomorskému súostroviu rozšíri právomoci a udelí nový status v rámci Francúzska. Naďalej však zostane súčasťou krajiny. Rokovania sa uskutočnili viac ako rok po vypuknutí nepokojov, pri ktorých na ostrove zahynulo 14 ľudí.

13:22
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pavol Demeš: Slovenská diplomacia je lídrom v rámci krajín V4

Dejiny modernej slovenskej diplomacie sa začali formovať po založení ministerstva medzinárodných vzťahov SR na jeseň v roku 1990. Jeho ministrom bol od roku 1991 do júna 1992 Pavol Demeš, ktorý bol potom v rokoch 1993-97 poradcom prezidenta Michala Kováča.Demeš je tiež známy ako dobrý organizátor revolúcií (viac TU).

❚❚
.

Po rozhodnutí, že Česko-Slovensko ako štát skončí, ostalo na prípravu samostatnosti menej ako pol roka. Ako na tom bolo Slovensko v oblasti diplomacie?

Náš rezort zahraničia zďaleka nezačínal od bodu nula. Slovensko malo výhodu v tom, že si začalo budovať inštitucionálne zázemie pre medzinárodné vzťahy už pred rozdelením federácie, ku ktorému ju doviedli premiéri Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Preto rezort diplomacie rozdelenie nezastihlo nepripravený. V septembri 1990 vzniklo ministerstvo medzinárodných vzťahov, ktorého prvým ministrom sa zhruba na pol roka stal Milan Kňažko. Po rozdelení sa hladko zmenilo a rozšírilo na ministerstvo zahraničných vecí nezávislého štátu. Ako minister slovenskej vlády som sa snažil v časoch búrlivých štátoprávnych diskusií budovať profesionálny úrad s parametrami ministerstva zahraničných vecí. Keďže sme boli súčasťou federálneho štátu, mnohé aktivity sme pochopiteľne nemohli vyvíjať. O tomto období píšem v kapitole pre knižnú publikáciu, ktorá obsahuje spomienky a svedectvá mnohých našich diplomatov a uzrie svetlo sveta už začiatkom roka 2018.

.

Ako to bolo s personálnym zabezpečením ministerstva? Mali sme dosť diplomatov?

Na začiatku sme mali v Bratislave viac nadšenia ako profesionálnych diplomatov. Pracovníci nového ministerstva mali veľmi pestré profesijné zloženie a v časoch otvárania sa svetu nám nechýbal tímový duch. Špeciálne by som chcel pri tejto príležitosti spomenúť diplomata Miroslava Mojžitu, absolventa Filozofickej fakulty UK, ktorého som získal z federálneho ministerstva v roku 1991. Výrazne nám pomohol pri budovaní organizačnej štruktúry, rozbehu ministerstva a pri tvorbe strategických a koncepčných materiálov. Úzko spolupracoval s výnimočne nadaným čerstvým absolventom Filozofickej fakulty UK a novembrovým študentským lídrom Svetoslavom Bombíkom, ktorý vtlačil pečať slovenskému zahraničnopolitickému mysleniu. Bohužiaľ, tragicky v roku 1995 zahynul. Mal len 31 rokov. Pri kvalitatívnom raste a profesionalizácii ministerstva zohrali dôležitú úlohu “rybárikovci”, teda absolventi dvojročného postgraduálneho štúdia na Ústave medzinárodných vzťahov, ktorý zriadil v roku 1991 na Právnickej fakulte Univerzity Komenského inšpiratívny docent Karol Rybárik. Spomenul by som medzi nimi Ivana Korčoka, Rastislava Káčera, Ingrid Brockovú, Petra Javorčíka a Petra Mišíka. Rybárikovci začali pracovať na ministerstve už od druhej polovice roku 1992. Po rozdelení Česko-Slovenska slovenské MZV získalo mnohých kariérnych diplomatov z Prahy, ktorí boli absolventmi Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO). Patria medzi nich Eduard Kukan, Ján Kubiš, Miroslav Lajčák, Maroš Šefčovič, Peter Burian a ďalší. Tieto dve komunity diplomatov si k sebe museli nachádzať cestu a spolupôsobiť pri ďalšom rozvoji rezortu, ktorému dali potrebný počiatočný drajv. Kým Česi mali svoje štruktúry vybudované a nemuseli ani vymeniť vlajku na Černínskom paláci, kde tradične sídlilo ministerstvo zahraničných vecí, na Slovensku sme si ich museli vybudovať od sídla až po prípravu diplomatov.

Slovensko sa hneď po vyhlásení samostatnosti stalo súčasťou viacerých medzinárodných organizácií, ako je napríklad OSN. Bola to samozrejmosť, že nás hneď akceptovali ako mladý štát, alebo bolo za tým aj potrebné isté diplomatické úsilie?

Samostatnosť sme získali v čase, keď sa v Európe bolestivo delili Juhoslávia a Sovietsky zväz. Komplikácie, ktoré z tohto vývoja vyplývali, spôsobovali, že akékoľvek ďalšie delenie štátov vyvolávalo nevôľu v Európe a v zámorí. Diplomati sa snažili objasňovať, že štátoprávne diskusie v Česko-Slovensku sa nedejú na základe etnickej nenávisti. Vysvetľovali sme, že v Česko-Slovensku ide o hľadanie spravodlivejšieho štátoprávneho usporiadania. Ak sa aj nepodarí, delenie určite nebude sprevádzať násilie a konflikty. Okamžitému diplomatickému uznaniu oboch nových štátov medzinárodným spoločenstvom napomohol fakt, že Česko-Slovensko sa rozdelilo pokojnou a civilizovanou cestou. Navyše Česi a Slováci sa neobviňovali a nechytráčili. Nesnažili sa z rozdelenia neférovo vyťažiť body na úkor tohto druhého. Obe krajiny ukázali, že budú spolupracovať pri dôležitých integračných cieľoch, akými boli vstup do OECD, NATO a EÚ. Zaviedla sa tiež tradícia, že vždy prvá cesta novej hlavy štátu vedie do Prahy alebo Bratislavy. Doteraz si pamätám na prvú návštevu slovenského prezidenta Michala Kováča, ktorého som sprevádzal ako jeho zahraničnopolitický poradca. Na Hradčanoch sa vztyčovala československá vlajka, ktorú si osvojili Česi, vedľa nej slovenská vlajka a hrala sa bývalá československá hymna, ale naopak. Pretože ako prvá šla slovenská časť, teda už hymna suverénneho štátu. Prezidenti Václav Havel a Michal Kováč udržiavali po celý čas nadštandardné vzťahy.

Ako ovplyvnil vnútropolitický vývoj samostatného Slovenska našu diplomaciu?

.

Slovenský rezort diplomacie mal, podľa mňa, zásadný vplyv na modernizáciu Slovenska a jeho včlenenie do rodiny vyspelých demokracií. Odolal pritom zložitostiam vnútropolitického vývoja. V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, ako sa menili ministri zahraničných vecí. V bizarnom období mečiarizmu v rokoch 1993 až 1998 sa ministri striedali ako na bežiacom páse. Počas päťročného obdobia sa ich vystriedalo šesť – Milan Kňažko, Jozef Moravčík, Eduard Kukan, Juraj Schenk, Pavol Hamžík a Zdenka Kramplová. V rokoch 1998 až 2017, čiže za takmer dve desaťročia, už boli len štyria – Eduard Kukan, Ján Kubiš, Mikuláš Dzurinda a Miroslav Lajčák. Celkovo možno povedať, že naše ministerstvo zahraničných vecí si udržalo pozíciu profesionality a, chvalabohu, nepodľahlo počas doterajšieho vývoja ideologickým čistkám, ako sa to stalo vo viacerých okolitých krajinách.

A ako potom vyznieva porovnanie oboch krajín na poli diplomacie?

Som presvedčený, že dnes je náš rezort diplomacie v Európe a vo svete uznávanejší a v domácom politickom systéme vplyvnejší, ako je tomu v Českej republike. Trúfam si ísť ďalej a zaradiť do takéhoto hodnotenia i Budapešť a Varšavu. Na mladý štát je to pozoruhodný výkon.

Nemáte pocit, že po štvrťstoročí máme viac známejších diplomatických osobností vo svete?

V počte diplomatov slúžiacich na významných medzinárodných postoch sme dosiahli výnimočné postavenie. Občas mi to pripomína škandinávske krajiny, ktorých diplomatov si vo svete vážia za nestrannosť, vedomosti a istú skromnosť. Vezmime si našich posledných štyroch šéfov diplomacie. Súčasný minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je po sérii predchádzajúcich medzinárodných postov predsedom Valného zhromaždenia OSN. Ján Kubiš bol dvakrát generálny tajomník OBSE a teraz pôsobí už po druhý raz ako špeciálny vyslanec generálneho tajomníka OSN. Eduard Kukan, europoslanec, je dlhodobo uznávaným politikom pre oblasť Balkánu. Mikuláš Dzurinda vedie bruselský Martens Center, think tanku Európskej ľudovej strany, najsilnejšieho politického zoskupenia v Európskom parlamente. Spomeniem i zopár ďalších osobností, ktoré slúžili na MZV a dnes pôsobia v dôležitých pozíciách OSN –  Peter Tomka, Miroslav Jenča, Oľga Algayerová; EÚ – Maroš Šefčovič, Peter Burian, Ján Figeľ, Peter Michalko, Ivan Surkoš, alebo OBSE – Marcel Peško. Ku kvalite našej diplomacie prispela i systematická spolupráca s externým prostredím. V strednej a východnej Európe nepoznám krajinu, kde by sa na formovaní zahraničnej politiky štátu podieľali mimovládne organizácie v takej miere, ako na Slovensku. Napríklad Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku oslávi v roku 2018 dvadsaťpäť rokov. Tento najstarší think tank u nás pripravuje mnohé strategické dokumenty, publikuje a organizuje debaty a každý rok organizuje v spolupráci s MZV hodnotiacu konferenciu, na ktorú prichádzajú najvyšší ústavní predstavitelia a experti. Ďalším príkladom je konferencia a dnes už i organizácia GLOBSEC, ktoré vznikla pred trinástimi rokmi z iniciatívy študentov Fakulty medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Za jednu dekádu sa stala značkou, ktorá predstavuje jednu z najúspešnejších svetových konferencií, ktoré sa venujú bezpečnosti a zahraničnej politike. Naše mimovládky predurčili do značnej miery i teritóriá a oblasti slovenskej rozvojovej pomoci. Už pred dátumom vzniku oficiálnej rozvojovej pomoci naše MVO pôsobili na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva v Keni a Južnom Sudáne.

.

V porovnaní so Slovenskom bolo Česko vždy zaujímavejšie pre zahraničie, pre turistov. Slovensko malo po získaní samostatnosti oveľa viac práce ako Česko s pritiahnutím verejnosti v zahraničí. Zmenilo sa to už?

Situácia sa radikálne zmenila. Slovensko medzinárodné spoločenstvo pozitívne prekvapilo a stávame sa pre zahraničie čoraz zaujímavejšou krajinou. Z ekonomického i turistického hľadiska. Na Slovensku pracuje mnoho ľudí zo zahraničia. Každoročne sa lámu rekordy z hľadiska počtu zahraničných turistov, ktorí prichádzajú na Slovensko. Prispievajú k tomu služby, povesť a bezpečnosť krajiny. Ale aj objavovanie prírodného, historického a kultúrneho dedičstva. Na pomerne malú krajinu máme dosť perál zapísaných do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a verím, že ďalšie vďaka kultúrnej diplomacii ešte pribudnú. V súčasnosti ich je sedem a všetky boli zapísané do zoznamu UNESCO až po roku 1993. Len pripomeniem, že ide o Banskú Štiavnicu, Vlkolínec, Spišský hrad a okolie, Bardejov a drevené kostolíky, jaskyne Slovenského krasu a  Bukové pralesy Karpát v Národnom parku Poloniny.

Teší ma, že po štvrťstoročí demokratickej štátnosti a na prahu storočnice spoločného štátu s Čechmi sme sa už dostatočne emancipovali a dokážeme dôstojne a spolu osláviť obe významné výročia. Dokonca storočnicu budeme oslavovať v trojici spolu s Američanmi, pretože Československo vzniklo pod vedením Tomáša Garriguea Masaryka a Milana Rastislava Štefánika na pôde USA, keď pôsobil v Bielom dome prezident Woodrow Wilson, a v úzkom spojení s krajanskou komunitou Slovákov a Čechov. Koncom mája si pripomenieme sto rokov od podpisu Pittsburskej dohody – “rodného listu” Československa a na slávnosti budú zástupcovia všetkých troch krajín. Toto považujem za unikátnu situáciu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

.
.
.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Donald Trump oznámil voči Európskej únii clá na úrovni 30 %

V prípade EÚ Trump poukázal na nevyváženosť vo vzájomnom obchode a v prípade Mexika na pokračujúci dovoz drog do USA

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina v problémoch. BlackRock sa stiahol z hry, dôležitá konferencia nedopadla dobre

Konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala v Ríme, sa skončila bez konkrétnych finančných prísľubov, uviedol denník Daily Telegraph. Hlavným…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Boris Johnson nazýva Macrona „zlým géniom“, ktorý stojí za migračnou krízou

Bývalý britský premiér Boris Johnson obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z organizovania migračnej krízy, s ktorou Spojené kráľovstvo zápasí

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Andrej Danko vyzýva prezidenta, aby ukončil výcvik a vrátil sa do paláca

Predseda koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby skončil výcvik v Národných…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Slováka dnes môžete vykopnúť ako psa

Šéf slovenského Volkswagenu potvrdil, čo je zač

12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Niekoľko policajných áut s majákmi prenasledovalo vodiča v dvoch krajoch

Niekoľko policajných áut s majákmi prenasledovalo desiatky kilometrov unikajúce osobné motorové vozidlo. Naháňačka sa začala v Hlohovci a skončila na…

12. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaviareň prišla s ďalším šokujúcim tvrdením. A je to blbosť

Kaviareň rada tvrdí, že Slováci sú nejak špeciálne nevyspelí, iní ako druhé národy. A je to blbosť, konštatuje vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“ proti slobode prejavu

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

“Toto sa v Európe nemôže stať”: maďarský prezident napísal rodine muža, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili zamestnanci TCK

„Niečo také sa v Európe nemôže stať“: maďarský prezident Tamás Sulyok napísal list rodine Józsefa Szébestényiho – obyvateľa Zakarpatskej oblasti,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Desivý trend v Hamburgu. Moslimskí študenti šikanujú „neveriacich“ – rodičia a učitelia volajú o pomoc

Moslimská mládež vraj v hamburských školách vyvíja nátlak na svojich rovesníkov a šikanuje ich. Rodičia a učitelia hlásia desivé situácie,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič po prehre so Sinnerom priznal, že realita veku ho zasiahla ako nikdy predtým

Srbský tenista Novak Djokovič priznal, že realita jeho veku ho zasiahla „ako nikdy predtým“ po tom, čo ho v semifinále…

12. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukázkový kolaborant…

Viděli jste protest Michala Šmardy proti spolupráci STAČILO! se SOCDEM? Majnstrým toho byl plný. Rozdávaly se tam rakvičky a třešně,…

12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra Khalidom Sheikhom Mohammedom. Vtedajší minister…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zoroslav Kollár: Chránime vodu pre ľudí v regióne Komárna, podnet na GP SR

Občianske združenie Právo na pravdu podalo podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky. Ide nám o ochranu vody pre obyvateľov mesta…

12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Autistické děti jako hlavní terč trans aktivismu

Děti s autismem se staly jednou z nejzranitelnějších skupin v kontextu současné trans ideologie. Z výzkumů vyplývá, že právě ony…

12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Muža pohybujúceho sa po odstavenom vozni v Malackách zasiahol prúd

Polícia vyšetruje udalosť, ku ktorej došlo v piatok večer na železničnej stanici v Malackách. Po odstavenom vozni sa tam pohyboval…

12. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tlačia USA na dodávky zbraní na Ukrajinu členom NATO a len im nahrávajú?

Americký prezident Donald Trump uviedol, že NATO, ktorého členom je aj Washington, zaplatí za americké zbrane, ktoré aliancia následne dodá…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovský prelom: nekonečná kauza medzi Maďarskom a Slovenskom sa môže uzavrieť

Maďarsko a Slovensko sú v prípade vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros podľa všetkého blízko dohody v štyroch kľúčových bodoch. Po mesiace trvajúcich…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Pubertu nelze zablokovat bez následků: Děti končí s nižším IQ, poškozeným mozkem a zničenou budoucností

Blokátory puberty jsou veřejnosti prezentovány jako „bezpečný“ způsob, jak dát dětem čas na rozmyšlenou. Realita je opačná. Blokace puberty nenávratně…

12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače na riadenie letu, informuje The Telegraph

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie, ktoré ti dokonale definujú, ako vyzerá nešťastie

Vedel by si bez jedného slova definovať nešťastie? My to dokážeme a dokonale nám k tomu poslúžia nasledujúce fotografie. V…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Benedikt

Svätý Benedikt z Nursie, oslavovaný 11. júla, je uctievaný pre svoju hlbokú múdrosť, oddanosť Bohu a trvalý vplyv na kresťanský…

12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt vyzval na posilnenie systémov civilnej ochrany v reakcii na meniace sa hrozby v krajine. Zároveň žiadal občanov, aby sa pripravili na potenciálne katastrofické scenáre.

18:37

Sedem agentúr Organizácie Spojených národov v spoločnom vyhlásení upozornilo, že vážny nedostatok paliva v Pásme Gazy dosiahol kritickú úroveň, čo môže viesť k zhoršeniu utrpenia na vojnou zničenom palestínskom území. Palivo je podľa agentúr OSN základom prežitia v Gaze.

18:36

Maďarská mimoparlamentná strana TISZA (Rešpekt a sloboda), ktorá vedie vo viacerých prieskumoch verejnej mienky pred vládnym Fideszom premiéra Viktora Orbána, chce do kampane v nasledujúcich mesiacoch vstúpiť so sloganom „Zmena systému pokojne a zodpovedne“. Líder strany Péter Magyar to vyhlásil na straníckom zjazde v meste Nagykanizsa na juhozápade Maďarska.

18:32

Európska komisia berie na vedomie list prezidenta USA Donalda Trumpa o 30-percentných clách pre EÚ, stále má záujem dosiahnuť dohodu s americkou stranou do 1. augusta, ale je pripravená aj na to, aby použila odvetné opatrenia. Vyhlásila to v sobotu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová potom, ako americký prezident oznámil, že na tovary z krajín EÚ plánuje od 1. augusta uvaliť dovozné clá vo výške 30 %.

17:44

Azerbajdžan začne dodávať zemný plyn do Sýrie, aby tak krajine pomohol vysporiadať sa s nedostatkom energetických surovín. Vyhlásil azerbajdžanský prezident Ilham Alijev, ktorý v Baku prijal dočasnú sýrsku hlavu štátu Ahmada Šaru.

17:43

.

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nový film o Supermanovi je reštartom zameraným na oživenie superhrdinských filmov

Film Jamesa Gunna Superman, ktorý mal tento týždeň premiéru v kinách po celom svete, je reštartom zameraným na oživenie takzvaného…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliani s Američanmi hľadajú ruskú ponorku pri Sicílii

Taliansko, 11. júla 2025 - Talianske ATR P-72A a americké P-8A Poseidon boli vyzdvihnuté zo základne Sigonella v súvislosti s…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Vlastní prestávajú podporovať Trumpa

Podrobnosti článku The Times o tom, že Trumpovi stúpenci nepodporujú jeho nové stanovisko v prospech Ukrajiny

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme. Každý majiteľ psa sníva o…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov