Počas návštevy Baziliky Santa Sofia zasvätenej Božej Múdrosti pápež zúčastneným veriacim povedal, že rozumie ich bolesti nad svojou krajinou “sužovanou vojnou a ekonomickými ťažkosťami”. František sa zároveň pomodlil za ukončenie ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny, informovala v pondelok spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).
„Chápem, že vaše srdce dnes nehorí jen láskou, ale máte obavy o vlasť, ktorá je ničená vojnami a hospodárskymi ťažkosťami. Som tu, aby som povedal, že som vám blízky vo svojom srdci, v modlitbe, keď slúžim omšu. Prosím Kniežaťa mieru, aby zbrane utíchli,” prehlásil pápež František.
Pápež sa tiež priznal, že sa každé ráno a večer pozerá na ikonu, ktorá mu pripomíná Ukrajinu.
„Chcem vám povedať jedno tajomstvo. V noci, než idem do postele, a ráno, keď sa prebúdzam, vždy sa stretnem s Ukrajincami… Každý večer pobozkám pred spánkom ikonu Svätej Bohorodičky, ktorú mi daroval váš Najvyšší Arcibiskup, a ráno ju taktiež zdravím. Preto sa dá povedať, že začínam a končím deň ukrajinsky,” povedal pápež.
Biskup Borys Andrij Gudziak, ktorý stojí na čele parížskej eparchie byzantskej ukrajinskej cirkvi sv. Vladimíra Veľkého, uviedol, že pápež “vyslal signál (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi o neprijateľnosti násilia a agresie”. Podľa Gudziaka pápež vyhlásil: “Som s ľuďmi, ktorí trpia”.
Na východe Ukrajiny od apríla 2014 zahynulo pri bojoch medzi Moskvou podporovanými proruskými separatistami, ktorí kontrolujú Donecký región a Luhanský región, a vládnymi silami už viac než 10.000 ľudí.
Pápeža predstavila ukrajinskej komunite žijúcej v Taliansku hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk, vyšší arcibiskup kyjevsko-haličský.
Bazilika Santa Sofia zasvätená Božej Múdrosti sa nachádza v západnej časti Ríma vo štvrti Primavalle na ulici Via Boccea. Postavili ju v roku 1963 a vysvätil ju v roku 1969 pápež Pavol VI.
František je tretím pápežom, ktorý tento chrám navštívil; naposledy tu bol v roku 1984 pápež Ján Pavol II. Baziliku pravidelne navštevuje približne 5000 ukrajinských veriacich. V rímskej diecéze a regióne Lazio ich žije celkovo 15.000.
Chrám je postavený v novobyzantskom štýle podľa vzoru katedrály v Kyjeve. Iniciátorom jeho výstavby bol kardinál a patriarcha Ľvova Josif Slipij, ktorý bol na intervenciu pápeža Jána XXIII. a amerického prezidenta J.F. Kennedyho u vtedajšieho sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova prepustený zo sibírskych gulagov, kde prežil 18 rokov, spresnil Vatikánsky rozhlas.