Bývalý kritik Zemana a ÁNO na úvod povedal, že treba konať energicky. “Pripadá mi, že súčasný stav ministerstva kultúry je nedobrý. Treba do toho vstúpiť energicky,” povedal Zaorálek.
Rovnako nevylúčil, žeby sa so Zemanom mohli na niečom nezhodnúť. Avšak, Zaorálek uviedol, že o svojej odbornosti nemusel prezidenta nijako presviedčať.
Prezidentovi podľa neho prekáža stav kultúrnych pamiatok v krajine, a preto im bude možný nový minister venovať väčšiu pozornosť. “Pán prezident mi povedal, že mu leží na srdci osud českých pamiatok, ktorých veľa chátra. Budem sa snažiť ich zachrániť čo najviac,” sľúbil Zaorálek.
Ako minister kultúry sa chce zamerať na obsadenie niektorých inštitúcií, ktorých vedenie jeho predchodca Antonín Staněk koncom svojho funkčného obdobia zmenil. Zváži, napríklad nové výberové konanie na riaditeľa Národnej galérie v Prahe.
Nominácia nového ministra kultúry ČR je v pláne na utorok popoludní na Pražskom hrade.
Zaorálek je poslancom parlamentu, skúseným diplomatom a politikom. Od roku 2009 do roku 2018 pôsobil ako podpredseda Sociálnodemokratickej strany, od roku 2014 do roku 2017 viedol ministerstvo zahraničia. Potom, čo prezident Zeman odmietol vymenovať podpredsedu sociálnych demokratov Michala Šmardu, ho nominovali na funkciu ministra kultúry.
Vďaka svojmu predchádzajúcemu pôsobeniu na čele ministerstva zahraničia vo vláde Bohuslava Sobotku (2014 až 2017) by mohol byť Zaorálek akceptovanou figúrou pre Zemana. Zaorálek však bol kritikom súčasného premiéra Andreja Babiša a skepticky sa postavil aj k prezidentovi.
Médiá zdôrazňujú, že Zaorálek v minulosti patril k ľuďom, blízkym Zemanovi, neskôr, ale vzťahy ochladli. Zaorálkovo meno navyše v roku 2003 spomínali medzi tými, ktorí nepodporili Zemanovo zvolenie za prezidenta. Zaorálek Zemana niekoľkokrát kritizoval v čase, keď zastával funkciu ministra zahraničia vo vláde Bohuslava Sobotku.
Zaorálek sa tiež skôr kriticky vyjadril v súvislosti s krízou okolo ministerstva kultúry a označil zavedenie priamej voľby prezidenta českého štátu za chybu.