Štrasburg/Bejrút 8. októbra (TASR) – Generálny tajomník OSN Pan ki-mun označil dnes eskaláciu napätia na turecko-sýrskej hranici a jej dôsledky na situáciu v Libanone za mimoriadne nebezpečnú s tým, že môže ohroziť stabilitu v celom regióne. Zdôraznil, že jedinou cestou, ako vyriešiť krízu, je hľadanie politického riešenia.
V príhovore účastníkom medzinárodnej konferencie o demokracii Pan ki-mun uviedol, že vyslanec OSN pre Sýriu Lachdar Bráhímí sa tento týždeň vráti do regiónu a bude pokračovať v snahe nájsť politické riešenie udalostí v Sýrii.
Generálny tajomník OSN vyjadril dnes najmä znepokojenie nad pokračujúcimi dodávkami zbraní pre obe strany konfliktu – sýrsky režim i povstalecké jednotky. Militarizácia konfliktu podľa jeho slov len zhoršila situáciu.
Napätie na sýrsko-tureckých hraniciach pretrváva aj dnes. Sýrski povstalci sa údajne zmocnili dvoch kontrolných stanovíšť vládnych vojsk v meste Aleppo a majú pod kontrolou aj niekoľko miest v pohraničí s Tureckom.
Medzičasom dnes sýrska opozícia zmiernila svoj negatívny postoj k účasti členov vládnucej strany Baas na budúcom politickom živote krajiny. Abdal Básit Sídá, predseda opozičnej sýrskej národnej rady sídliacej v Turecku, dnes informoval, že na budúci týždeň sa v Katare bude rokovať o návrhu, aby sa v prípade, že prezident Bašár Asad odstúpi, dočasným lídrom Sýrie stal doterajší viceprezident Farúk aš-Šará.
V 19 mesiacov trvajúcich bojoch medzi opozíciou a armádou vernou prezidentovi Bašárovi Asadovi prišlo o život viac ako 31.000 ľudí.