PAHREBA. Ťažký pôrod našej málokrvnej demokracie

Bratislava, 22. novembra 2015 (HSP/Foto:Facebook)

 

Naša nová demokracia, ktorá by chcela nahradiť striedajúce sa ľavicovo-pravicové vedenie štátu, mocenskými ambíciami je tehotná už dávnejšie, avšak nie a nie porodiť. Zvíja sa, lapá po vzduchu, tlačí – ale to akosi nejde. Má ťažký pôrod a zatiaľ nevie nič porodiť… 

Nasa demokracia

 

Ahoj, Jožo, aký si dnes vážny… Čo sa takto pozeráš? Čo vyhľadávaš?

Čo tak hučíš? Potrebujem ticho. Robím prieskum. Pozorujem našu politickú scénu.

Aha. Tak to stojí za to. A čo tam vidíš? Nedajboh, objavil si Ameriku?

No, Ameriku – nie Ameriku, ale Slovensko som určite objavil. Teraz už viem, prečo sa nám nedarí a prečo tu máme taký bordel. Všetko je v nedokonalosti nášho politického systému.

Jaj, myslel som si, že si ozaj prišiel na niečo nové! Ozaj, objavil si Ameriku. Toto vieme všetci už dávnejšie, dokonca aj malé deti. Jasné, že systém je nedokonalý a vieš prečo? Všetko záleží na ľuďoch. Ľudia – politici – vybudovali nedokonalý systém. Nič nové.

Nie, bratu, mýliš sa. Ako väčšina z nás. Teda chceš povedať, že všetko pokašľali politici?

No a kto? Kto riadi štát, kto navrhuje zákony, kto to robí amatérsky? Kto?

Práve, že je všetko naopak. Politici sa zo všetkých síl snažia urobiť dobre a všetky naše nešťastia plynú z toho, že im nerozumieme. Pretože ľud nerozumie politikom.

A toto čo si teraz povedal? My nerozumieme politikom? To nemyslíš vážne! Fakt, od rána sa mi pozdávaš akýsi čudný. Nebolí ťa niečo, nemáš horúčku, hlava sa ti netočí? Takže ľud zavinil všetko? Jedinú chybu, ktorú ozaj robí, je to, že stále volí tých „vyvolených“, ktorí už sto razy všetko pokašľali a nemôže si zvoliť tých správnych.

Nie, máš to na hlavu postavené. Pes je zakopaný úplne inde. Politici sa snažia robiť iba to dobré – aj pre tento štát, aj pre tento ľud. Ale ľudia im nerozumejú a preto nevedia oceniť ich prínos a spolupracovať s nimi, aby spoločným úsilím vybudovali na tomto území prosperujúci štát, v ktorom všetci budú žiť šťastne a slobodne. A nebudú žiadne problémy a stresy.

Tak potom ozaj… Asi skutočne nie si celkom zdravý. Ak človek povie niečo také, čo si teraz vyslovil, tak si súrne musí vyhľadať psychiatra. Ozaj ťa hlavička nebolí?

Daj pokoj. Veď je to jednoduché. Hneď ti všetko vysvetlím. Pozri sa. Politici makajú od rána do večera a často aj v noci, robia obrovskú prácu a my na nich iba nadávame. Je to nespravodlivé. Chceš konkrétne príklady? Nech sa páči. Pozri sa, ako sa snaží naša vládna strana! Zvyšuje dôchodky, minimálnu mzdu, posilňuje poisťovňu, dôchodcovia a študenti sa môžu voziť vo vlakoch zdarma – každý týždeň odfajkujú body na svojej nástenke…

No a? Je to veľký prínos pre tento štát? Je to iba predvolebná propaganda. Máme kopu závažných problémov, ktoré treba riešiť – nezamestnanosť, krachujúci priemysel, padnuté na kolená pôdohospodárstvo, nízke mzdy a pod. Treba riešiť tieto globálne otázky a nie zbierať omrvinky. Rieši sa to? Pripadá mi to, akoby dieťaťu ponúkli cukrík, ale nechali ho bez obedu. Ale dieťa sa skôr potrebuje najesť.

Veď hovorím, ty tomu nerozumieš. Čo by si vybral – riešenie jednej úlohy alebo desiatich? Jasné, že to druhé! Riešenie jednej globálnej otázky trvá roky a vyžaduje si miliónové investície. A to žiadna vláda v priebehu jedného volebného obdobia nedokáže. Načo bude riešiť niečo globálne, ak je tu nebezpečenstvo, že svoju prácu nedokončí – jednoducho po štyroch rokoch vládu vypoklonkujú. Ale v tom istom čase a za menší peniaz sa dá vyriešiť desať malých otázok – všímaš si ten rozdiel? Začni naplno riešiť nezamestnanosť a za 4 roky budeš iba na polceste. Potom každý povie, že si nič za 4 roky neurobil – kto ťa potom bude voliť? No vidíš. A keď vyriešiš desať malých úloh – s tými vlakmi zdarma, hasičskými autami, minimálnou mzdou vyššou o „gigantických“ 10 – 20 eur – už si hrdina! A väčšina ťa bude voliť. Lenže to mnohí nechcú pochopiť. Hovorím: ľudia nerozumejú politikom a preto nemôžeme si s nimi nadviazať dialóg.

Prečo nemôžeme? Raz za 4 roky sa v tom politikom veľmi darí. Hneď si spomenú na voličov, cestujú po krajine, mítingujú, presviedčajú, sľubujú.  Pár týždňov pred voľbami nadväzujú s občanmi perfektný dialóg. Škoda, že iba na krátky čas…

Pretože politikom nepomáhame, nerozumieme im. Stále niečo ponúkajú, realizujú, zlepšujú, modernizujú, demokratizujú, zefektívňujú, plánujú. A čo my? Iba čakáme na zázraky.

No a tie zázraky nie a nie prísť…  Vidím, že ti nevonia demokraticky zvolená ľavicová vláda. Čo si myslíš, pravicová vláda by toho viac dokázala?

Určite nie. Ale nie preto, že by to nechcela a nesnažila sa, ale preto, že ani jej by občania  nerozumeli – ako to už bolo viac razy. Pozri sa, ľavicová vláda sa stále snaží niekomu pomáhať – takpovediac v malom. Ale pravičiari dôverujú svojmu ľudu, veria v nášho občana, sú presvedčení, že dokáže toho strašne veľa. Pravicová vláda sa ti nebude hrať s nejakou tam minimálnou mzdou, vlakmi zdarma a trinástymi dôchodkami. Načo? Ona by to riešila v globále. Každý pravičiar verí, že človek všetko zvládne. Treba mu iba vytvoriť podmienky. Pravičiari vedeli, že štát nefunguje, všetko sprivatizovali, pripravili ihrisko – a nech sa teda každý hrá ako môže. Náš rodný pravičiar je to svedomitý poctivý kresťan, ktorý vie, že ak si pomôžeš sám, tak aj Pán Boh ti pomôže. Ale ak nie – máš smolu. Potom ti už nič a nikto nepomôže. Ale ak si to sám nezvládneš, tak si to nezaslúžiš. Je to logicky z pohľadu pravicovej vlády? Ale ľudia to nepochopili. Stále pravicu otravovali s nejakými somarinami: chceme dobrú prácu, chceme dobré platy ako na Západe, chceme mať zaručené dôchodky, chceme to a to. A ako sa to skončilo? Dnes už máloktorý človek povie: „Chcem dobrú prácu“. Mnohí hovoria: „Chcem aspoň nejakú prácu, aby som mohol prežiť a uživiť si rodinu.“ A tí, ktorí majú aspoň nejakú prácu, sú šťastní aj tým, že majú aspoň niečo a trasú sa, aby nestratili aj to posledné. Pretože ak ich hodia cez palubu, potom si robotu ťažko nájdu – hlavne, keď majú o pár rôčkov navyše. Takže pravica to chcela dobre, myslela to globálne a príliš dôverovala ľudu, ale ľud to nepochopil a nespolupracoval. A nechápe a nespolupracuje ani s ľavicou, ani s pravicou. Preto sa žiadnym našim politikom nedarí.

Dobre. Pravica – ľavica. Máme tu aj iné strany – liberálov, demokratov, „obyčajných ľudí“ a neobyčajných politikov, národniarov, národnostne orientovaných a aj iných –  orientovaných dosť divným smerom – a čo? Nikomu ľud nerozumie? Fajn, máme tu vyše stovky rôznych novodemokratických strán – prečo ľudia ich nevolia? Chcú zmeny? Nech ich volia. Ale nie, dajú im vo voľbách 0,0000001 percenta hlasov.

Lebo zasa nerozumejú ani tým novým malým stranám. Pozri sa. Dnes nie je politikom ten, kto si nezaloží vlastnú politickú stranu. Tak? A preto na malom priestore máme takmer 150 strán. Uvedomuješ si, ako za nami zaostali všelijakí tam Briti, Nemci, Kanaďania, Američania či Francúzi, ktorým postačí iba zopár veľkých strán? Ako dokážu riadiť svoje štáty s takým malým počtom strán? Ale my aspoň v niečom ich predbehli – a poriadne! A teraz otázka.  A keď niekto v údolí medzi Tatrami a Dunajom si založí vlastnú stranu – zakladá ju preto, aby bol šéfom, riadil a navigoval, alebo preto, aby niekoho poslúchal? Tak vidíš.

A čo tie malé strany? To je východisko? Ľudia hundrú: prečo sa tí noví demokrati nespoja a nerobia spoločnú politiku? Veď majú na 99 percent rovnaké programy – mohli by sa spojiť a spoločne bojovať, aby táto krajina prekvitala.

Ale to práve: ľudia nerozumejú tým novým demokraciám! Inak všetci šéfovia týchto nových strán kričia, že sa treba spájať, že sú ochotní a snažia sa, ale nejde to – preto, že tí iní sa nechcú spájať. Ale ľudia to nevedia, nemôžu to pochopiť. Na vine je vždy niekto iný. Inak bol som viac razy prítomný na rokovaniach niektorých takýchto strán, ktoré sa predsa chceli spojiť. A čo si myslíš? O programoch nehovorili: načo – veď ich majú rovnaké, niet o čom diskutovať. Takže hneď riešili závažnejšie otázky: ak vyhrajú voľby – kto bude predsedom vlády, kto bude ministrom financií, vnútra a pod. Stále im unikala taká maličkosť, že aj keby sa tie prítomné 4-5 strán sa pred voľbami spojili, tak aj v tomto prípade by mali 0,1 percenta hlasov a v žiadnom prípade by sa nedostali do parlamentu – ani pred vchodové dvere. Ale oni už riešili kto a kde bude sedieť. Už rozdeľovali kožu ešte nezabitého medveďa…

Tak koho potom majú ľudia voliť? A čo má s tým spoločné to, že ľudia nerozumejú politikom? A kto im potom dokáže porozumieť? Pred voľbami sľubujú zlaté hory a po voľbách rozkaz číslo jedna – zatiahnuť opasky! V Grécku sa pokúsili viac rozdávať ako brať – ako kázal Ježiš Kristus – a kam sa dostali? Rovnako sa ocitli pred priepasťou. Ako v tom starom vtipe: „Ešte prednedávnom sme stali na pokraji priepasti, ale odvtedy už sme urobili veľký krok dopredu…“ Nepovedz, že za komunistov bolo lepšie…

Nepoviem. Lebo zasa ani vtedy ľudia nechápali politikov a všetky perspektívy, ktoré im sľubovala „svetlá budúcnosť“. Dnes niektorí mudrci, ktorí kritizujú súčasný systém, hovoria, že keby komunisti ľuďom vtedy dovolili voľne cestovať do zahraničia a chodiť do kostola, tak ani 17. november by nebol… Tak figu borovú! Ľudia ani vtedy nechápali múdrych politikov. Nevedeli, že tí s tým socializmom s takou alebo onakou tvarou to nemysleli vážne. Dnes oponenti kričia: „Komunizmus je to zle, pretože za socializmu nám bolo zle.“ Omyl, priatelia – aký socializmus, aký komunizmus? Kto vám povedal, že také niečo ozaj bolo? Mali sme socializmus? Kdeže! Ešte povedz, že v Sovietskom zväze bol socializmus – tam od socializmu mali o 20 rokov ďalej ako my… Slabučké zárodky socializmu boli možno v Juhoslávii. A inde to vôbec nebol socializmus, ale akási stredoveká predohra socializmu.

Tak to si prehnal. Ani sám nevieš, kde si sa dostal vo svojom mudrovaní!

Prečo? Presne viem, kde som a kde sme boli. Nebol to žiaden socializmus, ale stredoveké začiatky demokracie – postmodernizmus stredovekého Grécka. Keby vtedy vedenie štátu, vlády a strany dodržalo aspoň 1 percento zo svojich sľubov, tak my by sme dnes boli úplne inde a strašne by nám závideli všelijakí tam Briti, Francúzi a Američania. Lenže nás kŕmili rozprávkami a ľudia nevedeli, že si to politici nemysleli vážne. Hovorím – ľud nikdy nerozumel politikom a v tom je jeho chyba a preto sám seba trestá, keď stále a stále volí podobných rozprávkarov – či už ľavičiarov, pravičiarov, demokratov, liberálov, národniarov alebo tých inakšie orientovaných… Stále nevieme trafiť na tých správnych.

A sú vôbec? Určite sa nájdu múdri ľudia takmer v každej politickej strane. Bola by to taká nereálna rozprávka – dať ich všetkých dokopy, pozbierať z každej strany to najlepšie – ideálne. Ale to sa nedá. Všetci majú kamarátov, príbuzných, stranícke úlohy a vzťahy a pod. V žiadnom prípade nedajú sa dokopy a nebudú spolupracovať.

Ale my sme – načo? Aby sme iba dvíhali ruky a volili zasa tých istých amatérov, zlodejov, podvodníkov a šoumenov? Ďakujem pekne. Ľud by konečne mal pochopiť politikov. Pre začiatok postačí, ak pochopí aspoň jednu základnú vec: netreba veriť žiadnym rečičkám, ale iba činom. Koho zasa budú voliť o 4 mesiace? Tých, ktorí vedia vyvolávať najväčšie škandály a robiť najhlučnejšie šou? Tých, ktorí zasa nasľubujú zlaté hory a zasa na 4 roky zabudnú na tých, ktorí ich volili, a zasa nič neurobia pre túto krajinu? Tých, ktorí vedia žartovať, majú lepšie účesy a vedia sa milo usmievať? To všetko sme tu mali už veľa razy.

Tak ako potom človek má trafiť na toho správneho politika? Koho voliť? Pustiť ich všetkých cez detektor lži? Ako zistiť, kto je dobrý a ktorý je na nič?

Veď tým som začal. Opakujem: ľudia sami to stále pokašľú. Myslia si, že politici rozmýšľajú za nich a my iba musíme dvíhať laby za tých, ktorí sú sympatickejší. Nie, politici nemusia rozmýšľať namiesto nás, ale naopak – my musíme rozmýšľať namiesto politikov. My musíme im hovoriť, čo a ako majú robiť. A ak nebudú poslúchať, tak poslať ich preč. Ľud musí nasmerovať politikov, čo majú dať do svojich programov a dosiahnuť, aby to aj realizovali. Ale ak nesplnia to, čo im naordinuje ľud – pôjdu preč. Treba meniť celý systém – pre začiatok ten volebný systém. Preto by ľudia mali konečne pochopiť, ako treba „narábať“ s politikmi.

Ako? Dnes politici nezodpovedajú za nič. Všetko zbabrú, rozkradnú – nesú za to zodpovednosť? Možno tá moc ľudových referend, ktorú presadzujú niektorí noví politici, by tomu pomohla. Predsa by to bolo lepšie, ak by to riešil ľud a nie hŕstka vyvolených. Ale potom by výsledky referend mali byť záväzné pre politikov.

Samozrejme. Je to smiešne: našich politikov voláme „výkonná moc“, „niekto, kto slúži ľudu, občanom“ – teda by mali vykonávať vôľu ľudu, ozaj slúžiť ľuďom. Je to tak aj v skutočnosti? Slúžia politici ľuďom alebo je to naopak? Preto opakujem zasa: ľudia nerozumejú politikom, nevedia, ako ich treba riadiť. Kým to nepochopíme, tento chaos nenapravíme. Pozri sa, o 4 mesiace sú voľby. Uvidíme, že či náš ľud aspoň trochu zmúdrel: uvidíme, koho zasa zvolíme a či zasa všetko pôjde po starom alebo konečne si urobíme veľký krok – ale tento raz smerom preč od priepasti…

 

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zaočkovanie tretiny Slovenska by podľa vedcov zabránilo 98 percentám úmrtí na COVID-19

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zaočkovanie tretiny obyvateľov Slovenska vakcínou proti novému koronavírusu by zabránilo približne 98 percentám úmrtí na ochorenie COVID-19. Išlo by najmä o obyvateľov Slovenska nad 50 rokov, ktorí túto skupinu tvoria. V utorkovej online diskusii iniciatívy Veda pomáha to uviedli slovenskí vedci a odborníci…

Pompeo označil konanie Číny voči Ujgurom za genocídu

0 icon

Washington 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyhlásil, že považuje kroky čínskej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Informovali o tom agentúry AP a AFP…

Kalousek zložil poslanecký mandát, vyslúžil si potlesk v stoji

0 icon

Praha 19. januára 2021 (TASR//HSP/Foto:TASR/AP-Peter MorrisonSR)   Predseda poslaneckého klubu českej strany TOP 09 Miroslav Kalousek sa v utorok vzdal poslaneckého mandátu. Už skôr avizoval, že v jesenných voľbách do snemovne nemieni znovu kandidovať. V politike bol 22 rokov. Kolegovia naprieč politickým spektrom mu venovali potlesk postojačky, informoval portál Novinky.cz…

Europoslanci chcú sankcie EÚ aj pre osoby zodpovedné za zadržanie Navaľného

0 icon

Brusel 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Lenoir)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli počas utorňajšej rozpravy k situácii okolo zadržania a uväznenia ruského opozičného politika Alexeja Navaľného dôrazne odsúdili kroky ruskej strany a vyzvali EÚ, aby rozšírila súčasný rámec sankcií proti ruským predstaviteľom aj voči osobám, ktoré sú zapojené do…

Európska komisia predstavila kroky pre jednotný boj proti pandémii

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys)   Európska komisia (EK) predstavila kroky potrebné na posilnenie jednotného boja proti pandémii koronavírusu. V dnes prijatom oznámení vyzýva členské štáty Európskej únie (EÚ), aby urýchlili vakcináciu v bloku Do do marca 2021 malo v každom členskom štáte dostať vakcínu prinajmenšom 80% ľudí nad…

Gazprom pripúšťa, že projekt Nord Stream 2 je ohrozený

0 icon

Moskva 19. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/DPA-Stefan Sauer)   Ruská spoločnosť Gazprom pripúšťa, že dokončenie plynovodu Nord Stream 2 je ohrozené. Dôvodom sú nové americké sankcie, ktoré môžu spôsobiť, že projekt bude pozastavený alebo zrušený, oznámil v utorok Gazprom Plynovod Nord Stream 2 má prepravovať ruský zemný plyn cez Baltské more do…

Očkovanie by mohlo byť pre niektorých seniorov dostupné tento týždeň, avizuje minister Krajčí

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Registrovať sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa možno budú môcť už na konci tohto týždňa v niektorých okresoch aj seniori nad 85 rokov. V utorok to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v relácii TV Markíza Na telo Plus Krajčí…

Prezident Zeman dostane vakcínu v stredu, v nemocnici zostane aspoň dva dni

0 icon

Praha 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Český prezident Miloš Zeman sa dá v stredu zaočkovať proti koronavírusu. Tohto prominentného hosťa privíta pražská Ústredná vojenská nemocnica. Informáciu oznámil denníku MF DNES samotný prezident v utorok počas rozsiahleho rozhovoru, ktorý vyjde v papierovom vydaní vo štvrtok Zeman v rámci utorkového interview…

Demokracia sa voči extrémizmu musí brániť aktívne, zdôrazňujú poslanci

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Demokracia sa musí voči extrémizmu brániť aktívne. Množiace sa extrémistické útoky, a to či už fyzické alebo verbálne, je dôležité potláčať už v zárodku. Uvádza sa to v stanovisku, pod ktoré je podpísaných 26 koaličných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Reagujú tak…

Migranti prekonali plot v snahe vstúpiť do španielskej enklávy

0 icon

Madrid 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:ay)   Viac ako 80 migrantom sa podarilo v utorok prekonať dvojitý plot pri pokuse dostať sa z Maroka do severoafrickej španielskej enklávy Melilla. S odvolaním sa na španielsku tlačovú agentúru EFE a miestne médiá to uviedla agentúra AP Plot sa ráno o 7.30 h pokúsilo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Patrik Spišiak

Je v súčasnej dobe politika zadlžovania nerozumná?

0icon

Mnoho ľudí, ktorí používajú zdravý rozum a sú proti zadlžovaniu si nevšimli, že doba sa zmenila a Slovensko má v súčasnosti menu Euro. To znamená, že naše ekonomické pôsobenie už nie je iba Slovensko, ale zasahuje všade, kde sa Euro používa. Čo to, teda pre bežného človeka znamená? Napríklad to,…

Robo Bačinský

Toto platím zo svojich daní? Čaputovej ,,uhlíkové“ farizejstvo, a Mikulca s Naďom, ako prototyp papalášstva???

0icon

V dobe, keď sa priamo pred očami Čaputovej rúca chod štátu, keď západu otrocky oddaní politickí diletanti demontujú demokraciu a z vlastnej krajiny si urobili s.r.o – čku, keď dochádza k úmrtiu nevinného generála v Kolíkovej base a tá sa z toho rehoce, keď reprezentanti štátu ignorujú vlastné nariadenia, keď…

Rastislav Slovák

Sociálny netvor a cynický sociopat Sulík patrí na smetisko politických dejín, samozrejme aj s psychopatom Matovičom a úchylom Kollárom

0icon

Matovič a Kollár sú pravdepodobne ešte horší ako Sulík, ale to, že títo dvaja sú ešte horší od sociálneho netvora Sulíka, to ešte nie je dôvod na to, aby si sociálny netvor Sulík za to niečo zasluhoval! Je nezmysel, keď niekto chce Sulíka ľutovať kvôli konfliktom s Matovičom. Tie ich…

Štefan Harabin

S „vyšetrovateľmi“ ako Kotleba a Radačovský Kolíková zodpovednosti unikne. Kolíková sa správa ako posledná prériová hyena.

0icon

Už pri nominovaní Kotlebu do vyšetrovacej komisie vznikla pochybnosť, či bude mať schopnosti, ale hlavne záujem niečo vyšetriť. Kotleba je odsúdený Špecializovaným trestným súdom na vyše štvorročný nepodmienečný trest, ktorý môže zvrátiť už len Najvyšší súd. Vzhľadom na politické ovládnutie justície súčasnou vládou, nemožno vylúčiť, že rozhodnutie v jeho kauze…

Marek Brna

Médiá, neurážajte stále premiéra!

0icon

Blázon z Trnavy, mali by ho riešiť pracovníci v bielych plášťoch, ľudia sú zvedaví na jeho psychotest, kreslené politické karikatúry, kde si tlmočník do posunkovej reči klope na čelo. Čo to má znamenať? Takáto arogancia na adresu tretieho najvyššieho ústavného činiteľa! Veď sa trochu vcíťte do role radového občana, ktorý…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Draky: Je ich bájna existencia realita alebo mýtus? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o bájnych tvoroch, ktoré sa zobrazujú v kultúre krajín po celom svete. Ako sme si povedali v rámci prvej časti, iný význam stelesňuje drak v západnej kultúre, a iný vo východnej. Dokonca je rozdiel aj v okrídlení týchto majestátnych tvorov. Pozrime sa teraz na jednotlivé draky v Japonsku, na mýtické draky či rozdiel…

Ako v Európe vznikal naftový raj? Máme na výber z 5 možností – 3. časť

0 icon

Všetko sa to začalo Volkswagenom TDI a všetko sa to mohlo skončiť Volkswagenom TDI. Takéto silné vyhlásenie si vyžaduje nevyvrátiteľné dôkazy. Ako v Európe rástol naftový prežitok? Prečo sa nafta stala obľúbeným palivom v Európe? V poslednej časti článku sa pozrieme na to, ako pomohli nafte rôzne dotácie, úľavy z daní a na to, ako sa európsky priemysel…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 1. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 1. Záhady monolitov neznámeho pôvodu

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Vo svete IT

Explózia väčšia než akákoľvek supernova: Čo presne sú hypernovy a ako vznikajú?

0 icon

V galaxii, ktorá sa od nás nachádza 25-miliónov svetelných rokov, objavili astronómovia zvláštny úkaz, ktorý poukazuje na explóziu hviezdy. Ide o takzvanú hypernovu, najsilnejší typ explózie vo vesmíre, od čias veľkého tresku, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity. Hypernovy sú vysoko energetické supernovy, ktoré vznikajú dôsledkom extrémneho kolapsu hviezdneho jadra. Vzniká, keď sa…

Takto vyzerá aktuálny prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Google Play opäť raz ponúka niekoľko platených aplikácií a hier kompletne zadarmo. Nižšie na zozname nájdete 20 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti Simple App Locker a Everifit!. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá je schopnou obmedziť prístup k aplikáciám nainštalovaným v telefóne. Službu oceníte v prípadoch,…

Google Telefón: Ktoré funkcie robia z tejto aplikácie jednu z najžiadanejších aplikácií svojho druhu?

0 icon

V súčasnosti väčšina výrobcov smartfónov ponúka vo svojich zariadeniach predinštalovanú aplikáciu Telefón, ktorá plní svoj účel – telefonovanie. Jedna z aplikácií tohto druhu však vyčnieva nad ostatnými. Je ňou aplikácia Google Telefón. Tá bola po dlhú dobu dostupnou len pre hŕstku smartfónov, najmä pre telefóny Pixel a zariadenia zapojené v…

Pozrite sa, ako vidia naši domáci miláčikovia svet naokolo v porovnaní s nami

0 icon

Zaujímali ste sa niekedy, ako vidia svet naokolo naši domáci miláčikovia? Hneď v úvode treba povedať, že každý živočíšny druh vidí rozdielne. Zatiaľ čo my môžeme pokladať svet za vcelku farebným, tak mnoho zvierat vidí len malý podiel farieb. Na druhej strane treba povedať, že to platí vo viacerých prípadoch…

Fitbit už patrí pod Google. Čo to bude znamenať pre používateľov?

0 icon

Rick Osterloh, viceprezident divízie zariadení a služieb, ešte v novembri 2019 prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že podpísali so spoločnosťou Fitbit dohodu, ktorej cieľom je akvizícia tohto giganta na poli s nositeľnou elektronikou. Looking forward to working with @parkjames & the really talented team @fitbit, excited about what we can…

Armádny Magazín

Minister obrany Naď: „Rektorka im nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo…“

0 icon

Slovensko, 19. január 2021 (AM) Na Akadémii policajného zboru v roku 2021 už ako pedagógovia nebudú pôsobiť poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a politológ Eduard Chmelár. Obaja známi akademici sa ako jedni z mála pravidelne kriticky vyjadrujú na adresu politikov súčasnej vládnej koalície.

Lavrov prehovoril o nebezpečenstve cenzúry v USA pre celý svet

0 icon

Rusko, 19. január 2021 (AM) - "Moskva dúfa, že americká spoločnosť nedovolí americkým elitám použiť cenzúru v ich vzájomnom boji," uviedol počas tlačovej konferencie ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Varoval, že ak sa tak nestane, „následky budú veľmi vážne“ nielen pre USA, ale pre celý svet, informovala agentúra RIA Novosti. Ruský minister

Francúzsko : Nepriateľské Rusko vynieslo nový špionážny satelit na orbit

0 icon

Francúzsko, 19. január 2021 (AM) - Tento nový satelit umiestnený na nízkej obežnej dráhe vo výške 480 kilometrov bude schopný poskytovať snímky vo vysokom rozlíšení vo dne aj v noci.     Bolo to na palube rakety Sojuz, ktorá vy

Uživia nás moria a oceány po atómovej vojne?

0 icon

Nemecko, 19. január 2021 (AM) - „Ak nastane atómová zima, svetová produkcia potravín sa razantne zníži. Vedci zisťovali do akej miery sa to dotkne lovu rýb,“ píše rakúsky list Der Standard.   „V súčasnosti vlastní atómovú zbraň deväť štátov. Podľa Medzinárodnej kampane za zrušenie atómových zbraní (International Campa

Delenie USA pokračuje: Bidenovci vyštvali z New Yorku najstaršie americké združenie vlastníkov palných zbraní

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM)  - "Joe Biden sľubuje, že „porazí NRA“. Kamala Harris kričí: „NRA musí

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali