PAHREBA. Bielorusko po voľbách: posledný totalitný ostrov, tajná nádej Západu, mini Sovietsky zväz, tretia cesta?

Bratislava/Minsk 8. novembra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Prehrmeli, prehrkotali, prehučali prezidentské voľby v Bielorusku. Európska únia na obdobie štyroch mesiacov pozastavila sankcie uvalené na tunajšie podniky a politikov. Hneď na to európske médiá úplne stratili záujem o dianie v tejto krajine – akože sa tam nič nedeje. Omyl! …

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko

Nazdar, Jožo, celý týždeň som ťa nevidel. Kde si sa stratil?

Bol som v Bielorusku. Dávnejšie som sa tam chystal. Chcel som sa pozrieť, ako sa žije v poslednej európskej totalitnej krajine, kde nie je demokracia a panuje diktatúra.

Žartičky, žartičky. A nie je to tak? Všetky európske médiá píšu, že je tam totalita a nedodržiavanie ľudských práv. Chceš povedať, že všetky európske médiá klamú?

Budeš sa, bratu, čudovať, ale poviem, že klamú – všetky médiá. Netvrdím, že je tam úplne všetko v poriadku, ale je tam normálny pokojný život – na rozdiel od drvivej väčšiny európskych krajín. A čo sa týka problémov – povedz, kde nie sú? Kvôli ekonomickej kríze, sankčnej vojne a utečencom sa celá Európa postavila na parohy. Ak to vezmeme po tejto stránke, tak v Bielorusku je raj. Ľudia tam majú mnohonásobne menej stresov ako my.

Ale, ale. V médiách píšu niečo iné. A prečo tam potom protestuje opozícia? Prečo niektorým Lukašenko nevonia? Nepovedz, že v Bielorusku je lepšie ako u nás…

V niečom horšie, ale v niečom je tam ozaj lepšie. A čo sa týka protestov… Opozícia bude vždy, aj keď postavíš pre každého dom zo zlata. Aj tak niekto bude nespokojný: prečo má ten občan dom o jeden meter štvorcový menší ako sused?… Prečo niektorým Lukašenko nevonia? Pretože by radi sedeli na jeho mieste – nič iné. A ostatné … Žeby sa tam občan obával, že stratí zamestnanie? V súlade s bieloruskými zákonmi človek musí byť posledným alkoholikom, debilom a chuligánom, aby ho zamestnávateľ mal právo prepustiť zo zamestnania. Také sú bieloruské zákony. Ako za čias svetlej budúcnosti, v Bielorusku sú všade, na každom plote, oznamy o pracovných ponukách: potrebujú vodičov, sústružníkov, inžinierov, gynekológov a pod. Úroveň nezamestnanosti v Bielorusku je iba 1 % ! Porovnaj to s najvyspelejšími európskymi krajinami – aj tie priepastne zaostávajú za Bielorusmi. Kto sa tam, v porovnaní s nami a celou Európou, bojí, že stratí zamestnanie? Ak sa aj stane niečo také – hneď si nájde nové. Práce je habadej. To, že niektorí Bielorusi idú pracovať do Ruska, je pochopiteľné – v Rusku sú predsa vyššie platy. A kto z Bielorusov sa obáva, že nebude mať dôchodok alebo ho bude mať taký nízky ako sociálna dávka? Tam takéto veci štát nepripustí …

Aha, a všetko tam kontroluje štát, diktuje podmienky, rozhoduje – žiadna demokracia. Nie je to totalita, keď štát všetko diriguje? Nie sú to európske štandardy.

No a? Bielorusi kvôli tomu nemusia mať smútok. A čo? Všetky európske štandardy sú dobré? Polovica z nich je na nič. Porozprávam ti jeden prípad, čo som zažil – je to o tom „nedostatku“ demokracie. Riaditeľ jedného závodu nám porozprával, že mu štát nariadil, aby pár percent svojho zisku povinne investoval: aby v piatich susedných dedinách na vlastné náklady vyasfaltoval cestu a postavil 10 rodinných domov pre mladých špecialistov, aby mohli pracovať na týchto dedinách. Nie je to demokratické? Nie je, súhlasím. A čo?! Keď toto zopár mojich spolucestujúcich povedalo riaditeľovi závodu, ten sa iba rehotal. Vravel, že mu to vôbec nevadí, že musí pár percent zo zisku povinne odovzdať niekomu inému podľa nariadenia štátu. Na druhej strane dostáva štátne zákazky, ktoré sú stabilné a veľmi výhodné – takto sa štát stará o svoje podniky. A v EÚ je to tak, že „pomôž sám sebe a pán Boh ti pomôže“ – každý sa musí starať sám o seba, štát na teba kašle. Bude štát zháňať zákazky pre súkromnú firmu? Dočkáš sa… Akurát nejaký úradník môže pomôcť za mastnú odmenu. Ale to sú už veci z iného súdka … V EÚ je to tak: tráp sa, ako chceš. Ale zato je to slobodné a demokratické. Určite by viacerí naši podnikatelia preferovali takúto „bieloruskú totalitu“, keď sa o nich štát stará ako o svoje deti, nie ako o nechcené decká … Sú tam aj iné odlišnosti …

Neviem, komu mám veriť – tebe alebo našim médiám. Ty to popisuješ tak, akoby to tam bolo všetko logické a spravodlivé. Ale európske a zaoceánske médiá píšu, že je tam všetko zlé, nespravodlivé a nedemokratické. Veď nie je možné, aby totálne klamali.

Neviem, či je to možné, ale totálne klamú. Opakujem, Bielorusi majú dosť problémov, ako každá iná krajina, ale situácia je tam úplne iná, ako nám to servírujú naše slobodné demokratické a nezávislé mainstreamové médiá. Videl som to na vlastné oči.

Fajn, ale čo sa zmenilo po voľbách? Toto nechápem. Všetci kričia, že je tam zle a totalita a že Lukašenko je lotor. Zasa ho zvolili za prezidenta a… EÚ pozastavila sankcie! Ako je to možné, kde je logika? Tak čo sa tam vlastne stalo, čo sa tam deje?

Kde je logika? Vidíš, hovoril som ti, že naše médiá klamú – akú logiku by si potom chcel v ich správach? A čo sa zmenilo? Dosť veľa. Tieto voľby boli úplne iné ako predošlé pred piatimi rokmi. Rozdiel bol hlavne vo „farebnosti“ kandidátov a v záujme o voľby. Pred piatimi rokmi všetci kandidáti okrem Lukašenka zastupovali opozičné prozápadné strany. Teraz to bolo naopak. Prozápadnú opozíciu reprezentovala iba spisovateľka Tatiana Korotkevičová. Ostatní dvaja kandidáti okrem Lukašenka boli orientovaní skôr na východ ako na Západ – predseda Liberálnodemokratickej strany Bieloruska Sergej Gajdukevič a kozácky ataman Nikolaj Ulachovič. Opozičníkov ubudlo, čo hovorí o celej orientácii spoločnosti – Bielorusom európske hodnoty a americký sen príliš nevoňajú. Majú iné chute. Chcú žiť po svojom.

A vraj tentoraz sa na voľbách zúčastnilo menej ľudí? Prečo? Nemali záujem?

Čiastočne áno. Pred piatimi rokmi k urnám prišlo takmer 90 % voličov a tentoraz „iba“ 82 %. Ale aj to je číslo – o tomto môžeme iba snívať! … Bolo jasné, že opozičná kandidátka nevyhrá a preto časť ľudí nepovažovala za potrebné voliť: nebola núdza zachraňovať, čo sa dá – všetko bolo vopred jasné. Žeby to bolo zle? Pre niektorých európskych a zaoceánskych politikov a stratégov asi áno, ale Bielorusi sa tak rozhodli – slobodne a demokraticky – presne tak slobodne, ako to žiada Európska únia. Hlasovali vo voľbách. Ibaže si zvolili kandidáta, ktorého chceli sami a nie, ktorého chcel Brusel, Paríž, Berlín či Washington. V tomto to urobili po svojom …

Všade sa písalo, že výsledky boli sfalšované. Myslíš si, že to nie je pravda?

Pozri sa, v každej krajine výsledky volieb tak alebo inak falšujú. Záleží na tom, aký je veľký ten volebný podvod. Ak aj v Bielorusku sem-tam prehodili pár percent, na výsledku to nič nezmenilo a zmeniť nemohlo. Lukašenko nepotreboval falšovať voľby – jednoznačný výsledok bol jasný vopred. Všetky prieskumy západných spoločností pred voľbami ukazovali, že prozápadnú kandidátku by volilo najviac 5-6 %. Už pred voľbami nemala žiadnu šancu. Získala vo voľbách 4,3 %. A čo? Keby získala aj tých 5-6 %, čo by to zmenilo? Takže Bielorusi drvivou väčšinou rozhodli, koho chcú za prezidenta a kam by mal smerovať ich štát. Nevonia to Bruselu či Washingtonu? Ale Bielorusi mienia žiť tak ako chcú a nie tak, ako im nadiktujú zo zahraničia. V tom sú lepší ako väčšina európskych štátov. A preto, že neposlúchajú Washington či Brusel, sú zlí, totalitní a nedemokratickí. Je to stará pesnička. Uvidíš, akí budeme zlí, keď budeme odmietať migrantov aj naďalej …

Veľa sa hovorilo o „minskom Majdane“, ale po voľbách to bol iba slabý odvar: zopár stoviek ľudí sa prešlo ulicami Minska a všetko sa upokojilo. A čo teraz?

A čo teraz? Nespokojní sú v každom štáte. Opozícia je všade. Ale v Bielorusku je minimum nespokojných. Európske médiá vytýkajú Bielorusom, že si zasa zvolili starú cestu a nechcú zmeny. V Bielorusku mi potvrdili, že ozaj nechcú. A prečo? Nechcú nič také ako ukrajinský Majdan, nechcú chaos, zabíjanie, občiansku vojnu, krv a neobmedzenú moc radikálov a oligarchov. Nič z ukrajinského scenára nechcú. A ty by si chcel? Čo by si z ukrajinského scenára naservíroval na Slovensku? Asi nič? Tak sa nečuduj Bielorusom. Mali viac rozumu ako Ukrajinci. Chcú žiť po svojom – a to v EÚ viacerí nevedia ani pochopiť, ani prijať.

Na Ukrajine vybuchol nacionalizmus a radikalizmus. To znamená, že Bielorusi vôbec nie sú nacionalisti alebo nie sú národovci? Myslím si, že sa v každom štáte nájdu.

Ha-ha-ha. A Lukašenko podľa teba nie je nacionalista? Alebo nie je národovec? Nazvi to, ako chceš – ide o podstatu veci. Nebojí sa povadiť ani s Moskvou, ani so Západom, ani s Washingtonom, ak ide o bieloruské záujmy. Na druhej strane, vie byť diplomatom a obchodníkom – v prospech svojej krajiny. Tak o čo mu potom ide? Nie je nacionalista, nie je národovec? Nejde mu o jeho štát a ľud? Ale ako vidíš, starostlivosť o štát a ľudí sa dá zariadiť aj bez Majdanu, krvi a občianskej vojny. Bielorusi to ukázali pred celým svetom. Ale to sa nepáči západným a zaoceánskym stratégom – a preto sú Bielorusi zlí, neslobodní, totalitní a nedemokratickí. Zasa sú tu dvojité metre a trojité štandardy. Nič nové. Ale Bielorusi na to zvysoka kašlú a žijú po svojom. A podľa mňa, robia to správne. Nemajú to ľahké, majú veľa problémov, ale idú správnou cestou – a to je podstatné.

Ale zasa niektorí Bielorusko prirovnávajú k takému mini Sovietskemu zväzu …

No a? Lenže Lukašenko sa snaží vychytať všetky muchy a predísť všetkým problémom a somarinám, ktoré ľuďom otravovali život v ZSSR. Možno celý ten systém nebol zlý, ale realizátori… Všetko záleží na ľuďoch. Možno ani ten náš socializmus nebol najhorší. A keby ho „nepokazilo“ zopár somárov, možno by sme nemuseli pred štvrťstoročím štrngať kľúčmi na námestí SNP … Všetko je relatívne. Áno, v Bielorusku je väčšia centralizácia, štát tam riadi všetko viac ako v európskych demokraciách. Je to horšie? Všetko záleží na tom, ako sa to vykonáva, ako to frčí. Je lepšie sa zúčastňovať na politických hrách s pravicou a ľavicou, kapitalizmom či socializmom, alebo jednoducho robiť niečo, čo je lepšie pre ľudí, čo je vhodnejšie pre ten konkrétny štát? Možno sa dá v niečom poučiť aj od Bielorusov? …

Ale vraj je Bielorusko príliš závislé na Rusku. Bez neho prepadne. Nie je to zlé?

Prečo – závislé? Prečo to nevezmeme po tej stránke, že dva štáty, dva národy, dobre spolupracujú a sú dobrými susedmi a priateľmi? A vyhrávajú obaja. Možno naopak – je to dobré? A možno je to prvý krok k tomu, že sa Slovania konečne začnú naozaj spájať a spolupracovať, a nie iba kecať o slovanstve, Slovanoch, tradíciách, koreňoch a prameňoch … Možno to bude príkladom aj pre ostatných. Podľa mňa, je v tom niečo.

Nejde tu iba o slovanstvo. Rusko je pre Bielorusko obrovským trhom s gigantickými možnosťami a obrovským priestorom na odbyt tovarov. Vždy za politickými cieľmi hľadaj ekonomické. Celá politika je pohnutá ekonomika. Pre Bielorusov je ruský trh životne dôležitý, hlavne pre poľnohospodárov. Do EÚ svoje tovary takmer nemajú šancu dostať, ale v Rusku sa stretnú s otvoreným náručím. Všetko je logické.

Samozrejme. Bielorusi nie sú samovrahovia. Obchodovanie s Ruskom je pre túto krajinu mimoriadne dôležité. Takže, ako vidíš, možno je to jeden z mála príkladov, keď môžeme povedať, že minimálne zmeny sú dobré. Minimálne zmeny vo vnútornej a zahraničnej politike zaručujú Bielorusku stabilný rozvoj a prosperitu. Žiadne „skoky“ ako na Majdane Bielorusi nechcú. Takže zatiaľ po voľbách žiadne veľké prekvapenia nenastanú. Čo bude potom? Uvidíme. Zemeguľa sa krúti, všetko sa mení. Dokonca aj v Bielorusku …

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V britskom parlamente si minútou ticha uctili zavraždeného poslanca Amessa

0 icon

Londýn 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jessica Taylor/UK Parliament via AP)   Minútou ticha si v pondelok britský parlament uctil pamiatku dlhoročného poslanca Konzervatívnej strany Davida Amessa, ktorého počas stretnutia s občanmi v sobotu dobodal Brit somálskeho pôvodu Ali Harbi Ali. Polícia vyšetruje možný islamistický motív činu "Nikdy nedovolíme, aby páchatelia skutkov…

Šípky sú hodnotné pre množstvo vitamínov či minerálnych látok

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Šípky sú hodnotné pre množstvo vitamínov, minerálnych látok a flavonoidov. Pravidelnou konzumáciou extraktu zo šípok je možné znížiť hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak a tiež udržať optimálnu hladinu glukózy. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto…

Borrell: EÚ je pripravená prijať ďalšie sankcie voči Bielorusku

0 icon

Brusel 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)   Európska únia je pripravená uvaliť sankcie na bieloruskú štátnu leteckú spoločnosť Belavia s cieľom zastaviť nelegálnu migráciu do EÚ. Oznámil to v pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borrell, píše agentúra AFP "Sme pripravení implementovať sankcie voči štátnej (leteckej) spoločnosti Bieloruska," povedal Borrell po…

Slovinský premiér viní z nárastu infekcií demonštrantov

0 icon

Ľubľana 18. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovinský premiér pripísal nárast prípadov nákazy ochorením COVID-19 v krajine protestom zo začiatku mesiaca, ktoré sprevádzali strety polície a oponentov očkovania a pandemických obmedzení Janez Janša sa tak vyjadril, keď v parlamente odpovedal na kritiku opozície za to, že polícia použila na demonštrantov…

Víťaz primárok Márki-Zay chce posilniť jednotu opozície

0 icon

Budapešť 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)   Kandidát opozície na post predsedu maďarskej vlády pre budúcoročné parlamentné voľby Péter Márki-Zay označil v pondelok za najdôležitejšiu úlohu nadchádzajúcich týždňov vybudovať jednotu opozície V rozhovore pre komerčnú spravodajskú stanicu Inforádió Márki-Zay priznal, že v priebehu primárok mal konflikty s viacerými opozičnými politikmi,…

Muž chcel podpáliť ženu, obvinili ho z pokusu o vraždu

0 icon

Trenčín 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky)   Obvineniu z pokusu o vraždu čelí 47-ročný Myjavčan. V piatok (15.10.) ráno mal pod vplyvom alkoholu poliať benzínom 28-ročnú ženu a zapáliť ju. Po vzniku požiaru z miesta ušiel. Polícia ho v krátkej dobe vypátrala a zadržala. Súd akceptoval návrh trenčianskeho…

Stovky ľudí pochodovali za bezpečnú a legálnu interrupciu

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Stovky ľudí sa v pondelok podvečer zhromaždili v Bratislave, aby podporili bezpečnú a legálnu interrupciu. Reagovali tak na návrh zákona o pomoci tehotným ženám, o ktorom by mal parlament definitívne rozhodnúť na nadchádzajúcej schôdzi Pochod za reprodukčnú spravodlivosť organizovala iniciatíva Nebudeme ticho vo…

Novým primátorom Ríma bude Roberto Gualtieri, vyplýva z exit pollov

0 icon

Rím 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   Za nového primátora si obyvatelia talianskej metropoly Rím zvolili bývalého ministra financií hospodárstva Roberta Gualtieriho. Vyplýva to z výsledkov exit pollov zverejnených v pondelok, informuje agentúra AFP Gualtieri, ktorý kandidoval za stredoľavú Demokratickú stranu, v druhom kole volieb s veľkým náskokom porazil kandidáta…

Bielorusko zastavuje bežnú starostlivosť v štátnych klinikách, aby sa viac zdrojov sústredilo na infikovaných

0 icon

Minsk 18. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Bielorusko v pondelok prikázalo zastavenie bežnej medicínskej starostlivosti v štátnych klinikách s cieľom venovať viac zdrojov pre pacientov infikovaných koronavírusom Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že k službám, ktoré pozastavujú, patria vyšetrenia a skríningy, fyzioterapia a stomatológia. Bielorusko zasiahla silnejúca vlna nákaz koronavírusom a denne…

EÚ predĺžila sankcie voči Islamskému štátu a al-Káide

0 icon

Brusel/Luxemburg 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ibaa News Agency, via AP)   Rada ministrov zahraničných vecí EÚ predĺžila na svojom pondelňajšom zasadnutí v Luxemburgu o ďalších 12 mesiacov sankcie voči Islamskému štátu (IS), organizácii al-Káida a osobám, skupinám či podnikom, ktoré sú na nich napojené Sankcie tak aktuálne platia do 31. októbra…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Perfektne načasované fotografie, ktoré dajú zabrať tvojmu mozgu

0 icon

Možno nie si najlepším fotografom sveta, ale niekedy sa všetko vo vesmíre uloží do jedného obrovského celku a jediné čo musíš urobiť, je stlačiť spúšť na svojom fotoaparáte. Jednoducho povedané, si v tej správny čas na správnom mieste. Z času na čas práve dokonalé načasovanie robí z obyčajnej fotografie unikát.…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 2. časť

0 icon

„Zjavilo sa sedem mužov v hodvábnych odevoch, ktoré sa podobali gréckym tógam, a v žiarivých topánkach. Rovnako stavali na obdiv brnenie a pod týmto brnením bolo vidieť honosnú purpurovú bielizeň mimoriadnej krásy. Zdalo sa, že dvaja z nich majú vyššie postavenie než ostatní. Ten, ktorý vyzeral na veliteľa, mal tvár…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

Armádny Magazín

Zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA a vojenský vodca Colin Powell

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Colin Powell, bývalý americký minister zahraničných vecí a vojenský vodca, vedúci zboru náčelníkov štábov , zomrel vo veku 84 rokov . Príčinou smrti boli komplikácie koronavírusovej infekcie, informovala jeho rodina na Facebooku. Zdôrazňuje sa, že napriek očkovaniu ochorel.   Generál Colin Powell urobil kariéru ako prof

Signum laudis, najvyššie vojenské vyznamenanie Rakúsko-Uhorska

0 icon

Slovensko, 18. október 2021 (AM) –  Signum laudis je najvýznamnejším vojenským vyznamenaním Rakúsko-Uhorska. Tvorcom tohto vysokého vojenského vyznamenania bol v roku 1890 rakúsky cisár František Jozef I. a vyznamenanie predstavovalo formu cisárskeho uznania za obzvlášť hrdinský vojenský čin. Existov

Politológ Satanovskij varuje pred rizikom 3.svetovej vojny v dôsledku japonského revanšizmu

0 icon

Rusko, 18. október 2021 (AM) – Politológ sa vyjadril k vyhláseniam japonského premiéra Fumia Kišidu, ktorý považoval za potrebné v blízkej budúcnosti zrevidovať obrannú stratégiu krajiny, pričom v nej položil možnosť preventívneho úderu na nepriateľské vojenské ciele.   Najnovšie vyhlásenia japonských úradov naznačujú, že sa krajin

Odpoveď amerického herca Deana Reeda na Solženicynove klamstvá o ZSSR

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Pred 50 rokmi dal populárny americký spevák a herec Dean Reed slušnú odpoveď na ohováranie Sovietskeho zväzu disidentovi Alexandrovi Solženicynovi. Hercove slová po polstoročí nestratili na aktuálnosti.   Myslím si, že mnohí budú súhlasiť, že nikto zo spisovateľov sovietskej éry nespôsobil tak obrovské škody na…

Ukrajina sa stáva kolóniou Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 17. október 2021 (AM) – Londýn má v úmysle podporovať ukrajinské námorníctvo dodávkami rakiet a vojnových lodí. Podľa veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadima Prystajka budú na Ukrajine čoskoro ďalšie dve operačné vojnové lode. Pôjde o dve mínolovky na boj proti pri pobreží krajiny. Potom sa začne výstavba ďalších dvoch lodí: jednej…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali