PAHREBA. Bielorusko po voľbách: posledný totalitný ostrov, tajná nádej Západu, mini Sovietsky zväz, tretia cesta?

Bratislava/Minsk 8. novembra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Prehrmeli, prehrkotali, prehučali prezidentské voľby v Bielorusku. Európska únia na obdobie štyroch mesiacov pozastavila sankcie uvalené na tunajšie podniky a politikov. Hneď na to európske médiá úplne stratili záujem o dianie v tejto krajine – akože sa tam nič nedeje. Omyl! …

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko

Nazdar, Jožo, celý týždeň som ťa nevidel. Kde si sa stratil?

Bol som v Bielorusku. Dávnejšie som sa tam chystal. Chcel som sa pozrieť, ako sa žije v poslednej európskej totalitnej krajine, kde nie je demokracia a panuje diktatúra.

Žartičky, žartičky. A nie je to tak? Všetky európske médiá píšu, že je tam totalita a nedodržiavanie ľudských práv. Chceš povedať, že všetky európske médiá klamú?

Budeš sa, bratu, čudovať, ale poviem, že klamú – všetky médiá. Netvrdím, že je tam úplne všetko v poriadku, ale je tam normálny pokojný život – na rozdiel od drvivej väčšiny európskych krajín. A čo sa týka problémov – povedz, kde nie sú? Kvôli ekonomickej kríze, sankčnej vojne a utečencom sa celá Európa postavila na parohy. Ak to vezmeme po tejto stránke, tak v Bielorusku je raj. Ľudia tam majú mnohonásobne menej stresov ako my.

Ale, ale. V médiách píšu niečo iné. A prečo tam potom protestuje opozícia? Prečo niektorým Lukašenko nevonia? Nepovedz, že v Bielorusku je lepšie ako u nás…

V niečom horšie, ale v niečom je tam ozaj lepšie. A čo sa týka protestov… Opozícia bude vždy, aj keď postavíš pre každého dom zo zlata. Aj tak niekto bude nespokojný: prečo má ten občan dom o jeden meter štvorcový menší ako sused?… Prečo niektorým Lukašenko nevonia? Pretože by radi sedeli na jeho mieste – nič iné. A ostatné … Žeby sa tam občan obával, že stratí zamestnanie? V súlade s bieloruskými zákonmi človek musí byť posledným alkoholikom, debilom a chuligánom, aby ho zamestnávateľ mal právo prepustiť zo zamestnania. Také sú bieloruské zákony. Ako za čias svetlej budúcnosti, v Bielorusku sú všade, na každom plote, oznamy o pracovných ponukách: potrebujú vodičov, sústružníkov, inžinierov, gynekológov a pod. Úroveň nezamestnanosti v Bielorusku je iba 1 % ! Porovnaj to s najvyspelejšími európskymi krajinami – aj tie priepastne zaostávajú za Bielorusmi. Kto sa tam, v porovnaní s nami a celou Európou, bojí, že stratí zamestnanie? Ak sa aj stane niečo také – hneď si nájde nové. Práce je habadej. To, že niektorí Bielorusi idú pracovať do Ruska, je pochopiteľné – v Rusku sú predsa vyššie platy. A kto z Bielorusov sa obáva, že nebude mať dôchodok alebo ho bude mať taký nízky ako sociálna dávka? Tam takéto veci štát nepripustí …

Aha, a všetko tam kontroluje štát, diktuje podmienky, rozhoduje – žiadna demokracia. Nie je to totalita, keď štát všetko diriguje? Nie sú to európske štandardy.

No a? Bielorusi kvôli tomu nemusia mať smútok. A čo? Všetky európske štandardy sú dobré? Polovica z nich je na nič. Porozprávam ti jeden prípad, čo som zažil – je to o tom „nedostatku“ demokracie. Riaditeľ jedného závodu nám porozprával, že mu štát nariadil, aby pár percent svojho zisku povinne investoval: aby v piatich susedných dedinách na vlastné náklady vyasfaltoval cestu a postavil 10 rodinných domov pre mladých špecialistov, aby mohli pracovať na týchto dedinách. Nie je to demokratické? Nie je, súhlasím. A čo?! Keď toto zopár mojich spolucestujúcich povedalo riaditeľovi závodu, ten sa iba rehotal. Vravel, že mu to vôbec nevadí, že musí pár percent zo zisku povinne odovzdať niekomu inému podľa nariadenia štátu. Na druhej strane dostáva štátne zákazky, ktoré sú stabilné a veľmi výhodné – takto sa štát stará o svoje podniky. A v EÚ je to tak, že „pomôž sám sebe a pán Boh ti pomôže“ – každý sa musí starať sám o seba, štát na teba kašle. Bude štát zháňať zákazky pre súkromnú firmu? Dočkáš sa… Akurát nejaký úradník môže pomôcť za mastnú odmenu. Ale to sú už veci z iného súdka … V EÚ je to tak: tráp sa, ako chceš. Ale zato je to slobodné a demokratické. Určite by viacerí naši podnikatelia preferovali takúto “bieloruskú totalitu”, keď sa o nich štát stará ako o svoje deti, nie ako o nechcené decká … Sú tam aj iné odlišnosti …

Neviem, komu mám veriť – tebe alebo našim médiám. Ty to popisuješ tak, akoby to tam bolo všetko logické a spravodlivé. Ale európske a zaoceánske médiá píšu, že je tam všetko zlé, nespravodlivé a nedemokratické. Veď nie je možné, aby totálne klamali.

Neviem, či je to možné, ale totálne klamú. Opakujem, Bielorusi majú dosť problémov, ako každá iná krajina, ale situácia je tam úplne iná, ako nám to servírujú naše slobodné demokratické a nezávislé mainstreamové médiá. Videl som to na vlastné oči.

Fajn, ale čo sa zmenilo po voľbách? Toto nechápem. Všetci kričia, že je tam zle a totalita a že Lukašenko je lotor. Zasa ho zvolili za prezidenta a… EÚ pozastavila sankcie! Ako je to možné, kde je logika? Tak čo sa tam vlastne stalo, čo sa tam deje?

Kde je logika? Vidíš, hovoril som ti, že naše médiá klamú – akú logiku by si potom chcel v ich správach? A čo sa zmenilo? Dosť veľa. Tieto voľby boli úplne iné ako predošlé pred piatimi rokmi. Rozdiel bol hlavne vo “farebnosti” kandidátov a v záujme o voľby. Pred piatimi rokmi všetci kandidáti okrem Lukašenka zastupovali opozičné prozápadné strany. Teraz to bolo naopak. Prozápadnú opozíciu reprezentovala iba spisovateľka Tatiana Korotkevičová. Ostatní dvaja kandidáti okrem Lukašenka boli orientovaní skôr na východ ako na Západ – predseda Liberálnodemokratickej strany Bieloruska Sergej Gajdukevič a kozácky ataman Nikolaj Ulachovič. Opozičníkov ubudlo, čo hovorí o celej orientácii spoločnosti – Bielorusom európske hodnoty a americký sen príliš nevoňajú. Majú iné chute. Chcú žiť po svojom.

A vraj tentoraz sa na voľbách zúčastnilo menej ľudí? Prečo? Nemali záujem?

Čiastočne áno. Pred piatimi rokmi k urnám prišlo takmer 90 % voličov a tentoraz „iba“ 82 %. Ale aj to je číslo – o tomto môžeme iba snívať! … Bolo jasné, že opozičná kandidátka nevyhrá a preto časť ľudí nepovažovala za potrebné voliť: nebola núdza zachraňovať, čo sa dá – všetko bolo vopred jasné. Žeby to bolo zle? Pre niektorých európskych a zaoceánskych politikov a stratégov asi áno, ale Bielorusi sa tak rozhodli – slobodne a demokraticky – presne tak slobodne, ako to žiada Európska únia. Hlasovali vo voľbách. Ibaže si zvolili kandidáta, ktorého chceli sami a nie, ktorého chcel Brusel, Paríž, Berlín či Washington. V tomto to urobili po svojom …

Všade sa písalo, že výsledky boli sfalšované. Myslíš si, že to nie je pravda?

Pozri sa, v každej krajine výsledky volieb tak alebo inak falšujú. Záleží na tom, aký je veľký ten volebný podvod. Ak aj v Bielorusku sem-tam prehodili pár percent, na výsledku to nič nezmenilo a zmeniť nemohlo. Lukašenko nepotreboval falšovať voľby – jednoznačný výsledok bol jasný vopred. Všetky prieskumy západných spoločností pred voľbami ukazovali, že prozápadnú kandidátku by volilo najviac 5-6 %. Už pred voľbami nemala žiadnu šancu. Získala vo voľbách 4,3 %. A čo? Keby získala aj tých 5-6 %, čo by to zmenilo? Takže Bielorusi drvivou väčšinou rozhodli, koho chcú za prezidenta a kam by mal smerovať ich štát. Nevonia to Bruselu či Washingtonu? Ale Bielorusi mienia žiť tak ako chcú a nie tak, ako im nadiktujú zo zahraničia. V tom sú lepší ako väčšina európskych štátov. A preto, že neposlúchajú Washington či Brusel, sú zlí, totalitní a nedemokratickí. Je to stará pesnička. Uvidíš, akí budeme zlí, keď budeme odmietať migrantov aj naďalej …

Veľa sa hovorilo o „minskom Majdane“, ale po voľbách to bol iba slabý odvar: zopár stoviek ľudí sa prešlo ulicami Minska a všetko sa upokojilo. A čo teraz?

A čo teraz? Nespokojní sú v každom štáte. Opozícia je všade. Ale v Bielorusku je minimum nespokojných. Európske médiá vytýkajú Bielorusom, že si zasa zvolili starú cestu a nechcú zmeny. V Bielorusku mi potvrdili, že ozaj nechcú. A prečo? Nechcú nič také ako ukrajinský Majdan, nechcú chaos, zabíjanie, občiansku vojnu, krv a neobmedzenú moc radikálov a oligarchov. Nič z ukrajinského scenára nechcú. A ty by si chcel? Čo by si z ukrajinského scenára naservíroval na Slovensku? Asi nič? Tak sa nečuduj Bielorusom. Mali viac rozumu ako Ukrajinci. Chcú žiť po svojom – a to v EÚ viacerí nevedia ani pochopiť, ani prijať.

Na Ukrajine vybuchol nacionalizmus a radikalizmus. To znamená, že Bielorusi vôbec nie sú nacionalisti alebo nie sú národovci? Myslím si, že sa v každom štáte nájdu.

Ha-ha-ha. A Lukašenko podľa teba nie je nacionalista? Alebo nie je národovec? Nazvi to, ako chceš – ide o podstatu veci. Nebojí sa povadiť ani s Moskvou, ani so Západom, ani s Washingtonom, ak ide o bieloruské záujmy. Na druhej strane, vie byť diplomatom a obchodníkom – v prospech svojej krajiny. Tak o čo mu potom ide? Nie je nacionalista, nie je národovec? Nejde mu o jeho štát a ľud? Ale ako vidíš, starostlivosť o štát a ľudí sa dá zariadiť aj bez Majdanu, krvi a občianskej vojny. Bielorusi to ukázali pred celým svetom. Ale to sa nepáči západným a zaoceánskym stratégom – a preto sú Bielorusi zlí, neslobodní, totalitní a nedemokratickí. Zasa sú tu dvojité metre a trojité štandardy. Nič nové. Ale Bielorusi na to zvysoka kašlú a žijú po svojom. A podľa mňa, robia to správne. Nemajú to ľahké, majú veľa problémov, ale idú správnou cestou – a to je podstatné.

Ale zasa niektorí Bielorusko prirovnávajú k takému mini Sovietskemu zväzu …

No a? Lenže Lukašenko sa snaží vychytať všetky muchy a predísť všetkým problémom a somarinám, ktoré ľuďom otravovali život v ZSSR. Možno celý ten systém nebol zlý, ale realizátori… Všetko záleží na ľuďoch. Možno ani ten náš socializmus nebol najhorší. A keby ho “nepokazilo” zopár somárov, možno by sme nemuseli pred štvrťstoročím štrngať kľúčmi na námestí SNP … Všetko je relatívne. Áno, v Bielorusku je väčšia centralizácia, štát tam riadi všetko viac ako v európskych demokraciách. Je to horšie? Všetko záleží na tom, ako sa to vykonáva, ako to frčí. Je lepšie sa zúčastňovať na politických hrách s pravicou a ľavicou, kapitalizmom či socializmom, alebo jednoducho robiť niečo, čo je lepšie pre ľudí, čo je vhodnejšie pre ten konkrétny štát? Možno sa dá v niečom poučiť aj od Bielorusov? …

Ale vraj je Bielorusko príliš závislé na Rusku. Bez neho prepadne. Nie je to zlé?

Prečo – závislé? Prečo to nevezmeme po tej stránke, že dva štáty, dva národy, dobre spolupracujú a sú dobrými susedmi a priateľmi? A vyhrávajú obaja. Možno naopak – je to dobré? A možno je to prvý krok k tomu, že sa Slovania konečne začnú naozaj spájať a spolupracovať, a nie iba kecať o slovanstve, Slovanoch, tradíciách, koreňoch a prameňoch … Možno to bude príkladom aj pre ostatných. Podľa mňa, je v tom niečo.

Nejde tu iba o slovanstvo. Rusko je pre Bielorusko obrovským trhom s gigantickými možnosťami a obrovským priestorom na odbyt tovarov. Vždy za politickými cieľmi hľadaj ekonomické. Celá politika je pohnutá ekonomika. Pre Bielorusov je ruský trh životne dôležitý, hlavne pre poľnohospodárov. Do EÚ svoje tovary takmer nemajú šancu dostať, ale v Rusku sa stretnú s otvoreným náručím. Všetko je logické.

Samozrejme. Bielorusi nie sú samovrahovia. Obchodovanie s Ruskom je pre túto krajinu mimoriadne dôležité. Takže, ako vidíš, možno je to jeden z mála príkladov, keď môžeme povedať, že minimálne zmeny sú dobré. Minimálne zmeny vo vnútornej a zahraničnej politike zaručujú Bielorusku stabilný rozvoj a prosperitu. Žiadne „skoky“ ako na Majdane Bielorusi nechcú. Takže zatiaľ po voľbách žiadne veľké prekvapenia nenastanú. Čo bude potom? Uvidíme. Zemeguľa sa krúti, všetko sa mení. Dokonca aj v Bielorusku …

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:03

EÚ zdvojnásobuje výcvikovú misiu pre Ukrajincov. Celkovo bude vycvičených 30 000 ukrajinských bojovníkov, uviedol na Twitteri Josep Borrell.

10:29

Na horách pripadlo za posledné dva dni od 20 do 60 centimetrov nového snehu. Najviac ho pribudlo v Západných a Vysokých Tatrách. Vo všetkých pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

10:14

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO) majú uhradiť novú výšku poistného do stredy (8. 2.).

09:36

Súd v rakúskej metropole vymeral v stredu doživotné tresty dvom komplicom džihádistu, ktorý 2. novembra 2020 pri teroristickom útoku v centre Viedne usmrtil štyri osoby a ďalších 23 zranil.

09:11

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pricestovala do Kyjeva. Na Twitteri zverejnila fotografiu z vlakovej stanice. Na obrázku ju víta žena v kabáte rovnakej farby. Do Kyjeva pricestovali aj európski komisári, najmä vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell.

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová

09:05

Irán oficiálne obvinil Izrael z útoku dronom na vojenské zariadenie v provincii Isfahán. Oznámil to veľvyslanec Teheránu pri OSN. V liste generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi napísal, že za útok je zodpovedný “sionistický režim”.

08:33

Vysielanie stíhačiek na Ukrajinu nie je na programe dňa Európy. Podľa denníka El Pais to povedal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

07:35

Donald Trump vyhlásil, že ako prezident môže ukončiť “eskaláciu” ukrajinsko-ruskej vojny do 24 hodín.

07:33

Pápež František v stredu popoludní v Konžskej demokratickej republike (KDR) odsúdil “surové zverstvá, ktoré vrhajú hanbu na celé ľudstvo” a stali sa vo východnej časti tejto africkej krajiny. Krátko predtým si v hlavnom meste Kinshasa vypočul svedectvá obetí konfliktu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Karta sa obracia: Šéf amerických olympionikov sa vyjadril k účasti Rusov v Paríži

0 icon

Prezident olympijského a paralympijského výboru USA (USOPC) Gene Sykes podporil účasť ruských športovcov na olympiáde v Paríži.

Francúzsky europoslanec si pred kolegami nebral servítky: “Nechajte ich žiť!“

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: Twitter)   Francúzsky europoslanec Jordan Bardella sa vyjadril k záverom z decembrového zasadnutia Európskej rady a poukázal na svedectvá tisícov podnikov v celej Európe, ktoré sú zavalené explóziou niekedy až desaťnásobných účtov za energie. Video z jeho príhovoru v Európskom parlamente zdieľal na svojom facebookovom…

Ministerstvo obrany podporí dotáciou zaujímavé projekty, na výzvu vyčlenilo 500.000 eur

0 icon

Bratislava 2. februára 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - TASR - Jaroslav Novák )   Rezort obrany podporí formou dotácií zaujímavé projekty týkajúce sa obrany a bezpečnosti štátu. Na výzvu vyčlenil 500.000 eur. O dotáciu môžu požiadať občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy a neziskové organizácie, ale tiež mestá a obce do ‪31. marca.…

Vojna na Ukrajine a humbuk v západných médiách: Stratégia verzus jednoduchá taktika

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Je ťažké uveriť humbuku, ktorý v západných médiách vyvolalo potenciálne nasadenie nemeckých tankov Leopard a amerických Abrams, píše bývalý veliteľ tankového práporu R. W. Zimmermann pre militantný časopis 19fortyfive Zdá sa, že každý odborník a vojnový hráč túži predať nové zbrane ponúkané Ukrajine ako…

Jeden nevyřízený dluh…

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Vidlakovykydy/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Zajisté si pamatujete článek z minulého týdne, ve kterém jsme se vyjadřovali k udavačské aktivitě zaměstnance knihovny Akademie věd, jehož identitu jsme nepropálili a pro sebe si ho pojmenovali pan Ječmínek. Tento pán měl potřebu napsat zaměstnavateli mého bratra a upozornit ho, že…

Putinovo dlho očakávané vystúpenie: Prvé detaily

0 icon

Moskva 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergey Guneev, Sputnik, Kremlin Pool Photo )   Témou Putinovho vystúpenia vo Federálnom zhromaždení bude vojna na Ukrajine a je možné, že vystúpi v predvečer výročia invázie, citovala Meduza svoje zdroje Očakáva sa, že Putin bude hovoriť najmä o "jednote" Rusov a ich "bezpodmienečnej podpore" vojny.…

Ministerstvo vnútra navrhuje zvýšenie pokút za spáchanie priestupkov

0 icon

Ministerstvo vnútra (MV) SR navrhuje zvýšiť pokuty za spáchanie priestupkov. Zároveň chce znížiť vekovú hranicu zodpovednosti za priestupok z 15 na 14 rokov.

Na scénu prichádza asi najkomickejší politický ťah ostatných rokov

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák )   Mikuláš Dzurinda patrí do histórie. A len tam, píše vo svojom príspevku na sociálnej sieti exminister Juraj Draxler Draxler preto všetkým pripomína realitu: Dzurinda je politickým krstným otcom dnešnej oligarchie a vtedajšie vraj úžasné ekonomické reformy boli úplne neoriginálne. Mýty…

NAKA zasahuje na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi

0 icon

NAKA zasahuje od ranných hodín na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi.

NAKA obvinila dve osoby pre podplácanie. Malo by ísť o Kaliňáka a Brhela. Naď očakáva záchrannú “božiu” ruku

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Aktuality.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Podľa portálu Aktuality.sk mali obvinené osoby poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR v súvislosti s výkonom tejto funkcie. Malo by sa to týkať bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a oligarchu Jozefa Brhela staršieho „Vyšetrovateľ NAKA P PZ…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Karta sa obracia: Šéf amerických olympionikov sa vyjadril k účasti Rusov v Paríži

0 icon

Prezident olympijského a paralympijského výboru USA (USOPC) Gene Sykes podporil účasť ruských športovcov na olympiáde v Paríži.

Francúzsky europoslanec si pred kolegami nebral servítky: “Nechajte ich žiť!“

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: Twitter)   Francúzsky europoslanec Jordan Bardella sa vyjadril k záverom z decembrového zasadnutia Európskej rady a poukázal na svedectvá tisícov podnikov v celej Európe, ktoré sú zavalené explóziou niekedy až desaťnásobných účtov za energie. Video z jeho príhovoru v Európskom parlamente zdieľal na svojom facebookovom…

Ministerstvo obrany podporí dotáciou zaujímavé projekty, na výzvu vyčlenilo 500.000 eur

0 icon

Bratislava 2. februára 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - TASR - Jaroslav Novák )   Rezort obrany podporí formou dotácií zaujímavé projekty týkajúce sa obrany a bezpečnosti štátu. Na výzvu vyčlenil 500.000 eur. O dotáciu môžu požiadať občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy a neziskové organizácie, ale tiež mestá a obce do ‪31. marca.…

Vojna na Ukrajine a humbuk v západných médiách: Stratégia verzus jednoduchá taktika

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Je ťažké uveriť humbuku, ktorý v západných médiách vyvolalo potenciálne nasadenie nemeckých tankov Leopard a amerických Abrams, píše bývalý veliteľ tankového práporu R. W. Zimmermann pre militantný časopis 19fortyfive Zdá sa, že každý odborník a vojnový hráč túži predať nové zbrane ponúkané Ukrajine ako…

Jeden nevyřízený dluh…

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Vidlakovykydy/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Zajisté si pamatujete článek z minulého týdne, ve kterém jsme se vyjadřovali k udavačské aktivitě zaměstnance knihovny Akademie věd, jehož identitu jsme nepropálili a pro sebe si ho pojmenovali pan Ječmínek. Tento pán měl potřebu napsat zaměstnavateli mého bratra a upozornit ho, že…

Putinovo dlho očakávané vystúpenie: Prvé detaily

0 icon

Moskva 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergey Guneev, Sputnik, Kremlin Pool Photo )   Témou Putinovho vystúpenia vo Federálnom zhromaždení bude vojna na Ukrajine a je možné, že vystúpi v predvečer výročia invázie, citovala Meduza svoje zdroje Očakáva sa, že Putin bude hovoriť najmä o "jednote" Rusov a ich "bezpodmienečnej podpore" vojny.…

Ministerstvo vnútra navrhuje zvýšenie pokút za spáchanie priestupkov

0 icon

Ministerstvo vnútra (MV) SR navrhuje zvýšiť pokuty za spáchanie priestupkov. Zároveň chce znížiť vekovú hranicu zodpovednosti za priestupok z 15 na 14 rokov.

Na scénu prichádza asi najkomickejší politický ťah ostatných rokov

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák )   Mikuláš Dzurinda patrí do histórie. A len tam, píše vo svojom príspevku na sociálnej sieti exminister Juraj Draxler Draxler preto všetkým pripomína realitu: Dzurinda je politickým krstným otcom dnešnej oligarchie a vtedajšie vraj úžasné ekonomické reformy boli úplne neoriginálne. Mýty…

NAKA zasahuje na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi

0 icon

NAKA zasahuje od ranných hodín na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi.

NAKA obvinila dve osoby pre podplácanie. Malo by ísť o Kaliňáka a Brhela. Naď očakáva záchrannú “božiu” ruku

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Aktuality.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Podľa portálu Aktuality.sk mali obvinené osoby poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR v súvislosti s výkonom tejto funkcie. Malo by sa to týkať bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a oligarchu Jozefa Brhela staršieho „Vyšetrovateľ NAKA P PZ…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Vášeň v Tebe

Viete, ako vyprážať šišky, aby nenasiakli takmer žiadny tuk?

0 icon

Chutné múčne jedlo – šišky – milujú nielen deti, ale aj dospelí. Ako ich však vyprážať, aby nenasiakli takmer žiadny tuk? Prinášame niekoľko odporúčaní. Recept na šišky Ak chcete upiecť šišky, ktoré by boli čo najmenej nasiaknuté tukom, je potrebné niektoré ingrediencie pridať už do cesta. Šišky si môže pripraviť…

Požiadal Kate Middleton o selfie. „Som v strese,“ priznal. Takúto odpoveď určite nečakal

0 icon

Kate Middleton v utorok navštívila britské mesto Leeds. Jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal princeznú z Walesu o selfie. Priznal však, že je nervózny. Takúto odpoveď asi nečakal. Princezná z Walesu je známa tým, že sa rada fotografuje s fanúšikmi kráľovskej rodiny. Takže, keď jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal ju, či by si…

Dokážete zjesť za týždeň 30 rastlín? Áno, dokážete. Neveríte?

0 icon

Medzi súčasť črevnej mikroflóry patria prospešné i škodlivé baktérie. Zloženie mikróbiómu môže ovplyvniť vaše zdravie. Ako dosiahnuť, aby vaše črevá boli zdravé? Päť jednoduchých rád poskytol na sociálnej sieti uznávaný slovenský gastroenterológ Ladislav Kužela. Jedzte minimálne 30 rastlín za týždeň „Výskum v rámci American Gut Project uká

Pri akom hosťovi sa skúsený Karel Šíp poriadne zapotí?

0 icon

Český zabávač Karel Šíp rozosmieva ľudí už približne 18 rokov. Vo svojej relácii Všechnopárty však zažil aj momenty, pri ktorých sa poriadne zapotil. Čo mu spôsobilo stres? Bol to alkohol. „Príde vám hosť na javisko, podá vám ruku a dýchne na vás. A vy cítite, ktorá bije. Ale už nemôžete…

Ako krájať cibuľu bez sĺz? Tento trik je skvelý, aj keď budete vyzerať smiešne

0 icon

Mnohí ľudia radi varia a považujú to za mimoriadne príjemnú činnosť. A súčasťou mnohých jedál je aj cibuľa. Práve krájanie cibule sa nepovažuje za veľmi obľúbenú činnosť, keďže po jej prerezaní sa začnú uvoľňovať plyny, ktoré spôsobujú pálenie a svrbenie očí. Ako teda krájať cibuľu, aby vám oči neslzili?

Armádny Magazín

Ukrajina bude mobilizovať aj zdravotne obmedzených mužov. Pokusy o prekonanie Dnepra končia zničením každej jednotky

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny utrpeli značné straty, keď sa pokúšali prekonať Dneper. Informoval o tom úradujúci guvernér Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo. V komentári pre RIA Novosti poznamenal, že ruská armáda odráža všetky pokusy o prechod a pristátie na ľavom brehu Dnepra, pričom ničí živú silu a…

Poľsko dúfa že si odhryzne z Ruska? Konferencia ruských separatistov v Európskom parlamente

0 icon

Poľsko, 2. februára 2023 (AM) – „Rozdelenie Ruska je jadrom poľskej politiky na východe... Preto sa naša možná pozícia zredukuje na nasledujúci vzorec: kto sa zúčastní rozdelenia. Poľsko nesmie zostať v tomto pozoruhodnom historickom momente pasívne. Úlohou je pripraviť sa v dostatočnom predstihu fyzicky aj duchovne... Hlavným cieľom je oslabenie a…

Ruské sily uzatvárajú kruh okolo Artemovska. Americká bojová skupina Mozart radšej odchádza z Ukrajiny

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – Situácia v okolí Artemovska (Bachmut), o ktorý sa v posledných mesiacoch vedú zúrivé boje, sa postupne blíži k svojmu logickému vyústeniu. Oficiálni predstavitelia Doneckej ľudovej republiky informujú o vážnych úspechoch ozbrojených síl RF v tej

Člen Izborského klubu vysvetlil informačnú moc médií

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Chcel by som sa zamyslieť nad pojmom "národná televízia". Keďže v médiách pracujem už viac ako 30 rokov z odborného hľadiska by som mal najprv hovoriť o domácom mediálnom systéme. Ale kvôli pochopeniu si zoberiem len televíziu, keďže v nej pracujem a veľa jej rozumiem. To…

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

TopDesať

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0 icon

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

10 divných faktov o jedle, o ktorých si doteraz pravdepodobne netušil

0 icon

Jedlo. Jeme ho každý deň, no koľko o ňom v skutočnosti vieme? A práve to sa teraz pokúsime napraviť. Existuje veľa zaujíamvostí o jedle, o ktorých sme doteraz ani my v redakcii nevedeli! Pokúsili sme sa to trochu zamiešať. Niektoré fakty, ktoré sme uviedli, sú zaujímavé, niektoré sú divné a niektoré sa…

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali